استقبال اتحادیه اروپا از پروژه های کاربردی بلاک چین

اتحادیه اروپا (European Union) اخیراً به ۶ پروژه مبتنی بر بلاک چین و یا دفتر کل توزیع شده مبلغی را به عنوان پاداش اعطا کرده‌است. آن‌ها همچنین با این اقدام علاقه‌مندی خود به پروژه‌هایی که در صدد کشف راه‌حل‌هایی برای از بین بردن معضلات اجتماعی در سر‌تا‌سر جهان هستند را ابراز کرده‌اند.

0 61

کمیسیون نوآوری اروپا (EIC) رقابتی را ترتیب داده بود که طی آن شرکت‌‌کنندگان موظف بودند راه حل‌های بلاک چینی مقیاس پذیر، قابل توسعه و تأثیر‌گذاری را برای حل برخی از مشکلات و چالش‌های اجتماعی ارائه کنند. در نتیجه این رقابت، این کمیسیون به ۶ نفر از شرکت‌کنندگانی که بهترین پیشنهاد‌های مبتنی بر بلاک چین را ارائه نمودند مبلغی معادل ۵ میلیون یورو (برابر با ۵.۷ میلیون دلار امریکا) جایزه داد. در ابتدا قرار بود که این رقابت ۵ برنده داشته باشد؛ اما از آن جایی که دو نفر از شرکت‌کنندگان امتیاز یکسانی را به دست آوردند، مبلغ جایزه بین آن‌ها تقسیم شد.

کمیسیون نوآوری اروپا در حقیقت توسط یکی از زیر‌شاخه‌های اجرایی اتحادیه به نام کمیسیون اروپا (European Commission) تاسیس شد. هدف این کمیسیون حمایت از توسعه و تجاری‌سازی تکنولوژی‌های نوپا در اتحادیه اروپاست؛ تکنولوژی‌هایی که ممکن است در ابتدا پر‌خطر به نظر برسند اما در صورت موفقیت تأثیرات چشمگیر و گسترده‌ای خواهند داشت.

پس از اتمام مهلت ارسال پروژه‌ها در سپتامبر ۲۰۱۹، این کمیسیون ۱۷۶ نرم افزار از ۴۳ کشور جهان دریافت کرده بود. ۱۰ درصد این طرح‌های پیشنهادی توسط اشخاص ارائه شده بودند؛ ۱۰ درصد آن‌ها متعلق به موسسات دولتی بودند؛ و تقریبا ۸۰ درصد آن‌ها به استارتاپ‌ها و شرکت‌های کوچک یا میان رده تعلق داشتند. بنا‌بر‌این برندگان این مسابقه تمامی اشخاص و یا سازمان‌هایی بودند که بهترین راه‌حل را برای دست‌یابی به اهدافی مانند «تجارت عادلانه و اقتصاد چرخشی، افزایش شفافیت در فرآیند تولید و تضمین صحت و اعتبار اطلاعات، افزایش مسئولیت‌پذیری، کمک به توزیع عادلانه خدمات مالی و حرکت در راستای استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر» به وسیله بلاک چین عرضه کردند.

برندگان این مسابقه در بخش‌های مختلف از این قرار هستند:

  • Word Proof (ارائه شده توسط شرکت هلندی Word Proof B.V.) در بخش کنترل کیفیت محتوا

اکوسیستم ثبت زمانی Word Proof یک فناوری با توانایی احراز صحت اطلاعات و اعتبار‌سنجی آن‌هاست. هدف این فناوری باز‌گرداندن اعتماد به فضای اینترنت است. صاحبان محتوا می‌توانند از این سیستم برای حفظ مالکیت اطلاعات خود استفاده کنند. همچنین انسان‌ها یا دستگاه‌ها می‌توانند بوسیله آن زمان و فرآیند ثبت تغییرات را پیگیری کنند.

  • PPP (ارائه شده توسط شرکت بریتانیایی Project Provenance LTD) در بخش تجارت عادلانه

این پروژه به کسب و کار‌ها امکان اثبات تأثیرات اجتماعی محصولاتشان بر زنجیره تأمین مربوط به خودشان و ارائه اطلاعات مستند، دقیق، قابل اعتماد و قابل اشتراک‌گذاری را خواهد داد.

  • GMeRitS (ارائه شده توسط دانشگاه فنلاندی Altoe) در بخش توزیع عادلانه خدمات مالی

این پروژه در حال انجام تحقیقات گسترده بر‌ روی ساختار‌های اقتصادی مختلف بوده و معتقد است آینده جامعه بشری باید بر پایه تحقیقات و اطلاعات محکم و قابل اعتماد شکل بگیرد. آن‌ها قصد دارند ساختار‌های مدیریتی و ضد‌‌رقابتی مختلف را امتحان کرده و در نهایت به یک سیستم عادلانه برای توزیع خدمات مالی دست یابند.

  • OXBBU (ارائه شده توسط شرکت ایرلندی Oxfam و استارتاپ فرانسوی Sempo) در بخش کمک‌رسانی و اقدامات بشر‌دوستانه

این دو شرکت ایرلندی و فرانسوی مدل غیر‌متمرکزی را برای ارسال کمک‌های بین‌المللی به مناطق محروم و بحران‌زده جهان عرضه کرده‌اند. این نرم‌افزار هنگام توزیع کمک‌ها، این مناطق را در اولویت قرار داده و همچنین بدون قربانی کردن شفافیت و مسئولیت‌پذیری، افراد و سازمان‌ها را مستقیماً به جوامع و اشخاص نیازمند متصل می‌کند.

  • CKH2020 (ارائه شده توسط گروه فرانسوی Kleros) در بخش اقتصاد غیر‌متمرکز و چرخشی

این پروژه یک پلتفرم برای حل و فصل مشاجرات و اختلاف‌های مشتریان در حوزه‌هایی مانند تجارت الکترونیکی است. این اختلافات توسط یک هیئت منصفه که بصورت تصادفی انتخاب می‌شوند بررسی خواهند شد. حضور بلاک چین و قرارداد‌های هوشمند این مسئله را تضمین می‌کند که هیچ شخص یا گروهی توانایی دستبرد به شواهد و مدارک را نخواهد داشت و همچنین در فرآیند انتخاب اعضای هیئت منصفه نیز دخیل نخواهد بود؛ چرا که تمامی این مسائل توسط قوانین ثابت قرارداد‌های هوشمند تعیین می‌شوند.

  • PROSUME (ارائه شده توسط شرکت ایتالیایی Prosume srl) در بخش انرژی

پلتفرم این پروژه امکان خرید و فروش همتا به همتا و غیر‌متمرکز انرژی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و مصرف کنندگانی که خود تولیدکننده انرژی‌های تجدید‌پذیر نیز هستند را به بخش مربوط به انرژی‌های فسیلی معرفی می‌کند.

ماریا گابریل (Maria Gabriel)، نماینده بخش تحقیقات نوآورانه، فرهنگ، آموزش و جوانان در کمیسیون در این باره اظهار داشت که پس از بررسی و مشاهده همه طرح‌های پیشنهادی و ارسالی، معتقد است بلاک چین می‌تواند در همه این حوزه‌ها اعم از تجارت عادلانه، افزایش شفافیت در معاملات، اقتصاد چرخشی و توزیع عادلانه خدمات مالی موثر باشد و به این ترتیب نقش پر‌رنگی را در ایجاد تغییرات مثبت اجتماعی ایفا کند.

ماریا گابریل؛ نماینده بخش تحقیقات نوآورانه، فرهنگ، آموزش و جوانان در EIC

همچنین تیری برتون (Thiery Breton)، نماینده بخش بازار داخلی در کمیسیون در همین باره اظهار داشت:

اروپا باید تمامی نوآوری‌ها و اقدامات فناورانه را به دقت شناسایی کرده و در صورت امکان از آن‌ها برای حل چالش‌های مربوط به صنعت، محیط زیست، منابع طبیعی و ... در سر‌تا‌سر جهان کمک بگیرد.

همانگونه که کمیسیون نوآوری اروپا نیز اشاره کرد، قابلیت‌های انقلابی بلاک چین در حوزه مالی مورد آزمایش قرار گرفته‌است؛ اما کاربرد‌های احتمالی آن در حوزه اجتماعی هنوز به اندازه کافی بررسی نشده‌است.

این کمیسیون در نهایت اینگونه نتیجه‌گیری کرد:

نتایج این رقابت برای توسعه جنبش اینترنت نسل بعدی به شدت حائز اهمیت است؛ چرا که این جنبش بر آن است تا از قابلیت‌های بلاک چین برای بر‌طرف کردن معضلات اجتماعی چه در سطح محلی و چه در سطح جهانی استفاده کند.

جنبش اینترنت نسل بعدی در سال ۲۰۱۶ توسط کمیسیون نوآوری اروپا تاسیس شد. هدف این جنبش این است که اینترنت آینده جهان را به یک اکوسیستم تعامل‌پذیر تبدیل کند که از ۶ ویژگی «دسترسی آزاد، قابلیت استفاده برای همگان، شفافیت، حفظ حریم خصوصی، قابلیت همکاری آسان و حفظ امنیت داده‌ها» پیروی می‌کند.

منبع: cryptonews.com

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.