استیبل کوین (Stablecoin)‌ چیست؟

استیبل کوین (Stablecoin)‌ به یک دسته‌بندی جدید از ارزهای رمزنگاری شده اطلاق می‌شود که ثبات قیمت را ارائه داده و یا توسط دارایی‌های ذخیره شده پشتیبانی می‌شوند. در سال‌های اخیر، استیبل کوین‌‌ها توجهات را به خود جلب کرده‌اند، زیرا تلاش می‌کنند بهترین کیفیت را در هر دو عرصه ارائه دهند: پردازش فوری و امنیت پرداخت‌ ارزهای رمزنگاری شده و ارزیابی‌های ثابت و آزاد از ارزهای فیات.

0 236

ریشهیابی استیبل کوین‌

در حالی که بیت کوین محبوب‌ترین ارز رمز باقی مانده است، هم اکنون از نوسانات بسیار زیاد در ارزش‌گذاری رنج می‌برد. به عنوان مثال، در ماه نوامبر سال گذشته، در حدود ۵،۹۵۰ دلار افزایش یافت و در ماه دسامبر تا ۱۹،۷۰۰ دلار افزایش یافت و سپس در اوایل فوریه تا حدود دو سوم کاهش یافت. حتی نوسانات قیمت‌های روزانه آن شدید است – که معمولا مشاهده می‌شود که این ارز رمزنگاری شده در هر جهت بالا و پایین در طی چند ساعت با بیش از ۱۰ درصد نوسان حرکت می‌کند.

این نوع بی‌ثباتی کوتاه مدت باعث می‌شود بیت کوین و دیگر ارزهای رمزنگاری شده محبوب برای استفاده روزمره توسط مردم مناسب نباشد. اساسا، یک ارز باید به عنوان وسیله‌ای برای معامله پولی و یک روش ذخیره سازی ارزش پولی عمل کند و ارزش آن باید در طول مدت زمان طولانی، نسبتا پایدار باقی بماند. کاربران، اگر از قدرت خرید فردای آن مطمئن نباشند از بکارگیری آن خودداری خواهند کرد. در حالت ایده‌آل، یک کریپتو کوین باید قدرت خرید خود را حفظ کند و باید پایینترین تورم احتمالی را داشته باشد که به اندازه کافی به جای صرفه جویی تشویق‌کننده خرج کردن توکن‌ها باشد. استیبل کوین‌‌ها یک راه حل برای دستیابی به این رفتار ارزی ایده‌آل هستند.

دو دلیل اولیه برای پایداری قیمت ارزهای فیات، ذخایری است که آنها را پشتیبانی می‌کنند و اقدامات بازاری به‌موقع است که توسط مقامات کنترل‌کننده مانند بانک‌های مرکزی انجام می‌شود. از آنجایی که ارزهای فیات به یک دارایی پایه، مانند ذخایر طلا یا فارکس که به عنوان وثیقه عمل می‌کنند، ارزیابی آنها از تغییرات شدید در امان می‌مانند. حتی در برخی موارد شدید، زمانی که ارزیابی ارز فیات می‌تواند به شدت نوسان کند، مقامات کنترل کننده تقاضا و عرضه ارز برای حفظ ثبات، قیمت را کنترل و مدیریت می‌کنند. بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده هیچ‌کدام از این ویژگی‌های کلیدی را ندارند: آنها هیچ ارزش پشتیبانی‌کننده ذخیره شده را ندارند و در صورت لزوم، سیستم کنترل مرکزی ندارند.

استیبل کوین‌‌ها تلاش می‌کنند تا این شکاف موجود بین ارزهای فیات و ارزهای رمزنگاری شده را برطرف کنند. براساس مکانیسم کار آنها، سه نوع استیبل کوین‌ وجود دارد.

استیبل کوین‌ با وثیقه‌ فیات

استیبل کوین‌‌هایی که وثیقه آنها فیات است، برای صدور تعدادی از کریپتو کوین‌ها، یک ارز فیات را به عنوان رزرو حفظ می‌کنند. دیگر انواع وثیقه‌ها می‌توانند شامل فلزات گرانبها مانند طلا یا نقره و همچنین کالاهایی مانند نفت باشند، اما اکثر استیبل کوین‌‌های پشتیبانی شده توسط فیات، در حال حاضر از ذخایر دلاری استفاده می‌کنند. این ذخایر توسط نگهبانان مستقل نگهداری می‌شوند و به طور منظم برای پیروی از انطباق‌های لازم مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. تتر (USDT)و TrueUSD محبوب‌ترین کریپتوکوین‌هایی هستند که ارزش مشابهی با یک دلار آمریکا دارند و توسط سپرده‌های دلار حمایت می‌شوند.

استیبل کوین‌‌های تحت پشتیبانی کریپتو

استیبل کوین‌‌های تحت پشتیبانی کریپتو شده توسط دیگر ارزهای رمزنگاری شده پشتیبانی می‌شوند. از آنجاییکه ذخایر ارزهای رمزنگاری شده نیز ممکن است مستعد ابتلا به نوسانات بالا باشد، چنین استیبل کوین‌‌هایی وثیقه بسیار زیادی دارند – یعنی تعداد بیشتری از توکن‌های ارز رمزنگاری شده به عنوان ذخیره برای صدور تعداد کمتری از استیبل کوین‌‌ها نگهداری می‌شود. به عنوان مثال، ۲۰۰۰ دلار ارزش اتر ممکن است به عنوان ذخایری برای صدور ۱،۰۰۰ دلار ارزش از استیبل کوین‌‌ها تحت وثیقه کریپتو استفاده شود، که تا ۵۰ درصد از نوسانات ارزی ذخیره (اتر) را در اختیار دارد. بازرسی‌های بیشتر و نظارت به ثبات قیمت‌ها می‌افزاید. DAI MakerDAO در برابر دلار آمریکا حمایت می‌شود و اجازه استفاده از یک سبد از دارایی‌های کریپتو به عنوان ذخیره را می‌دهد.

استیبل کوین‌‌های بدون وثیقه

استیبل کوین‌‌های بدون وثیقه از هیچ‌گونه ذخایری استفاده نمی‌کنند، اما مکانیسم کاری مانند بانک مرکزی را شامل می‌شوند که برای حفظ قیمت مناسب هستند. به عنوان مثال، بیس‌کوین‌های (basecoin) وابسته به دلار، بر اساس نیاز از مکانیسم توافق برای افزایش یا کاهش عرضه توکن‌ها استفاده می‌کنند. چنین اقداماتی مشابه چاپ یادداشت‌های بانکی بانک مرکزی برای حفظ ارزش پول فیات است. این مساله را می‌توان با اجرای یک قرارداد هوشمند در یک پلتفرم غیر متمرکز بدست آورد که می‌تواند به صورت خودکار اجرا شود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.