استورج (Storj) نسخه‌‌ سوم پلتفرم ذخیره سازی ابری‌‌ غیرمتمرکز خود را راه‌‌اندازی می‌‌کند

در ۳۰ اکتبر سال ۲۰۱۸، آزمایشگاه‌‌های استورج یک آلفای عمومی برای نسخه‌‌ سوم (V3) پلتفرمشان منتشر کردند که توسعه دهندگان و شرکت‌‌ها را قادر می‌‌ساخت تا راه حل ذخیره سازی ابری‌‌ غیر متمرکز خود را آزمایش کنند. این تیم برگه‌‌ی گزارش کاملی از آخرین تحقیقات خود بر روی سیستم‌‌های غیر متمرکز و توزیع شده در ذخیره سازی ابری منتشر کرد.

0 259

تجدید کننده‌‌ی راه حل‌‌های ذخیره سازی ابری‌‌ غیر متمرکز

راه حل‌‌های ذخیره سازی ابری‌‌ غیر متمرکز مانند استورج کاربران را قادر می‌‌سازند تا به جای اینکه اطلاعات خود در سرورهای شرکت‌‌های بزرگ ذخیره کنند، داده‌‌های خود را به طور امن در ابری‌‌های غیر متمرکزی که از شبکه‌‌های همتا-به-همتا استفاده می‌‌کنند ذخیره کنند. این مدل برای داده‌‌ها مانند Airbnb کار می‌‌کند؛ کاربرانی که فضای هارد درایو اضافی دارند می‌‌توانند فضای خود را به عنوان مکانی برای ذخیره‌‌ی اطلاعات کاربران دیگر به آنها اجاره دهند.

مدل ذخیره سازی ابری‌‌ غیر متمرکز نسبت به ذخیره سازی ابری‌‌ متمرکز دارای مزایای متعددی است:

امنیت “غیر قابل اعتماد”: کاربران تنها کسانی هستند که به کلید خصوصی خود دسترسی دارند و بنابراین نها کسانی هستند که می‌‌توانند به فایل‌‌های خود دسترسی پیدا کنند. ارائه دهندگان ذخیره سازی غیرمتمرکز یا هکرها نمی‌‌توانند به اطلاعات خصوصی یک کاربر دسترسی داشته باشند.

شبکه‌‌های سریع لایتنینگ: در مدل‌‌های ذخیره سازی ابری‌‌ متمرکز، سرعت دانلود به مرکز داده‌‌های متمرکز وابسته است. اما چون شبکه‌‌های غیر متمرکز به اشتراک گذاشته می‌‌شوند، سرعت دانلود نیز به اشتراک گذاشته می‌‌شود. هر چه تعداد بیشتری کاربر در شبکه حضور داشته باشند، سرعت شبکه بیشتر خواهد شد.

بازار آزاد برای ذخیره سازی داده‌‌ها: با ایجاد یک بازار آزاد برای ذخیره سازی، شرکت‌‌های ذخیره سازی غیر متمرکز می توانند نسبت به شرکت‌‌هایی مانند آمازون، مایکروسافت و گوگل نرخ‌‌های پایینتری ارائه دهند.

آلفای عمومی استورج

از امروز آلفای عمومی استورج برای توسعه دهندگان و شرکت‌‌ها امکان دسترسی و ساخت اپلیکیشن‌‌های ذخیره سازی ابری‌‌ غیر متمرکز را توسط دانلود و راه اندازی شبکه تستی V3 در سخت افزار محلیشان فراهم می‌‌کند.

تیم استورج با آخرین به روز رسانیشان قصد دارند خودشان را از پروژه‌‌های رقیب مانند فایل کوین (Filecoin)، سیا ( Sia) و میدسیف (MaidSafe) جدا کنند و موقعیت خود را به عنوان رهبر فضای ذخیره سازی ابری‌‌ غیر متمرکز تثبیت کنند.

موسس و مدیر ارشد فروش شرکت استورج، شاون ویلکینسون (Shawn Wilkinson) در مصاحبه‌‌ای با مجله‌‌ی بیت کوین گفت: “بزرگترین دلیلی که من فکر می‌‌کنم ما رهبران ذخیره سازی ابری‌‌ غیر متمرکز هستیم، تجربه و رکورد ما در بازار است. ما در حال حاضر سومین شبکه‌‌ی خود را تکرار می‌‌کنیم، در حالی که دیگران پس از چندین سال توسعه هنوز اولین شبکه‌‌‌‌ خود را هم راه‌‌اندازی نکرده‌‌اند. نه تنها تیم فعلی ما با تجربه است، بلکه افراد جدیدی را استخدام کرده‌‌ایم که بهترین تجربه‌‌ها را در صنعت دارند. ”

ویلکینسون همچنین یادآور شد که تیم استورج امیدوار است که پذیرش عملی ذخیره سازی ابری‌‌های غیر متمرکز را با ساده‌‌تر کردن نوشتن راه‌‌ حل‌‌های ذخیره‌‌ی ابری‌‌ موجود با پلتفرم ذخیره سازی ابری‌‌ غیر متمرکز استورج، امکان پذیر سازد.

به عنوان مثال، نسخه‌‌ی سوم استورج سازگار با Amazon S3 است، یعنی ادغام استورج با اپلیکیشن‌‌هایی که در حال حاضر از ذخیره ابری‌‌ متمرکز استفاده می‌‌کنند کلا نیاز به چند دقیقه زمان و تغییر چند خط کد زمان دارد.

شرکای استورج

ذخیره سازی ابری‌‌ غیر متمرکز می‌‌تواند برای موارد مختلف استفاده مفید باشد.

ویلکینسون اظهار داشت:”هر برنامه یا شرکتی که داده‌‌های خارج از ابری‌‌ عمومی را تولید می‌‌کند یا اندازه‌‌ی فایل‌‌های آن بزرگ است، یک کلاینت عالی است. این به این دلیل است که ارائه دهندگان ابری‌‌ معمولا برای خارج کردن اطلاعات شما از شبکه کارمزد خروج دریافت می‌‌کنند. همچنین، به دلیل ماهیت توزیع شده‌‌ ما، پلاتفرم ما برای پرونده‌‌های بزرگ موثرتر از همه است. با این حال ما برای هر کسی که نیاز به ذخیره سازی ابری‌‌ دارد و می‌‌تواند هزینه‌‌های بیشتر موارد استفاده از ذخیره را کاهش دهد خوب کار می‌‌کنیم. ”

شرکای فعلی نسخه‌‌ی سوم استورج  عبارتند از کوچ بیس (Couchbase)، مونگو دی‌‌بی  (MongoDB)، فایل‌‌زیلا (FileZilla)، dاینفلاکس‌‌دیتا (InfluxData)، کافکا (Kafka) و بلاکنیفای (Blocknify).

کریس کولز (Chris Cowles)، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت بلاکنیفای، یکی از رقبای دوکوساین (Docusign) که تکنولوژی بلاک چین را پشتیبانی می‌‌کند، گفت: “ما استورج را انتخاب کردیم زیرا بواسطه‌‌ رمزگذاری سرتاسر و ایجاد انعطاف پذیری از طریق غیر متمرکز کردن، ارزش یکسانی برای حریم خصوصی قائل هستیم”. چون استورج از استاندارد S3 ادغام استفاده می‌‌کند، اجرای آن آشنا و آسان است. ”

توسعه‌ کلیدی نسخه‌‌ سوم استورج

برگه‌‌ی گزارش کامل (وایت پیپر) استورج، مواردی که تیم استورج از نسخه‌‌ی دوم یاد گرفتند را مشخص می‌‌کند، محدودیت های طراحی و بحث ‌‌های امنیتی را مطرح می‌‌کند، رابطه‌‌ی پلتفرم استورج با فناوری بلاک چین را مشخص می‌‌کند، و به اهداف کلیدی تیم برای پیشروی اشاره می‌‌کند.

مقیاس پذیری

در حالی که نسخه‌‌ی دوم استورج  فقط می‌‌تواند ۱۰۰ پتابایت داده را مقیاس گذاری کند، V3 قصد دارد با استفاده از مقیاس گذاری افقی برای مقابله با موانع ذخیره سازی ابری‌‌ لازم، از پس ذخیره‌‌ی اگزابایت (و حتی بیشتر از اگزابایت) داده بربیاید، و هدف آن به روز رسانی این آلفا است تا در اوایل سال ۲۰۱۹ اپراتورهای گره بتواند ظرفیت ذخیره سازی اضافی خود را با شبکه اشتراک بگذارد.

ساختار

عملکردهای شبکه استورج به اجزای جداگانه‌‌ای تقسیم شدند تا امکان تغییر در بخش‌‌های سیستم بدون تاثیر گذاشتن بر کل سیستم برای توسعه دهندگان فراهم شود. این تیم امیدوار است که این امر منجر به توسعه‌‌ی سریع‌‌تر و سهمیه‌‌ی منبع باز بیشتری شود.

آپلود داده‌‌ها

هنگامی که فایل‌‌ها نسخه‌‌ی دوم بارگذاری می‌‌شوند، داده‌‌ها رمزگذاری، جدا (به قطعات مختلف تقسیم می‌‌شوند)، تکرار و توزیع می‌‌شوند. ویلکینسون توضیح داد که در نسخه‌‌ی سوم “فایل‌‌ها به بخش‌‌هایی تقسیم می شوند که این بخش‌‌ها سپس به یک سری نوار تقسیم می‌‌شوند. پس از آن، نوارها به قسمت‌‌های حک سازمان‌‌دهی می‌‌شوند و آپلود می‌‌شوند. “استورج ادعا می‌‌کند که تقسیم کردن بخش‌‌های فایل به یک سری نوار، قابلیت استریمینگ و بافرینگ ویدیو را مانند تجربه‌‌ی یوتیوب امکان پذیر می‌‌سازد، حتی اگر از تنظیمات K4 استفاده شود.”

در سطح بالا، کدهای حک به گیرنده اجازه می‌‌دهند که تمام داده‌‌ها از هر بخشی از داده‌‌ها را بازیابی کند. به عنوان مثال، کدهای حک توسط ماهواره‌‌ها هنگام انتقال داده‌‌ها استفاده می شوند، زیرا فرض می‌‌کنند که برخی از داده‌‌ها به مقصد نهایی خود نمی‌‌رسند.

تصمیم استورج برای استفاده از کدهای حک برای تحویل انعطاف پذیری فایل، بر خلاف بیشتر ارائه دهندگان ذخیره سازی ابری‌‌ غیر متمرکز است که برای ارائه قابلیت اطمینان در صورت عدم موفقیت گره‌‌های ذخیره سازی تکرار را انتخاب می‌‌کنند.

جی‌‌تی اولیو (JT Olio)، رئیس آزمایشگاه مهندسی استورج، در مصاحبه ای با مجله‌‌ بیت کوین در مورد دلایل گذر استورج به کدهای حک توضیح داد:

به طور کلی استفاده‌‌ از کدهای حک برای انعطاف پذیری، از لحاظ ظرفیت ذخیره سازی مورد نیاز و پهنای باند مورد استفاده برای مطابقت با شرایط موافقت نامه‌‌های سطح خدمات، بسیار کارآمدتر است. متوجه شدیم که ساختار جدید ما قادر است به انعطاف پذیری سطح AWS با فاکتور انبساط ۳-۲ دست پیدا کند، یعنی برای هر گیگابایت داده‌‌ی ذخیره شده، از ۳-۲ گیگابایت ظرفیت ذخیره سازی در شبکه استفاده می‌‌کنیم. سیستم‌‌هایی که از تکرار استفاده می‌‌کنند برای دستیابی به همان قابلیت انعطاف پذیری، برای هر گیگابایت داده‌‌ی ذخیره شده به ۱۰ تا ۱۶ گیگابایت ظرفیت ذخیره سازی نیاز خواهند داشت. ما در آزمایشات اولیه‌‌ی خود، در مقایسه با شبکه‌‌ی قبلیمان (که عمدتا از تکرار استفاده می‌‌کرد)، توانستیم با وجود کاهش فاکتور انبساط به نصف مقدار پیشین، پایداری فایل را به صورت قابل توجهی افزایش دهیم.

اشتراک درآمد

استورج برنامه‌‌ای راه‌‌اندازی کرد که در آن به ازای هر کلاینتی که شرکای استورج به شبکه معرفی کنند، ۱۰ درصد از هر دلاری که از آن کلاینت حاصل می‌‌شود به اشتراک گذاشته می‌‌شود. تیم امیدوار است که این کار به شرکت‌‌های منبع باز کمک کند که وقتی کاربرانشان در ابری‌‌ داده ذخیره می‌‌کنند، درآمد کسب کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.