استفاده از بلاکچین برای حفاظت از دارایی‌‌های فکری و آنلاین نویسنده‌‌ها

به گزارش رسانه انگلیسی زبان China.org.cn در ۸ دسامبر، یک دادگاه اینترنتی در هانگجو (Hangzhou) در شرق چین، برای مقابله با دزدی از نویسندگان آنلاین، بلاکچین را فعال کرده است.

0 80

بر اساس گزارشات، چین “سه دادگاه اینترنتی را در هانگجو، پکن و گوانگجو راه‌‌اندازی کرده است.” دادگاه‌‌های اینترنتی دادگاه‌‌هایی هستند که قصد دارند موارد مربوط به اینترنت را مدیریت کنند و به صورت اینترنتی به شکایت شاکیان رسیدگی نمایند.

وب سایت رسمی دادگاه اینترنتی هانگجو می‌‌گوید که “فعالیت این دادگاه مانند یک “ماشین جوجه کشی” برای اداره فضای اینترنت، یک “میدان آزمایشی” برای قوانین قضایی اینترنت، یک “رهبر” برای حل اختلافات اینترنتی گسترده و” اولین گام بردارنده” برای تغییر و تحول در پرونده‌‌های اینترنتی خواهد بود.”

بر اساس China.org.cn، شهر هانگجو، که دادگاه اینترنتی آن قصد دارد از یک سیستم کپی‌‌رایت بلاکچین استفاده کند، “محل زندگی بسیاری از نویسندگان آنلاین در چین” است.” این خبرگزاری نشان می‌‌دهد که ۱۰۷ نویسنده آنلاین معروف در روستای “نویسندگان” در منطقه بینجیانگ (Binjiang) این شهر مشغول به کار هستند.

در مقاله مذکور آمده است که نویسندگان آنلاین اغلب به وسیله سرقت ادبی دستخوش آسیب شده‌‌اند و اثبات این که آن‌ها نویسندگان اصلی هر متن هستند، اغلب دشوار است. به گزارش China.org.cn نویسندگان از “تصاویر و محتوای دانلود شده به عنوان مدرک” استفاده می‌‌کنند، اما این شواهد ضعیف است زیرا می‌‌تواند به سادگی جعل شود.

وانگ جیانگکیاو (Wang Jiangqiao) یکی از قاضی‌‌های دادگاه اینترنتی، با تاکید بر توانایی پیگیری “حق نویسندگی، زمان تولید، محتوا و شواهد نقض” اعلام کرد، از آنجا که “بلاکچین تضمین می‌‌کند که نمی‌‌توان داده‌‌ها را با […] دستکاری کرد، تمام ردپاهای دیجیتالی ذخیره شده در سیستم قضایی بلاکچین […] اثر قانونی خواهد داشت،”

بیانیه وانگ جیانگکیاو در اوائل سپتامبر، مطابق با حکم دیوان عالی چین است، که بر اساس این حکم بلاکچین می‌‌تواند به صورت قانونی شواهد را تایید کند.

بر اساس یک گزارش تحلیلی پیشین کوین‌‌گراف (Cointelegraph)، استفاده از بلاکچین برای رویارویی با سرقت ادبی در رسانه‌‌های آنلاین، چیز جدیدی نیست.

بر اساس سایر گزارشات، یک استارت آپ روسی نیز در حال کار بر روی یک شبکه حقوقی مبتنی بر بلاکچین در ازبکستان است. این پروژه، پیش از حرکت به سوی تأسیس مالکیت فکری، با دیجیتال سازی ثبت اختراع و ذخیره آن در-زنجیره آغاز خواهد شد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.