اصطلاحات FUD و HODL و FOMO در دنیای رمز ارزها به چه معنا هستند؟

آیا هنگامی که Reddit، انجمن‌های مرتبط با رمز ارزها یا گروه‌های Slack را مرور می‌کنید، احساس می‌کنید که صحبت‌های دیگران را متوجه نمی‌شوید؟ در دنیای نوظهور کریپتو اصطلاحات زیادی به وجود آمده‌اند که می‌توانند برای تازه واردان گیج کننده و نامفهوم باشند. در این مطلب تعریف و مفهوم بسیاری از این اصطلاحات در اختیار طرفداران رمز ارزها قرار گرفته است.

0 282

اصطلاحات کریپتو

HODL

تحریف شده اصطلاح hold: در سرمایه‌گذاری به معنای نگهداری سهام: Hold On For Deal Life (بچسبید طوری که گویی زندگیتان به آن وابسته است). یک معامله‌گر کریپتو که سکه‌ای را می‌خرد در آینده قابل پیش‌بینی قصد فروش آن را ندارد hodler آن سکه نامیده می‌شوند.

FOMO

کوتاه شده «ترس از عقب ماندن»: احساسی که هنگامی پیدا می‌کنید که یک رشد قابل توجه را در یک نمودار مشاهده می‌کنید ولی آن سکه را ندارید، بنابراین وحشت می‌کنید و سایر دارایی‌هایتان را به فروش می‌رسانید تا آن را بخرید. از آنجایی که معاملات کریپتو به جای ارزش‌گذاری هنوز هم تا حد زیادی مبتنی بر احساسات هستند، در هنگام نوسان‌گیری برای معامله رمز ارز، FOMO عاملی مهم است.

FUD

کوتاه‌شده «ترس، عدم قطعیت و شک». معمولا به شکل «xxx باز هم FUD می‌پراکند» استفاده می‌شود.
مثال: دیمون (Dimon) از JPMorgan با بیان این که بیت کوین یک تقلب است و به زودی فرو می‌پاشد باعث گسترش FUD شد.
اصطلاحات رمزارز گسترش fud

ATH

کوتاه‌شده عبارت «بیشتر از هر وقت». بنابراین معنی آن بالاترین قیمت تاریخی یک سکه خاص است.

Whale (نهنگ)

بازیگر بزرگی که دارای مقدار قابل توجهی سرمایه است. نهنگ‌ها اغلب به دلیل سرمایه زیاد خود محرکان بازار برای آلتکوین‌های کوچک هستند.

Pump and Dump

چرخه تکراری یک آلتکوین که شاهد افزایش قیمت و به دنبال آن یک سقوط بزرگ است. چنین تحرکاتی حجم کمی دارند و از این رو از عبارت pump استفاده می‌شود. معامله‌گرانی که با خرید حجم زیاد تهییج می‌کنند، ممکن است بخواهند تا با ایجاد FOMO در سرمایه‌گذاران ناآگاه سکه‌های خود را با قیمت بالاتری تخیله کرده یا بفروشند.

Shill (بازارگرمی)

تایید ناخواسته و عمومی سکه. معامله‌گرانی که سکه‌ای را خریداری کرده‌اند، از بازارگرمی نفع می‌برند و امیدوار هستند که اقبال عمومی را به سمت آن سکه خاص سوق دهند.

Bag Holder

اصطلاحی برای اشاره به معامله‌گری که در قیمت بالا خریداری کرده و فرصت فروش را از دست داده است و اکنون انبوهی از سکه‌های بی‌ارزش دارد.

margin trading (معاملات ماجینی)

معاملات مارجینی رمز ارز به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا بدون مطرح کردن مبلغ کامل، موقعیتی را با لورج و معامله به دست آورند.

معامله مارجینی لوریج کریپتو

به عبارت ساده، این کار قدرت خرید شما را از طریق لورج موقعیت/وجوه موجود افزایش یافته و به شما امکان می‌دهد تا بیش از حالت عادی ارز رمز‌نگاری شده خریداری کنید.

مثال: شما ۱۰٬۰۰۰ دلار سرمایه و۳۰۰٪ لوریج در بیت‌کوین دارید. حال می‌توانید ۳۰٬۰۰۰ دلار بیت‌کوین خریداری کنید.

Huobi Pro یک صرافی محبوب رمز ارز‌ها است که در چند سال گذشته امکان معاملات مارجینی انواع رمز ارز‌ها مانند بیت‌کوین و EOS را فراهم کرده است. یک حساب کاربری ایجاد کرده و معاملات مارجینی را آغاز کنید!

Long (بلند)

موقعیتی که یک معامله‌گر کسب می‌کند. اتخاذ یک موقعیت بلند یعنی باور به این که ارزش آن رمز ارز در آینده افزایش خواهد یافت.

Short (کوتاه)

موقعیتی که یک معامله‌گر کسب می‌کند. اتخاذ یک موقعیت کوتاه یعنی باور به این که ارزش آن رمز ارز در آینده کاهش خواهد یافت.

limit order (سفارش محدود)

سفارشی داده شده بر اساس قیمت آتی که زمانی اجرا می‌شود که قیمت به هدف می‌رسد.

borrowing rate (نرخ استقراض)

هنگامی که یک موقعیت لورج به دست می‌آورید،‌ سکه‌ها را با نرخی ازپیش‌تعیین‌شده قرض می‌گیرید. این نرخ برای انعکاس سود و زیان کلی موقعیت شما افزوده می‌شود.

lending rate (نرخ وام دهی)

برخی صرافی‌ها دارای حساب‌های وام‌دهی هستند. می‌توانید سکه‌های خود را به این حساب‌های وام‌دهی واریز کنید تا دیگران معاملات لورج شده خود را انجام دهند. نرخ وام‌دهی در طول روز بر اساس تقاضا برای سلف‌فروشی سکه نوسان می‌کند.

Fill or Kill

یک سفارش محدود که اجرا نمی‌شود مگر اینکه سفارشی مخالف از مبلغ این سفارش محدود تجاوز کند.

BUY | SELL Wall (دیوار خرید/فروش)

دیواری که در نمودار عمق صرافی‌ها دیده می‌شود، ترکیبی از سفارشات محدود همان هدف قیمتی است. اصطلاحات رمزارز دیوار خرید و فروش

آلتکوین

«سکه جایگزین» به هر چیز غیر از بیت‌کوین (BTC) اطلاق می‌شود. بیت‌کوین شاخص اصلی بازار ارز رمزنگاری شده است. اگر BTC بالا برود، دیگر سکه‌ها نیز بالا می‌روند. اگر BTC پایین بیاید، سکه‌های دیگر نیز پایین می‌آیند.

عرضه در گردش

قیمت یک سکه به خودی خود معنایی ندارد. اما قیمت یک سکه زمانی که ضرب در عرضه گردش شود، ارزش بازاری سکه را مشخص می‌کند.

ارزش بازار

ارزش بازار سهام به معنی ارزش بازاری سهام باقی‌مانده شرکت است.
در عرصه رمز ارزها، از ارزش بازار برای نشان دادن سلطه سکه در کل بازار رمز ارز استفاده می‌شود.

DDOS

کوتاه شده «حمله محروم‌سازی از سرویس».
یک حمله به موقع DDoS در صرافی‌ها در زمان تحرکات ناپایدار می‌تواند فاجعه‌بار باشد، زیرا معامله‌گران نمی‌توانند دستورات را به صورت دستی انجام دهند و سرنوشت سرمایه آن‌ها در دست سفارش‌های محدود ازپیش‌تعیین‌شده (در صورت وجود) است.

ICO

کوتاه شده عبارت «عرضه اولیه سکه» که از عبارت IPO اتخاذ شده است که سرمایه‌گذاران با آن سروکار دارند.
سکه‌هایی که در طول ICOها خریداری می‌شوند معمولا زمانی که سکه برای اولین بار در صرافی عرضه می‌شود فروخته می‌شوند. این به دلیل هیجان اولیه‌ای است که تقاضا برای سکه را افزایش می‌دهد.
در طرف عرضه، ICOها موانع ورود ایجاد می‌کنند، چرا که خریدار باید برای دریافت سکه‌های خریداری شده در ICO کیف پول شخصی ایجاد کند.

آربیتراژ

عمل خرید و فروش در صرافی‌های مختلف برای کسب مابه‌التفاوت در گستره (spread). فرصت‌های آربیتراژ به علت تفاوت اعتبار صرافی‌ها، ترجیح جامعه در خصوص سکه و سهولت تأمین مالی بانکی به وجود می‌آیند.
توجه داشته باشید که کارمزدها، محدودیت‌ها و قیمت‌ها می‌توانند در زمانی که سکه‌های خود را بین صرافی‌ها منتقل می‌کنید و به خصوص در زمان عدم ثبات تغییر کنند.

BTFD

زمانی که مردم به خاطر ترس از سقوط قیمت در حال فروش هستند و این زمان، زمانی مناسب برای خرید است.

Moon (سر به فلک کشیدن)

عبارتی در دنیای رمز ارزها که به معنای حرکت گاوی شدید یک سکه است که سر به فلک می‌گذارد.

مثال: توکن (Houbi (HT در ۲ ماه گذشته سر به فلک گذاشته است. قیمت سکه آن در زمان نگارش مقاله حاضر فقط در مدت۲ ماه با ۳۰۰٪ افزایش از ۱٫۷ دلار به ۵٫۶ دلار رسید. احتمالا این نوع بازده شگفت‌انگیز را هیچ جای دیگر پیدا نمی‌کنید!

برای داشتن توکن (Houbi (HT شما باید در سیستم آن‌ها یک حساب کاربری ایجاد کنید. توکن Huobi سر به فلک می‌گذارد منبع: coinmarketcap.com

weak hands (دستان ضعیف)

کسانی که نمی‌توانند صبور باشند، در زمان رکود بازار دارایی خود را می‌فروشند.

Airdrop (ایردراپ)

به زبان ساده، ایردراپ به این معنا است که سکه‌/توکن در ازای وظایف کوچک به رایگان به جامعه اهدا می‌شود. این کار برای حصول اطمینان از توزیع اولیه انجام می‌شود و این که تا بیشترین افراد ممکن در برنامه حضور پیدا کنند.

هدف ایردراپ ساختن آسان جامعه‌ای بزرگ است، چرا که مردم به سکه‌هایی که در اختیار دارند توجه می‌کنند. علاوه بر این، آن‌ها تمایل خواهند داشت تا این سکه را برای منفعت خود ترویج کنند و این می‌تواند برای تیم توسعه‌دهنده به معنی هزینه پایین در رسیدن به هدف تبلیغاتی باشد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.