استخراج کوانتوم : راهنمایی برای مبتدیان

کوانتوم ( Qtum ) یک پروژه متن باز در سنگاپور است که یک پلتفرم قرارداد هوشمند غیرمتمرکزی ارائه می‌‌دهد که توسعه‌‌‌‌دهندگان می‌‌توانند آن را برای تولید اپلیکیشن‌‌های غیر متمرکز‌‌ نوین بکار برند. در ادامه به بررسی این پروژه و ویژگی‌های آن و فرآیند استخراج کوانتوم پرداخته می‌شود.

0 711

کوانتوم همانند اتریوم که دستگاه مجازی اتریوم (EVM) خودش را دارد، دارای یک دستگاه مجازی x68 است که گفته می‌‌شود به توسعه‌‌دهندگان اجازه می‌‌دهد تا با استفاده از زبان‌‌های برنامه‌‌نویسی اصلی نظیر پایتون، ++C، و راست، اپلیکیشن تولید کنند. دستگاه مجازی x68 از یک مکانیسم جهانی اثبات سهام (PoS) به نام پروتکل Stake هوشمند استفاده می‌‌کند. این پروتکل Staking (سرمایه گذاشتن) بر اساس PoS v3.0 است و تصور می‌‌شود که برای استخراج کوانتوم راهی کارآمدتر برای جایگزینی اثبات کار (PoW) باشد.

استخراج کوانتوم: Staking

به منظور Stake روی پروتکل، فرایند استخراج کوانتوم دو الزام اساسی دارد:

  • راه‌‌اندازی یک گره کامل کوانتوم
  • داشتن کوانتوم در کیف پول Staking

هر مبلغی از کوانتوم به منظور مشارکت در فرایند استخراج کوانتوم می‌‌تواند به Stake گذاشته شود، هرچند، هر چقدر مبلغ کوانتومی که یک استخراج‌‌کننده به Stake می‌‌گذارد بیشتر باشد، شانس بیشتری برای انتخاب شدن به منظور تولید بلاک بعدی دارد. استخراج‌‌کنندگان می‌‌توانند با استفاده از یک سرور خصوصی مجازی (VPS)، کامپیوترشان یا حتی یک raspberry pi، گره کامل را راه‌‌اندازی کنند.

Staking وابسته به ارزش کیف پول یک استخراج‌‌کننده در مقایسه با ارزش شبکه است. ارزش کیف پول به صورت مبلغ کوانتومی که یک استخراج‌‌کننده به Stake می‌‌گذارد تعریف می‌‌شود، درحالیکه ارزش شبکه به صورت کل مبلغ کوانتومی که در حال حاضر توسط تمام استخراج‌‌کنندگان در شبکه به Stake گذاشته شده است تعریف می‌‌شود. بنابراین، هر چقدر ارزش کیف پول خود استخراج‌‌کننده سهم بیشتری در ارزش کل شبکه داشته باشد، شانس آن استخراج‌‌کننده برای انتخاب شدن برای تولید بلاک بیشتر است.

هنگام ارسال کوانتوم به کیف پولی که استخراج‌‌کننده قصد دارد از ان برای Staking استفاده کند، او باید حداقل ۵۰۱ تایید بلاک منتظر بماند تا بتواند از کوانتوم‌‌ها برای Staking استفاده کند. زمان هر بلاک تقریبا برابر با ۱۲۰ ثانیه است، بنابراین زمان انتظار حدودا نزدیک به ۱۷ ساعت می‌‌شود.

انتخاب موفق برای تولید یک بلاک منتهی به یک پاداش بلاک به مبلغ ۴ کوانتوم می‌‌شود، و نیز کارمزدهای تراکنش و gas دریافت می‌‌کند. به محض اینکه مبلغ کوانتوم به Stake گذاشته شود، پاداشی برابر با ۰.۴ کوانتوم فورا پرداخت می‌‌شود، باقی ۳.۶ کوانتوم دیگر بعد از ۵۰۰ تایید بلاک پرداخت می‌‌شود. با علامت ۵۰۰ تایید بلاک، استخراج‌‌کننده بعد از هر بلاک ۰.۴ کوانتوم دریافت می‌‌کند که ۹ بلاک طول می‌‌کشد تا کل ۳.۶ کوانتوم را دریافت کند؛ با ۰.۴ کوانتوم اولیه که به محض Staking پرداخت شد، مبلغ ۴ کوانتوم کامل می‌‌شود.

استخراج کوانتوم این چنین است، برای اینکه استخراج‌‌کننده شانسش برای تولید یک بلاک را به حداکثر برساند، و یک پاداش بلاک برای انجام این کار دریافت کند، ارسال چند تراکنش جداگانه به جای یک تراکنش به کیف پول Staking بهتر است. به عنوان مثال، فرض کنید که امی می‌‌خواهد در فرایند استخراج کوانتوم شرکت کند. او یک کیف پول Staking راه‌‌اندازی می‌‌کند که قصد دارد به ان ۱۰۰۰۰ کوانتوم ارسال کند. بهتر است که امی ۱۰ تراکنش ۱۰۰۰ کوانتومی به جای یک تراکنش ۱۰۰۰۰ کوانتومی به کیف پول Stakingش ارسال کند. به این دلیل که اولین تراکنش ۱۰ درونداد UTXO ایجاد می‌‌کند که می‌‌تواند برای Staking بکار رود، درحالیکه دومین تراکنش فقط ۱ درونداد UTXO ایجاد می‌‌کند. دروندادهای UTXO در فرایند Staking بکار می‌‌روند بنابراین هر چقدر دروندادهای UTXO کیف پول Staking بیشتر باشد، شانس اینکه یک UTXO برای تولید یک بلاک انتخاب شود بیشتر است.

جمع‌‌بندی

برای جمع‌‌بندی، کوانتوم از یک مکانیسم جهانی اثبات سهام برای فرایند استخراجش استفاده می‌‌کند. هر شخصی می‌‌تواند تازمانیکه در حال راه‌‌اندازی یک گره کامل کوانتوم باشد در فرایند استخراج شرکت کند؛ در حال حاضر هیچ حداقل مبلغ کوانتومی که برای شرکت در فرایند Staking لازم باشد تعیین نشده است و با هر مبلغ کوانتومی می‌‌توان در Staking شرکت کرد.

انگیزه‌‌های فعلی برای استخراج‌‌کنندگان به منظور به Stake گذاشتن کوانتوم‌‌شان، یک پاداش بلاک ۴ کوانتومی، همراه با کارمزدهای تراکنش و gas است. هر چقدر استخراج‌‌کننده کوانتوم بیشتری به Stake بگذارد، شانس بیشتری برای انتخاب شدن توسط شبکه برای تولید بلاک بعدی دارد.

فرایند استخراج کوانتوم مبنی بر PoS v3.0 است. اطلاعات بیشتر در خصوص این فرایند در زیر قابل مشاهده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.