استفاده از فناوری بلاکچین برای فلزات گران‌بها

با توجه به فراگیری فناوری بلاکچین و پتانسیل‌های قابل توجه این تکنولوژی، خیلی از شرکت‌های کوچک و بزرگ به دنبال این هستند که طلا را به نحوی در این پلتفرم پیاده‌سازی کنند. در این مطلب می‌خواهیم علاوه بر معرفی پروژه‌های موجود، به عرضه‌های اولیه‌ی سال آینده نیز بپردازیم.

0 96

توکنیزه‌سازی فلزات گران‌بها، پتانسیل لازم برای مالکیت مشترک طلا و شفافیت بیشتر را به وجود می‌آورد. در حال حاضر، بزرگ‌ترین بانک دنیا، یعنی جی‌پی‌مورگان، به دنبال آن است که از بلاکچین متناسب با این کار برای توکنیزه‌سازی طلا استفاده کند، و ضرابخانه‌ی سلطنتی بریتانیا هم به دنبال تکنولوژی‌هایی برای دستیابی به همین هدف است.

برخی از سرمایه‌گذاران اعتقاد دارند که بیت کوین به عنوان وسیله‌ای برای ذخیره‌سازی ارزش جایگزین طلا خواهد شد. اما اگر بلاکچین و فلزات گران‌بها را با هم ترکیب کنید چه می‌شود؟ موسسات مالی و استارت‌آپ‌های بلاکچینی سعی دارند در نقطه تلاقی میان فلزات گران‌بها و بلاکچین سرمایه گذاری کنند.

بازیگران بزرگ

جی‌پی‌مورگان

ارزشمندترین بانک جهان از لحاظ ارزش بازار جی‌پی‌مورگان است که می‌خواهد از نسخه تجاری بلاکچین اتریوم، موسوم به Quorum، برای توکنیزه‌سازی شمش طلا استفاده کند.

Quorum که اولین بار در اکتبر سال ۲۰۱۶ به عنوان بخشی از EEA معرفی شد به عنوان سیستم مبتنی بر بلاکچینی توصیف شده که می‌خواهد تعداد طرفینِ دخیل در فرآیند تایید پرداخت‌های جهانی را به طرز قابل توجه‌ای کاهش دهد تا زمان تراکنش‌ها از چند هفته به چند ساعت برسد. عمَر فاروق، مدیر بخش برنامه‌های بلاکچین جی‌پی‌مورگان، درباره‌ی توکنیزه‌سازی می‌گوید:

آن‌ها شمش‌های طلا را در سیستمی الکترونیکی که امکان دستکاری آن وجود ندارد ثبت کرده، و بدین ترتیب طلاها را از داخل معدن تا نقطه نهایی ردیابی می‌کنند. در نتیجه اگر بدانید مواد استخراج شده چه مراحلی را طی کرده، پول بیشتری برای آن طلا پرداخت می‌کنید. الماس مثال دیگر این فرآیند است. ما تنها بازیگر مالی بازار هستیم که کل پشته، از اپلیکیشن گرفته تا پروتکل، را در اختیار داریم

LBMA

پتانسیل‌های بازار بلاکچین و طلا اخیرا در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۸ مورد توجه قرار گرفت چون اتحادیه‌ی بازار شمش طلای لندن (LBMA) اعلام کرد که می‌خواهد شفافیت را با استفاده از بلاکچین به این صنعت بیاورد.

این اتحادیه از ۱۴۴ عضو خود خواست طرح‌های پیشنهادی‌شان را برای ردیابی طلا از معادن تا مقاصد نهایی ارائه کنند تا از جعل شمش‌های طلا جلوگیری شود. در نهایت از میان ۲۶ طرحی که توسط این اتحادیه دریافت شد، ۲۰ مورد از آن‌ها استفاده از بلاکچین را در طرح خود پیشنهاد داده بودند.

ضرابخانه سلطنتی

ضرابخانه‌ اصلی بریتانیا می‌خواست خدماتی ارائه کند که به کسب و کارها و سرمایه‌گذاران اجازه خرید و فروش توکن‌هایی را بدهد که با کمک تراکنش‌های بلاکچین نماینده‌ی طلای فیزیکی باشند. ولی متاسفانه دولت بریتانیا جلوی این اقدام را گرفت.

این ضرابخانه قصد داشت با همکاری بورس کالای شیکاگو و با استفاده از تکنولوژی دو استارت‌آپ بلاکچینی، سیستمی برای تعامل، با توکنی موسوم به (Royal Mint Gold (RMG، را راه‌اندازی کند. این توکن دیجیتالی نمایانگر یک گرم از طلای واقعی بود که در انبارهای ضرابخانه‌ی سلطنتی نگهداری می‌شد. قرار بود قیمت RMG تابع قیمت طلا باشد، و ۱ میلیارد دلار از این توکن‌ها عرضه شود. علاوه بر این، پلتفرمی برای معاملات طراحی شده بود تا سرمایه‌گذاران بتوانند توکن‌های خود را در آن معامله کنند.

به جز دو نمونه‌ی بالا، خیلی از پروژه‌های بلاکچین-محور نیز در حال کار روی پروژه‌های مرتبط با طلا هستند.

سایر بازیگران کلیدی بلاکچین

DigixDAO

این شرکت مستقل و غیرمتمرکز که تحت حمایت Global Brain Corporation و Fenbushi Capital قرار دارد، توکنی به نام DGX ساخته که پشتوانه‌ی ۹۹.۹۹ درصد از شمش‌های طلای آن توسط دارایی پالاشگاه‌هایی تامین می‌شود که مورد تایید LBMA هستند. DGX روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است.

به گزارش CoinGecko قیمت توکن DGX تا ۵۵۳.۸۰ دلار هم رسید، اما در حال حاضر حدود ۲۰ دلار است. البته قیمت این توکن در اواخر ماه سپتامبر ۲۰۱۸ به کمتر از ۱ دلار هم رسیده بود.

DigixDAO

Paxos

شرکت نیویورکی Paxos برای موسسات مالی راهکارهای بلاکچینی می‌سازد. محصول این شرکت Bankchain است؛ پلتفرم تسویه‌ای که مشغول ایجاد تحول در زمینه‌ی فرآیندهای پس-از-معامله در همه‌ی بازارهای سرمایه است. Paxos هنوز قیمت چندانی ندارد چون کار خود را از اکتبر ۲۰۱۸ آغاز کرده است.

Paxos

Tradewind

شرکت نیویورکی Tradewind که ابتدا پلتفرمی برای معامله‌ی دیجیتال طلا راه‌اندازی کرده بود، حالا بعد از شش ماه به دنبال راه‌اندازی امکان معامله‌ی نقره است. فریزر بوچان، هم‌موسس این شرکت می‌گوید: «ما از شبکه‌ی نمایندگان فروش خود شنیده‌ایم که تقاضا برای فراهم‌سازی امکان معامله‌ی نقره زیاد شده است.»

Tradewind توسط برخی از بازیگران بزرگ صنعت طلا مثل IEX Group، Sprott و Goldcorp حمایت می‌شود.

Veritaseum

شرکت آمریکایی Veritaseum برای فلزات گران‌بها دو توکن به نام‌های VeGLD (توکن طلا) و VeSLV (توکن نقره) دارد که قابل بازخرید هستند و به طور کامل با طلا یا نقره پشتیبانی می‌شوند. ظاهرا ارزش این توکن‌ها به گونه‌ای طراحی شده تا نوسانات ارزهای بزرگ جهانی مثل یوآن، دلار و یورو را شبیه‌سازی کرده و در عین حال نوسانات بلندمدت آن‌ها را کاهش دهند.

فلزات گران‌بهای این شرکت با ایمنی و امنیت کامل درون گاو صندوق‌های مورد تایید COMEX نگهداری شده و می‌تواند به هر نقطه‌ای از جهان ارسال شود. Veritaseum توسط رجی میدلتون تاسیس شده و می‌خواهد امکان بهره‌مندی از بازارهای همتا به همتا نرم‌افزاری را بدون نیاز به کارگزاری‌ها، بانک‌ها یا صرافی‌های سنتی ممکن کند.

توکن Veritaseum در تاریخ ۸ ژانویه ۲۰۱۸ به سقف تاریخی ۴۶۶ دلار رسید، ولی در حال حاضر قیمت آن حدود ۱۵.۷۱ دلار است.

Veritaseum

توکن‌های قابل معامله

Bitcoin Gold

قیمت بیت‌کوین گلد در دسامبر ۲۰۱۷ یعنی در اثنای حباب کریپتو به ۴۵۶ دلار رسید، در حالی که امروز ارزش آن ۱۳.۰۵ دلار است. اما با توجه به این که خیلی از کارشناسان باور دارند که خود بیت کوین بیشتر از آن که شبیه سیستم پول نقد همتا به همتا ساتوشی ناکاموتو باشد، شبیه طلای دیجیتال است، دیگر فرصت چندانی برای بیت کوین گلد نمی‌توان متصور بود.

CEDEX

CEDEX می‌خواهد سرمایه‌گذاران حقیقی با ایمنی و به راحتی بتوانند طلا، نقره و الماس معامله کنند. در این پلتفرم، فروشندگان می‌توانند فلزات گران‌بهای خود را ثبت کرده و آن را در اختیار یک موجودیت نظارتی قرار دهند تا طلا پس از کامل شدن فرآیند خرید به خریدار منتقل شود.

CEDEX در تاریخ ۶ سپتامبر ۲۰۱۸ با قیمت ۱۸ سنت به سقف تاریخی خود رسید ولی قیمت آن در حال حاضر ۰.۰۴ سنت است.

(Darico (DEC

اکوسیستم Darico که در زوگ سوئیس قرار دارد از ابزاری به نام ترمینال داریکو استفاده می‌کند. این شرکت امیدوار است ابزارهای آن‌ها امکان مشاهده‌ی معاملات، سرمایه گذاری و مصرف رمز ارزها در یک اکوسیستم یکپارچه را برای کاربر فراهم کند. در حال حاضر DEC در IDEX و Bilaxy معامله می‌شود. قیمت این کوین تنها پنج روز پس از شروع معاملات آن در تاریخ ۱ اکتبر ۲۰۱۷ به ۰.۸ سنت رسید ولی در حال حاضر حدود ۰.۷ سنت است.

(Eidoo (EDO

شرکت سوئیسی Eidoo مشغول ساخت توکنی پایدارتر از نوع ERC-20 با وابستگی به قیمت طلاست. هر توکن معادلی یک گرمی از طلا دارد که در گاو صندوق‌های این شرکت نگهداری می‌شود و هر سه ماه یک بار مورد حسابرسی قرار می‌گیرد. اسم این توکن EDO است.

ناتالی فررا، موسس این استارت‌آپ می‌گوید:

مردم می‌توانند طلاهایی که در گاو صندوق‌های امنیتی ما نگهداری می‌شود را از طریق دوربین مشاهده کنند. لینک این ویدیو در وبسایت ما قرار داده می‌شود تا هر کسی بتواند از آن استفاده کند. هر توکن Ekon توسط طلای ۲۴ قیراط پشتیبانی می‌شود، بنابراین ما تنها در صورتی توکن‌های جدید را عرضه می‌کنیم که طلا موجود باشد و کاربر پروسه شناسایی کاربران (KYC) و همه‌ی پیش‌نیازهای قانونی مورد نیاز را انجام داده باشد

شرکت Eidoo با فروش توکن‌های خود در اکتبر ۲۰۱۷ موفق شد ۲۷.۹ میلیون دلار جذب سرمایه انجام دهد. قیمت توکن EDO در تاریخ ۸ ژانویه ۲۰۱۸ به ۶.۹۹ دلار رسید ولی قیمت آن در حال حاضر حدود ۸۰ سنت است.

(GoldMint (GOLD & MNT

پلتفرم روسی GoldMint پلتفرمی مبتنی بر بلاکچین است که از دارایی‌های دیجیتالی GOLD استفاده می‌کند. این دارایی‌ها به طور کامل توسط طلای فیزیکی یا صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) پشتیبانی می‌شوند.

GoldMint به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران کمک می‌کند ریسک‌های نوسان قیمت را مدیریت کرده و با استفاده از کمیسیون رقابتی از فروش کالاهای اقتصادی از طریق GoldMint به موسسات مالی، فروشگاه‌ها و سهام‌داران حقیقی سود کنند. پلتفرم GoldMint از بازار معاملات طلای حقیقی و خصوصی به عنوان اهرم استفاده می‌کند.

این شرکت همچنین می‌خواهد سهم‌های بزرگ فیزیکی مثل آن‌هایی را که در بانک‌های مرکزی وجود دارد، مدیریت کرده و راهکاری برای پرداخت الکترونیک بسازد که نه به دلار آمریکا بلکه به طلای فیزیکی وابسته باشد. ضمنا این شرکت مشغول بررسی سیستم برای قرض دادن همتا به همتای طلا نیز است.

GoldMint از دو توکن بومی استفاده می‌کند: GOLD و MNT. اولی ابزاری برای سرمایه گذاری است و به طور کامل با طلای فیزیکی یا ETF پشتیبانی می‌شود. هر توکن GOLD معادل یک انس طلای LBMA است. MNT رمزارز بومیِ GoldMint است که برای تایید تراکنش‌های GOLD مورد استفاده قرار می‌گیرد. توکن‌های GoldMint از طریق EtherDelta و YoBit در دسترس هستند. شروع معاملات این توکن از ژوئن ۲۰۱۸ با قیمت ۰.۸۰ سنت آغاز شد، اما قیمت آن حالا حدود ۰.۲۳ سنت است.

(Global Gold Token (GGT

گلوبال گلد توکن (GGT) معاملات خود را از اواخر اکتبر و با قیمت ۱.۲۱ دلار شروع کرد، ولی حالا حدود ۰.۴۴ سنت است.

(HelloGold (HGT

شرکت HelloGold که در مالزی مستقر است به کاربران اجازه می‌دهد با اکانت خود به صورت آنی طلا خرید، فروش یا ارسال کنند. همچنین با استفاده از اپلیکیشن این شرکت می‌توان از امکان برداشت پول یا بازخرید طلای فیزیکی برخوردار شد. این کوین از طریق صرافی‌های EtherDelta، Coss و HitBTC در دسترس است. قیمت HGT در ژانویه ۲۰۱۸ به ۰.۲۲ سنت هم رسید، ولی حالا حدود ۰.۰۰۲ سنت است.

(KaratGold (KBC

KaratGold در اشتوتگارت آلمان قرار دارد. هر کوین این شرکت نماینده‌ی وزن خاصی از طلاست و می‌تواند به صورت CashGold با طلای فیزیکی مبادله شود. ارزش هر ۱۰۰ عدد KBC در تاریخ ۴ ژوئیه ۲۰۱۹ معادل ۱ گرم طلا خواهد بود. صرافی‌های YObit.net, Coinbe, Hitbtc و Coinsuper این کوین را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. KBC بعد از رسیدن به رکورد تاریخی ۰.۰۲ سنت در سپتامبر ۲۰۱۸، افت شدیدی را تجربه کرد و حالا به ۰.۱۹ سنت رسیده است.

(PureGold (PGT & PGG

شرکت Puregold.io که در کشور سنگاپور قرار دارد، دارای دو توکن است. PGT که برای تراکنش‌هاست و PGG که قالب دیجیتالی‌شده‌ی طلای فیزیکی است. PGG توکن دیجیتالِ بومیِ مخصوص تراکنش‌های کریپتویی مرتبط با طلا است. این توکن از طریق Token Store در دسترس قرار دارد. معاملات PGT از ۱۹ اکتبر ۲۰۱۸ آغاز شد و به گزارش CoinGecko قیمت اولیه‌ی آن ۰.۲۰ سنت بود. اما حالا حدود ۰.۰۳ سنت است.

عرضه‌های اولیه ۲۰۱۹

(GoldFinX (GFX

GoldFinX به معادن کوچک طلای آرتیزانی (ASGM) در سراسر دنیا پول می‌دهد و در عوض سهمی از تولید آن‌ها می‌گیرد. اولین تولید طلای این شرکت در سه‌ماهه‌ی دوم ۲۰۱۹ تحویل و ذخیره‌سازی می‌شود تا پشتوانه‌ی کوین GiX باشد. پیش‌فروش این کوین از اول ژوئیه ۲۰۱۹ آغاز شد و در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ به پایان رسید. عرضه اولیه‌ی GiX در ژانویه‌ی ۲۰۱۹ انجام می‌گیرد.

TruGold ICO

عرضه‌ی اولیه‌ی TruGold قرار است در تاریخ ۱۹ فوریه‌ی ۲۰۱۹ انجام شود. TruGold یک سیستم توزیع الکترونیک برای دیجیتالی‌کردن تولید طلا در تراکنش‌های همتا به همتای روزانه یا بازخرید طلای فیزیکی است.

پروژه‌های خوش‌آتیه

Anthem Gold

Anthem Gold رمز ارزی است که توسط شرکت Anthem Vault ساخته شده است. هر( ANTHEM (AGLD توسط یک گرم طلای فیزیکی پشتیبانی می‌شود و پشتوانه‌ی آن در گاو صندوقی قرار می‌گیرد که کاملا بیمه شده است. شرکت Anthem Vault از سال ۲۰۱۱ تاکنون در زمینه‌ی خرید و فروش رمز ارزها مشغول بوده است.

EmTech

شرکت آمریکایی Emergent Technology Holdings در فوریه‌ی ۲۰۱۸ از زنجیره‌ی تامین Responsible Gold همراه با G-Coin رونمایی کرد. G-Coin توکنی دیجیتالی است که ظاهرا پشتوانه طلا دارد. پلتفرم زنجیره‌ی تامین EmTech طلاها را از زمانی که به دست معدنچی می‌رسد تا زمانی که در گاو صندوق قرار می‌گیرد ردیابی می‌کند. شرکت‌های بزرگی از جمله Valcambi Sa و Asahi Refining و Yamana Gold در طراحی توکن‌های G-Coin با این شرکت همکاری کرده‌اند.

میشل دیویس، مدیر ارشد تجاری شرکت Emergent، در مصاحبه با CNBC گفت رویکرد این شرکت در مقایسه با سایر رقبا کاملا متفاوت است، چون تمرکز آن‌ها بر طلایی است که از منابع مسئولیت‌دار می‌آید.

توکن G-Coin ظاهرا با همکاری شرکت Yamana Gold ساخته شده که در بازار بورس نیویورک ثبت شده است. هر یک از توکن‌های G-Coin معادل یک گرم طلاست و قیمت آن هم به قیمت طلا وابسته است. استفاده از G-Coin منوط به داشتن دعوت‌نامه است.

کدام پروژه‌های طلای مبتنی بر بلاکچین بهترند؟

این صنعت اخیرا حرکت به سوی قرار دادن طلا در بلاکچین را آغاز کرده، و بازیگران بزرگ در موقعیتی قرار دارند که اگر بلاکچین به روش مناسبی برای مدیریت معاملات طلا بدل شد، آن‌ها ابزارها و تکنولوژی‌های لازم برای مشارکت در این بازار را داشته باشند. با وجود جی‌پی‌مورگان به سختی می‌توان پروژه‌ی دیگری را در زمینه‌ی طلا پیشنهاد کرد.

با این حال پروژه‌هایی مثل Paxos هستند که از مدت‌ها پیش به وجود آمده و در طول این زمان پیشرفت خوبی داشته‌اند. Veritaseum و Digix هم از پوشش رسانه‌ای خوبی بهره‌مند شده‌اند و تاکنون به خوبی فعالیت کرده‌اند، اما هیچ‌کدام در زمینه‌ی دیجیتالی‌کردن طلا آن قدر پیشرفت نکرده‌اند که بتوانند گزینه‌ی خوبی برای سرمایه گذاری باشند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.