انواع سهام ( اصول سهام – بخش ۳ )

این سری از مقالات اصول سهام، به بررسی مفاهیم و اصول اساسی و مهم بازار سهام می‌پردازد. در این بخش که قسمت سوم از این مجموعه است، به بررسی انواع سهام (عادی و ممتاز) می‌پردازیم.برای مطالعه بخش قبلی این مقاله اینجا کلیک کنید.

0 140

در این بخش از مجموعه اصول سهام به بررسی انواع سهام می‌پردازیم. زمانی که یک شرکت برای اولین بار تاسیس می‌‌شود، موسسین و سرمایه‌‌گذاران اولیه تنها سهامداران آن هستند. برای مثال، اگر یک کسب و کار نوپا دارای دو موسس و یک سرمایه‌‌گذار باشد، هر کدام از آنها ممکن است مالک یک سوم از سهام باشند. با رشد شرکت و نیاز به سرمایه‌‌ بیشتر برای انبساط، آن‌ها ممکن است سهام بیشتری را برای سرمایه‌‌گذاران منتشر کنند و به همین صورت مالکین اولیه درصد کمتری از سهام را نسبت به قبل در اختیار خواهند داشت. در این مرحله، شرکت و سهام آن خصوصی در نظر گرفته می‌‌شوند. در بیشتر موارد، سهام خصوصی به راحتی مبادله نمی‌‌شوند و تعداد سهام‌‌داران معمولا کم است.

با این حال، با رشد بیشتر شرکت زمانی خواهد رسید که سرمایه‌‌گذاران مایلند سهام خود را فروخته و سود سرمایه گذاری اولیه‌‌ خود را به صورت پول نقد درآورند. در عین حال، خود شرکت نیز ممکن است به سرمایه گذاری بیشتری نیاز داشته باشد. در چنین حالتی، شرکت ممکن است اقدام به عرضه‌‌ اولیه‌‌ سهام (IPO) کند و شرکت را از خصوصی به حالت عمومی درآورد.

علاوه بر تفاوت خصوصی/عمومی بودن، دو نوع سهام وجود دارد که شرکت‌‌ها می‌‌توانند آنها را عرضه کنند: سهام عادی و سهام ممتاز.

سهام عادی

زمانی که مردم در مورد سهام حرف می‌‌زنند، اغلب منظور آن‌ها سهام عادی (Common Stock) است. در واقع، اکثریت سهام به این شکل عرضه می‌‌شوند. سهام عادی مطالبه افراد را در مورد سود (سود سهام) و حق رای نشان می‌‌دهند. سرمایه‌‌گذاران اغلب به ازای هر سهم یک حق رای به دست می‌‌آورند تا اعضاء هیات مدیره را انتخاب کنند، که بر روی تصمیمات اصلی مدیریت نظارت دارند.

در طول زمان، سهام عادی از طریق رشد سرمایه، سود بیشتری را نسبت به اوراق قرضه از خود نشان داده‌‌اند. با این حال، این درآمدِ بیشتر، مطمئنا هزینه‌‌ای را دربرخواهد داشت، چرا که سهام عادی بیشترین ریسک ممکن را نیز با خود به همراه دارند. تا جایی که سرمایه‌‌گذاران ممکن است کل مبلغ سرمایه گذاری خود را در صورت ورشکستگی شرکت از دست بدهند. اگر شرکت دچار ورشکستگی شده و منحل شود، سهام‌‌داران عادی تا زمان گرفتن پول توسط بستانکاران، دارندگان اوراق قرضه و سهامداران ممتاز چیزی دریافت نخواهند کرد.

سهام ممتاز

سهام ممتاز (Preferred Stock) عملکردی مشابه با اوراق قرضه دارند و معمولا دارای حق رای نیستند (این نکته ممکن است بسته به شرکت متفاوت باشد، اما در بسیاری از موارد سهامداران ممتاز هیچ حق رایی ندارند). با استفاده از سهام ممتاز، سرمایه‌‌گذاران معمولا از سود سهام ثابت برخوردار می‌‌شوند. چنین چیزی با وضعیت سهام‌‌داران عادی فرق دارد که دارای سود متغیر بوده و توسط هیات مدیره مشخص می‌‌شود و همچنین هیچگاه تضمین‌‌شده نیست. در واقع، بسیاری از شرکت‌‌ها هیچ سودی را به سهام عادی پرداخت نمی‌‌کنند.

یک مزیت دیگر این است که در صورت منحل شدن، سهامداران ممتاز قبل از سها‌‌م‌‌داران عادی پول خود را دریافت خواهند کرد (ولی هنوز هم بعد از دارندگان اوراق قرضه و طلبکاران دیگر خواهند بود). همچنین سهام ممتاز ممکن است “عندالمطالبه” باشند، به این معنی که شرکت اختیار دارد در هر زمان و به هر دلیلی آن‌ها را از سهام‌‌داران بازخرید کند (که معمولا برای پاداش صورت می‌‌گیرد). این نوع سهام را میتوان چیزی میان اوراق قرضه و سهام عادی در نظر گرفت.

سهام عادی و ممتاز دو نوع عمده‌‌ سهام هستند؛ با این حال، همچنین این امکان برای شرکت‌‌ها وجود دارد تا انواع مختلفی از سهام را به صورت سفارشی درآورند تا با نیازهای سرمایه‌‌گذاران خود متناسب باشند. رایج‌‌ترین دلیل برای درست کردن دسته‌‌بندی‌‌های مختلف سهام این است که شرکت بتواند رای‌‌گیری را توسط یک گروه خاص محدود نگه دارد. بنابراین، دسته‌‌های مختلف سهام دارای حقوق مختلف رای دادن هستند. برای مثال، یک دسته از دارایی‌‌ها ممکن است در اختیار گروهی منتخب باشد که به ازای هر سهم ده حق رای دارند، در حالی که دسته دیگری از سهام برای اکثریت سرمایه‌‌گذاران توزیع می‌‌شود که به ازای هر سهم تنها یک حق رای در اختیار خواهند داشت. زمانی که بیش از یک دسته سهام وجود داشته باشد، آن‌ها معمولا به عنوان دسته‌‌ A، دسته‌‌ B و غیره شناخته می‌‌شوند. برای مثال، کارخانه‌‌ میلیاردر معروف وارن بافت (Warren Buffett) با نام Berkshire Hathaway دارای دو دسته از سهام است و این حروف را در مقابل شکل اختصار شده نام شرکت قرار می‌‌دهند: “BRKa و BRKb” یا “BRK.A و BRK.B”.

برای مطالعه بخش بعدی این مقاله اینجا کلیک کنید.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.