اصطلاح “پامپ و دامپ” یعنی چه و چگونه از وقوع آن جلوگیری کنیم؟

حوزه رمز ارز به قدری جدید است که اکثر اتوکورکت‌ها هنوز با این واژه آشنا نیستند و آن را غلط تشخیص می‌دهند. برخی ظهور این بازار را فرصتی استثنائی می‌دانند، درحالیکه بقیه آن را بخاطر ماهیت غیرمتمرکز آن پرمخاطره و بالقوه خطرناک می‌پندارند. قانون‌گذاران حتی آن را با عنوان غرب وحشی بکار می‌برند که بخاطر عدم امنیت، عدم شفافیت و امنیت بلاکچین شرکت‌ها، این افراد آن را بستری مناسب برای تعدادی از جرائم می‌دانند. یکی از این جرائم که افراد آشنا با تبادل ارز آن را می‌شناسند و ترس قربانی شدن توسط آن را دارند، طرح “پامپ و دامپ” است. اگرچه اکثر مردم نمی‌دانند که غیرمتمرکز بودن معادل بی‌قانونی نیست.

0 245

طبق تعریف SEC (کمیسیون امنیتی و مبادلاتی)، طرح “پامپ و دامپ” زمانی اتفاق میافتد که شرکتی قیمت سهام، یا در این بحث، رمز ارزهای دیجیتال سکه یا توکن را با اعلام عمومی ادعاهای غلط یا اظهارنظرهای گمراه‌کننده بالا ببرد و مردم را به خرید یا فروش براساس اطلاعات داخلی، تشویق کند (SEC, 2013).

این افراد معمولا مروّجان یا افراد داخلی شرکت هستند که یک حباب خرید ایجاد می‌کنند، که به نوبه خود با فروش سکه‌ها زمانی که طرح در مرحله بالا بردن است، سود می‌کنند. وقتی که ارزش رمز ارز به مقدار حداکثری یا مطلوب می‌رسد، کسانی که آغازگر طرح بودند سکه‌ها را می‌فروشند. نهایتا، زمانی که این افراد رمز ارزها را می‌فروشند، قیمت آن به شدت کاهش یافته و سرمایه‌گذاران عمومی که قیمت تورمی را پرداختند، ضرر می‌کنند. طبق بررسی ژورنال واشنگتن، فقط در سال ٢٠١٨، ١٧۵ مورد طرح “پامپ و دامپ” در بازار رمزنگاری مشاهده شده است. یکی از شرکت‌هایی که در این بررسی نام برده شده، CloakCoin است که از طریق شبکه اجتماعی و کانال‌های تلگرام اعلام کرد که فروش دقیقا چه زمانی صورت بگیرد.

پامپ و دامپ

گرچه که بیشتر این طرح‌ها برنامه‌ریزی شده بودند و حتی در شبکه‌های اجتماعی اعلام می‌شوند، تعدادی اینطور نیستند. از آن جایی‌که حوزه رمز ارز نسبتا کوچک و جامعه نزدیکی است، برای کارفرمایان شرکت‌های رمزنگاری آسان است که مالک اطلاعات شده و از آن‌ها برای دستکاری بازار به نفع خود استفاده کرده یا وارد خرید و فروش براساس این اطلاعات شوند.

قوانین و مقررات جلوگیری از “پامپ و دامپ”

در ایالات متحده، دستکاری بازار طبق قانون 10b-5 فرمان امنیت مبادلات در سال ١٩٣۴، که فعالیت‌های گمراهانه و فریبکارانه را ممنوع کرده، غیرقانونی است. با این حال چون بیشتر صرافی‌های رمزنگاری ثبت شده یا تحت نظارت قوانین SEC نیستند، نظارت بر رمز ارزها تحت این ضوابط ممکن نیست. اگرچه که در حقیقت ضوابط خلاف ذات دارایی‌های غیرمتمرکز است، ولی SEC تنها نهادی نیست که نگران خطرات بالقوه در صورت ادامه شهرت مبادلات رمز ارز به عنوان غرب وحشی است.

در سال ٢٠١٨ ، ده نهاد رمز ارز با یکدیگر اتحادیه بازارهای دارایی کریپتو (ADAM) را برای تهیه دستورالعملی برای هدایت دارایی‌های دیجیتالی که جهت افزایش امنیت و کاهش دستکاری‌های بازار به قوانین و ضوابط کنونی اضافه می‌شود، تشکیل دادند (Avan-Omayo,2018). در حال حاضر هر صرافی‌ قوانین و مقررات خاص خود را دارد، که برخی معتبرتر هستند و SEC به افراد هشدار داده است که همه این صرافی‌ها ثبت شده و قابل اطمینان نیستند و مطابق اخلاقیات رفتار نمی‌کنند. این به معنی بد بودن همه صرافی‌ها نیست، ولی به این معناست که هر سرمایه گذاری قبل از سرمایه گذاری، راستی آزمایی انجام بدهد.

ژورنال وال استریت متوجه شده است که گروه‌های صرافی قیمت توکن‌های دیجیتال را تا میزان ٨٢۵ میلیون دلار طی شش ماه گذشته افزایش داده است، و موجب خسارت‌های صدها میلیون دلاری برای سرمایه‌گذاران به دام افتاده شدند.

پامپ و دامپ

بسیاری از سکه‌ها و توکن‌های رمز ارز برای هماهنگی با AML یا قوانین ضد پولشویی، تنها تقاضای مشتریان شناسایی شده با KYC یا مشتری‌ات را بشناس (Know Your Client) را می‌پذیرند. سرمایه‌گذاران برای سرمایه گذاری بر سکه‌های متعدد، نخست باید با قوانین KYC هر شرکت مطابقت داشته باشند. به گفته نشریه Bitcoin Exchange Guide هدف از شناسایی با KYC متوقف کردن افراد زیر سن قانونی، مهاجران غیرقانونی و افرادی با انگیزه‌های مجرمانه از مشارکت است. این فشار قانونی امکان تشخیص و تعقیب مجرمان در سیستم را فراهم می‌کند. اگرچه که بسیاری این موضوع را تهدیدی بر ناشناس بودن خود می‌دانند، به دلیل واهمه شرکت‌های رمز ارز از هک شدن و فعالیت‌های مجرمانه، این عمل بیشتر و بیشتر رایج می‌شود.

آیا قوانین کنونی کافی هستند؟

چون حوزه مبادلات دارایی‌های دیجیتالی نسبتا جدید است، واضح است که قوانین و ضوابط تازه لازم است و تا متوقف کردن دستکاری بازار، هر سال شاهد تعداد بیشتری از آن‌ها خواهیم بود. نشریه Fuscado در سال ٢٠١٨ نوشت: ژورنال وال استریت متوجه شده است که گروه‌های صرافی قیمت توکن‌های دیجیتال را تا میزان ٨٢۵ میلیون دلار طی شش ماه گذشته افزایش داده است، و موجب خسارت‌های صدها میلیون دلاری برای سرمایه‌گذاران به دام افتاده شدند. در حال حاضر حوزه رمز ارز مانند غرب وحشی است و بسیار به سرمایه‌گذاران بستگی دارد که قبل از سرمایه گذاری در مورد هر صرافی یا شرکتی تحقیقات بکنند، یا مخاطرات آن را قبول کنند.

هرچند قوانینی برای جلوگیری از این قبیل خراب کاری ها در بازار رمز ارز وجود دارد، اقدامات زیادی برای اطمینان از امنیت و اخلاقی بودن مبادلات دارایی های رمزنگاری باید انجام شود. SEC قوانین عرضه اولیه عمومی (IPO) را تصویب کرده است، ولی چون این قوانین مخالف ذات غیرمتمرکز بلاکچین هستند، بیشتر سرمایه گذاران باید استنباط خود را تغییر بدهند و از افزایش قوانین برای کمک به رشد این صنعت در مسیر درست، حمایت کنند. همه مردم از این موضوع استقبال نمی‌کنند چون بسیاری از تئوری تجارت پرمخاطره و پرسود لذت می‌برند و گمان می‌کنند که قوانین بیشتر، بازار را تخریب می‌کند. هر صرافی‌ باید به استانداردهای بالاتر برسد، و بررسی صرافی‌ها به این موضوع کمک می‌کند، با این وجود در حال حاضر به خود مردم بستگی دارد که تحقیق کرده و عاقلانه سرمایه گذاری کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.