خرید و فروش سهام و انواع سفارش سهام ( اصول سهام – بخش ۵ )

این سری از مقالات اصول سهام، به بررسی مفاهیم و اصول اساسی و مهم بازار سهام می‌پردازد. در این قسمت که بخش پنجم از این مجموعه است، به موضوع خرید و فروش سهام بورس و انواع سفارش سهام (قیمت بازار، قیمت معین و Stop Orders ) می‌‌پردازیم.برای مطالعه بخش قبلی اینجا کلیک کنید.

0 196

خرید و فروش سهام و انواع سفارش سهام: افراد به طور معمول با استفاده از یک شرکت مجاز کارگزاری که معاملات واقعی انجام می‌‌دهد، سهام خرید و فروش می‌‌کنند. کارگزاران بورس در گذشته تنها توسط افراد و خانواده‌‌های ثروتمند به خدمت گرفته می‌‌شدند، اما امروزه طیف گسترده‌‌ای از کارگزاران برای هر طیف قیمتی وجود دارند. یک کارگزاری “خدمات کامل” مجموعه‌‌ای از تحقیقات، پیشنهاد و مشاوره‌‌ی تخصصی را ارائه کرده و می‌‌تواند رابطه‌‌ای شخصی بین کارگزار و مشتری برقرار کند. کارگزاری‌‌های تخفیفی برای مشتریان با بودجه‌‌ی کم‌‌تر وجود دارند که خدمات ساده‌‌‌‌ای ارائه می‌‌دهند و در برخی موارد تنها کار خرید و فروش را انجام می‌‌دهند. در دو دهه گذشته، با پیدایش کارگزاری‌‌های آنلاین که خدمات تحقیقاتی و خرید و فروش را با نرخ کم ارائه می‌‌کردند و حتی برخی به ازای هر معامله ۵ دلار کمیسیون دریافت می‌‌کردند، معاملات الکترونیکی رشد چشمگیری پیدا کرد.

فارغ از نوع کارگزاری مورد استفاده، مکانیزم خرید و فروش سهام تقریبا یک‌‌شکل است. ابتدا قیمت سهم به دست می‌‌آید. در روزهای اول آغاز به کار صرافی‌‌های سهام، اطلاعات قیمت توسط نوار تیکر (یک روبان کاغذی که طلاعات اولیه روی آن توسط تلگراف چاپ شده بود) مخابره می‌‌شد. به همین دلیل است که امروز به قیمت سهام همان تیکر گفته می‌‌‌‌شود.

قیمت سهام حاوی اطلاعاتی از جمله قیمت‌‌های مزایده و پیشنهادهای تازه و آخرین قیمت معامله شده است. مزایده بالاترین قیمتی است که یک فرد مایل است در بازار در یک زمان مشخص بپردازد، در حالی که پیشنهاد پایین‌‌ترین قیمتی است که فرد در آن قیمت قصد فروش دارد. اگر به خرید سهام علاقه دارید، می‌‌توانید در مزایده شرکت کنید و اگر هم فروشنده هستید سراغ پیشنهاد بروید. وقتی قیمت مزایده و پیشنهاد به هم برسند، معامله انجام می‌‌شود.

علاوه بر اطلاعات قیمت، داده‌‌های مربوط به حجم معاملاتی هم اغلب گنجانده می‌‌شود. قیمت‌‌های سهامی که به شکل آنلاین به دست می‌‌آیند اغلب قیمت‌‌های واقعی هستند که به صورت ثانیه‌‌ای به‌‌روز می‌‌شوند و شامل نمودارها و ابزارهای تعاملی نیز هستند. سهام توسط نماد تیکر نقل شده و توسط یک و چهار حرف بزرگ نشان داده می‌‌شوند که گاهی نماینده نام شرکت است. مثلا نماد تیکر شرکت مایکروسافت MSFT، شرکت کاترپیلار CAT و شرکت اپل AAPL است.

سفارش به قیمت بازار و سفارش به قیمت معین

سپس باید نوع معامله را تعیین کرد. سفارش به قیمت بازار ، سفارشی است که به کارگزار (یا پلتفرم معامله آنلاین) می‌‌گوید تا سهام را در بهترین قیمت ممکن خرید و فروش کنند. اگر بخواهید ۱۰۰ سهم AAPL را در بازار بفروشید و لیست قیمت به این شرح باشد: مزایده ۱۳۹.۸۰ دلار (۱۰۰)، پیشنهاد ۱۴۰ دلار (۵۰)، آخرین معامله ۱۳۹.۹۵ دلار (۲۵۰) است. این به ما می‌‌گوید که آخرین معامله ۲۵۰ سهم با قیمت ۱۳۹.۵۰ دلار بوده است و نشان می‌‌دهد که ۵۰ سهم با قیمت ۱۴۰ دلار ارائه شده‌‌اند. فرض کنید ۲۰۰ سهم دیگر هم در قیمت ۱۴۰.۰۵ دلار پیشنهاد شده‌‌اند. سفارش شما به قیمت بازار برای خرید ۵۰ سهم در قیمت ۱۴۰ دلار و خرید ۵۰ سهم دیگر با قیمت ۱۴۰.۰۵ دلار خواهد بود.

سفارش به قیمت بازار، قیمتی که خواهید گرفت را تضمین نمی‌‌کند اما اطمینان خواهد داد که تعداد سهامی که می‌‌خواهید را می‌‌گیرید. وقتی سفارش تکمیل شود، می‌‌گویند پر شده است. سفارش به قیمت بازار اغلب در مواردی استفاده می‌‌شود که خریدار و فروشنده نگران پر کردن حجم سفارش هستند و قیمت چندان برایشان اهمیتی ندارد. سفارش به قیمت معین، قیمت معامله را مشخص می‌‌کند. مثلا شاید تعیین کنید که قصد خرید سهام APPL با قیمت ۱۴۰ دلار را دارید و نه بیشتر، که در این مورد ۵۰ سهم پیشنهادی با قیمت ۱۴۰ دلار می‌‌خرید و منتظر فرد دیگری می‌‌مانید تا قیمت خود را تا میزان قیمت شما پایین بیاورد و سهام ازآن شما شود. تا وقتی این اتفاق بیافتد، لیست هزینه جدید به این شکل است: مزایده ۱۴۰ دلار (۱۰۰)، پیشنهاد ۱۴۰.۰۵ دلار (۲۰۰) و آخرین معامله ۱۴۰ دلار (۵۰).

یک سفارش با قیمت معین را می‌‌توان همه یا هیچ (AON)، یعنی بر سر خرید سهام‌‌تان توافق نمی‌‌کنید، مگر اینکه ۱۰۰ سهمی که می‌‌خواهید را به طور کامل دریافت کنید. اگر سفارش اصلی در این مثال AON باشد، ۵۰ سهم پیشنهادی را تا وقتی که ۵۰ سهم دیگر با آن همراه شود خریداری نمی‌‌کنید. سفارشات به قیمت معین توسط کسانی به کار گرفته می‌‌شود که نگران قیمت دریافتی‌‌شان هستند، اما تضمینی برای پر شدن میزان سفارش‌‌شان وجود ندارد. قیمت و پر شدن سفارش اصلی‌‌ترین بده‌‌بستان بین سفارش به قیمت بازار و سفارش به قیمت معین است.

سفارش توقف یا Stop Orders

سفارش های توقف یا Stop ، مشروط به سطح مشخصی از قیمت هستند که برای فعال شدن معامله به دست می‌‌آید. معامله شما با وجود سفارش محدود، تنها زمانی اجرایی می‌‌شود که امنیت مورد نظر شما برای خرید و فروش به قیمت مشخصی برسد. به محض اینکه سهم به آن قیمت رسید، سفارش محدود به یک سفارش با قیمت بازار تبدیل شده و پر می‌‌شود. مثلا اگر سهام ABC را دارید که در حال حاضر با قیمت ۲۰ دلار معامله می‌‌شود و یک سفارش محدود برای فروش آن در ۱۵ دلار می‌‌گذارید، سفارش‌‌تان به محض اینکه سهام ABC به پایین‌‌تر از ۱۵ دلار سقوط کند پر خواهد شد. این معامله که به عنوان سفارش توقف ضرر هم شناخته می‌‌شود، امکان محدود کردن زیان را برایتان فراهم می‌‌کند.

این نوع از سفارش می‌‌تواند برای تضمین سبدهای سهام مورد استفاده قرار بگیرد. مثلا فرض کنید که سهام XYZ را با قیمت ۱۰ دلار بر هر سهم خریده‌‌اید و حالا سهام با قیمت ۲۰ دلار معامله می‌‌شوند. قرار دادن سفارش محدود در ۱۵ دلار، سود ۵ دلاری به ازای هر سهم را بسته به سرعت پر شدن بازار تضمین می‌‌کند. سفارشات محدود برای سرمایه‌‌گذارانی که می‌‌توانند سهام خود را برای مدتی رصد کنند یک مزیت به حساب می‌‌آید و کارگزاران نیز این سفارشات را بدون هیچ هزینه‌‌ای تنظیم می‌‌کنند.

یک مزیت سفارش محدود است که سفارش در قیمتی که سرمایه‌‌گذار تاکید کرده است پر خواهد شد. به محض اجرای سفارش محدود، به سفارش به قیمت بازار تبدیل می‌‌شود که با بهترین قیمت پر خواهد شد. این قیمت شاید از قیمتی که در سفارش محدود تعیین شده بود کمتر باشد. علاوه بر این، سرمایه‌‌گذاران باید مراقب باشند که سفارش محدود را کجا تنظیم می‌‌کنند. شاید اگر سفارش توسط یک نوسان کوتاه‌‌مدت در قیمت سهام فعال شود چندان مطلوب نباشد. مثلا اگر سهام ABC نبستا دارای نوسان باشد و ۱۵ درصد هفتگی افزایش پیدا کند، سفارشی که ۱۰ درصد پایین‌‌تر از قیمت کنونی تنظیم شده است می‌‌تواند باعث اجرای سفارش در یک زمان نامناسب شود.

انواع دیگر سفارش

امکان دارد سفارشات بسته به مدت زمان‌‌شان دارای دستور‌‌العمل‌‌هایی باشند. سفارش فوری یا ابطال (IOC) در صورتی که سفارش درست اجرا نشود لغو ابطال خواهد شد. این اغلب به همراه سفارش با قیمت معین به کار گرفته می‌‌شود. وقتی سفارش IOC با یک سفارش AON ترکیب می‌‌شود، سفارش انجام با ابطال (FOK) به وجود می‌‌آید.

سفارش روزانه نوعی سفارش معین یا محدود است که در پایان روز معاملاتی ابطال شده و تا صبح روز بعد فعال نخواهد شد. یک سفارش بدون محدودیت زمانی هم تا زمانی فعال است که دستور ابطال آن صادر شود و شاید روزها فعال باقی بماند.

معامله‌‌ مارجین و فروش استقراضی

علاوه بر مکانیزمی که در بالا گفته شد، بسیاری از کارگزاری‌‌ها معامله مارجین را پیشنهاد می‌‌کنند که برای مشتریان خود امکان قرض گرفتن پول را برای خرید سهام بیش از مقدار پولی که در حساب دارند، فراهم می‌‌کند. مارجین امکان فروش استقراضی را هم فراهم می‌‌کند که در آن یک نفر سهمی را که مالک آن نیست، قرض می‌‌گیرد و آن را به امید اینکه در آینده با قیمت کمتری خریداری کند به فروش می‌‌رساند. فروشنده استقراضی بر سر این شرط می‌‌بندد که قیمت سهام پایین می‌‌آید.

علاوه بر استفاده از کارگزاری، راه‌‌های کمتر رایجی برای به دست آوردن سهام وجود دارد: طرح‌‌های سرمایه گذاری مجدد سود سهام (DRIP) و طرح سرمایه گذاری مستقیم (DIP) از جمله این روش‌‌ها هستند. DIPها طرح‌‌هایی هستند که شرکت‌‌های واحد به سهامداران خود اجازه‌‌ی خرید مستقیم سهام از شرکت با کم‌‌ترین قیمت را می‌‌دهد. در DRIPها هم سودی که توسط سهام پرداخت می‌‌شود به طور خودکار برای خرید میزان بیشتری از آن سهام مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.

برای مطالعه بخش بعدی اینجا کلیک کنید.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.