استونی بیش از 900 مجوز برای شرکت‌های کریپتو صادر می‌کند

در کمتر از یک سال از زمانی که استونی اجازه‌ صدور مجوز برای شرکت‌های فعال در صنعت کریپتو را صادر کرد، تعداد مجوزهای صادر شده از 900 عبور کرده است. مقامات کشورهای بالتیک رویکرد پیشروتری برای نظارت بر فضای کریپتوکارنسی اتخاذ کرده‌اند، اما استارت آپ‌ها شکایت کرده‌اند که بانک‌های محلی هنوز هم تمایلی به ارائه‌ خدمات مقرر ندارند.

0 98

تصویب حدود دو هفته طول می‌کشد

طبق گزارش خبرگزاری روسی بیتنووستی (Bitnovosti) به نقل قول از نیکولای دمچوک (Demchuck) از شرکت حقوقی انجورد (Njord) که در این بخش کار می‌کند، استونی که یکی از اولین کشورهای اتحادیه اروپا برای قانونی کردن فعالیت‌های مربوط به کریپتوکارنسی است، دو نوع مجوز صادر می‌کند. تاکنون حدود 500 مجوز برای اشخاصی که پلتفرم‌های صرافی دارایی دیجیتالی را اداره می‌کنند صادر شده است. بیش از 400 ارائه دهنده‌ی کیف پول رمز ارز نیز مجوز دارند.

انجورد به تازگی گزارشی از وضع موجود در مورد مجوزهای رمز ارز استونی منتشر کرده است و در این گزارش داده‌های دفتر ثبت فعالیت‌های اقتصادی کشور را ذکر کرده است. بر اساس این گزارش، اخذ مجوز یک روند نسبتا ساده و آسان است.

واحد حسابرسی مالی استونی (FIU)، رگولاتوری که مجوز صادر می‌کند، برای بررسی هر اپلیکیشن 30 روز وقت دارد، اما در بیشتر موارد، تایید اپلیکیشن یک یا دو هفته طول می‌کشد. با این وجود، در صورتی که این شرکت شش ماه پس از دریافت مجوز عملیات را آغاز نکرده باشد ممکن است مجوز لغو شود.

الزامات اصلی که کسب و کارها باید رعایت کنند، ریشه در مقررات مختلف شناخت مشتری و ضد پولشویی دارد. نهادهای کریپنوکارنسی که در استونی ثبت شده‌اند، به صورت قانونی در اتحادیه اروپا که این کشور عضو آن است عمل می‌کنند و مجوزها باید با قوانین محلی و اروپایی سازگار باشند.

افتتاح یک حساب بانکی هنوز یک مشکل است

موسسات مالی سنتی در استونی نیز مانند دیگر کشورهایی که مقاماتشان سعی در ایجاد یک محدوده‌ سازگار با کریپتو دارند، مانند سوئیس، در پاسخگویی به نیازهای این صنعت نوظهور تردید دارند. دسترسی محدود به خدمات بانکی مقرر یک مانع بزرگ برای کسب و کارهای پیشرو در استونی است که بسیاری از آنها در حال حاضر با بانک‌های خارجی و ارائه دهندگان پرداخت کار می‌کنند. نیکولای دمچوک اظهار داشت:

افتتاح حساب بانکی بزرگترین مشکل شرکت‌های کریپتوکارنسی است. بانک‌های استونی هنوز برای ارائه خدمات به کلاینت‌هایی که با رمز ارز کار می‌کنند، آمادگی ندارند.

با این وجود، بسیاری از سرمایه گذاران مجذوب شرایط مطلوبی شده‌اند که استونی فراهم آورده است. این کشور قبلا برای تعدادی از استارت آپ‌های کریپتو مجوز صادر کرده است. در اوایل ژوئن، رگولاتورها برای کیف پول و خدمات بور به پلتفرم معاملاتی کوین‌مترو (Coinmetro) مجوز دادند. کمی بعد در همان ماه، شرکت ایبینکس (Ibinex) که نرم افزار تجاری و راه حل‌های برچسب سفید را توسعه می‌دهد، مجوز فعالیت خود را از استونی دریافت کرد. در ماه سپتامبر و این هفته FIU اپلیکیشن‌هایی که پرونده‌هایشان را توسط دو صرافی جدید رمز ارز – Ironx و B2bx ارائه شده بود، تایید کرد.

سردمداری در اروپا

قانون جدید مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم استونی تقریبا یک سال پیش به اجرا در آمد. طبق گفته دمچوک، این قانون به استونی اجازه داده است که اولین کشور اتحادیه اروپا باشد تا بتواند گردش مالی رمز ارزها را نظارت کند و نظام صدور مجوز برای شرکت‌های فعال در این بخش را اجرا کند.

ملت کوچک اروپایی حتی برای صدور رمز ارز خودش که استکوین (Estcoin) نام دارد نیز برنامه ریزی کرده است. هرچند، تالین (Tallin) تحت فشار موسسات اتحادیه اروپا مجبور شد این ایده را کنار بگذارد. قوی‌ترین انتقاد توسط بانک مرکزی اروپا صورت گرفت. در سپتامبر سال گذشته، ماریو دراقی (Mario Draghi)، رئیس تالین، اعلام کرد که هیچ کدام از کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا نمی‌توانند ارز خود را معرفی کنند.

تابستان امسال گزارش شد که دولت قصد دارد با یک پروژه‌ محدود برای انتشار یک توکن دیجیتال استونیا پیش برود. ممکن است این رمز ارز برای انجام تراکنش‌های بین مشارکت کنندگان برنامه‌ی اقامت الکترونیکی کشور استفاده شود. در حال حاضر برای ده‌ها هزار نفر از اتباع خارجی کارت شناسایی دیجیتالی ویژه‌ای صادر شده که به آنها اجازه می‌دهد از بسیاری مزایای ارائه شده توسط استونی، از روش‌های ساده برای تاسیس یک شرکت برای پرداخت مالیات ترجیحی بهره‌مند شوند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.