اصطلاحات معاملاتی : بازار خرسی ، گاوی ، Hawk و Dove

درک عبارات مهم معاملاتی برای هر معامله‌کننده‌‌ باینری آپشن (Binary Option) موفق، مهارتی ضروری به حساب می‌آید. این مقاله چهار مورد از مهم‌ترین عبارات را توضیح می‌دهد که عبارتند از: گاوی، خرسی، dovish و hawkish.

0 950

درک عبارات مهم معاملاتی برای هر معامله‌کننده‌‌ باینری آپشن (Binary Option) موفق، مهارتی ضروری به حساب می‌آید. این مقاله  چهار مورد از مهم‌ترین اصطلاحات معاملاتی را توضیح می‌دهد که عبارتند از: بازار خرسی ، گاوی ، dovish و hawkish.

با این اطلاعات خواهید دانست که چگونه از این عبارات با باینری آپشن استفاده کنید و همچنین می‌فهمید که وقتی متخصصان مالی از این عبارات استفاده می‌کنند منظورشان چیست.

بازار خرسی و گاوی به چه معنا هستند؟

عبارات گاوی و خرسی مشخص می‌کنند که آیا معامله‌کنندگان گمان می‌کنند قیمت‌ سرمایه در آینده افزایش می‌یابد یا کاهش؛ همچنین، برای توصیف بازار های نزولی و صعودی به کار می روند. این عبارات در رسانه‌های نوشتاری عبارات مرسومی به حساب می‌آیند.

  • گاوی (صعودی): زمانی که معامله‌کنندگان تفکرشان نسبت به یک سرمایه گاوی (صعودی) است، باورشان بر این است که قیمت آن سرمایه افزایش خواهد یافت. مشخصه‌ی بازار های گاوی قیمت‌های رو به افزایش و صعودی است.
  • خرسی (نزولی): زمانی که معامله‌کنندگان تفکرشان نسبت به یک سرمایه خرسی (نزولی) باشد،‌ باورشان بر این است که قیمت آن سرمایه کاهش خواهد یافت. مشخصه‌ بازار های خرسی قیمت‌های رو به کاهش یا نزولی است.

پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸،‌ بازار خرسی بود. داو جونز (Dow Jones) بیش از نیمی از مراکز خود را از دست داد و شاخص‌های سهام نیز در سراسر دنیا ترس شدید از تجربه‌ی ضررهای مشابه داشتند. از آن زمان به بعد بازار مجددا گاوی بوده و به بالاترین حد ممکن رسید.

چگونه می‌توانم معاملات گاوی و خرسی انجام دهم؟

برای معامله‌کنندگان باینری آپشن، عبارات “گاوی” و “خرسی” عبارات مهمی هستند. ساده‌ترین راه ارتباط دادن این عبارات به معامله‌ی خود این است که:

  • در دورانی که بازار گاوی و معامله‌کنندگان نسبت به یک سرمایه تفکرشان صعودی است، در قیمت‌های صعودی سرمایه گذاری کنید.
  • در دورانی که بازار خرسی و معامله‌کنندگان نسبت به یک سرمایه تفکرشان نزولی است، در قیمت‌های نزولی سرمایه‌گذاری کنید.

چند راه برای انجام این کار وجود دارد:

۱. اخبار را دنبال کنید. اخبار منبع مناسبی برای درک احساسات معامله‌کنندگان است. مصاحبه های فراوانی با معامله‌کنندگان و حتی مجلات معاملاتی اختصاصی زیادی وجود دارد که می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید، اما علاوه بر این‌ها می‌توانید به طور منظم اخبار را دنبال کرده و به درک کافی از این موضوع برسید. زمانی که یک شرکت با کشمکش‌های قانونی مواجه می‌شود، احتمالا تفکر معامله‌کنندگان خرسی (نزولی)‌ است؛ زمانی که شرکت سودهای جدیدی را ثبت می‌کند، احتمالا تفکر معامله‌کنندگان گاوی (صعودی) است.

۲. عضو یک خبرنامه شوید. خبرنامه‌های مخصوصی وجود دارند که در مورد اینکه معامله‌کنندگان چه حسی نسبت به بازار دارند اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهند. برای مثال، زمانی که یک تحلیل‌گر بزرگ پیشنهاد خرید یا فروش یک سهام را می‌دهد (زیرا تفکرش نسبت به آن سهام گاوی یا خرسی است)، این خبرنامه‌ها این اطلاعات را به شما منتقل می‌کنند. سپس شما می‌توانید تاثیرات این پیشنهادات را با باینری آپشن معامله کنید.

۳. از نشانگرهای فنی استفاده کنید. نشانگرهای فنی مثل نشانگرهای گاو یا خرس وجود دارد که اطلاعات مربوط به احساس معامله‌کنندگان نسبت به بازار را یکی می‌کند. بعضی از آن‌ها بر اساس قیمت از محاسبات ریاضی استفاده می‌کنند؛ بعضی دیگر نیز خبرنامه‌های مختلف را ارزیابی کرده و پیشنهادات مثبت و منفی را مقایسه می‌کنند. ارزش مطلق این نشانگرها و تغییرات آن‌ها در طول زمان در مورد آینده‌ی بازار به شما اطلاعات می‌دهند.

این منابع به شما می‌گویند که احساس معامله‌کنندگان نسبت به بازار چیست. یک نشانگر فنی دیگر نیز وجود دارد که میزان رشد بازارهای گاوی و خرسی را به صورت غیرمستقیم اندازه می‌گیرد؛ نام این نشانگر oscillators است.

نشانگرهای فنی مثل شاخص قدرت نسبی (RSI) تعداد سرمایه‌های خریداری شده را به تعداد سرمایه‌های فروخته شده ارتباط می‌دهند. هدف آن‌ها این است که بفهمند جریان پول وارد سرمایه شده یا از آن خارج می‌شود؛ همچنین، به شما کمک می‌کنند بفهمید احساس معامله‌کنندگان نسبت به یک سرمایه چیست، بدون اینکه لازم باشد از تک تک آن‌ها بپرسید.

به علاوه، این نشانگرها در درک موضوعی دیگر نیز به شما کمک می‌کنند: زمانی که تفکر معامله‌کنندگان تا حد زیادی گاوی یا خرسی باشد، اغلب به چیزی بر خلاف آنچه در ذهنشان است دست می‌یابند. برای مثال، زمانی که تمام معامله‌کنندگان نسبت به یک سرمایه تفکرشان گاوی باشد، خیلی زود همگی در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. سپس، بعضی از این سرمایه‌گذاران تصمیم به فروش می‌‌گیرند، اما دیگر کسی نیست که به خرید اقدام کند. نتیجه‌ این مسئله افزونی تقاضا خواهد بود و قیمت افت خواهد کرد؛ درست بر خلاف یک بازار کاملا گاوی.

نشانگرهای خرسی و گاوی نشانگرهایی بزرگ برای آن هستند که به شما کمک کنند تا بدانید چه باید بکنید، اما در زمان‌هایی که تفکر همه گاوی یا خرسی است باید مراقب باشید.

Dovish و hawkish به چه معنا هستند؟

عبارات dovish و hawkish عباراتی هستند که سیاست مالی دولت را توصیف می‌کنند. درست مثل عبارات خرسی و گاوی، این عبارات نیز نشان‌دهنده‌ی دو چیز وارونه‌اند، اما این بار دو چیز وارونه از سیاست مالی دولت.

  • dovish: عبارت dovish یک سیاست مالی گسترده را توصیف می‌کند. نرخ سود پایین موجب کم شدن اعتبار و بدون سود شدن ذخایر می‌گردد؛ بدهی دولتی فزاینده پول جدید ایجاد می‌کند. هر دو تاثیر با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا بازار را پر از پول کنند. بانک‌های مرکزی معمولا وقتی که می‌خواهند رشد اقتصادی ایجاد کرده و در عین حال ضررهای تورم فزاینده را بپذیرند، dovish عمل می‌کنند.
  • hawkish: عبارت hawkish یک سیاست مالی محدود را توصیف می‌کند. نرخ سود بالا موجب زیاد شدن اعتبار و سودمند شدن ذخایر می‌گردد؛ بدهی دولتی کاهش‌یافته میزان پول در دسترس را کاهش می‌دهد. هر دو تاثیر با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا پول را از بازار خارج کنند. بانک‌های مرکزی معمولا وقتی که می‌خواهند با تورم مبارزه کرده و در عین حال ضررهای محدود شدن رشد اقتصادی را بپذیرند، hawkish عمل می‌کنند.

پس از بحران بزرگ مالی سال ۱۹۲۳، واکنش دولت‌ها hawkish بود و سعی داشتند تا جایی که ممکن است پول ذخیره کنند. پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸، واکنش دولت‌ها dovish بود و سعی داشتند از طریق بدهی و نرخ پایین موجبات رشد اقتصادی را فراهم آورند.

چگونه می‌توانم معاملات dovish و hawkish انجام دهم؟

برای اینکه بفهمید سیاست مالی dovish و hawkish چگونه بر معامله‌کنندگان باینری آپشن تاثیر می‌گذارند، تاثیر هر دو سیاست را در نظر بگیرید.

سیاست مالی dovish بازار را به سمت بالا می‌کشد

زمانی که دولت پول را وارد بازار کرده و در عین حال، ذخایر را بدون سود می‌کند، این پول باید به جای دیگری برود. افراد بسیاری این پول را در سهام سرمایه گذاری می‌کنند که تنها گزینه‌ی سرمایه‌گذاری باقی مانده و مناسب است. علاوه بر این، مقدار بالای پول در دسترس منجر به افزایش تقاضای اقتصادی شده و باعث می‌شود شرکت‌ها بیش از پیش درآمد کسب کنند.

بازار سهام نیز بر اساس تورم فزاینده باید افزایش یابد. زمانی که قیمت نان از ۱ پوند به ۲ پوند افزایش می‌یابد، قیمت سهامی که با ۱۰۰ پوند معامله می‌شد نیز باید تا ۲۰۰ پوند افزایش یابد تا بازتابی از کاهش قدرت خرید ارز باشد. برای مثال، زمانی که قیمت یک نوشابه کوکاکولا دو برابر می‌شود، سود کوکاکولا نیز دو برابر خواهد شد. حتی اگر ارزش شرکت بیشتر نشود، همان ارزش اکنون با قیمت دو برابر اظهار می‌گردد.

روی هم رفته، تا زمانی که سیاست مالی dovish سر جای خود باقی است، بازار سهام به رشد خود ادامه خواهد داد.

سیاست مالی hawkish رشد اقتصادی را محدود می‌کند

زمانی که دولت به صورت hawkish عمل می‌کند، تاثیراتی برعکس تاثیرات سیاست مالی dovish رخ می‌دهد. این سیاست تورم را محدود کرده و در نتیجه، رشد سهام باید کمتر باشد تا کاهش قدرت خرید را بازتاب دهد. این سیاست همچنین پول را از بازار خارج کرده و باعث کشش بیشتر مردم به سمت ذخایر می‌شود؛ دلیل اینکه افراد پول کمتری برای سرمایه‌گذاری دارند و سرمایه‌گذاری‌های دیگر را به سهام ترجیح می‌دهند نیز همین است. روی هم رفته، بازار سهام توان خود را از دست می‌دهد.

هیچ یک از این‌ها برای این نیست که بگوییم سیاست مالی hawkish برای اقتصاد بد است یا بازار را نابود می‌کند. در یک اقتصاد با عملکرد خوب، بانک‌های مرکزی باید تا حدی به صورت hawkish عمل کنند تا جلوی تورم، فقر و دیگر تاثیرات فاجعه‌بار غیرقابل‌کنترل را بگیرند. دلیل این که بازار می‌تواند در طی سیاست مالی hawkish همچنان به رشد خود ادامه دهد نیز همین است.

چگونه می‌توان در سیاست‌های مالی hawkish و dovish معامله کرد؟

نکته‌ی مهم این است که معامله‌کنندگان سهام همیشه سیاست مالی hawkish را ترجیح می‌دهند، زیرا نسبت به سیاست مالی dovish بیشتر باعث افزایش قیمت سهام می‌شود. آن‌ها به قیمت سهام اهمیت می‌دهند، نه به سیاست هوشمندانه. این عبارت، یک عبارت مهم معاملاتی است.

معامله‌کنندگان باینری آپشن باید این ارتباط و معامله را درک کنند. این معامله‌کنندگان می‌توانند تاثیرات هر دو سیاست را مستقیما از طریق سرمایه‌گذاری در باینری‌ آپشن‌های طولانی‌مدت معامله کنند. این آپشن‌ها دارای انقضا بوده که باعث می‌شود بتوانید از این تاثیرات اساسی بازار مثل سیاست‌های مالی سود ببرید.

ما پیشنهاد می‌کنیم که به جای سهام‌های انفرادی، از آن‌ها برای شاخص‌های بازار استفاده کنید. سهام‌های انفرادی در معرض تاثیرات بسیار دیگری همچون مدیریت خوب یا بد و پیشرفت فنی قرار داشته و ممکن است با وجود سیاست مالی گسترده، افت کنند. با این حال، بازار به طور کلی باید نسبت به سیاست مالی واکنش نشان دهد. زمانی که بازار پر از پول است، این پول باید به جایی دیگر برود. شاخص سهام این ارتباط و رشد اجتناب‌ناپذیر را بازتاب می‌دهد.

شما همچنین می‌توانید بر سر واکنش بازار نسبت به اعلام گزارشات تغییر در سیاست مالی دولت معامله کنید. بیشتر معامله‌کنندگان ارتباط میان سیاست‌های مالی dovish/hawkish و قیمت آینده‌ی سهام را به خوبی درک می‌کنند؛ دلیل اینکه وقتی بانک مرکزی نرخ پایه‌ خود را تغییر داده و یا دولت برنامه برای بدهی بیشتر دارد، آن‌ها سریعا سرمایه‌گذاری می‌کنند نیز همین است.

نتیجه

درک اینکه یک دولت hawkish عمل می‌کند یا dovish به شما کمک می‌کند تا آنچه قرار است برای بازار رخ دهد را پیش‌بینی کنید. عبارات خرسی و گاوی عباراتی هستند که نحوه‌ی رفتار بازار در گذشته را توصیف کرده و همچنین نشان می‌دهند که آیا معامله‌کنندگان انتظار افزایش قیمت را برای آینده دارند یا کاهش آن.

هر دوی این عبارات برای معامله‌کنندگان باینری آپشن بسیار مهم بوده و می‌توانند اساس استراتژی شما باشند. اگر این عبارات به درستی درک شده و به طور صحیح تفسیر شوند، باعث می‌شوند که پیش‌بینی‌های مفید و درک عمیق‌تری از نیروهایی که موجب تغییر در بازار می‌شوند داشته باشیم.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.