سرمایه گذاری چیست؟ ( اصول سرمایه گذاری – بخش ۱‌‌ )

سرمایه گذاری‌‌ ابزاری برای ایجاد ثروت است، اما تنها برای فرد ثروتمند نیست. هر فردی می‌‌تواند یک برنامه‌‌ سرمایه گذاری‌‌ را آغاز نماید و ابزارهای مختلفی وجود دارند که شروع سرمایه گذاری با مقادیر اندک و افزودن مرتب به یک سبد سرمایه گذاری‌‌ را تسهیل می‌‌نمایند. در حقیقت، نکته‌‌ای که سرمایه گذاری‌‌ را از قماربازی متمایز می‌‌سازد این است که سرمایه گذاری‌‌ زمان می‌‌برد. در این مجموعه به نام اصول سرمایه گذاری، به بررسی مفاهیم اصلی آن پرداخته خواهد شد. در بخش اول به تعریف سرمایه گذاری می‌پردازیم.

0 617

سرمایه گذاری چیست ؟  سرمایه گذاری ، عمل اختصاص پول یا سرمایه به یک کسب وکار به امید کسب درآمد یا سودی اضافی. سرمایه‌‌گذار مشهور، وارن بافت (Warren Buffett)، سرمایه گذاری‌‌ را به صورت “… فرآیند ارائه دادن پول در حال حاضر به منظور دریافت پول بیشتر در آینده” تعریف می‌‌کند. هدف سرمایه گذاری‌‌، استفاده‌‌ فعالانه از پول خود در یک یا چند نوع ابزار سرمایه گذاری‌‌، به امید رشد پول شما در طول زمان است.

سرمایه گذاری‌‌ چیست؟

در حقیقت، سرمایه گذاری‌‌ ، درباره‌‌ “هوشمندانه‌‌تر به جای بیشتر کار کردن” است. اکثر ما در شغل‌‌های خود، چه برای یک شرکت یا کسب و کار خاص خود، سخت کار می‌‌کنیم. ما غالبا ساعت‌‌های طولانی‌‌ کار می‌‌کنیم که این امر، نیازمند ازخودگذشتگی است و استرس را افزایش می‌‌دهد. برداشت قسمتی از پول به سختی کسب‌‌شده‌‌ خود و سرمایه گذاری‌‌ برای نیازهای آینده، شیوه‌‌ای برای استفاده‌‌ی کامل از درآمدی است که به دست می‌‌آوریم.

سرمایه گذاری‌‌، درباره‌‌ی ایجاد اولویت‌‌ها برای پول خود نیز می‌‌باشد. هزینه کردن، خواه روی یک لباس جدید، یک تعطیلات به مکانی تقریبا خارق‌‌العاده یا شام در رستورانی گران‌‌قیمت باشد، ساده است و خشنودی آنی ارائه می‌‌دهد. تمام این خوشگذرانی‌‌ها عالی هستند و زندگی را لذتبخش‌‌تر می‌‌سازند، اما سرمایه گذاری‌‌ نیازمند در اولویت قرار دادن آینده‌‌ مالی خود بر فراز خواسته‌‌های فعلی است.

سرمایه گذاری‌‌، شیوه‌‌ای برای پس‌‌انداز پول در حالی است که مشغول زندگی هستید و آن پول را دارید که نیازهای شما را برطرف می‌‌کند، به گونه‌‌ای که می‌‌توانید در آینده، پاداش‌‌های کار خود را به طور کامل کسب نمایید. سرمایه گذاری‌‌ ، شیوه‌‌ای برای پایانی شادتر است.

ابزارهای سرمایه گذاری‌‌

روش‌‌های مختلف بسیاری، شامل قرار دادن پول در سهام، اوراق قرضه، صندوق‌‌های سرمایه گذاری‌‌ مشترک، ETFها (صندوق سرمایه گذاری‌‌ قابل معامله در بورس)، املاک (و سایر ابزارهای سرمایه گذاری‌‌ جایگزین) یا حتی شروع کسب و کار خاص خود، وجود دارند که با آن‌ها می‌‌توانید به سرمایه گذاری‌‌ بپردازید.

هر ابزار سرمایه گذاری‌‌‌‌، نقاط قوت و ضعف خود را دارد که ما آن‌ها را در بخش بعدی این آموزش بررسی خواهیم کرد. درک شیوه‌‌ عملکرد انواع مختلف ابزارهای سرمایه گذاری‌‌ ، برای موفقیت شما حیاتی است. برای مثال، یک صندوق سرمایه گذاری‌‌ مشترک، در چه مقوله‌‌ای سرمایه گذاری‌‌ می‌‌نماید؟ چه کسی در حال مدیریت صندوق است؟ کارمزدها و هزینه‌‌ها چه هستند؟ آیا هیچ هزینه یا جریمه‌‌ای برای دسترسی به پول خود وجود دارد؟ این پرسش‌‌ها، تمام پرسش‌‌هایی هستند که باید پیش از ایجاد یک سرمایه گذاری‌‌ پاسخ داده شوند. اگرچه حقیقت دارد که هیچ تضمینی درباره‌‌ پول‌‌سازی وجود ندارد، اما اقدامات اندک به سهم خود می‌‌توانند شانس شما برای یک سرمایه‌‌‌‌گذار مؤفق بودن را افزایش دهند. تجزیه و تحلیل، پژوهش و حتی تنها صرف زمان برای مطالعه به منظور یافتن اطلاعاتی درباره‌‌ سرمایه گذاری‌‌ ، همگی می‌‌توانند سودمند باشند.

در بخش بعدی: چگونه سرمایه گذاری‌‌ به شما اجازه می‌‌دهد که از مزایای یکی از معجزات ریاضی، یعنی بهره‌‌ مرکب بهره‌‌مند شوید. 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.