استفاده روز افزون از OTC برای جلوگیری از محدودیت‌‌‌های صرافی‌های کریپتو

بازارهای فرابورس یا OTC، در دنیای کریپتو جایگزین صرافی‌‌‌های معمولی می‌‌‌شوند. سرمایه گذاران نهادی فرابورس‌‌‌ را ترجیح می‌‌‌دهند، چرا که محدودیت‌‌‌های کمتری دارد، معاملات در یک شبکه‌‌‌ی خصوصی انجام می‌‌‌شوند، حجم معاملات در آن بالا است و سرمایه‌‌‌گذاران با محدودیت برداشت مواجه نیستند. البته فقدان زیرساخت‌‌‌های قوی، مشکلاتی برای این فرابورس‌‌‌ها به همراه دارد. یکی از این مشکلات خطر طرف معامله است. با توجه به اینکه در بازارهای OTC تراکنش در زمان واقعی (در لحظه) انجام نمی‌‌‌شود، احتمال کلاهبرداری بالا است. البته شرکت‌‌‌هایی که در این حوزه فعالند، سعی در ارائه‌‌‌ی راه حل‌‌‌هایی دارند که این خطرات را کاهش می‌‌‌دهند.

0 152

فوربز (Forbes) نشان داد که سرمایه گذاران نهادی برای ورود به فضای بیت کوین‌‌‌ بازارهای فرابورس (OTC) را به بورس‌‌‌های استاندارد ترجیح می‌‌‌دهند.

برخلاف صرافی‌‌‌های نرمال که در آنها طرفین معامله پیشنهادات خود را به صورت عمومی اعلام می‌‌‌کنند، بازار OTC معاملات را از طریق یک شبکه‌‌‌‌‌‌ فروشندگان خصوصی انجام می‌‌‌دهد. این امر به سرمایه گذاران بزرگ اجازه می‌‌‌دهد که تعداد زیادی دارایی را بدون هشدار به بازار بخرند. بنابراین بیت کوین‌‌‌، که عرضه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی آن نسبتا محدود است و در سراسر صرافی‌‌‌های آنلاین در دسترس است، کاندیدای ایده آلی برای قرار گرفتن در فهرست بازار OTC می‌‌‌شود.

معاملات بزرگ بیت کوین‌‌‌ به OTC می‌‌‌روند

سرمایه گذارانی که مایل به سرمایه گذاری چند میلیون دلاری در فضای کریپتو هستند، نمی‌‌‌توانند به صورت تصادفی در یک صرافی ثبت نام کنند و سرمایه گذاری کنند. صرافی‌‌‌های آنلاین بیت کوین‌‌‌ فاقد زیرساخت، نقدینگی و تکنولوژی برای اجرای سفارشات بلاک بزرگ است. به عنوان مثال کوین‌‌ بیس صرف نظر از اینکه یکی از صرافی‌‌‌های کریپتو پیشرو در جهان است به معامله گران اجازه می‌‌‌دهد که هر روز ۲۵ هزار دلار ارز رمز خریداری کنند.

این محدودیت‌‌‌ها در سراسر صرافی‌‌‌های رسمی قابل مشاهده است. صرافی کراکن (Kraken) که در ایالات متحده است، امکان برداشت روزانه تا سقف ۲۵۰۰ دلار و برداشت ماهانه تا سقف ۲۰،۰۰۰ دلار را فراهم می‌‌‌کند. یکی دیگر از صرافی‌‌‌های ایالات متحده که سیرکل (Circle) نام دارد، محدودیت برداشت تا ۳۰۰۰ دلار در هفته اعمال می‌‌‌کند. صرافی‌‌‌های بزرگ دیگر مانند بایننس کاملا کریپتو-به-کریپتو هستند/ بنابراین، گزینه‌‌‌های نقد شونده‌‌‌ی خود را به شکل استیبل کوین ارائه می‌‌‌دهند، که دوباره یک جایگزین خطرناک برای معامله گران نهادی است.

مونیکا سامورویل (Monica Summerville )، مدیر تحقیقات فینتک در تب گروپ (Tabb Group) بریتانیا، به” فوربز “توضیح داد:”معاملات بزرگ باید به OTC بروند. بسیاری از صرافی‌‌‌ها حجم سفارش را محدود می‌‌‌کنند، بنابراین شما باید سفارشات خود را به چندین سفارش کوچک‌‌‌تر تقسیم کنید، و این موجب خسارت می‌‌‌شود. ”

حجم OTC از حجم بورس‌‌‌های استاندارد پیشی می‌‌‌گیرد

سامورویل در ماه آوریل گزارشی را منتشر کرد که نشان داد حجم معاملات OTC در سراسر جهان از ۱۲ میلیارد گذشته است. او متوجه شد که ارقام OTC دو تا سه برابر بزرگتر از ارقام صرافی‌‌‌های کریپتو استاندارد هستند. با این وجود، بسیاری معتقدند که این صرافی‌‌‌های رسمی در غیاب مقررات، حجم مبادلات خود را دستکاری کرده‌‌‌اند. بنابراین، ماهیت واقعی این ارقام حجم را نمی‌‌‌توان تایید کرد.

اگرچه ارقام OTC در بلاکچین بیت کوین‌‌‌ قابل مشاهده نیست، اما به نظر می رسد شامل دارایی‌‌‌های کریپتوی دیگری نیز هست.

سامرویل توضیح داد:

پوشش گزارش‌‌‌های ما که بر اساس مصاحبه‌‌‌های صورت گرفته با مشارکت کنندگان بازارها می‌‌‌باشند گسترده‌‌‌تر از BTC است و در نظر داشته باشید که‌‌‌ همه‌‌‌ی تراکنش‌‌‌ها در بلاکچین‌‌‌های عمومی به همان تعداد حساب‌‌‌های مشترک محل‌‌‌ها نمایش داده نمی‌‌‌شوند، بنابراین فقط تغییر خالص در موقعیت‌‌‌هایشان در بلاکچین عمومی نوشته خواهد شد.

مسائل دیگر OTC

با وجود تجمع روزافزون سرمایه گذاران نهادی در فضای کریپتو از طریق بازارهای OTC، همانطور که توسط حجم‌‌‌های رو به رشد می‌‌‌توان به آن پی برد، فقدان زیرساخت‌‌‌های قوی موجب شده که در کل، این کار یک تجربه‌‌‌ ناراحت کننده، و اغلب خطرناک، باشد.

فرانک واگنر (Frank Wagner)، شریک بنیان گذاری INVAO، یک شرکت سرمایه گذاری با قابلیت هوش مصنوعی، گفت که سرمایه گذاران نهادی و نمایندگی‌‌‌های بیت کوین‌‌‌ در حال راه اندازی معاملات در اسکایپ یا کانال تلگرام هستند که دقیقا یک روش امن و موثر نیست.

او توضیح داد: “ممکن است این دلیل اجتناب سرمایه گذاران از وارد شدن به این عرصه باشد.”

بازارهای OTC کریپتو، خطرات طرف معامله‌‌‌ منحصربفرد را نیز به همراه دارند که بیشتر مربوط به انطباق است. به عنوان مثال، قوانین مبارزه با پولشویی، از وارد شدن پول جدی در فضای رمزنگاری جلوگیری می‌‌‌کنند. بسیاری از موسسات مالی به سروکار داشتن با حوزه‌‌‌ خاکستری قوانین کریپتو اعتقادی ندارند، علی‌‌‌الخصوص وقتی که در حال انتقال مقدار زیادی پول نقد/فیات از طریق راهروهای بانکی تحت نظارت باشند.

بنابراین، خطرات طرف معامله‌‌‌ای وجود دارد که مرتبط با کلاهبرداری است. ممکن است یک دلال پیش از تحویل توکن به کلاینت خود در زمانی که پروسه‌‌‌ی سپرده گذاری فیات آغاز شده و در حال حاضر در حال انجام است، قصور بورزد و تحویلی صورت نگیرد. از آنجا که این معامله در زمان واقعی اتفاق نمی‌‌‌افتد، ورشکستگی مهم‌‌‌ترین عامل خطر در معاملات OTC به شمار می‌‌‌آید.

راه حل عدم نیاز به اطمینان OTC

بازیکنان جدی در بازار سرمایه گذاری تلاش می‌‌‌کنند که با ارائه‌‌‌ خدماتی که خطرات طرف مقابل را کاهش می‌‌‌دهند، مشکل عدم اطمینان OTC را حل کنند. درست در هفته گذشته، فیدلیتی (Fidelity)، یک شرکت معتبر مدیریت دارایی، مبادرت به ارائه‌‌‌ی خدمات Cusody کریپتو برای سرمایه گذاران نهادی کرد. فیدلیتی این کار را با ارائه یک راه حل نرم‌‌‌افزاری انجام می‌‌‌دهد که تسویه، معامله و سیستم‌های مدیریت ریسک را برای فضای کریپتو OTC را منعکس می‌‌‌کند.

یک استارت آپ بلاک چین Silicon Valley به نام OTCXN، نیز راه حل‌‌‌هایی را در قالب یک پلتفرم شبکه‌‌‌ ‌‌‌چند Custody ایجاد می‌‌‌کند. این استارت آپ تامین کنندگان نقدینگی و صرافی‌‌‌ها را با حداقل خطر طرف مقابل و ریسک تسویه با استفاده از یک شبکه‌‌‌ی Layer-2 نهادی به یکدیگر متصل می‌‌‌کند. کاسپین (Caspian) که یک پلتفرم در حال ساخت دیگری است، ابزارهای پیچیده‌ای را برای سرمایه گذاران نهادی می‌‌‌سازد تا آنها بتوانند از طریق یک رابط کاربر واحد به چند صرافی متصل شوند.

به طور کلی، اکوسیستم اطراف فضای OTC بیت کوین‌‌‌ با سرمایه گذاری و راه حل‌‌‌هایی که دست به دست می‌‌‌شوند، به سرعت در حال رشد است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.