استخراج لایت کوین : چگونه لایت ‌کوین استخراج کنیم؟

اگر به دنبال این هستید که رمز ارز خودتان را استخراج کنید، این مقاله راهنمای شما در این زمینه خواهد بود. اگر تازه کار هستید، ابتدا باید با مفهوم استخراج آشنا شوید. سپس به بررسی انواع استخراج و سخت افزارها و نرم افزارهایی می‌پردازیم که برای استخراج لایت کوین به آن‌ها نیاز خواهید داشت. در آخر هم به مهم ترین بخش می‌رسیم؛ آیا استخراج برای شما گزینه مناسبی است؟

0 1,119

چگونه لایت کوین استخراج کنیم؟

استخراج لایت کوین : چگونه لایت ‌کوین استخراج کنیم؟

درباره‌ی ارزهای رمزنگاری ‌شده بسیار خوانده‌ و حالا دارید به استخراج کوین‌هایی که برای خودتان باشد فکر می‌کنید؟

حتما همه چیز را درباره‌ی بیت ‌کوین می‌دانید و اینکه چقدر محبوب است، اما این روزها تعداد افرادی که استخراج لایت ‌کوین را به بیت‌ کوین ترجیح می‌دهند، بسیار افزایش یافته است!

در اینجا می‌خواهیم حقیقتی جالب را به شما بگوییم. هنگامی که افراد بیت‌ کوین استخراج می‌کنند، ۱۰ دقیقه زمان می‌برد تا شبکه هر بلاک را تایید کند، در حالی که این تایید در لایت ‌کوین بسیار سریع‌تر انجام شده و تنها ۲.۵ دقیقه طول می‌کشد!

اگر برای اولین بار است که می‌خواهید لایت ‌کوین استخراج کنید، بهتر است که از اول شروع کنیم!

یعنی اول از همه لازم است به شما بگوییم که “استخراج” دقیقا چیست، راه‌های مختلف انجام آن چه هستند و چرا قبل از شروع به استخراج ممکن است که به یک سخت ‌افزار احتیاج داشته باشید!

فهرست مطالب

 • ۲.۱. استخراج انفرادی
 • ۲‌.۲. استخر استخراج
 • ۶.۱. برق
 • ۶.۲‌. دشواری هر بلاک
 • ۶.۳. ارزش لایت کوین
 • ۶.۴. راه‌های دیگر دریافت لایک‌کوین را در نظر داشته باشید
 • ۶.۵. ریسک‌های اصلی

استخراج چیست؟

در جهان واقعی، تمام سیستم ‌های مالی به یک مرجع مرکزی نیاز دارند تا تراکنش‌ها را تایید و آن‌ها را پردازش کند. برای مثال، اگر شما بخواهید مقداری پول برای دوست خود بفرستید، احتمالا از یک بانک استفاده می‌کنید‌.

پول از حساب شما خارج شده و پس از چند روز، وارد حساب دوستتان می‌شود. ساده است!

با این حال، برای انجام این کار باید از یک واسطه استفاده کنید، که همان بانک است! مشکل این است که وقتی از یک واسطه استفاده می‌کنید، باید کاملا به آن اعتماد کنید.

باید اطلاعات شخصی زیادی را در اختیارشان گذاشته و برای نگه‌داری پول خود به آن‌ها اعتماد کنید.

ممکن است خاطرتان باشد که در رکود شدید مالی که در سال ۲۰۰۸ رخ داد، بانک‌های زیادی ورشکسته شدند و افراد تمامی پولی را که ذخیره کرده بودند، از دست دادند. اتفاق بسیار سنگینی که به خاطر اعتماد به آن‌ها رخ داد! اما در دنیای ارز رمز‌نگاری ‌شده همه چیز متفاوت است.

تراکنش ‌های بلاک ‌چین غیر متمرکز هستند؛ به این معنا که هیچ فرد یا مرجعی به صورت انفرادی آن را کنترل نمی‌کند. حتما دارید به این فکر می‌کنید که تایید و پردازش تراکنش ‌ها بدون واسطه چطور ممکن است؟ علت آن چیزی به نام دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) است که توسط هزاران استخراج ‌کننده‌ی مختلف مدیریت می‌شود!

به جای اینکه یک فرد یا شرکت (مثل بانک) بر روی آن کنترل داشته باشند، همه کنترل آن را در دست دارند! افراد، برای اینکه یک استخراج‌ کننده شوند، از قدرت محاسباتی خود استفاده می‌کنند تا به آن‌ها در حل معماهای ریاضی کمک کند.

دلیل اینکه به کامپیوترها نیاز داریم این است که طراحی آن‌ها به گونه‌ایست که هیچ انسانی نمی‌تواند آن‌ها را حل کند. زمانی که معما حل شود، بلاک تراکنش ‌ها تایید می‌شود.

بنابراین، چرا افراد از کامپیوتر خود استفاده می‌کنند تا به آن‌ها در پردازش/تایید یک تراکنش کمک کند، آن هم وقتی که زمان و پول و برق زیادی مصرف می‌کند؟

استخراج‌ کنندگان، به عنوان نوعی تشکر برای کمک‌شان، کوین‌هایی را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. (در مورد لایت ‌کوین، استخراج‌ کنندگان لایت‌ کوین دریافت می‌کنند). این موضوع به بلاک‌ چین کمک می‌کند تا به شکلی غیر متمرکز کار خود را انجام دهد!

استخراج روشی عالی است برای اینکه در عین حمایت از اجتماع ارز رمزنگاری ‌شده، سود کسب کنیم. اگرچه، مشهورتر شدن استخراج به معنای بیشتر شدن رقابت است.

درست مثل این است که هزاران فرد در حال تلاش برای حل یک معما باشند. هر استخراج ‌کننده‌ای که زودتر آن را حل کند، پاداش را دریافت می‌کند! (این سیستم استخراج با نام PoW یا اثبات کار (Proof-of-Work) شناخته شده است؛ با این حال، سیستم‌های دیگری هم هستند که در بلاک ‌چین‌های دیگر به کار گرفته می‌شوند؛ مثل بلاک ‌چین Neo که از PoS یا اثبات سهام استفاده می‌کند).

حالا که می‌دانید استخراج چیست، بیایید نگاهی داشته باشیم به اینکه استخراج در بلاک چین لایت‌ کوین چگونه انجام می‌گیرد!

استخراج لایت کوین چگونه انجام می‌گیرد؟

حالا که لایت‌ کوین مشهورتر شده است، افراد بیشتری وقت خود را صرف استخراج آن می‌کنند. اکنون، گزینه‌های مختلف زیادی برای شما وجود دارد که به بودجه‌ی شما بستگی دارد. برای شروع، بیایید نگاهی داشته باشیم به اینکه استخراج انفرادی چیست.

استخراج انفرادی

اگر تصمیم شما بر این باشد که تمام تجهیزات مورد نیاز را خودتان به تنهایی خریداری کرده و هیچ مسئولیتی را با دیگر افراد شریک نشوید، نام این کار استخراج انفرادی است.

فایده‌ی اصلی این کار در این است که دیگر لازم نیست پاداش‌های استخراج خود را با دیگران شریک شوید؛ به این معنا که می‌توانید پول بیشتری کسب کنید! بر خلاف استخر استخراج (که درمورد آن در ادامه توضیح خواهیم داد)، لازم نیست که هیچ کارمزدی پرداخت کنید.

با این حال، مهم است به یاد داشته باشید که باید خودتان به تنهایی در تجهیزات استخراج سرمایه‌ گذاری کرده و تمام هزینه‌ی برق را نیز خودتان به تنهایی پرداخت کنید. هزینه‌ی این کار ممکن است بسیار زیاد شود؛ در صورتی که از پس پرداخت آن بر نیایید، باید گزینه‌ی دیگری را مد نظر قرار دهید.

تعداد دفعات دریافت پاداش نیز ممکن است تا حدودی متغیر باشد؛ به این معنا که ممکن است روزها یا حتی هفته‌ها هیچ پاداشی دریافت نکنید.

استخر استخراج

اگر فکر می‌کنید که هزینه‌های استخراج انفرادی ریسک بالایی به حساب می‌آید، پس بهتر است که پیوستن به یک استخر استخراج را مد نظر قرار دهید.

استخر استخراج جایی است که شما و دیگر استخراج ‌کنندگان، منابع خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و در نتیجه شانس بیشتری برای دریافت پاداش بلاک داشته باشید؛ چرا که در این صورت قادر به تولید نیروی بیشتری خواهید بود! به علاوه، درآمدتان نیز ثبات بیشتری خواهد داشت.

این شرایط را مثل لاتاری در نظر بگیرید. اگر شما دارای یک بلیط از بین صد هزار بلیط باشید، احتمالا هیچ وقت برنده نخواهید شد. اگر برنده شوید، پاداش آن بسیار زیاد است؛ اما احتمالا این اتفاق رخ نخواهد داد! اما اگر به استخر استخراجی با ۵۰,۰۰۰ فرد دیگر بپیوندید، هر بار که استخر شما برنده می‌شود، شما نیز سهم خود را بر مبنای یک بلیط خود دریافت می‌کنید. درباره‌ی استخراج لایت ‌کوین نیز به همین شکل بوده و سهم پاداش شما مطابق با میزان نیرویی که به اشتراک گذاشته‌اید، خواهد بود.

با این حال، گاهی اوقات لازم است که برای پیوستن به یک استخر استخراج کارمزد پرداخت کرده و این کار به نظرتان آزار‌دهنده باشد. همچنین، به جای اینکه تمام پاداش را برای خود بردارید، باید آن را با دیگر استخراج کنندگان شریک شوید!

صدها استخر استخراج لایت‌ کوین وجود دارد که می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید؛ با این حال، ما دو مورد معروف از این استخرها را در ادامه معرفی می‌کنیم.

استخر استخراج لایت ‌کوین

استخر استخراج لایت کوین یکی از استخرهای اصلی بوده و از سال ۲۰۱۱ نیز شروع به کار کرده است. یکی از مزایای اصلی استخر استخراج لایت ‌کوین این است که از شما کارمزدی مطالبه نمی‌کند!

آن‌ها از سیستمی به نام “پرداخت به ازای هر سهم” (PPS) استفاده می‌کنند. این سیستم به این معناست که تعداد پاداش‌های لایت‌ کوینی که دریافت می‌کنید، مطابق با میزان نیرو و برقی است که به اشتراک می‌گذارید.

علاوه بر این، از پرداخت‌های سریع و رایگان نیز بهره‌مند می‌شوید. از لحاظ امنیت نیز تایید هویت دو مرحله‌ای وجود دارد.

Antpool

Antpool که در چین قرار دارد، یکی از بزرگ‌ترین استخرهای موجود برای استخراج لایت ‌کوین است. برای ارزهای رمزنگاری‌ شده‌ی دیگر، مثل بیت‌ کوین یا اتریوم نیز استخرهایی وجود دارد.

با اینکه Antpool برای عضویت هیچ کارمزدی مطالبه نمی‌کند، اما برای هر بلاکی که استخر استخراج می‌کند، تمام کارمزدهای تراکنش‌ها را ثبت و نگه‌داری می‌کند. با این حال، تمام پاداش‌های بلاک‌ تقسیم می‌شوند.

مقدار پاداشی که دریافت می‌کنید، بر اساس میزان نیرویی که به اشتراک می‌گذارید بوده و پرداخت‌ها نیز به صورت روزانه انجام می‌گیرند.

استخراج ابری

اگر از اینکه پول زیادی برای تجهیزات گران هزینه کنید خوشتان نمی‌آید و در عین حال، باز هم می‌خواهید که استخراج را تجربه کنید، گزینه‌ی سومی هم وجود دارد!

استخراج ابری (Cloud Mining) جایی است که شما یک ریگ (rig) استخراج لایت ‌کوین می‌پردازید تا تمام کارها را برای شما انجام دهد! تنها چیزی که به آن احتیاج دارید یک کامپیوتر است!

نکته: ریگ استخراج اساسا تشکیل شده از تعدادی کامپیوتر است که تنها برای استخراج ارز رمزنگاری ‌شده به کار برده می‌شوند! هر چه تعداد کامپیوترها در ریگ شما بیشتر باشد، می‌توانید بیشتر استخراج کنید!

این مورد، گزینه‌ای عالی برای مبتدیان است؛ زیرا لازم نیست که سخت ‌افزار گرانی را خریداری کنند که برق زیادی مصرف می‌کند!

البته، هیچ چیز در زندگی رایگان نیست؛ باید مقدار معینی پول سرمایه‌ گذاری کرده تا به پاداش‌های استخراج ابری دسترسی پیدا کنید. هر چه پول بیشتری سرمایه‌ گذاری کنید، تعداد کوین‌ هایی که دریافت می‌کنید نیز بیشتر خواهد بود.

با این حال، باید حواستان کاملا جمع باشد که از چه شرکت استخراج ابری استفاده می‌کنید. کلاهبرداران زیادی وجود دارند که پول شما را می‌گیرند، بدون اینکه حتی یک ریگ داشته باشند. قبل از اینکه پولی بفرستید، تحقیق کنید.

یکی از وبسایت‌های مشهور استخراج ابری لایت ‌کوین Hashflare است. این شرکت که در استونیا قرار دارد از سال ۲۰۱۴ سرویس‌های استخراج ابری لایت‌ کوین را ارائه می‌کند. در حقیقت، اگر نمی‌توانید که از پس خرید تجهیزات خود بر بیایید و/یا نمی‌خواهید ریسک کنید، احتمالا بهترین راه‌حل برای شما همین مورد است.

اگر تصمیم شما بر استخراج انفرادی باشد یا بخواهید به یک استخر استخراج بپیوندید، باید سخت ‌افزارهایی را خریداری کنید. بیایید بررسی کنیم که به چه چیزهایی نیاز خواهید داشت!

تجهیزات سخت‌ افزاری لایت‌ کوین

زمانی که استخراج لایت ‌کوین برای اولین بار آغاز شد، امکان کسب سود عالی تنها با استفاده از یک واحد پردازش مرکزی (CPU) و یک واحد پردازش گرافیکی (GPU) وجود داشت.

اینکه امکان چنین کاری وجود داشت، بسیار عالی بود؛ زیرا به این معنا بود که شما می‌توانستید مقدار بسیار کمی پول سرمایه ‌گذاری کرده و در عین حال، باز هم پول کسب کنید! با این حال، اکنون این امکان وجود دارد که سخت ‌افزاری خاص با نام ASIC (مدارهای مجتمع با کاربرد خاص) را برای استخراج لایت ‌کوین خریداری کنید.

این سخت‌افزارها (ASIC) بسیار قوی‌تر از CPU و GPU هستند؛ به این معنا که شانس دریافت پاداش استخراج آن‌ها بسیار بیشتر است.

فرض کنید که وارد یک مسابقه‌ی فرمول یک شده‌اید؛ اگر شما یک فورد فیستا داشته و بقیه، همه فراری داشته باشند، آیا فکر می‌کنید که شانسی برای برنده شدن دارید؟ هیچ شانسی ندارید!

متاسفانه، این به این معناست که دیگر امکان استفاده از CPU یا GPU وجود ندارد، زیرا ASICها همیشه برنده خواهند بود!

اگر می‌خواهید که لایت ‌کوین استخراج کنید، حتما باید سخت ‌افزار زیر را مد نظر قرار دهید.

Antminer L3+: این سخت ‌افزار قوی‌ترین سخت ‌افزار استخراج لایت ‌کوینی است که می‌توانید بخرید. نه تنها سریع‌ترین سخت ‌افزار است، بلکه توسط تولیدکننده‌ای مشهور به نام “BitMain” ساخته شده است. هیچ سخت ‌افزار استخراج لایت ‌کوین دیگری توان رقابت با این سخت ‌افزار را ندارد.

تعداد محاسباتی که یک سخت ‌افزار می‌تواند در هر ثانیه انجام دهد به عنوان سرعت هش شناخته شده است. سرعت هش سخت ‌افزار Antminer L3+ برابر با ۵۰۴ مگا هش بر ثانیه است؛ یعنی اینکه همیشه معمای استخراج را سریع‌تر از سخت ‌افزارهای دیگر بازار حل می‌کند.

اگر به دنبال گزینه‌ی ارزان‌تری هستید، محصول قبلی Antminer که L3 نام دارد (نه L3+) نیز عملکردی بسیار عالی در استخراج لایت‌ کوین دارد. اگرچه، به اندازه‌ی یک جارو برقی پر سر و صداست!

فراموش نکنید که اگر نمی‌خواهید پول زیادی را برای سخت ‌افزاری گران صرف کنید، می‌توانید به جای آن از استخراج ابری استفاده کنید!

حالا که می‌دانید بهترین تجهیزات استخراج لایت‌ کوین برای خرید کدام است، بیایید بررسی کنیم که به چه نرم‌ افزاری احتیاج خواهید داشت!

نرم ‌افزار مورد نیاز برای استخراج لایت‌ کوین

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، اگر قصدتان برای استخراج لایت ‌کوین جدی است، بادوام‌ترین سخت ‌افزار برای کسب سود بالا Antminer L3 یا L3+ است.

یکی از عالی‌ترین ویژگی‌های آن این است که به راحتی نصب و راه ‌اندازی می‌شود. زمانی که محصول به دست شما می‌رسد، با یک فایل نصبی همراه خواهد بود. آنگاه، شما هم استخراج انفرادی و هم پیوستن به یک استخر استخراج را به عنوان گزینه خواهید داشت. در اینجا نکاتی مفید برای شروع وجود دارد.

 1. از وبسایت BitMain (تولیدکننده‌ی Antminer) دیدن کرده و یک حساب ایجاد کنید.
 2. در کنترل اصلی سخت ‌افزار، دکمه‌ی IP Reporter را به مدت پنج ثانیه فشار دهید (تا زمانی که صدایی کوتاه بشنوید).

litecoin mining

 1. پس از این صدای کوتاه، آدرس IP شما بر روی صفحه نمایش داده خواهد شد. این آدرس را در وبسایت BitMain وارد کنید.

litecoin mining

 1. همین! حالا، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آدرس کیف ‌پول لایت ‌کوین خود که می‌خواهید کوین ‌های استخراجی شما به آن فرستاده شوند را وارد کنید!

اگر می‌خواهید که به یک استخر استخراجی بپیوندید، دستورات زیر را دنبال کنید.

 1. در حساب BitMain خود بر روی Miner Configuration کلیک کنید. سپس، بر روی General Settings کلیک کنید.
 2. حالا باید URL استخر استخراج خود، شناسه کاربری و رمز خود را نیز وارد کنید.

حالا که می‌دانید سخت ‌افزار استخراج لایت ‌کوین خود را چگونه راه ‌اندازی کنید، بیایید بعضی ریسک‌ها را نیز در نظر بگیریم.

آیا استخراج برای شما گزینه‌ی مناسبی است؟

قبل از اینکه بروید و سخت ‌افزار را بخرید، بسیار مهم است که این مسئله را در نظر داشته باشید که آیا پولی کسب می‌کنید یا خیر! هیچ فایده‌ای ندارد که وقتی در حال ضرر کردن هستید، پول زیادی را برای تجهیزات و برق هزینه کنید!

برق

همانطور که قبلا گفته شد، برای استخراج باید از قدرت محاسباتی خود استفاده کنید و هر چه قدر بیشتر از آن استفاده کنید، پاداش لایت ‌کوین بیشتری دریافت خواهید کرد. این کار برق بسیار زیادی را می‌طلبد!

زمانی که شروع به استخراج ‌کنید، به سرعت متوجه گران شدن قبض‌ برق خود می‌شوید!

قیمت برق، بسته به جایی که در آن زندگی می‌کنید، متفاوت است. برای مثال، بسیاری از استخراج ‌کنندگان در چین زندگی می‌کنند، زیرا قیمت برق در آن جا بسیار ارزان است. با این حال، در کشورهایی مثل آمریکا قیمت برق بسیار گران است.

شما باید میزان برق مصرفی خود را درنظر داشته و ببینید که آیا آنقدر کوین استخراج می‌کنید که ارزش این هزینه را داشته باشد یا خیر.

دشواری هر بلاک

استخراج شبیه به حل معمایی بسیار سخت است. در حقیقت، این معما آنقدر سخت است که هیچ انسانی نمی‌تواند آن را حل کند! در طول زمان سختی هر معما بیشتر و بیشتر می‌شود. وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد، دریافت پاداش استخراج برای کامپیوتر شما سخت‌تر شده و سودهای شما کاهش می‌یابند.

فروش مجدد سخت ‌افزار

زمانی که شما ماشینی را می‌خرید، احتمالا پس از چند سال تصمیم به فروش آن می‌گیرید تا بتوانید ماشینی جدیدتر خریداری کنید؛ درست است؟ مطمئنا، پولی که دریافت می‌کنید از آن مقدار پولی که برای خرید آن ماشین پرداخته بودید، کمتر است، اما باز هم مبلغی را دریافت می‌کنید! نام این مبلغ دریافتی، ارزش فروش مجدد (resell value) است.

سخت ‌افزار لایت ‌کوینی که خریداری می‌کنید، تنها برای استخراج ارز رمزنگاری ‌شده کاربرد خواهد داشت. زمانی که دشواری هر معما بیشتر می‌شود، سخت ‌افزار شما نیز ممکن است ارزش خود را از دست بدهد.

زمانی که افراد در سال ۲۰۱۱ استخراج لایت ‌کوین را آغاز کردند، امکان خرید GPU برای انجام این کار وجود داشت؛ اما از آن جایی که GPUها دیگر به قدر کافی قوی نیستند، نمی‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند!

ارزش لایت کوین

می‌دانم که اگر بتوانید با سخت ‌افزار جدید خود لایت‌ کوین‌های زیادی را استخراج کنید، بسیار عالی خواهد بود؛ اما اگر ارزش کوین‌ها کاهش یابد، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

در نظر داشتن این مسئله بسیار مهم است. برای مثال، اگر زمانی که در حال استخراج هستید، ارزش هر لایت کوین ۱۰۰ دلار بوده و روز بعد این ارزش به ۵۰ دلار کاهش یابد، بسیار ضرر خواهید کرد!

فراموش نکنید که ارز رمزنگاری‌ شده تا چه حد می‌تواند متغیر باشد. قیمت‌ها در عرض یک شب به شدت تغییر می‌کنند!

راه‌های دیگر دریافت لایک ‌کوین را در نظر داشته باشید

اگر شما به استخراج به عنوان راهی برای دریافت لایت کوین بیشتر فکر می‌کنید، خرید آن آسان‌تر خواهد بود. در این صورت، لازم نیست که پول زیادی را برای تجهیزات گران قیمت سرمایه‌ گذاری کنید.

در عوض، می‌توانید از آن پول استفاده کنید تا لایت ‌کوین بخرید! کارگزاران صرافی زیادی وجود دارند که امکان خرید لایت‌ کوین با کارت اعتباری (credit card) یا دبیت کارت (debit card) را فراهم کرده‌اند.

ریسک‌های اصلی

اصلی‌ترین نکته‌ی خرید تجهیزات برای استخراج لایت ‌کوین، کسب سود است. اگر به جای کسب سود، در حال ضرر کردن و از دست دادن پول‌های خود هستید، هیچ دلیلی برای انجام این کار وجود ندارد!

این به این معناست که میزان ریسک‌ها تا حدودی بالاست؛ خصوصا اگر پول زیادی را برای سخت ‌افزار هزینه کرده و قبض برقی با مبلغ بسیار بالا برای پرداخت داشته باشید!

همیشه شاخص‌های سودی را که در بالا اسم آن‌ها را آورده‌ایم بررسی کنید. اگر ارزش لایت‌ کوین تغییر کرد یا هزینه‌های برق شما افزایش یافت، جزئیات جدید را وارد حسابگر کنید تا مطمئن شوید که هنوز هم می‌توانید سود کنید.

نتیجه

می‌دانم که اطلاعات زیادی را در اختیار شما قرار داده‌ام، اما واقعا مهم است که قبل از هر چیز، تمامی ریسک‌ها را در نظر داشته باشید. اگر مقدار پول لازم برای خرید سخت‌افزار ASIC را بررسی کرده باشید، اکنون می‌دانید تا چه حد می‌تواند گران باشد!

بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که برای هیچ چیز عجله نکنید. اگر به دنبال این هستید که قبل از سرمایه‌ گذاری، استخراج را امتحان کنید، استخراج ابری گزینه‌ی مناسبی است!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.