استخراج مونرو (Monero): راهنمایی کامل درباره‌ی اینکه چگونه مونرو استخراج کنیم

مونرو ( XMR ) در سال ۲۰۱۴ به وجود آمد و اکنون، با ارزش بازاری ۳.۲۶ میلیارد دلار، دهمین ارز رمزنگاری‌شده‌ی بزرگ دنیا به حساب می‌آید. مونرو به دلیل همین عملکرد قوی خود در سال گذشته، به یکی از ارزهای محبوب در بین سرمایه ‌گذاران و استخراج‌ کنندگان تبدیل شده است و ماین آن بسیار سودآور شده است. به همین دلیل ما در این مقاله راهنمای کاملی به زبان ساده برای استخراج Monero تهیه کرده‌ایم که می‌تواند شما را در ماین این ارز رمز به خوبی پیش ببرد.

0 2,397
استخراج مونرو
استخراج مونرو

در بازار فوق‌العاده رقابتی ارزهای رمزنگاری‌شده،‌ مونرو ( XMR ) نیز برای خود جا باز کرده است. ارزشMonero در ماه ژانویه‌ی سال ۲۰۱۷، ۱۰ دلار بود و تا ماه ژانویه‌ی سال ۲۰۱۸ به ۴۹۴ دلار افزایش یافت و به این ترتیب،‌ سودی ۴۸۰۰ درصدی را برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آورد.

بنابراین، اگر در حال فکر کردن به ماین مونرو هستید، تنها نیستید. رشدی که Monero در سال گذشته تجربه کرد، توجه بسیاری را به ماین XMR جلب کرده است.

ماین Monero ممکن است گیج‌کننده به نظر برسد و شما هم احتمالا درباره‌ی آن سوالات زیادی خواهید داشت؛ مثل اینکه: این ماین چگونه انجام می‌گیرد؟ برای انجام آن به چه نرم ‌افزار یا سخت ‌افزاری نیاز دارم؟ چگونه باید شروع کنم؟ ماین یک XMR چقدر طول می‌کشد؟

اما خبر خوب این است که امروز به تمام این سوال‌ها و بسیاری سوال‌های دیگر که به ماین Monero مربوط است،‌ پاسخ خواهیم داد. بنابراین، پس از اتمام این راهنما، از اینکه ماین مونرو چیست و انجام آن سودآور است یا خیر، درک واضحی خواهید داشت.

اگرچه،‌ پیش از اینکه سریعا به سراغ ماین برویم، مهم است بدانید که مونرو چیست و چه چیزی آن را این قدر استثنایی کرده است.

فهرست مطالب

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 • ۱. استخراج مونرو: مونرو چیست ( XMR )

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 • ۱.۱. مونرو چه فرقی با بیت‌کوین دارد؟

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 • ۲. مونرو قابل تعویض است
 • ۳. برای ماین Monero به ASIC (مدارهای مجتمع با کاربرد خاص) نیازی نیست
 • ۴. استخراج مونرو: استخراج Monero چیست

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 • ۴.۱. پاداش استخراج مونرو

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 • ۵. استخراج مونرو: چگونه مونرو استخراج کنیم

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 • ۵.۱. استخر استخراج مونرو
 • ۵.۲. راه‌های استخراج مونرو
 • ۵.۳. استخراج واحد پردازش مرکزی ( CPU )
 • ۵.۴. استخراج با واحد پردازش گرافیکی (AMD (AMD GPU
 • ۵.۵. استخراج با GPU شرکت Nvidia
 • ۵.۶. کیف‌پول مونرو

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 • ۶. آیا باید ماین مونرو را آغاز کنید؟
 • ۷. استخراج مونرو: کلمات پایانی

استخراج مونرو: Monero چیست (XMR)

مونرو، درست مانند بیت‌کوین، ارز دیجیتالیست که می‌توان از آن برای ارسال و دریافت پرداخت‌ها استفاده کرد. فرض کنید که کارل (Carl) می‌خواهد ۱۰۰ دلار به ایوا (Ava) بپردازد، و آن‌ها توافق کرده‌اند که این تراکنش را با ارز دیجیتال انجام دهند. کارل می‌تواند این پرداخت را با استفاده از بیت‌کوین، لایت‌کوین، Monero یا هر ارز رمزنگاری ‌شده‌ی مشابه دیگری به انجام برساند.

بنابراین، چرا کارل باید بخواهد که از Monero استفاده کند؟

مونرو چه فرقی با بیت‌کوین دارد؟

اگر کارل و ایوا بخواهند که این تراکنش خصوصی و ناشناس باقی بماند، آنگاه Monero بهترین گزینه برای آن‌ها خواهد بود.

بگذارید کمی بیشتر توضیح بدهم:

اگر کارل با استفاده از بیت ‌کوین مقداری پول برای ایوا بفرستد، این تراکنش در شبکه برای همه قابل دیدن است. همه می‌توانند ببینند که فرستنده و گیرنده چه کسانی هستند. این به این معناست که تراکنش‌هایی که با بیت‌کوین فرستاده می‌شوند، عمومی بوده و در معرض دید همگان قرار دارند.

درست است که بیت‌کوین غیرمتمرکز است، اما خصوصی نیست. در عوض، مونرو هم غیرمتمرکز و هم خصوصی است. فناوری Monero این امکان را فراهم می‌کند که تمام تراکنش‌ها کاملا خصوصی و ناشناس باقی بمانند.

اگر تراکنش بین کارل و ایوا با استفاده از مونرو انجام گیرد؛ آنگاه، این دو نفر تنها کسانی هستند که از این معامله باخبرند. هیچ‌ فرد دیگری در شبکه‌ی مونرو نخواهد فهمید که چنین تراکنشی رخ داده است یا خیر.

این حریم شخصی که مونرو ایجاد کرده، همان چیزیست که آن را بسیار محبوب کرده است. بسیاری از افراد از اینکه بقیه بدانند که آن‌ها پولشان را برای چه کاری خرج می‌کنند، احساس خوبی ندارند.

علاوه بر حریم شخصی، چند مشخصه‌ منحصر به ‌فرد دیگر Monero نیز در اینجا آمده است:

Moneroقابل‌تعویض است

پیچیده به نظر می‌رسد؟ اما پیچیده نیست. در واقع، بسیار مفهوم ساده‌ای ‌است.

به بیان ساده، تعویض‌پذیری به این معناست که واحدهای یک ارز ( یا سرمایه ) را می‌توان با هم معاوضه کرد. برای مثال، یک اسکناس ۱۰۰ دلاری را می‌توان با یک اسکناس ۱۰۰ دلاری، یا حتی دو اسکناس ۵۰ دلاری دیگر جایگزین کرد. این موضوع چیزیست که ارز فیات (دلار آمریکا، یورو، ین ژاپن و…) را قابل‌تعویض ساخته است.

این در حالیست که بیت‌کوین قابل‌تعویض نیست. دلیل آن هم این است که افرادی ممکن است بیت‌کوینی که قبلا در یک معامله‌ی غیرقانونی به کار برده شده است را قبول نکنند. فهمیدن این موضوع ( که بیت‌کوین قبلا در یک معامله‌ی غیرقانونی به کار برده شده است ) ممکن است؛ زیرا همه می‌توانند معاملاتی که در شبکه‌ی بیت‌کوین انجام گرفته است را ببینند.

بنابراین، ممکن است یک بیت‌ کوین با یک بیت‌ کوین دیگر قابل تعویض نباشد؛ اما در مورد مونرو اینگونه نیست. از آن جایی که هیچ‌کس هیچ چیز درباره‌ معاملات پیشین مونرو نمی‌داند، تمامی آن‌ها برابر به حساب آمده و با یکدیگر قابل‌تعویض هستند.

برای استخراج مونرو به ASIC (مدارهای مجتمع با کاربرد خاص) نیازی نیست

یک ASIC (مدار مجتمع با کاربرد خاص) نوع به خصوصی از سخت ‌افزار است که برای ماین بیت‌کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزینه‌ی یک ASIC می‌تواند بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار باشد که باعث شده استخراج بیت‌کوین جذابیت خود را برای همه، به جز افراد حرفه‌ای، از دست بدهد.

خوشبختانه، برای ماین Monero لازم نیست که ASIC بخرید. در عوض، استخراج Monero را می‌توان با استفاده از CPU (واحد پردازش مرکزی) و GPU‌ (واحد پردازش گرافیکی) به انجام رساند. این موضوع باعث شده که Monero برای مبتدیان و دیگر افرادی که نمی‌خواهند برای شروع ماین پول زیادی سرمایه‌گذاری کنند، گزینه‌ی مناسبی باشد.

بنابراین، حالا که کمی بیشتر درباره‌ی مونرو و اینکه چه فرقی با بیت‌کوین دارد، می‌دانید، وقت آن است که سوال بعدی را پاسخ دهیم: ماین Monero چیست؟

استخراج مونرو چیست؟

اکنون که این راهنما نوشته می‌شود، به طور کلی ۱۵,۸۲۹,۷۹۵ XMR در گردش وجود دارد. این رقم آنقدر افزایش پیدا می‌کند تا ۱۸.۴ میلیون کوین در گردش وجود داشته باشد.

بنابراین، مونرو کوین‌های جدید چگونه ایجاد می‌شوند؟

پاسخ این سوال بسیار ساده است: ماین مونرو!

استخراج‌کنندگان Monero دو کار مهم انجام می‌دهند:

 • ۱. در مثال قبل، فرض کنید که کارل از طریق بانک ۱۰۰ دلار برای ایوا می‌فرستد. در این مورد، بانک باید اطمینان حاصل کند که کارل موجودی کافی برای پرداخت این ۱۰۰ دلار را دارد. بانک، پس از تایید این تراکنش، آن را ثبت می‌کند تا در آینده به آن رجوع کند.

حالا، اگر قرار باشد که کارل با استفاده از مونرو ۱۰۰ دلار برای ایوا بفرستد؛ چه کسی اعتبار این معامله را تایید و آن را ثبت می‌کند؟ پاسخ این سوال ” استخراج‌کنندگان مونرو” است! این موضوع نیاز به بانک‌ها برای تایید معاملات را از میان برمی‌دارد.

 • ۲. سوالی که اغلب به وجود می‌آید این است که این کار چه سودی برای استخراج‌کنندگان دارد؟ آن‌ها به ازای تایید هر معامله در شبکه‌ی Monero ، پاداش خود را با XMR دریافت می‌کنند. هر بار که آن‌ها از منابع خود برای اعتبار بخشیدن به گروهی از معاملات (به نام بلاک) استفاده می‌کنند، پاداش خود را با کوین‌های مونرو دریافت می‌کنند!

پاداش استخراج مونرو

در حال حاضر، پاداش تایید (استخراج) یک بلاک معاملاتی حدود ۴.۹۹ XMR است؛ به اضافه‌ی کارمزد معاملاتی که برابر با ۰.۰۶۵۷۳ XMR است.

بنابراین، پس از اینکه تمام ۱۸.۴ میلیون مونروکوین ماین شوند، چه اتفاقی برای پاداش‌ استخراج‌کنندگان می‌افتد؟

خبر خوب این است که پس از رسیدن به ۱۸.۴ میلیون XMR کوین، کوین‌های جدید با سرعت ثابت ۰.۳ XMR بر ثانیه به سیستم افزوده می‌شوند. این کوین‌های جدید پاداش استخراج‌ کنندگان بوده و موجب انگیزه‌ی آن‌ها برای استخراج می‌گردند.

آیا می‌دانید که استخراج یک مونروکوین چقدر طول می‌کشد؟

یک بلاک Monero در عرض دو دقیقه استخراج می‌گردد؛ و ما می‌دانیم که پاداش فعلی ماین بلاک معاملاتی ۴.۹۹ XMR است. بنابراین، با یک حساب و کتاب ساده می‌بینیم که پس از هر ۲۴ ثانیه، یک XMR استخراج می‌شود.

حالا که می‌دانید ماین Monero چیست و چرا لازم است، راحت‌تر می‌توانید بفهمید که ماین مونرو چگونه انجام می‌گیرد.

چگونه Monero استخراج کنیم

همانطور که پیش‌تر اشاره کردم، برای استخراج XMR لازم نیست که سخت ‌افزار خاصی را خریداری کنید. هر کسی که کامپیوتر داشته باشد، می‌تواند مونرو ماین کند. اما باید به این موضوع هم اشاره کرد که هرچه سخت ‌افزار قوی‌تر باشد، ‌بهتر است.

راه‌های متعددی برای استخراج مونرو وجود دارد؛ اما پیش از آن که به سراغ این راه‌ها برویم، لازم است بدانید که استخر استخراج مونرو چیست.

استخر استخراج مونرو

پیش از آغاز استخراج مونرو، باید مشخص کنید که آیا می‌خواهید خودتان به تنهایی Monero ماین کنید یا به یک استخر استخراج مونرو می‌پیوندید.

در یک استخر استخراج، گروهی از استخراج ‌کنندگان مونرو دور هم جمع شده و قدرت سخت‌افزارهای خود را ترکیب می‌کنند. این کار باعث می‌شود که آن‌ها شانس تایید معامله‌ی بالاتری داشته باشند (بله، رقابت سختی است!). همچنین، پاداشی که از ماین دریافت می‌کنند بین استخرهای استخراج تقسیم می‌شود. بیشتر استخرهای استخراج از شما کارمزد استخراج مطالبه می‌کنند که معمولا بین صفر تا ۲ درصد است.

فرض کنید که شما باعث افزایش ۵ درصدی قدرت سخت‌افزار استخر ماینی که در آن هستید، شده‌اید. این به آن معناست که شما ۵ درصد از کل پاداشی که توسط استخر استخراج Monero به دست می‌آید را نیز دریافت خواهید کرد.

ماین انفرادی (خودتان به تنهایی) ‌برای مبتدیان پیشنهاد نمی‌شود. ماین انفرادی هیچ پاداشی برای شما نخواهد داشت مگر اینکه پول زیادی را در سخت‌افزار استخراج سرمایه ‌گذاری کنید.

می‌توانید از میان بسیاری از استخرهای استخراج مونرو که در بازار وجود دارند، یکی را انتخاب کنید. لیست برترین استخرهای استخراج Monero در زیر آمده است:

MineXMR.com

کارمزدهای استخر: ۱%

تعداد استخراج‌کنندگان: ۳۲۱۵۷

SupportXMR.com

کارمزدهای استخر: ۰.۶%

تعداد استخراج‌کنندگان:۱۰۳۳۹

Xmr.nanopool.org

کارمزدهای استخر: ۱%

تعداد استخراج‌کنندگان: ۳۰۱۳۲

Monero.crypto-pool.fr

کارمزدهای استخر: ۲%

تعداد استخراج‌کنندگان: ۱۲۹۱

راه‌های استخراج Monero

مهم‌ترین بخش استخراج، داشتن سخت ‌افزار مناسب برای استخراج مونرو است. در کنار سخت‌افزار، به یک نرم‌افزار استخراج مونرو نیز احتیاج دارید تا به شما در اتصال به استخر ماین Monero کمک کند.

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، برای استخراج مونرو به ASIC های تخصصی نیاز نخواهید داشت؛ بلکه می‌توانید از CPU ( واحد پردازش مرکزی ) و GPU ( واحد پردازش گرافیکی ) استفاده کنید. اما پیش از اقدام به ماین ، باید دو عامل مهم در انتخاب سخت‌افزار را بدانید.

شما باید به دنبال این موارد بگردید:

 • سرعت هش بالا؛ می‌توانید سرعت هش را به عنوان قدرت پردازش سخت‌افزار در نظر بگیرید
 • مصرف برق پایین؛ برق بزرگ‌ترین هزینه‌ی ماین است

اکنون، سه گزینه‌ی محبوب در حوزه‌ی سخت‌افزار و نرم‌افزار را توضیح می‌دهیم:

استخراج با CPU

شما می‌توانید از CPU فعلی خود استفاده کنید و یا یک CPU جدید بخرید. اگر تصمیم به خرید یک CPU جدید دارید، ما CPUهای AMD Opteron و Intel Xeon را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

AMD Opteron 627

قیمت: ۵۰ دلار

سرعت هش: ۴۱۵ هش بر ثانیه

Xeon L5640

قیمت: ۱۵۰ دلار

سرعت هش: ۱۳۰ هش بر ثانیه

پس از انتخاب CPU مطلوب، باید نرم‌افزار استخراج مونرو را دانلود کنید. می‌توانید از نرم‌افزار XMR-STAK-CPU استفاده کنید؛ زیرا یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای استخراج مونرو است.

اگر از سیستم عامل Windows استفاده می‌کنید، بهتر است xmr-stak-cpu-win64.zip (که در تصویر زیر نشان داده شده است) ‌را دانلود کنید. این نرم‌افزار، ۲% کارمزد توسعه مطالبه می‌کند؛ مگر اینکه کد منبع را خودتان تالیف کنید.

استخراج مونرو

اگر در حال حاضر CPU دارید، شروع ماین تنها چند دقیقه طول می‌کشد! نرم‌افزار را نصب کنید، به یک استخر استخراج بپیوندید و شروع کنید.

استخراج با واحد پردازش گرافیکی (AMD (AMD GPU

اگر درباره‌ی استخراج مونرو جدی هستید، استفاده از GPU گزینه‌ی بهتری است. با اینکه GPU سرمایه‌گذاری بیشتری را می‌طلبد، اما سرعت هش بسیار بیشتری را نیز ارائه می‌کند.

کارت‌های گرافیک AMD برای استخراج مونرو GPU گزینه‌ی مناسبی هستند. یک AMD R9 280x بخرید یا به دنبال AMD Radeon Rx 580های جدیدتر باشید.

AMD R9 280x

قیمت: ۱۴۰ دلار

سرعت هش: ۵۰۰ هش بر ثانیه

AMD Radeon Rx 580

قیمت: ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار

سرعت هش:۵۷۵ هش بر ثانیه

پس از نصب کارت گرافیک بر روی کامپوتر شخصی یا لپ‌تاپ خود، همان گام‌هایی را دنبال کنید که در استخراج CPU دنبال می‌کردید.

در هنگام استفاده از سخت‌افزار واحد پردازش گرافیکی AMD نیز XMR-STAK-AMD بهترین نرم‌افزار ماین است. می‌توانید آخرین نسخه‌ی آن را از اینجا دانلود کنید:

پس از نصب نرم‌افزار بر روی کامپیوتر خود، لازم است که تنظیمات استخر خود را تغییر دهید تا بتوانید به استخر مورد نظر خود بپیوندید.

استخراج با GPU شرکت Nvidia

استفاده از کارت گرافیک Nvidia راه محبوب دیگری برای استخراج مونرو است. مدل‌های متعددی وجود دارند که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید؛ همه چیز به بودجه‌ی شما بستگی دارد. باید از یکی از موارد زیر استفاده کنید:

Nvidia GTX 1070

قیمت: ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار

سرعت هش: ۵۰۵ هش بر ثانیه

Nvidia GTX 1080

قیمت: ۵۵۰ تا ۶۵۰ دلار

سرعت هش: ۶۰۰ هش بر ثانیه

در ارتباط با نرم‌افزار، می‌توانید از XMR-STAK-NVIDIA استفاده کنید، اما CCMiner گزینه‌ی بهتری است. اگر از سیستم عامل ویندوز استفاده می‌کنید، ccminer-x64-2.2.4-cuda9.7z را انتخاب کنید.

Monero Mining

این روش‌ها از بهترین روش‌های ماین Monero هستند که در آن‌ها ترکیبی از سخت‌افزارهای استخراج مونرو و نرم‌افزارهای استخراج مونرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما،‌ پیش از شروع ماین ، یک کار دیگر هم باید انجام دهید: کیف‌پول مونروی خود را ایجاد کنید.

کیف‌پول مونرو

وقتی که نوبت به انتخاب کیف‌پول مونرو می‌رسد، گزینه‌های زیادی وجود ندارد. امکان استفاده از کیف‌پول‌های سخت‌افزاری (که امن‌ترین کیف‌پول‌ها هستند) برای مونروکوین‌ها وجود ندارد.

نام دو کیف‌پول مشهور،‌ که در سایت رسمی Monero نیز قراردارند، در زیر آمده‌ است:

 • کیف‌پول تحت وب مای‌مونرو ( MyMonero ): به سادگی به وبسایت آن‌ رفته و حسابی ایجاد کنید تا بتوانید استفاده از آن را آغاز کنید.
 • کیف‌پول Monerujo : یک کیف‌پول موبایلی است که تنها برای دستگاه‌های اندورید در دسترس است.

Monero Mining

در وبسایت رسمی آن‌ها اعلام شده است که گروه مونرو بودجه‌ی یک کیف‌پول سخت‌افزاری اختصاصی را تامین کرده که در حال حاضر در دست تکمیل است. لجر Nano S هم در حال تلاش است تا مونرو را با کیف‌پول‌های سخت‌افزاری خود یکپارچه کند.

بنابراین، بیایید امیدوار باشیم که این اتفاق به زودی رخ می‌دهد!

اکنون شما باید نسبت به تمام جنبه‌های استخراج Monero درک خوبی داشته باشید. با این حال، باز هم ممکن است ندانید که باید ماین XMR را آغاز کنید یا خیر.

آیا باید استخراج مونرو را آغاز کنید؟

شما می‌خواهید مونرو ماین کنید تا سود کنید؛ درست است که استخراج Monero می‌تواند سودآور باشد، اما به عوامل زیادی نیز بستگی دارد؛‌ مهم‌ترین این عوامل عبارتند از:

 • سرعت هش: قدرت سخت‌افزار شما چه قدر است
 • مصرف برق: سخت‌افزار شما چه مقدار برق مصرف می‌کند
 • قیمت به ازای هر کیلووات: قیمت برق شما به ازای هر واحد چقدر است
 • کارمزد استخر: کارمزد استخر استخراجی که به آن می‌پیوندید
 • هزینه اولیه راه‌اندازی سخت ‌افزار

شما می‌توانید از یک حسابگر سود استخراج مونروی آنلاین استفاده کنید! ما به شما حسابگر استخراج CryptoCompare را پیشنهاد می‌کنیم.

سودآوری استخراج نیز به قیمت XMR بستگی دارد. قیمت ارزهای رمزنگاری‌شده ممکن است بسیار سریع افزایش یا کاهش پیدا کند؛‌ و این تغییرات قیمت بر سودآوری ماین شما تاثیر خواهد گذاشت.

با این حال،‌ اگر می‌خواهید ماین را آغاز کنید، تصمیم کاملا با خود شماست. عوامل بالا را در نظر گرفته و سپس تصمیم خود را بگیرید. به یاد داشته باشید که هر چه بیشتر سرمایه‌گذاری کنید، احتمال اینکه پاداش دریافت کنید نیز بیشتر است.

استخراج مونرو: کلمات پایانی

بنابراین، حالا شما از اینکه مونرو چیست و چه فرقی با بیت‌کوین دارد، درک خوبی دارید. همچنین می‌دانید که استخراج مونرو چیست و راه‌های انجام آن چه هستند.

استخراج مونرو هم ممکن است سودآور باشد و هم ممکن است سودآور نباشد؛‌ سودآوری آن به این عوامل بستگی دارد: سرعت هش،‌ هزینه‌ی برق، هزینه‌ی سخت‌افزار و…

اگر حس می‌کنید که ماین Monero برای شما مناسب است، می‌توانید از اطلاعات این راهنما استفاده کرده و استخراج را آغاز کنید!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.