اصل تطابق هزینه با درآمد و صورت سود و زیان

در این بخش از واژه نامه حسابداری، ابتدا با اصل تطابق هزینه و درآمد، که طبق آن شرکت‌ها هزینه‌های خود را همزمان با درآمدهای خود گزارش می‌کنند، مثالی از آن و مزایا و چالش های مرتبط با این اصل آشنا خواهید شد. سپس به بررسی صورت سود و زیان، ساختار آن و نمونه‌ای از آن می‌پردازیم.

0 461

اصل تطابق هزینه با درآمد چیست؟

اصل تطابق هزینه با درآمد یک مفهوم حسابداری است که طبق آن شرکت‌ها هزینه‌های خود را همزمان با درآمدهای خود گزارش می‌کنند. درآمدها و هزینه‌ها در صورت سود و زیان برای یک دوره (مثلا یک سال، سه ماه یا یک ماه) به هم مرتبط هستند.

هزینه
هزینه

مثالی از اصل تطابق هزینه با درآمد

فرض کنید که یک شرکت در طی سال مالی به کارمندان خود پاداش سالانه پرداخت می‌کند. سیاست موجود بر این است که 5 درصد از درآمد تولیدشده در طول سال پرداخت شود که این مبلغ در ماه فوریه سال بعد پرداخت می‌شود.

درآمد این شرکت در سال 2018، 100 میلیون دلار است؛ بنابراین، این شرکت در ماه فوریه سال 2019 به کارمندان خود مبلغ 5 میلیون دلار به عنوان پاداش خواهد داد.

با اینکه این پاداش تا سال آینده پرداخت نمی‌شود، اما اصل تطابق هزینه با درآمد حکم می‌کند که این هزینه باید به عنوان هزینه‌ای 5 میلیون دلاری در صورت سود و زیان سال 2018 ثبت شود.

پاداش پرداختنی 5 میلیون دلاری در پایان سال 2018 به ترازنامه اضافه شده و پول نقد از حالتی که این مبلغ پرداخت شده باشد، 5 میلیون دلار بیشتر خواهد بود؛ بنابراین، ترازنامه به ایجاد توازن ادامه می‌دهد.

وقتی که این پاداش در ماه فوریه سال 2019 پرداخت شود، هیچ تاثیری بر صورت سود و زیان نخواهد داشت. مانده نقدی در ترازنامه و حساب‌های پرداختنی مانده نیز به میزان 5 میلیون دلار کاهش یافته و ترازنامه به ایجاد توازن ادامه می‌دهد.

درآمد
درآمد

مزایای اصل تطابق هزینه با درآمد

اصل تطابق هزینه با درآمد بخشی از سیستم حسابداری تعهدی بوده و تصویری دقیق‌ از عملیات شرکت در صورت سود و زیان آن را نشان می‌دهد.

سرمایه‌گذاران معمولا می‌خواهند صورت سود و زیان ‌هنجار و بی‌اشکالی را ببینند که در آن درآمدها و هزینه‌ها به هم مرتبط هستند. سرمایه‌گذاران با ارتباط دادن این‌ دو (درآمد و سرمایه) به یکدیگر، درک بهتری از شرایط اقتصادی تجارت پیدا می‌کنند.

با این حال، باید به این موضوع اشاره کرد که مهم است صورت گردش وجوه همراه با صورت سود و زیان بررسی شود. اگر در مثال بالا، شرکت تعهد حساب پرداختنی بیشتری را در ماه فوریه گزارش می‌کرد، پول نقد کافی برای انجام این پرداخت در دست نبود. به این دلیل، سرمایه‌گذاران به مانده نقدی و زمان‌بندی گردش وجوه بسیار توجه می‌کنند.

چالش‌های مرتبط با اصل تطابق هزینه با درآمد

این اصل هنگامی خوب کار می‌کند که به آسانی بتوان درآمدها و هزینه‌ها را از طریق رابطه‌ی علت و معلولی به هم ارتباط داد. گاهی اوقات این ارتباط واضح نبوده و باید از روشی سیستماتیک استفاده شود.

برای مثال، فرض کنید که یک شرکت تصمیم به ساخت مرکز کار جدیدی داشته و معتقد است که این مرکز جدید باعث افزایش بازدهی کارمندان می‌شود. از آن جایی که هیچ راهی برای اندازه‌گیری سریع زمان‌بندی و تاثیر مرکز جدید بر درآمد وجود ندارد، شرکت عمر مفید فضای مرکز جدید (بر اساس سال) را گرفته و کل هزینه‌ی آن سال‌ها را کم می‌کند.

برای مثال، اگر هزینه‌ی ساخت این شرکت 10 میلیون دلار بوده و پیش‌بینی شود که شرکت ده سال دوام می‌آورد، در این صورت شرکت برای هر سال از این ده سال 1 میلیون دلار را به هزینه‌های استهلاک به روش خط مستقیم اختصاص می‌دهد. وجود این هزینه به تولید یا عدم‌تولید درآمد وابسته نیست.

مثالی دیگر از این مورد این است که اگر یک شرکت برای بازاریابی آنلاین خود 1 میلیون دلار هزینه کند،‌ آنگاه نمی‌تواند زمان‌بندی درآمدهای تولیدشده را به دقت بررسی و دنبال کند؛ زیرا ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد تا مشتریان خریدی را انجام دهند. در چنین موردی، هزینه‌ی بازاریابی در زمان دریافت درآمدها مشخص نمی‌شود، بلکه در طول دوران نمایش تبلیغات در صورت سود و زیان ظاهر می‌شود.

صورت سود و زیان (P&L) چیست؟

صورت سود و زیان (P&L) گزارشی مالی‌ است که خلاصه‌ای از درآمد‌ها، هزینه‌ها و سودها/زیان‌های یک شرکت از دوره‌ای معین را در اختیار ما می‌گذارد. صورت سود و زیان، توان یک شرکت در ایجاد فروش، مدیریت هزینه‌ها و کسب سود را نشان می‌دهد. این صورت بر اساس اصول حسابداری تشکیل شده که شامل اصل شناخت درآمد، اصل تطابق هزینه با درآمد و اصول تعهدی شده و درنتیجه با صورت گردش وجوه فرق دارد.

ساختار صورت سود و زیان

صورت سود و زیان یک شرکت برای یک دوره از زمان، معمولا یک ماه، سه ماه یا یک سال مالی، نشان داده می‌شود.

اصلی‌ترین موارد موجود در صورت سود و زیان موارد زیر هستند:

  • درآمد (یا فروش)
  • قیمت اجناس فروخته‌شده (یا قیمت فروش)
  • هزینه‌های فروش، کلی و ادارای (SG&A)
  • بازاریابی و تبلیغات
  • فناوری
  • هزینه بهره
  • مالیات
  • درآمد خالص

مثالی از صورت سود و زیان

مثالی از صورت سود و زیان سال 2016 شرکت آمازون را در زیر مشاهده می‌کنید؛ این شرکت نام صورت سود و زیان تلفیقی را بر این صورت گذاشته است.

Example Profit and Loss Statement (P&L) from Amazon

منبع: گزارش سالانه شرکت آمازون

با نگاه به مثال بالا می‌بینیم که شرکت آمازون در سال 2014 زیانی 241 میلیون دلاری، در سال 2015 سودی 596 دلاری و در سال 2016 نیز سودی 3.2 میلیارد دلاری را ثبت کرده است.

آمازون درآمد کل خود را به دو بخش فروش محصولات و فروش سرویس تقسیم‌بندی کرده است. هزینه‌های عملیاتی این شرکت شامل هزینه فروش، اجرا، بازاریابی، فناوری، کلی و اداری (G&A) و دیگر هزینه‌ها می‌شود. در این صورت سود و زیان، شرکت از سودهای عملیاتی، که از آن به سود قبل از بهره و مالیات (EBIT) نیز یاد می‌شود، جمع جزئی در اختیار ما قرار داده است.

هزینه بهره و مالیات نیز در زیر آن کسر شده‌اند تا در نهایت به سود یا زیان خالص برای این دوره برسیم.

 

 

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.