استهلاک به روش خط مستقیم چیست؟

روش‌های مختلف استهلاک سرمایه به این منظور استفاده می‌شوند که استهلاک و ارزش فعلی یک دارایی را به طور دقیق نشان دهند. استهلاک به روش خط مستقیم، پرکاربردترین و ساده‌ترین روش استهلاک برای تخصیص هزینه‌ی یک دارایی است. در این بخش از واژه نامه حسابداری، با تعریف این نوع استهلاک، فرمول و نحوه محاسبه آن و همینطور دیگر روش‌های استهلاک آشنا خواهید شد.

0 21,882

استهلاک به روش خط مستقیم چیست؟

با استهلاک به روش خط مستقیم (straight line depreciation) ارزش یک دارایی به طور یکنواخت در هر دوره کاهش یافته تا زمانی که به ارزش بازیافتنی (salvage value) خود برسد. استهلاک به روش خط مستقیم، پرکاربردترین و ساده‌ترین روش استهلاک برای تخصیص هزینه‌ی یک دارایی بوده و از طریق تقسیم هزینه‌ی دارایی و ارزش بازیافتنی آن بر عمر مفید دارایی به سادگی محاسبه می‌شود.

استهلاک به روش خط مستقیم چیست؟

فرمول استهلاک به روش خط مستقیم

فرمول استهلاک به روش‌خط مستقیم به شکل زیر است:

استهلاک به روش خط مستقیم چیست؟

که در آن:

هزینه‌ی دارایی قیمت خرید دارایی‌ست.

ارزش بازیافتنی ارزش دارایی در پایان عمر مفید آن دارایی‌ست.

عمر مفید دارایی نشان‌دهنده‌ی تعداد دوره‌های استفاده‌ی شرکت از آن دارایی‌ست.

به علاوه، نرخ استهلاک به روش‌خط مستقیم را می‌توان به شکل زیر محاسبه کرد:

Straight Line Depreciation Rate

چگونگی محاسبه‌ی استهلاک به روش خط مستقیم

مراحل محاسبه‌ی استهلاک به روش‌خط مستقیم:

۱. هزینه‌ی دارایی را تعیین کنید.

۲. ارزش بازیافتنی برآوردشده‌ی دارایی را از هزینه‌ی دارایی کم کنید تا به مقدار کلی استهلاک‌پذیر برسید.

۳. عمر مفید دارایی را تعیین کنید.

۴. مقدار مرحله‌ی ۲ را بر تعداد به دست آمده در مرحله‌ی ۳ تقسیم کنید تا به مقدار استهلاک سالیانه برسید.

مثال

شرکت الف ماشین‌آلاتی را به قیمت ۱۰۰,۰۰۰ دلار، با ارزش بازیافتنی برآوردشده‌ی ۲۰,۰۰۰ دلار و عمر مفید ۵ سال خریداری می‌کند.

استهلاک به روش خط مستقیم برای این ماشین‌آلات به روش زیر محاسبه می‌شود:

۱. هزینه‌ی دارایی: ۱۰۰,۰۰۰ دلار

۲. هزینه دارایی منهای ارزش بازیافتنی برآوردشده:

۸۰,۰۰۰ دلار (کل هزینه استهلاک‌پذیر) = ۲۰,۰۰۰ دلار – ۱۰۰,۰۰۰ دلار

۳. عمر مفید دارایی: ۵ سال

۴. مرحله‌ی (۲) را بر مرحله‌ی (۳) تقسیم کنید:

۱۶,۰۰۰ دلار (مقدار استهلاک سالیانه) = ۵ سال ÷ ۸۰,۰۰۰ دلار

بنابراین، شرکت الف این ماشین‌آلات را به مدت ۵ سال به طور سالیانه در قیمت ۱۶,۰۰۰ دلار مستهلک می‌کند.

اگر مقدار استهلاک سالیانه شناخته‌شده باشد، باز هم می‌توان نرخ استهلاک را محاسبه کرد. نرخ استهلاک، مقدار استهلاک سالیانه/هزینه استهلاک کلی است. در این مورد، نرخ استهلاک به روش‌خط مستقیم به شکل زیر خواهد بود:

۲۰% = ۸۰,۰۰۰ دلار ÷ ۱۶,۰۰۰ دلار

استهلاک به روش خط مستقیم چیست؟

توجه داشته باشید که ارزش دفتری این ماشین‌آلات در پایان سال پنجم به اندازه‌ی ارزش بازیافتنی است. ارزش یک دارایی در طول عمر مفید آن باید تا اندازه‌ی ارزش بازیافتنی آن کاهش یابد.

دیگر روش‌های استهلاک

علاوه بر استهلاک به روش‌خط مستقیم، روش‌های دیگری از محاسبه‌ی استهلاک سرمایه نیز وجود دارد. روش‌های مختلف استهلاک سرمایه به این منظور استفاده می‌شوند که استهلاک و ارزش فعلی یک دارایی را به طور دقیق نشان دهند. یک شرکت ممکن است یکی از روش‌های استهلاک را به جای دیگری انتخاب کند تا به مزایای گردش وجوه یا مالیات دست یابد.

۱. روش مانده نزولی با نرخ مضاعف

روش مانده نزولی با نرخ مضاعف (Double-declining balance) نوعی استهلاک سریع است. در این روش، سرمایه سریع‌تر از استهلاک به روش خط مستقیم به استهلاک می‌رسد. روش مانده نزولی با نرخ مضاعف منتج به هزینه‌های استهلاک بیشتر در ابتدای عمر مفید دارایی و هزینه‌های استهلاک کمتر در طولانی‌مدت می‌شود. این روش برای دارایی‌هایی استفاده می‌شود که در ابتدای عمر مفید خود به سرعت ارزششان را از دست می‌دهند.

۲. روش میزان تولید

روش میزان تولید مبنی بر مصرف، فعالیت یا قسمت‌های تولیدشده‌ی یک دارایی‌ست. بنابراین، استهلاک در دوره‌های مصرفِ بالا، بالاتر و در دوره‌های مصرفِ پایین، پایین‌تر است. این روش را می‌توان برای استهلاک دارایی‌هایی استفاده کرد که در آن‌ها نوسان در مصرف، عامل مهمی‌ است؛ مانند خودروهایی که بر اساس واحد مایل، رانده شده یا دستگاه‌های فتوکپی که بر اساس کپی، ساخته می‌شوند.

Bottom of Formعملی بودن استهلاک به روش خط مستقیم

حسابداران از استهلاک به روش‌خط مستقیم استفاده می‌کنند؛ زیرا آسان‌ترین راه محاسبه بوده و می‌توان آن را برای دارایی‌های طولانی‌مدت به کار برد. با این حال، استهلاک به روش‌خط مستقیم تفاوت مصرف دارایی را به طور دقیق نشان نداده و همچنین ممکن است مناسب‌ترین روش محاسباتی برای بعضی از دارایی‌های استهلاک‌پذیر نباشد.

برای مثال، استهلاک به روش خط مستقیم به دلیل پیشرفت‌های حوزه‌ی فناوری ممکن است روش مناسبی برای یک دارایی مثل کامپیوتر نباشد. یک کامپیوتر به دلیل منسوخ شدن سریع فناوری قدیمی، در ابتدای عمر مفید خود با هزینه‌های استهلاک بیشتر و در طولانی‌مدت با هزینه‌های استهلاک کمتر مواجه خواهد شد. نادرست است اگر فرض کنیم که یک کامپیوتر در کل عمر مفید خود متحمل هزینه استهلاک ثابتی می‌شود.

 

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.