استیم (steem) چیست؟ یک راهنمای ابتدایی

استیمیت پلتفرمی است که با عملکردی مشابه با بسیاری از شبکه‌های دارای محتوای اجتماعی، به ناشران امکان می‌دهد تا از محتوای خود کسب درآمد کنند. تفاوتی که این پلتفرم با شبکه‌های اجتماعی متداول دارد، غیرمتمرکز بودن آن و امکان کسب درآمد برای کاربران به وسیله مطالعه‌ و نظر دادن به مطالب این شبکه است. استیم با ارزهای رمزنگاری‌ شده دیگر مثل بیت‌کوین فرق دارد، چون برای تولید واحدهای ارزی جدید فقط به استخراج بسنده نکرده است. اگر شما نویسنده هستید و یا به دنبال خواندن مطالب شبکه‌های اجتماعی هستید، در این پلتفرم با ویژگی‌های جالب و ایده‌های ارزشمند مواجه خواهید ‌شد و همچنین می‌توانید از این راه پول بدست آورید.

0 314
  • استیم چیست؟
  • استیم کوین چیست؟
  • استیم چطور کار می‌کند؟

استیم چیست؟

استیم (Steem) به توکنی گفته می‌شود که در بازار آزاد بر روی پلتفرمی بلاک‌چینی، که استیمیت (Steemit) نام دارد، خرید و فروش می‌شود.

استیمیت پلتفرمی است که با عملکردی مشابه با بسیاری دیگر از شبکه‌های دارای محتوای اجتماعی، به ناشران امکان می‌دهد تا از محتوای خود کسب درآمد کنند. این شبکه مانند ردیت (Reddit) کار می‌کند، اما از طریق پرداخت وجه به نویسندگان و سرپرستان محتوا این کار را پیش می‌برد.

استیم (Steem) چیست؟
استیم (Steem) چیست؟

استیمیت به نویسندگانی که محتوای آن‌ها مرتبه بالایی کسب کند و همینطور به کسانی که با نظر دادن و نمره دادن، باعث نمره‌گیری محتوای نویسندگان دیگر می‌شوند، پاداش می‌دهد.

استیم یکی از سه ارز پیشنهادی پلت‌فرم استیم و بخش جدایی‌ناپذیر سیستم می‌باشد.

استیم چگونه کار می‌کند؟

برای تمرکز بیشتر بر کارکرد استیم، ابتدا باید پلتفرمش را کمی بهتر بشناسیم. هر روز شبکه استیمیت، استیم‌های جدیدی می‌سازد و آن را میان کاربرانش توزیع می‌کند. در آینده کاربران می‌توانند این واحدها را در بازار آزاد با بیت‌کوین (Bitcoin) و ارزهای دیجیتال یا فیات دیگر معاوضه کنند. قدرت و توان Steem به طور واقعی در حوزه محتوا و جامعه ارز دیجیتال افزایش پیدا کرده‌است، زیرا به تمام افرادی که در مورد موضوعات جالب به طور مجازی مطلب می‌نویسند، امکان پول درآوردن از این راه را فراهم می‌کند.

استیم با ارزهای رمزنگاری‌ شده دیگر مثل بیت‌کوین فرق دارد، چون برای تولید واحدهای ارزی جدید فقط به استخراج بسنده نکرده‌است. تا زمانی که بتوانید به صورت فنی Steem را استخراج کنید، شبکه به صورت واحدهای جدید ارز اسمیت را می‌سازد و به طور خودکار آن‌ها را در میان نویسندگان و متعهدان پلت‌فرم توزیع می‌کند. مقدار ارز دریافتی شما بستگی به رتبه محتوا و میزان تعهد شما به سایت دارد (رای دادن و اظهار نظر).

استیمیت مشکلات بسیاری که دنیای محتوا با آن مواجه شده‌است را حل می‌کند.

بدون استیمیت، اقتصاد فعلی محتوا ورشکسته می‌شود.

تولید‌کنندگان محتوا به سختی تلاش می‌کنند تا محتویات جالب توجهی را تولید کنند، اما تنها راه‌ کسب درآمد آن‌ها به واسطه تبلیغات، بازاریابی وابسته، استفاده از متد «قیف» و یا راه‌های دیگر نفوذ محتوا می‌باشد.

بهترین سازندگان محتوا اغلب به مواردی تکیه دارند که همکاری و مدیریت محتوا را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد زیرا راه دیگری برای تبدیل مستقیم کار سخت آن‌ها به پول وجود ندارد.

با این حال این راه تازه شروع کار است.

نه تنها اعتبار راه‌های فعلی کسب درآمد ممکن است از بین برود، بلکه با گذشت زمان از تاثیر آن‌ها کاسته می‌شود. ثابت شده است که مصرف‌کنندگان محتوا نسبت به پرداخت پول برای محتوای آنلاین بی‌رغبت هستند. محتواهایی که به صورت آنلاین موجود است باید با ترکیب مطالب کاربرگریز با مطالبی که مورد نظر مخاطبان است، از هدر رفت محتوا جلوگیری کرده و با قرار گرفتن در لیست سفید مخاطبان، از سد محدودیت‌های به وجود آمده بگذرند.

برای مثال افزایش ناگهانی مسدودسازی تبلیغات باعث به حداقل رسیدن تبلیغات دیجیتال شده‌است. در پایان سال ۲۰۱۶، تقریبا ۶۱۵ میلیون دلار صرف دستگاه‌های مسدودساز تبلیغات در سراسر جهان شد و درصد افرادی که تبلیغات را مسدود می‌کنند به طور مداوم درحال افزایش است.

این موضوع هم نویسندگان فردی محتوا و هم شرکت‌های رسانه‌ای بزرگ را به یک میزان تحت تاثیر قرار می‌دهد. درحال حاضر تعداد زیادی از انتشاردهندگان محتوا از شما می‌خواهند برای خواندن محتوایشان آن‌ها را در «لیست سفید» قرار دهید و همان‌طور که فکر می‌کنید، این کار خوانندگانی را که تصادفی وارد سایت شده‌اند، دسته دسته فراری می‌دهد.

از سوی دیگر پلتفرم اسمیت به عنوان صرافی محتوا به کاربرانش انگیزه تعهد ذاتی و طبیعی به محتوای خوانده شده را می‌دهد. پلتفرم به افرادی که به بهترین محتویات سایت رای می‌دهند و به کسب درآمد آن کمک می‌کنند، به مشابه نظردهندگانی که در بحث‌ها مشارکت دارند پاداش می‌دهد.

پایداری و موجودی کوین استیم

درواقع استیمیت دارای سه نوع مختلف از واحدهای ارز می‌باشد: استیم (Steem)، استیم پاور(Steem Power) و استیم دالرز (Steem Dollars).

 

استیم (Steem) چیست؟
استیم (Steem) چیست؟

استیم:

Steem در بازار آزاد مثل هر توکن دیگری خرید و فروش می‌شود. داشتن استیم برای مدت طولانی باعث می‌شود  پلتفرم‌ استیم روزانه استیم‌‌های بیشتری تولید کند و با این کار از خطر تعدیل اقتصادی دور می‌مانید. اخیرا استیم به دلیل همین تولیدات سالانه تا میزان ۹.۵% ، تحلیل رفته‌است. با این وجود، ارزش اسمیت به طور عمومی بالا رفته‌است و تعدادی از سرمایه‌داران قادرند با تورم سازمان‌دهی‌شده استیم مبارزه کنند و سود قابل ملاحظه‌ای بدست آورند.

استیم پاور:

وقتی شما یک واحد Steem پاور می‌خرید، تا مدت زمان ۱۳ هفته نمی‌توانید آن را بفروشید. در اصل یک دوره دو ساله باید طی شود تا مردم نتوانند ناگهان تمام واحدهای موجود در بازار را خالی کنند و باعث سقوط ارزش اسمیت شوند. اساسا چنین کاری سرمایه‌گذاری بلندمدت در پلت‌فرم است، طوری که نگهداری استیم پاور به شما حق مالکیت متناسب با شبکه را می‌دهد. بنابراین با رشد شبکه (اگر رشد کند)، به سهم مالکیت شما ارزش می‌دهد.

اخیرا، حدود ۱۵% از استیم‌های جدیدی که روزانه تولید می‌شود به افرادی عرضه می‌گردند که واحد‌های استیم پاور را به منظور کسب استیم پاور بیشتر ذخیره ‌می‌کنند. ۸۵% باقی‌مانده به کسانی می‌رسد که محتوا را ایجاد و با آن کسب درآمد می‌کنند.

نصف پرداخت‌های نویسندگان متحوا به ازای هر پست به وسیله واحد استیم پاور صورت می‌گیرد.

هرچه استیم پاور بیشتری داشته‌باشید، رتبه‌ بهتری بدست می‌آورید. این کار به کاربران کمک می‌کند تا تاثیر بیشتری در سایت داشته‌باشند. همچنین وقتی به کار شخص دیگری امتیاز دهید، پرداخت بالاتری دریافت خواهید کرد و متقابلا وقتی کسی به محتوای شما امتیاز می‌دهد، دریافت او نیز بالاتر می‌رود.

استیم دالرز:

استیم دالرز گونه‌ای دیگر از ارز اسمیت هستند و به نظر می‌رسد پایدار باشند. دلارهای Steem وابسته به دلار ایالات‌متحده است. هنگامی که نویسندگان محتوا، محتوایی پرطرفدار تولید کنند، ۵۰% پرداخت وجه برای هر پست به آن‌ها در واحد استیم دالرز صورت می‌گیرد (باقی پرداخت در «واحدهای استیم پاور» انجام می‌شود).

Steem دالرزها جالب‌اند زیرا سه حق انتخاب مختلف به نویسندگان محتوا می‌دهند:

  1. معاوضه «استیم دالرزها» به «استیم» و فروش آن در بازار (غیرنقدی). این تبادل حدودا ۳.۵ روز طول می‌کشد.
  2.  با نگه‌داری Steem دالرز، ۱۰% سود بدست می‌آورید.
  3. تعویض «استیم دالرز» با «استیم پاور» (سرمایه‌گذاری بلند مدت).

توزیع و ذخیره استیم:

پلت‌فرم Steem هر روز توکن‌های جدیدی تولید می‌کند.

  • ۱۵% از واحدهای جدید به تناسب بین افرادی که «استیم پاور» را نگه داشته‌اند توزیع می‌شود.
  • ۸۵% از این واحدهای جدید به نویسندگان، امتیازدهندگان و نظردهندگان محتوا پرداخت می‌شود.

نویسندگانی که متحوایی درخور دریافت وجه تولید کنند، نصف پاداش خود را در «واحدهای استیم دالرز»، و بقیه را در واحد «استیم پاور» دریافت می‌کنند (در مدت ۲ سال پاداش افزایش می‌یابد).

سابقه استیم:

استیمیت توسط ند اسکات (Ned Scott) و مدیرعامل بیت‌شیرز (BitShares) یعنی دن لریمر (Dan Larimer) در سال ۲۰۱۶ تاسیس شد.

خط فکری کلی شرکت در یک گزارش رسمی در ماه مارچ ۲۰۱۶ به عموم معرفی شد. شرکت می‌خواست پلت‌فرم اجتماعی محتوا مشابه با ردیت (Reddit) تولید کند، اما با این تفاوت که محتوای متن و فراداده‌ها در بلاک‌چین نگهداری شوند. استفاده از بلاک‌چین همچنین می‌تواند سیستمی برای پاداش دادن به نظرات و پست‌ها درست کند.

همچنین استیمیت سیستم معتبری معرفی کرد که با استفاده از آن حساب‌های کاربری می‌توانند به واسطه تلاشی که برای ترویج رفتار مناسب آنلاین داشته‌اند، یادداشت‌هایی دریافت کنند که نشان می‌دهد این کار در اعتبارشان تاثیرگذار بوده‌است. ( با ترول‌ها خداحافظی کنید).

استیمیت برای اجرای یک شبکه غیرمتمرکز به نام Steem ساخته شده‌بود، به طوری که توکن‌ها می‌توانند بدون اینکه با پلت‌فرم و کاربران در تماس فیزیکی باشند، در گردش باشند. هدف از ساختن حساب‌های استیم، توانایی تعامل آن‌ها با پایگاه داده‌های استیم با استفاده از اسامی الفبایی ساده منتخب کاربر می‌باشد (این اسامی از هش‌های (hashes) رمزی بسیار آسان‌تر است).

Steem از «اثبات سهام» برای رسیدن به توافق عمومی‌ استفاده می‌کند که در این مدل حساب‌ها (که شاهدین نام دارند) توسط سهام‌داران Steem انتخاب می‌شود.

«۷۵% از توکن‌های جدید تولید شده‌اند تا بودجه مجموعه پاداش‌ها را تامین کنند، این پاداش‌ها بین نویسندگان و سرپرست‌ها تقسیم می‌شود. ۱۵% از توکن‌های جدید به نگهدارنده‌های «استیم پاور» بخشیده می‌شود. ۱۰% باقی‌مانده به شاهدانی که به بلاک‌چین قدرت می‌دهند پرداخت می‌شود».

سابقه معامله استیم

استیم با سایر توکن‌های موجود در بازار تفاوت دارد. به طور شگفت‌انگیزی برای هدفش کاربردی است، و به هیچ عنوان قصد ثابت نگه‌داشتن قیمت را ندارد.

 

استیم (Steem) چیست؟
استیم (Steem) چیست؟

از کجا می‌توانید استیم را خریداری کنید؟

اگر علاقمند به خریدن Steem هستید، می‌توانید آن را از یکی از چندین بازار مختلف فروش که در آن‌ها موجود است، خریداری کنید.

شاید ساده‌ترین راه برای خریدن مقداری استیم، استفاده از صرافی‌ای باشد که درحال حاضر از آن استفاده می‌کنید. به نظر می‌رسد که بیترکس (Bittrex) که تقریبا ۷۳% از حجم کلی مبادلات استیم/بیت‌کوین را اشغال کرده‌است، محبوب‌ترین راه خرید و فروش استیم است. احتمالا بهترین انتخاب بعدی شما برای سهام‌داری  پولونیکس (Poloniex)  باشد. با استفاده از یکی از این صرافی‌ها شما می‌توانید استیم را در بازارهای اینترنتی آزاد خریداری کنید و استیم در کیف پول مدنظر آن صرافی ذخیره می‌شود.

شما همچنین می‌توانید از سرویسی مثل Shapeshift.io  برای معاوضه جفت‌های مختلف با Steem استفاده کنید، اگرچه، برای این کار باید کیف پول مقصدی داشته‌باشید تا از خرید شما نگهداری کند.

استیم و انجام پرداخت‌های خرد

اغلب اوقات بحث در مورد کسب درآمد از هر نوع محتوایی در مناسب ترین اندازه، منجر به صحبت در مورد استفاده از ریز پردداخت‌ها می‌شود. همچنین بسیاری از مردم برای استفاده از ریز پرداخت‌ها برای اجرای بی دردسر برنامه‌ها، اشتباها به پلت‌فرم استیمیت مراجعه می‌کنند.

درواقع استیمیت در گزارش رسمی خود صریحا بیان کرده‌است که عقیده دارد ریز پرداخت‌ها قابلیت لازم را ندارند، برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک روبه‌رو مراجعه کنید. Clay Shirky’s article on micropayments (از ۱۹ دسامبر سال ۲۰۰۰ به بعد اهمیت دارد):

«یک تراکنش اگر نیازمند تصمیم‌گیری باشد چندان ارزشی ندارد، اما درصورتی که آن تصمیم خودکار باشد می‌توان ارزش کمی برای تراکنش در نظر گرفت. در هنگام تصمیم‌گیری برای هر خریدی مقدار زیادی اضطراب وجود دارد و کم بودن میزان این استرس نیز اهمیتی ندارد، این استرس ناشی از نوع رابط کاربری یا زمان مورد نیاز نیست، بلکه کاملا ناشی از تلاش برای تصمیم‌گیری می‌باشد. ریز پرداخت‌ها مانند تمام پرداخت‌های دیگر نیازمند یک مقایسه اند: «آیا این مقدار از ایکس ارزش آن مقدار از ایگرگ را دارد؟» این حداقل هزینه روانی تراکنش است و به همین دلیل نمی‌توان آن را بهینه کرد، زیرا تنها تراکنشی که کاربر بدون فکر کردن آن را می‌پذیرد، تراکنشی است که هزینه‌ای برایش نداشته ‌باشد، که چنین تراکنشی به هیچ عنوان وجود ندارد». «کلی شیرکی» ” “Clay Shirky

پس این پول‌ها از کجا می‌آید؟

شبکه استیمیت با تولید واحدهای ارزی جدید اداره می‌شود، این واحدها به افرادی که در شبکه مشارکت دارند و از آن محافظت می‌کنند، پاداش داده می‌شوند. این توکن‌ها می‌توانند در بازار به ازای خرید ارز فیات یا توکن‌های دیگر فروخته شوند.

استدلال نهایی

استیمیت مثل یک اکوسیستم خودکفا برای نویسندگان محتوا، سرپرست‌ها و افرادی که با شبکه کار می‌کنند، است.

موقعیت استیمیت در صنعت طوری است که جا افتاده‌تر از آن درنظر گرفته می‌شود که بخواهد تغییر کند و مخالفت با ارزش پیشنهادی آن دشوار است.

در هرسال وجود فشار حدود ۱۰ درصدی رو به پایین تضمین شده‌است. همچنین Steem تقریبا شبیه به ارز استیمیتی است که کاربران از آن برای موارد غیرنقدی پلت‌فرم استفاده می‌کنند.

چند دیدگاه برخلاف فرض اولیه‌ام پیدا کردم.

برای فشار روبه پایینی که اساسا پلت‌فرم استیمیت را فلج می‌کند، ما باید چگونگی رکود قابل‌توجه را تخمین بزنیم. استیم تنها در سال ۲۰۱۷ به طور گسترده رشدهای تقریبا قابل‌توجهی داشته‌است و تنها کمی بیشتر از یک سال و نیم از مقدمه گزارش رسمی آن می‌گذرد.

استیمیت حتی هنوز سودهای هر«اثر قابل‌توجه شبکه»، که حاصل از تولیدکنندگان، سرپرست‌ها و اینفلوئنسرها  است را دریافت نکرده‌است. بسیاری از مقالات پیرامون استیم، این شانس را نداشته‌اند تا با وجود محدود کردن ترافیک‌ مستعد کلشان، رتبه‌بندی بالا و موثری را در موتورهای جست‌و‌جو کسب کنند.

استیمیت به سختی با رابط مستعد کاربری ارتباط برقرار کرده‌است. شمارش آخری که از تعداد کاربران استیمیت داشته‌ام، ۲۶۰۰۰ کاربر ماهیانه را به صورت میانگین نشان می‌داد. در مقابل، ردیت نزدیک به ۵۴۲ میلیون کاربر ماهیانه دارد. به علاوه، واحدهای استیم پاور به مدت دو سال قفل شده‌اند و برای کاربران فواید تقریبا تشویق‌کننده‌ای را فراهم می‌کند. نه تنها دارندگان واحدهای Steem پاور از سود سهام پاداش می‌گیرند، بلکه فرصت اظهار نظر در آینده این سایت مستعد درحال رشد را هم بدست می‌آورند.

مهم است که بدانید این یک توصیه سرمایه‌گذاری نیست و فقط می‌خواهد به شما چند نکته را بگوید تا به کمک آن‌ها درک خودتان را درمورد این موضوع گسترش دهید که در آینده این توکن و پلت‌فرم تا کجا می‌توانند پیشتاز باشند.

همچنین این مقاله مقدمه‌ای خوب برای شناخت Steem محسوب می‌شود، اما بیشتر به جنبه‌های فنی استیم و استیمیت می‌پردازد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.