استراتیس (Stratis) چیست؟ راهنمای مبتدی

استراتیس بلاکچینی است، که بستری به منظور توسعه‌دهی برنامه‌های سازمان‌ها و شرکت‌ها ایجاد می‌کند، تا هر کدام از آن‌ها بتوانند، بلاکچین شخصی و سفارشی خود را با استفاده از این بستر بسازند. توسعه‌دهندگانی که بر روی این بستر فعالیت می‌کنند، می‌توانند به بلاکچین‌های دیگر همچون اتریوم و بیت‌کوین نیز دسترسی داشته و از ویژگی‌های موجود در آن‌ها نیز استفاده کنند. استراتیس بر روی پلتفرم Bitcoin Full node ساخته شده است و از زبان‌هایC# ,Microsoft .NET و NBitcoin library پشتیبانی می‌کند. توکن این پلتفرم نیز STRAT است.

0 551
 • استراتیس چیست؟
 • استراتیس چگونه عمل می کند؟
 • از کجا می توان استراتیس خرید؟

استراتیس چیست؟

استراتیس (Stratis) یک بستر قابل توسعه بلاکچین برای کارهای شرکتی است تا به سادگی بتوان نرم افزارهایی روی بلاکچین‌های خصوصی و با ویژگی‌های خاص ساخت. چارچوب API استراتیس، سازمان را قادر می سازد تا ساخت بلاکچین خود را تسریع کند و پروسه پیشرفتی که در آن دخیل است را تسهیل سازد.

اگرچه شرکت در ابتدا هدف خود را روی شرکت‌های اقتصادی گذاشته است، هر فرد علاقه‌مند به تجارت بلاکچین نیز می‌تواند از این پروژه نفع ببرد. آن‌ها به تازگی با یک شرکت غذاهای دریایی به نام ریسمان زمین (Earth Twine) همکار شده‌اند.

Stratis به نسبت باقی پروژه‌های بلاکچین، یک روش دستی (hands-on) را برای پیاده‌سازی به کار می‌برد. جدا از ساخت پلتفرم، این تیم سرویس‌های مشاوره‌ای برای کسب‌وکارها ارائه می‌کند که ممکن است در کار با تکنولوژی نیاز به راهنمایی داشته باشند. آن‌ها همچنین با مشتریان در ساخت و میزبانی نرم‌افزارهای غیرمتمرکز همکاری می‌کنند تا بتوانند به طور کامل نیازهای قرارداد آن‌ها را درک کنند.

استراتیس چیست؟
استراتیس چیست؟

در این مقاله مسائل زیر را پوشش می‌دهیم:

 • Stratis چگونه عمل می‌کند؟
 • معماری Stratis
 • تیم Stratis و رقبا
 • معاملات
 • از کجا استرات (STRAT) بخریم؟
 • استرات را در کجا ذخیره کنیم؟
 • نتیجه‌گیری
 • منابع اضافی استراتیس

Stratis چگونه عمل می کند؟

استراتیس یک سکه نیست. Stratis یک پلتفرم بلاکچین به عنوان سرویس BaaS یا Blockchain-as-a-Service  است که توسعه نرم افزارهای بلاکچین‌محور را تسهیل می‌کند. با استفاده از نسخه سبک استراتیس، زنجیره‌های فرعی و APIهای تقویت شده، شما دیگر مجبور نیستید که کل شبکه بلاکچین را پشتیبانی کنید.

به عنوان یک پلتفرم BaaS، استراتیس میزبان بلاکچین‌های فعال روی شبکه از طریق فضای ابری (cloud) است و هیچ نیازی به نگه‌داری کامل دفتر کل به منظور دسترسی یا کار با بلاکچین مشخص شما ندارد. این موضوع باعث آزاد شدن فضا برای سازمان‌ها می‌شود، زیرا در غیر این صورت مجبور به صرف زمان و حافظه ذخیره‌سازی بسیاری خواهند بود.

با یک کلیک توسعه بدهید

مشابه آرک (Ark)، استراتیس برای سادگی استفاده از پلتفرم، بر روی توسعه یک کلیکی بلاکچین تمرکز می‌کند. شما می‌توانید خیلی سریع یک زنجیره فرعی ایجاد کنید که به وسیله ویژگی‌های بسیار زیادی که در زنجیره اصلی یافت می‌شود قابل تنظیم است. یک شبکه کامل با شما فقط به اندازه یک کلیک فاصله دارد.

اما توسعه یک کلیکی از خود بلاکچین استراتیس هم فراتر می‌رود، شما می‌توانید یک زنجیره فرعی به دیگر پلتفرم‌های پایه همانند بیت‌کوین، اتریوم، لیسک و بیت شرز (BitShares) اضافه کنید و از ویژگی‌هایی بهره‌مند شوید که ذاتا در Stratis وجود ندارد.

زنجیره‌های فرعی

هر بلاکچینی که شما با استفاده از Stratis به کار می‌گیرید یک زنجیره فرعی خصوصی است و زنجیره‌های فرعی امکان سفارشی‌سازی را در حالی می‌دهند که همچنان از زنجیره اصلی درون‌ساختاری امن بهره می‌برند؛ به علاوه این شما می‌توانید در بلاکچین ویژه خود بدون تاثیر روی باقی زنجیره‌های شبکه تغییراتی اعمال کنید.

استراتیس چیست؟
استراتیس چیست؟

ادغام با درگاه فیات

این تیم پلتفرم را به گونه‌ای می‌سازد که معامله‌کنندگان بتوانند ارزهای سنتی خود را نیز در بلاکچین منتقل کنند. اگر بخواهیم ساده بگوییم، پلتفرم از یک توکن دیجیتالی معادل با ارزش یک ارز رایج برای تبادل استفاده خواهد کرد.

با این کار، سازمان‌ها قادر هستند در حالی که از تکنولوژی جدید بهره می‌برند، با سیستم قدیمی نیز سازگار بمانند.

بستر ICO

با پیشرفت شرکت به سوی انجام کارهایی به جز توسعه برای شرکت‌ها، تیم روی یک بستر ICO کار می‌کند. با این ICO، شما می‌توانید ICOی خود را در شبکه بلاکچین استراتیس میزبانی کنید. اگرچه این بستر هنوز عرضه نشده است، اما یک تست ICO برای شما وجود دارد و پلتفرم اصلی به زودی منتشر خواهد شد.

معماری استراتیس

Stratis بر پایه پلتفرم Bitcoin Full node ساخته شده است که از C#,Microsoft.NET و کتابخانه NBitcoin استفاده می‌کند؛ تیم ترجیح داد تا از C# به جای C++ برای زبان اولیه هسته بیت‌کوین استفاده کند، زیرا نگهداری آن آسان‌تر است و در نرم‌افزارهای تجاری رواج بیشتری دارد. استراتیس از سه جز اصلی تشکیل شده که لایه‌های جدا از نود بلاکچین را کنترل می‌کنند:

 • Stratis Bitcoin Full Node
 • LibConsensus
 • NBitcoin

Stratis Bitcoin Full Node با رابط کاربری، لایه زیرساختی و لایه قوانین و مقررات گره در تعامل است، این گره به طرز موثری مسئول APIها، رابط کاربری و قوانین ذخیره و معاملات است.

LibConsensus به طور مستقیم از هسته بیت‌کوین می‌باشد و بخش‌هایی از کد لازم برای لایه Consensus را فراهم می کند تا چیزی را بسازد که به آن بلاک معتبر می‌گویند.

NBitcoin هر شکاف باقی مانده در لایه Consensus را پر می‌کند و همچنین با پیام‌های میان نودهای درون شبکه سروکار دارد.

استراتیس چیست؟
استراتیس چیست؟

تیم و رقبای استراتیس

تیم

مقر اصلی تیم در انگلستان است اما اعضایی در سراسر جهان دارد. افراد بسیار زیادی در مدیریت تیم آن‌ها با نرم افزارهای اقتصادی و استفاده از .NET و C# آشنا هستند؛ و این نکته‌ای مثبت است، زیرا این دو، زبان‌های اصلی پروژه هستند.

کریس ترو (Chris Trew) موسس و مدیر اجرایی بیش از ۱۰ سال تجربه در IT شرکتی اقتصادی دارد و توسعه‌دهنده داوطلب در توسعه پروژه بلیتز (Blitz) بوده است.

استراتیس چیست؟
استراتیس چیست؟

خیلی زود، ترو با نیکولاس دوریر (Nicolas Dorier) همکار شد تا NBitcoin را تاسیس کند. دوریر نه تنها NBitcoin را نوشت بلکه به طور مستقیم روی هسته بیت‌کوین کار کرد و کتاب برنامه نویسی بلاکچین در C# را هم نوشت.

رقبا

استراتیس با دیگر پروژه های BaaS با فاصله‌ای زیاد اما در حال کاهش، رقابت می‌کند. لیسک (Lisk) شاید بزرگ‌ترین رقیب مستقیم آن‌ها در ارائه زنجیره‌های فرعی برای تجارت باشد. هرچند لیسک در جاوا اسکریپت نوشته شده (و نه C#) و زنجیره‌هایی فرعی دارد که از نظر عمومی بیشتر در دسترس هستند اما به این ترتیب حریم شخصی کاهش یافته و ممکن است نکته‌ای منفی برای شرکت‌هایی باشد که می‌خواهند کدهای خود را اختصاصی و شخصی نگه دارند. به خاطر این، هر دو پروژه می‌توانند در بازارهای مجزا از هم جایگاه و موقعیت کسب کنند.

همانند لیسک، Rise و آرک نیز از کریپتی (Crypti) منشا می‌گیرند و با استراتیس رقابت می‌کنند. این دو پلتفرم زبان‌های بیشتری به جز C# را پوشش می‌دهند اما همچنان از زنجیره‌های اصلی بهره می‌برند.

Stratis از یک الگوریتم گواه اثبات سهام (Proof-of-Stake) برای رسیدن به اجماع در شبکه استفاده می‌کند در حالی که رقبای مذکور از اثبات سهام محول‌شده (Delegated Proof-of-Stake ) استفاده می‌کنند.

استراتیس چیست؟
استراتیس چیست؟

 

برخی افراد ممکن است به خاطر توانایی های dApp پروژه، اتریوم را هم به عنوان یک رقیب به حساب آورند. هرچند تمرکز تیم روی ساخت نرم‌افزار مخصوص مشتریان شرکتی است و این مقایسه کمرنگ‌تر می‌شود.

معاملات

شرکت یک ICO در ژوئن و جولای ۲۰۱۶ برگزار کرد که ۹۱۵ بیت‌کوین در آن به دست آورد. از ICO تا ماه می سال جاری، قیمت توکن استراتیس (STRAT)، نسبتا در $۰.۰۵-$۰.۱۰ (~۰.۰۰۰۰۷-۰.۰۰۰۰۸ BTC) ثابت ماند. قیمت این توکن در آن زمان و قبل از کاهش سریع قیمت به ۲.۵ دلار یا ۰.۰۰۱ بیت‌کوین در ماه جولای، ناگهان به بیش از ۱۰ هزار دلار یا ۰.۰۰۳۸ بیت‌کوین نیز افزایش یافته بود.

قیمت این توکن، یک افزایش سریع دیگر در جولای داشت و قیمت آن مخصوصا از نظر ارزش بیت‌کوین در نوامبر بار دیگر افت کرد و در نهایت قیمت در دسامبر گذشته به بیش از ۹ دلار رسیده است. این موضوع به نظر از موفقیت بیت‌کوین نشات گرفته است و ارزش بیت‌کوینی آن نسبتا بدون تغییر باقی مانده است.

به خاطر استفاده بیشتر معامله‌کنندگان از پلتفرم Stratis و ساخت بیشتر dAppها (نرم افزارهای غیر متمرکز) توسط سازمان‌ها، ارزش استرات احتمالا افزایش خواهد یافت.

از کجا استرات بخریم؟

شما می‌توانید استرات را در پلتفرم‌های متفاوت زیادی خریداری کنید؛ قابل توجه‌ترین پلتفرم‌ها بیترکس و باینانس هستند (Bittrex و Binance). هر دوی این صرافی‌ها از استرات همانند بیت‌کوین و اتریوم پشتیبانی می‌کنند، هر چند معاملات بیت‌کوین معمولا بیشترین میزان را در بین آن‌ها دارد.

شما قبل از معامله در این پلتفرم‌ها باید اتریوم و یا بیت‌کوین خریداری کنید. شما همچنین می‌توانید در صرافی‌های دیگر همانند جی‌داکس (GDAX) یا جمینی (Gemini) فعالیت کنید و سپس سکه‌های خود را منتقل کرده و به استرات تبدیل کنید.

اگر ساکن انگلستان هستید، می توانید استرات را با فیات به صورت مستقیم از بیتی‌لیشس (Bittylicious) بخرید. برای دیدن یک لیست کامل از صرافی‌هایی که استرات ارائه می‌کنند، می‌توانید به سایت کوین‌مارکت‌کپ (CoinMarketCap) سر بزنید.

استرات را کجا ذخیره کنیم؟

شما سه گزینه فوق‌العاده و یک گزینه آزمایشی آینده‌دار بتا، برای ذخیره کردن استرات‌هایتان دارید:

۱- Staking Wallet

۲- Stratis electrum

۳-کیف پول سخت‌افزاری Ledger

۴- Breeze wallet

Staking Wallet

Staking Wallet گزینه پیشنهادی برای نگه داشتن استرات‌های شما است. این تنها کیفی است که به شما اجازه می‌دهد تا سکه‌های خود را به منظور دریافت سود سهامی از پلتفرم، سرمایه‌گذاری کنید. استراتیس از یک الگوریتم اجماع PoS استفاده می‌کند تا اعتبار شبکه را نگه دارد. این موضوع به آن معنا است که شما صرفا به دلیل نگه داشتن استرات در کیف خود، استرات هدیه دریافت می‌کنید.

Stratis electrum

همگام‌سازی بلاکچین برای staking wallet می‌تواند یک پروسه زمان‌بر باشد، مخصوصا اگر شما ارتباط اینترنتی ضعیفی داشته باشید. اگر فقط به دنبال فرستادن و دریافت سرمایه هستید، باید نگاهی هم به کیف الکتروم بیاندازید.

این یک کیف سبک است که توسط استراتیس مهیا شده و در سیستم‌های یونیکس، مک و ویندوز در دسترس می‌باشد.

کیف سخت افزاری Ledger

Ledger Nano S و Ledger Blue هر دو از Stratis پشتیبانی می‌کنند. متاسفانه کیف‌های Ledger از کلاینت الکتروم استفاده می‌کنند و به همین خاطر اگر این گزینه را انتخاب کنید، نمی‌توانید سکه‌های خود را سرمایه‌گذاری کنید.

زمانی باید به فکر کیف Ledger باشید که نگرانی اصلی شما امنیت سپرده‌تان باشد، زیرا سکه‌های شما هنگام استفاده از Ledger، آفلاین هستند و ریسک تهدید نرم افزاری یا هکرها کاهش می‌یابد.

Breeze wallet (در نسخه بتا)

Breeze wallet همراه با پروتکل حریم خصوصی Breeze در نسخه شخصی بتا وجود دارد. این گزینه فعلا فقط برای انتخاب اعضای مجمع، درون شبکه اصلی (Mainnet) فعال است اما شما همچنان می‌توانید در تست‌نت (Testnet) آن را امتحان کنید.

پروتکل حریم خصوصی Breeze شامل ویژگی‌های coin shuffling و swapping technology به منظور اضافه کردن ویژگی ناشناس بودن به معاملات شما می‌شود.

نتیجه گیری

استراتیس یک پلتفرم Backend-as-a-Service جذاب است که از سوی دیگر پروژه‌های مشهور به چالش‌های شدید رقابتی کشیده شده است. شرکت یک تیم مدیریتی مستحکم با دانش عمیق از ساختار پروتکل‌های زیرین این پلتفرم به همراه چندین سال تجربه کار با مشتریان شرکتی دارد. بازار شرکتی به اندازه‌ای بزرگ است که موفقیت بسیاری از این پروژه‌های BaaS شدنی و عملی باشد.

با پشتیبانی توسعه یک کلیکی برای بلاکچین‌های دیگر، سازمان‌ها می‌توانند از ویژگی‌های منحصر به فرد استفاده از پلتفرم استراتیس هم به طور هم‌زمان بهره ببرند. جدا از این مسئله، تعهد تیم Stratis به حمایت کامل از طریق مشاوره بلاکچینی‌شان، به مشتریان کمک می‌کند تا در استفاده از اکوسیستم جدید و اغلب گیج‌کننده بلاکچین، به موفقیت برسند.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.