اصول رایج حسابداری

GAAP مجموعه‌ای جامع از روش‌های حسابداری است که مشترکا توسط هیئت استانداردهای حسابداری مالی و هیئت استانداردهای حسابداری دولتی تدوین شده است و در خصوص حسابداری دولتی و غیر انتفاعی نیز اعمال می‌گردد. در این بخش از واژه نامه حسابداری، به بررسی اصول GAAP، اهمیت آن و موارد کاربرد آن در تحلیل‌های مالی پرداخته می‌شود.

0 298

اصول عموما پذیرفته شده‌ی حسابداری (Generally Accepted Accounting Principles, GAAP)، مجموعه‌ای از قوانین و فرآیندهای شناخته شده و رایجی هستند که جهت حاکمیت بر حسابداری شرکتی و گزارش‌نویسی مالی در ایالات متحده تدوین شده‌اند. GAAP آمریکا مجموعه‌ای جامع از روش‌های حسابداری است که مشترکا توسط هیئت استانداردهای حسابداری مالی (Financial Accounting Standards Board, FASB) و هیئت استانداردهای حسابداری دولتی (Governmental Accounting Standards Board, GASB) تدوین شده است و در خصوص حسابداری دولتی و غیر انتفاعی نیز اعمال می‌گردد.

GAAP theme قوانین ایالات متحده تمامی شرکت‌های سهامی عام و شرکت‌هایی که اظهارنامه‌های مالی خود را به طور عمومی منتشر می‌کنند را ملزم به رعایت اصول و فرآیندهای GAAP می‌کند.

به علاوه، استاندارهای بین‌المللی گزارش‌نویسی مالی (International Financial Reporting Standards (IFRS)) نیز که توسط هیئت استانداردهای بین‌المللی حسابداری (InternationalAccounting Standards Board, IASB) تدوین شده‌اند، به عنوان یک راه جایگزین وجود دارد. IFRS قوانین حسابداری را در اتحادیه‌ی اروپا و همچنین تعدادی از کشورها در آمریکای جنوبی و آسیا مدیریت می‌کند.

اصول بنیادی GAAP

GAAP در ۱۰ اصول بنیادی زیر ارائه شده است:

۱. اصل همخوانی: هدف از این اصل حصول اطمینان در خصوص رعایت استانداردهای مشابه در گزارش‌نویسی مالی می‌باشد.

۲. اصل روش‌های دائمی: این اصل که رابطه‌ی تنگاتنگی با اصل پیشین دارد، اعمال روش‌ها و فرآیندهای همسان در حسابداری و گزارش‌نویسی مالی است.

۳. اصل عدم جبران: این اصل بیان می‌کند که هیچ شخصی نباید در ازای ارائه‌ی گزارش مالی دقیق و کامل انتظار پاداش داشته باشد.

۴. اصل احتیاط: تمامی گزارش‌های اطلاعات مالی باید حقیقی و منطقی بوده و بر حدس و گمان استوار نباشند.

۵. اصل نظم: این اصل به این معناست که تمامی حسابداران باید به طور مستمر GAAP را رعایت کنند.

۶. اصل صداقت: حسابداران باید با صداقت و دقت عمل کرده و گزارش دهند.

۷. اصل حسن نیت: مشابه اصل پیشین،‌ این اصل تاکید می‌کند که از اشخاص فعال در حوزه‌ی گزارش‌نویسی مالی انتظار می‌رود تا بتوانند با صداقت و حسن نیت عمل کنند.

۸. اصل اهمیت: تمامی گزارش‌های مالی باید آشکارا موقعیت مالی حقیقی سازمان را افشا کنند.

۹. اصل تداوم: این اصل بیان می‌کند که تمامی ارزیابی‌های دارایی در گزارش‌های مالی بر این فرض استوار باشند که کسب و کار یا سایر اشخاص در آینده به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

۱۰. اصل تناوب: این اصل به اشخاصی اشاره دارد که ملزم به رعایت دوره‌های عموما پذیرفته شده‌ی گزارش‌نویسی مالی، مثلا فصلی یا سالانه هستند.

اصول عموما پذیرفته شده‌ی حسابداری قوانین و اصول بیشتری را جهت حاکمیت بر اموری مانند واحدهای پولی استاندارد، تشخیص بها و درآمد ، قالب و ارائه‌ی اظهارنامه‌ی مالی و افشائات مربوطه تعیین می‌کند. به عنوان مثال، این اصول تطابق دقیق هزینه‌ها را با درآمدها در یک دوره‌ی حسابداری الزام می‌کنند (اصل تطابق).

تاریخ GAAP

اصول عموما پذیرفته شده‌ی حسابداری در نهایت با هدف اصلی مقابله با سقوط بورس در سال ۱۹۲۹ و رکود بزرگ متعاقب آن به وجود آمد. تصور می‌رود که آن اتفاق حداقل تا حدی به دلیل گزارش‌نویسی حسابداری ناصادقانه توسط برخی از شرکت‌های سهامی عام رخ داد. دولت فدرال پس از آن همکاری خود را با گروه‌های حرفه‌ای حسابداری جهت تدوین استانداردها و روش‌هایی برای گزارش‌نویسی همسان و دقیق مالی آغاز کرد.

استقرار اصول عموما پذیرفته شده‌ی حسابداری با قوانینی مانند قانون اوراق سال ۱۹۳۳ و قانون تبادل اوراق سال ۱۹۳۴ آغاز شد.

GAAP تدریجا بر اساس مفاهیم و استانداردها، و همچنین بهترین روش‌هایی تکامل یافت که عموما در صنایع گوناگون پذیرفته شده بودند.

GAAP (Generally Accepted Accounting Principles)

چرا GAAP اهمیت دارد؟

اصول عموما پذیرفته شده‌ی حسابداری گزارش‌نویسی مالی را با استفاده از عبارت، روش‌ها و فرآیند‌های عموما پذیرفته شده استاندارد و شفاف می‌کند. همسانی ارائه‌ی گزارش‌های مالی در نتیجه‌ی GAAP،‌ فهم اظهارنامه‌های ملی و مقایسه‌ی اظهارنامه‌های مالی یک شرکت با شرکت دیگر را برای سرمایه‌گذاران و سایر اشخاص علاقه‌مند (مانند هیئت مدیره) تسهیل می‌کند.

GAAP همچنین بنا دارد تا سطح مسئولیت‌پذیری اشخاص دولتی و غیرانتفاعی را با الزام آن‌ها به گزارش شفاف و صادقانه‌ی امور مالی خود بهبود بخشد.

به طور خلاصه، هدف از تدوین GAAP حصول اطمینان از ارائه‌ی همسان اظهارنامه‌های مالی  و در نتیجه تسهیل مطالعه و درک اطلاعات موجود در آن‌ها برای عموم می‌باشد.

موارد استفاده در تحلیل مالی

برای تحلیل‌گران مالی که به ارزیابی و مدل‌سازی مالی اشتغال دارند، درک کامل اصول حسابداری اهمیت بالایی دارد. علی رغم این اهمیت،‌ مدل‌های مالی بیشتر بر جریان نقدینگی و ارزش اقتصادی تمرکز دارند، که به شکل قابل توجهی توسط اصول حسابداری تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد (به جز در مورد محاسبه‌ی مالیات نقدی).

GAAP and Financial Analysis in Excel

اسکرین‌شات بالا از یکی از دروس مدل‌سازی مالی CFI گرفته شده است. علی رغم این که این دروس بر روش‌های پیشرفته‌ی مدل‌سازی تمرکز دارند، مشخصا از GAAP یا IFRS تبعیت نمی‌کنند و بیشتر بر مفاهیم و «اصول اولیه»‌ یک کسب و کار تمرکز می‌کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.