استیبل کوین چیست و چه انواعی دارد؟

این مقاله در مورد استیبل کوین ها است و مواردی از قبیل اینکه استیبل کوین چیست،‌ مفاهیم آن و چرا به آن احتیاج داریم، پوشش می‌دهد. سپس سه نوع مهم آن بررسی شده و توضیحات کافی درباره‌ی هر یک را در اختیار شما قرار خواهد داد.

0 1,036

محبوبیت استیبل کوین ها ( Stablecoin ) در حال افزایش بوده و از سال گذشته نیز توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند. با این حال، به نظر می‌رسد که بیشتر مخاطبان کریپتو با درک مفهوم ” استیبل کوین ها ” مشکل دارند. اینکه مخاطبان این مفهوم را درک نمی‌کنند اصلا تقصیر آن‌ها نیست؛ زیرا واقعا مفهوم دشواری است؛ به خصوص که بیشتر پروژه‌ها برای کاربردهای با مقیاس‌بزرگ آمادگی ندارند و یا فقط در حد معرفی نامه کسب و کار ( وایت پیپر ) هستند که درکشان به شدت سخت است. هدف این مقاله این است که مفهوم استیبل کوین‌ها را به شما معرفی کرده و بعضی از آن‌ها را به طور جزئی بررسی کند.

استیبل کوین چیست؟

به بیان ساده، استیبل کوین ” رمز ارزی است که مشخصه های قیمتی ثابت دارد “؛ این تعریف، تعریف مورد تایید یکی از موسسان به نام نیک توماینو (Nick Tomaino) است.

همچنین، طبق تعریف حصیب قرشی (Haseeb Qureshi)، استیبل کوین ها رمز ارز هایی با قیمت ثابت هستند. به طور معمول، بیشتر استیبل کوین ها با دلار آمریکا تثبیت می‌شوند؛ اما بعضی پروژه‌ها نیز قصد دارند که در عین حال به سراغ سبدی از ارزها یا شاخصی مثل CPI (شاخص قیمت خدمات و کالاهای مصرفی) بروند. این کار به این امید انجام می‌شود که بتوان در آینده ارزی داشت که از فیات مستقل باشد.

ارزهای رمزنگاری شده‌ای مثل بیت‌کوین و اتریوم در هر حال متغیر و مشکل‌ساز هستند؛ آن‌ها نمونه‌هایی از واسطه برای معاملات هستند؛ اما با توجه به نوسانات قیمتشان، برای کاربران مشکل‌ساز خواهند بود. یکی از دلایلی که باعث می‌شود معامله کنندگان از رمز ارزها فاصله بگیرند قیمت متغیر و همچنین کارمزدهای معاملاتی فزاینده آن‌هاست. این موضوع باعث شده است که بسیاری از شرکت‌ها از بیت کوین به عنوان نوعی از پرداخت استفاده نکنند. در عوض، استیبل کوین ها به طور بالقوه به عنوان بخش اصلی برنامه‌های مالی در بلاک چین عمل می‌کنند؛ به خصوص که بعضی از آن‌ها با قراردادهای هوشمند نیز سازگارند.

بنا به نظر تعدادی از تاثیرگذاران و سرمایه‌گذاران خطرپذیر، امید به استیبل کوین ها از امید به خود بیت‌کوین هم بیشتر است. با این که این ادعا دور از تصور به نظر می‌رسد، اما با دانستن مزایای استیبل کوین‌ها، شما نیز قبول خواهید کرد که واقعا می‌توان نسبت به آن‌ها امید داشت.

ایده‌ رمز ارز با قیمت ثابت به چندین سال پیش برمی‌گردد، اما سال گذشته که سازمان‌های پشتیبانی‌شده توسط سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر، مثل Basecoin و Carbon شروع به کار کرده و همچنین، پروژه‌هایی مثل MakerDAO که سال‌ها بر روی آن‌ها کار شده بود، راه‌اندازی شدند، سرعت رشد و پیشرفت استیبل کوین ها نیز افزایش یافت.

طبق شاخص استیبل کوین که توسط دستیار تحقیقاتی سایت Multicoin Capital، مایلز اسنیدر (Myles Snider)، ایجاد شده است، در زمان انتشار نیز بیش از 25 پروژه‌ی استیبل کوین وجود دارد.

با توجه به انگیزه‌های اقتصادی فراوان، این موضوع به این اشاره می‌کند که تیم‌های متعددی در حال رقابت برای ایجاد استیبل کوینی هستند که بیشتر مردم در اکوسیستم از آن استفاده کنند.

با این حال، مواردی مثل ثبات اقتصادی، روش کار توکن‌ها، طراحی استیبل کوین‌ها و جذابیت اولیه به منظور حفظ تثبیت و ثبات آینده هستند که باید در نظر داشت. اگرچه، با وجود افزایش امید و علاقه نسبت به استیبل کوین ، هنوز هم از آن‌ها برای کاربرد اصلیشان استفاده نمی شود؛ کاربرد اصلی آن‌ها این است که معامله‌کنندگان در هنگام سقوط ارزش سهام در بازار و دوره‌های نوسان قیمت، از آن‌ها برای حفظ سرمایه استفاده کنند.

چرا به استیبل کوین احتیاج داریم؟

یکی از استدلال‌های معمول در مورد استیبل کوین ها این است که آن‌ها در برابر نوسانات قیمت مقاوم هستند. شما می‌توانید با نگه داشتن استیبل کوین ها به جای رمز ارزهایی مثل بیت کوین یا اتریوم، از خود در برابر تغییرپذیری بازار محافظت کنید. برای مثال، اگر بیت‌کوین 8000 دلار قیمت‌گذاری شده و شما یک بیت‌کوین را با یک استیبل کوین که با دلار آمریکا تثبیت شده است، معامله کنید، آنگاه شما 8000 واحد استیبل کوین دارید. اگر قیمت بیت کوین در عرض یک هفته به 7000 دلار برسد، شما باز هم به ارزش 8000 دلار استیبل کوین دارید و می‌توانید آن‌ها را هر زمان که بخواهید به بیت کوین تبدیل کنید. در این صورت، به دلیل رخ دادن این نوسان، شما به اندازه 1000 دلار ارزش از دست نخواهید داد.

مورد دیگر کاربرد بازارهای پیش‌بینی، بازار مشتقات و بازار خرید سهام هستند که در آن‌ها ارز ایده‌آل استیبل کوین است. زمانی که شما یک پیش بینی با مدت زمان طولانی داشته باشید، قیمت گذاری آن بر حسب یک استیبل کوین بسیار منطقی‌تر به نظر می‌رسد تا اینکه آن را با رمز ارزهای پرنوسان قیمت گذاری کنید.

انواع استیبل کوین ها

استیبل کوین ها را می‌توان به طور کلی به سه دسته تقسیم‌بندی کرد:

  • با پشتوانه فیات
  • با پشتوانه کریپتو
  • بدون پشتوانه

با پشتوانه فیات

این روشی متمرکزتر برای استیبل کوین‌هاست که در آن یک سازمان مرکزی پولی را به عنوان تضمین نگه داشته و توکنی را صادر می‌کند که نشان‌دهنده‌ آن پول نگه داشته شده توسط آن سازمان است. این راه، احتمالا ساده‌ترین راه ایجاد یک استیبل کوین است؛ ایجاد توکنی که نشان‌دهنده‌ ذخایر نگه داشته شده توسط یک سازمان مرکزی باشد.

تتر مشهورترین گزینه‌ای است که این کاربرد را عملی کرده است. این رمز ارز با ارزش بازاری خود که حدود 2.3 میلیارد دلار است و همچنین حجم روزانه‌ بالغ بر 1 میلیارد دلار (1.4 میلیارد دلار در زمان نگارش)، به طور حتم پروژه‌ی موفقی به نظر می‌رسد. اگرچه، این پروژه با مشکلاتی مواجه بوده است، از قبیل مسائلی که با حسابرسان خود، Friedman LLP و Bitfinex داشته است (بیت فاینکس و تتر مدیر عامل مشترکی دارند). اخیرا، تتر توانسته که پاسخ منتقدین خود را از طریق Freech Sporkin & Sullivan LLP که یک شرکت حقوقی واقع در واشنگتن است، بدهد. تتر نشان داده که ذخایر فیات تتر با مقدار توکن‌های تتر در گردش برابری می‌کند.

با اینکه تتر مشهورترین رمز ارز است، اما وقتی که بحث به پتانسیل استیبل کوین‌ها می‌رسد، تتر توان رقابت با آن‌ها را ندارد. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات پشتوانه فیات این ارز است که کاربران باید به سازمان‌ مرکزی که از ذخایر فیات نگهداری می‌کند، اعتماد کنند و این موضوع تا به حال، به خصوص در مورد تتر، خوب پیش نرفته و اظهاراتی نسبت به عدم توانایی پرداخت بدهی، استفاده از تتر برای افزایش قیمت بیت کوین و مشکلاتی که با حسابرسان پیشین داشته، وجود داشته است. با اینکه بسیاری از این مسائل حل شده‌اند، اما باز هم مسائلی در ارتباط با اعتماد به گروه واسطه وجود دارد.

مهم‌ترین مزیت این نوع معماری برای یک استیبل کوین ثبات قیمت است. با اینکه این نوع استیبل کوین متمرکز است، اما می‌تواند بعضی از سخت‌ترین شرایط بازار را تحمل کند. یکی دیگر از موارد مهمی که حصیب قرشی در مورد استیبل کوینی که این نوع معماری را به کار می‌گیرد، اشاره کرده این است که آن‌ها ” توسط خطوط پرداختی محدود شده‌اند “.

یکی دیگر از استیبل کوین‌های با پشتوانه فیات و بهترین پیشنهاد TrustToken، همان TrueUSD، است که یک استیبل کوین تثبیت‌شده با دلار آمریکاست. TrustToken به علت مسائلی که با تتر داشته، به مکانیزم جالبی رسیده است.

این شرکت اخیرا سرمایه گذاری 20 میلیون دلاری را از شرکت کریپتویی a16z جمع‌آوری کرده است؛ ZhenFund، BlockTower Capital، Distributed Global و… آن‌ها همچنین اخیرا فروشی عمومی در CoinList داشته‌اند که محدود به سرمایه‌گذاران معتبر بوده است.

در طولانی مدت، استیبل کوین‌های با پشتوانه فیات به دلیل اتلاف سرمایه و از این نظر که ارزهای فیات در حساب‌های بانکی قرار دارند، ممکن است دیگر مقیاس‌پذیر نباشند؛ اما رو به تکامل بوده و محبوبیتشان در حال افزایش است.

استیبل کوین های با پشتوانه کریپتو

استیبل کوین‌های با پشتوانه فیات ساده‌ترین‌ها هستند؛ اما متمرکزترین مثال استیبل کوین‌ ها بوده و این حقیقت که شما باید به یک سازمان مرکزی اعتماد کنید دقیقا بر خلاف جنبه غیرمتمرکز بودن است. به علاوه، اگر یک استیبل کوین بسیار موفق باشد، تصور ما این خواهد بود که ارزش بازاری آن به شدت بالاست. با استیبل کوین های با پشتوانه کریپتو ، امکان این که مقام صادرکننده بتواند آن نوع پول را به صورت امن و صحیح ذخیره کند، کم خواهد بود؛ به علاوه اینکه در این روند، اتلاف سرمایه بسیاری نیز وجود دارد. اگر ما بخواهیم که رویه‌ای غیرمتمرکزتر داشته باشیم، به استیبل کوین‌های با پشتوانه کریپتو می‌رسیم که در آن‌ها استیبل کوین توسط ذخایر رمز ارزی پشتیبانی می‌شود. این موضوع معمولا از دیدگاهی غیرمتمرکز است.

با این حال، با توجه به اینکه ارزهای رمز‌نگاری ‌شده واقعا پرنوسان هستند، این رویه نیاز به پشتوانه مازاد دارد ؛ این نوع رویه نمی‌تواند برای تمام مخاطبان کریپتو کار کند و همچنین نمی‌تواند ایده‌ گونه‌ای جدید از پول را تضمین کند.

MakerDAO ، یک استیبل کوین تضمین‌شده توسط کریپتو، که از سال 2015 در حال توسعه بوده است، کاربرد استیبل کوین پیچیده‌ایست که فهم آن دشوار است.

رفتار یک استیبل کوین با پشتوانه کریپتو به این صورت است: کاربر باید سرمایه کریپتویی را در یک قرارداد هوشمند سپرده‌گذاری کرده و در مقابل آن تعدادی مشخص از استیبل کوین دریافت کند. مهم است به این نکته توجه داشته باشیم که ارزش جمعی که از استیبل کوین‌ها دریافت می‌شود از ارزش جمعی سرمایه کریپتو که سپرده‌گذاری شده است، کمتر است.

یکی از مسائل مهم در ارتباط با استیبل کوین‌های تضمین‌شده توسط کریپتو این است که اگر سرمایه‌های کریپتوی تضمینی ارزششان کاهش یابد، وام‌هایی که توسط کاربران دریافت شده به طور خودکار تسویه می‌شوند.

استیبل کوین های بدون پشتوانه

استیبل کوین های بدون پشتوانه، رمز ارزهایی با قیمت ثابت هستند که توسط هیچ تضمینی پشتیبانی نمی‌شوند. بیشتر اقدامات فعلی الگوریتم یا سیستمی را به کار می‌گیرند که بنا به قیمت کوین، عرضه کوین را افزایش یا کاهش می‌دهد. این موضوع بر اساس ” نظریه مقداری پول” است که بیان می‌کند سطح قیمت کلی اجناس و سرویس‌ها مستقیما متناسب با مقدار پول در گردش یا پول در موجودی است.

اگر قیمت بالاتر از 1 دلار باشد، عرضه کوین افزایش، و اگر قیمت کمتر از 1 دلار باشد، عرضه کاهش می‌یابد. این نوع مکانیزم به امید ایجاد تاثیر افزایشی و کاهشی بر قیمت به وجود آمده است. یک مثال بیس‌کوین (Basecoin) است که در ماه اکتبر اعلام شده و توسط بعضی از بزرگ‌ترین نام‌ها در صنعت مثل Andreessen Horowitz و Metastable Capital پشتیبانی می‌شود. Basis (همان Basecoin که نامش اخیرا تغییر کرده است) ، از یک سیستم سه توکنی استفاده می‌کند: Basecoin، base bonds و base shares تا معماری‌ مشابه با بانک مرکزی الگوریتمی اجرا کند. وقتی که عرضه کاهش می‌یابد، سیستم اوراق قرضه‌ای به ارزش 1 دلار را به دارندگان توکن می‌دهد با نرخی پایین می‌دهد که در آینده اصل 1 دلار همراه با سود را پرداخت می‌کند. کوین‌هایی که برای خرید این اوراق قرضه به کار رفته‌اند، نابود شده‌اند؛ بنابراین، باعث کاهش عرضه می‌شوند. زمانی که تقاضا برای کوین در آینده افزایش یابد، باعث می‌شود که سیستم عرضه را افزایش دهد. در عین اینکه کوین‌های جدید ایجاد می‌کند، اول پول دارندگان اوراق قرضه را می‌پردازد. این موضوع تا حدی یکی از بخش‌های ساختار انگیزشی Basis است.

علاوه بر این، Basis توکن دیگری به نام base shares را به کار می‌گیرد که یک کوین با عرضه‌ی ثابت بوده و در بلاک ابتدایی ایجاد شده است. زمانی که اوراق قرضه تسویه شده و تقاضا برای کوین‌های جدید همچنان وجود داشته باشد، دارندگان base shares سودهایی را به شکل بیس‌کوین‌هایی که تازه ایجاد شده‌اند، دریافت می‌کند.

علاوه بر این، Carbon، یکی دیگر از کاربردهای استیبل کوین تضمین‌نشده که توسط افرادی که قبلا در Stanford، Columbia و Consensys بودند به کار گرفته شده است با قراردادهای هوشمند سازگار بوده و این سازگاری با قراردادهای هوشمند باعث می‌شود که بتوان آن را در برنامه‌های مالی استفاده کرد. استیبل کوین Carbon در پلتفرم Hashgraph ایجاد شده است. با توجه به گستره‌ی وسیع dApp (رشد بازی‌های مبتنی بر اتریوم)، یک spur در dAppهای مالی با استیبل کوین‌های سازگار با قرارداد هوشمند تسریع می‌گردد.

یکی دیگر از پروژه‌های قابل توجه که می‌توان به آن اشاره کرد Saga است که در هیچ کدام از سه گروه بالا قرار نمی‌گیرد؛ اما گروه مشاوره‌ی ثابتی دارد که افرادی همچون جیکوب فرنکل (Jacob A.Frenkel) (مدیر JP Chase)، امین سیرر (Emin Gun Sirer) (استاد Cornell و مدیر IC3) و زیو سوراسکی (Zeev Suraski) (توسعه‌دهنده‌ی PHP)، تشکیل شده است. Saga با جمع‌آوری 30 میلیون دلار از شرکت‌های خطرپذیر مهم مثل Lightspeed، Singulariteam و Mangrove، پروژه‌ای بسیار قاطعانه‌ با گروهی ثابت از مشاوران است. Saga یک رمز ارز ثابت غیرگمنام است که کاملا با آنچه تا به حال شنیده‌ایم فرق دارد. این رمز ارز توسط ذخایر پشتیبانی شده و از چیزی به نام “ذخایر کسری متغیر” استفاده می‌کند که لزوما ذخیره‌ای از ارزهای متعارف است. عرضه‌ پول بر اساس اندازه‌ی اقتصاد Saga متغیر است. توکن SGA آزمایشی برای خرید در سه ماهه‌ آخر سال 2018 در دسترس خواهد بود؛ اما این عرضه تنها برای سرمایه‌گذاران معتبر خواهد بود.

آخرین توسعه‌ این فضا که به آن اشاره می‌کنیم Reserve است، پروژه‌ای که توسط نوین فریمن (Nevin Freemen) تاسیس شده است. آن‌ها اخیرا یک سرمایه گذاری ۵ میلیون دلاری را با Coinbass, Peter Thiel و لیستی طولانی از دیگر سرمایه‌گذاران منعقد کرده‌اند. باید دید که آن‌ها چه چیزی عرضه می‌کنند اما قطعا پروژه قابل‌توجهی خواهد بود‌.

به طور کلی، استیبل کوین‌ها اختراعی بسیار جالب هستند که احتمال تکامل یافتنشان در طی سال‌های آینده وجود دارد. سود بالای سرمایه خطرپذیر همراه با رشد تدریجی سود توسط سازمان‌های واجد شرایط منجر به روحیه رقابتی سالمی شده است. به نظر می‌رسد که تنها زمان، آن استیبل کوین حقیقی که سهم بزرگی را از آن خود می‌کند، مشخص خواهد کرد. در حال حاضر، کوین‌هایی مثل تتر خطرات بزرگی برای کل اکوسیستم بوده و به طور بالقوه مثل یک حباب هستند؛ و کوین‌های تضمین‌شده توسط کریپتو مثل MakerDAO با اینکه بسیار مصمم و از نظر فنی نیز بسیار مناسب هستند، اما به نظر نمی‌رسد که بتوانند برای کاربرد در مقیاس بزرگ مورد استفاده قرار گیرند.

به طور کلی، گستره‌ استیبل کوین‌ها به طور آهسته در حال افزایش بوده و پیشرفت‌های زیادی را در سال ۲۰۱۷ تجربه کرده است. با به کار گیری استیبل کوین‌های تضمین‌نشده، در سال ۲۰۱۸ شاهد پیشرفت‌های متعددی خواهیم بود که بر اساس میزان کاراییشان می‌توانند اکوسیستم را در مسیری جدید پیش ببرند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.