استفاده از بلاکچین برای رای‌‌گیری

یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای تضمین عدالت و برابری در تصمیم‌گیری برای هر چیزی رای دادن است. هر چه تاثیر یک تصمیم بیشتر باشد، افراد بیشتری در رای‌گیری شرکت می‌کنند. در این صورت، پیگیری دقیق و موثر مشروعیت و مقبولیت رای‌دهندگان بسیار دشوار است. علاوه بر این، وجود مسائلی مثل عدم‌شفافیت و فساد نیز باعث می‌شود که افراد تمایل خود به رای دادن را از دست داده و نسبت به آن سست شوند. در این اینجا بررسی می‌کنیم که بلاکچین برای بهینه ساختن نحوه‌ی رای‌دهی ما چگونه با این مسائل برخورد می‌کند.

0 99

بلاکچین‌‌ در این مورد چگونه عمل می‌کند؟

پیش از اینکه بگوییم بلاکچین‌‌ چگونه به رای‌دهی کمک می‌کند، بیایید برای شروع ببینیم که عملکرد بلاکچین‌‌ در رای‌دهی چیست. اول از همه مرحله‌ی ثبت‌نام رای‌دهنده است که باید خارج از زنجیره یا خارج از شبکه انجام شود. زمانی که مسئول ثبت‌نام رای‌دهندگان مقبولیت یک فرد برای رای‌دهی را تایید می‌کند، آن فرد یک توکن یا کلید دریافت می‌کند که به او اجازه می‌دهد تنها یک بار رای دهد. این همان مکانیزمی است که در گذشته برای تضمین اینکه مشکل “double spending” وجود نداشته باشد، مورد استفاده قرار می‌گرفت و اکنون برای رای‌دهی به کار می‌رود.

علاوه بر این، کل روند رای‌دهی به صورت غیرمتمرکز خواهد بود؛ به این معنا که لازم نیست برای انجام رای‌گیری به صورت عادلانه و امن به هیچ مقام مرکزی‌ اعتماد کرد. در صورت رعایت ملزومات تاییدشده در طول ثبت‌نام همه می‌توانند در رای‌گیری شرکت کرده و تبدیل به یکی از نودهای سیستم شوند؛ همچنین، در دسترس بودن سیستم در طول رای‌گیری قطعی است و رای‌ها به درستی شمرده می‌شوند.

ثبت‌نام رای‌دهنده باید خارج از بلاکچین‌‌ تکمیل شود. رای‌دهندگان مقبول یک توکن دریافت می‌کنند که تنها برای یک بار قابل استفاده است؛ در نتیجه، با مشکل رای دوباره مواجه نشده و از امنیت کامل برخوردار خواهند بود.

برخورد با مسائل امنیتی

امنیت رای‌دهی، ‌به خصوص در چند وقت اخیر، بین تمام افراد موضوع بسیار بحث‌برانگیزی بوده است. نظر همه بر این است که امن‌ و شفاف نگه داشتن فرآیند رای‌گیری، از نظر جنبه‌های سیاسی گرفته تا جنبه‌های فنی، بهترین راه ممکن خواهد بود. بدین ترتیب، فناوری بلاکچین قادر به معرفی سیستمیست که ظاهرا امکان هک کردن آن وجود ندارد.

تایید رای در بلاکچین بلافاصله پس از اتمام رای‌گیری انجام می‌شود؛ بنابراین؛ مقامات رسمی می‌توانند مطمئن باشند که شمارش رای‌ها به درستی صورت می‌گیرد. در شمارش رای‌‌ها لازم نیست که مثل سیستمی که اکنون داریم، یک مقام مرکزی بر نتایج نظارت داشته باشد؛ بلکه هیچ مقام مرکزی‌ حضور نداشته و وجود سیستم دفترکل توزیع شده نیز به همین دلیل است. بنابراین، هر رایی که شمرده می‌شود باید تایید گردد تا کاملا مطمئن شویم که هیچ نقض امنیتی صورت نگرفته است.

در بلاکچین‌‌ هر رایی که شمرده می‌شود، باید به صورت کامل و دقیق تایید شود. این به این معناست که مقامات رسمی می‌توانند بلافاصله پس از اتمام رای‌گیری نتایج را تایید کنند.

رای‌گیری واضح و شفاف

در نهایت، با یکی کردن سیستم‌های بلاکچین‌‌ با سیستم ‌رای‌گیری خود می‌توانیم شفافیت کامل را تضمین کنیم. در بکارگیری پلتفرم‌های منبع‌باز، همه می‌توانند عملکرد آن را به دقت بررسی کرده و مطمئن شوند که کار خود را به درستی انجام می‌دهد. به این ترتیب، هیچ نیازی به حضور یک مقام مرکزی در این روند وجود ندارد. در حقیقت، یکی از راه‌های جلوگیری از بروز خطا در جریان رای‌گیری استفاده از یک سیستم بدون نیاز به اعتماد است.

وقتی که امنیت و شفافیت رای‌گیری حتی در پیشرفته‌ترین حکومت‌ها هم در معرض خطر تقلب و فساد قرار دارد، استفاده از فناوری برای تضمین اعتبار کامل سیستم ضروریست. فناوری بلاکچین‌‌ می‌تواند این کار را انجام دهد، اما انجام آن مثل هر کار دیگری زمان می‌برد. شمار کثیری از سیاستمداران و به طور کلی مردم هنوز هم نکات دقیق و ظریف این فناوری که برای ایجاد یک سیستم رای‌گیری مبتنی بر بلاکچین‌‌ لازم است را درک نکرده‌اند.

سیستم‌های رای‌گیری مبتنی بر بلاکچین‌‌ با از میان برداشتن مقامات مرکزی وضوح و شفافیت کاملی را ارائه می‌کنند. پاسخ این سوال که چگونه می‌توان رای‌گیری و انتخابات را تا جایی که ممکن است امن و دور از خطر نگه داشت، “فناوری” است.

نتیجه
با توجه به میزان فعلی نوآوری و پیشرفت در جامعه، باید از فناوری‌‌های خود برای تضمین امنیت روند رای‌گیری بهره گیریم. بهترین راه برای انجام این کار این است که کاربردهای بلاکچین‌‌ را بررسی کرده تا بتوانیم روند کلی انتخابات را بهبود بخشیم. با این کار دیگر نیازی به یک مقام مرکزی برای تایید و قانونی ساختن رای‌ها وجود ندارد.

در عوض، فناوری دفترکل توزیع شده این کار را به صورت خودکار انجام داده و تضمین می‌کند که هر رای حقیقی و تاییدشده است. زمان می‌برد تا همه بلاکچین‌‌ را درک و از آن استفاده کنند، اما از آن جایی که جامعه‌ی ما همواره در حال رشد و پیشرفت است، این اتفاق قطعا خواهد افتاد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.