استخراج با ASIC و آینده آن

افرادی که واقعا ارزهای رمزنگاری شده را درک می‌‌کنند, می‌‌دانند که استخراج, فقط یک روش برای کسب درآمد نیست و بخش مهم و اساسی هر ارز رمزنگاری شده‌‌ محسوب می‌‌شود. استخراج مکانیسمی است که بلاکچین را ایمن کرده و آن را به طور مداوم گسترش می‌‌دهد. استخراج ارز رمزنگاری شده‌‌ بیانگر نقش یک بانک مرکزی در هر اقتصاد مستقل است. استخراج, فرایندی است که پول جدید در آن ساخته می‌‌شود. تفاوت اصلی این است که در استخراج, ساخت پول جدید هزینه زیادی دارد و تحت قوانین شبکه خواهد بود. در اقتصادهای متمرکز, چاپ پول جدید ارزان است و با خواست سیاست‌‌مداران و بانک‌‌های مرکزی صورت می‌‌گیرد.

0 170

به این دلایل متعدد, بسیاری از VCها از اهمیت تبدیل شدن به شرکت‌‌کنندگان شبکه مثلا به عنوان استخراج‌‌کنندگان درون ارزهای رمزنگاری شده‌‌  PoW یا تاییدکنندگان/ سهامداران ارزهای PoS اطلاع کسب کردند. اریک تورنبرگ یک مطلب عالی درباره انتقال استخراج 1.0 به استخراج 2.0 نوشت. ظاهرا سرمایه گذاری و تامین مالی پروژه‌‌هایی که می‌‌شناسید, دیگر کافی نیستند. شرکت فعال, مدل جدید سرمایه گذاری کریپتو است. به همین خاطر است که ما یک صندوق سرمایه گذاری فنی با محوریت تحقیقاتی ایجاد کردیم. از نظر تاریخی, شرکت‌‌های سرمایه بر اساس شهرت و سرمایه با هم رقابت می‌‌کردند. با حرکت رو به جلو, صندوق‌‌های کریپتو بر اساس مهارت فنی و شرکت فعال در شبکه با هم همکاری خواهند کرد.

Jake Brukhman

با افزایش جاذبه این فلسفه, ما می‌‌خواهیم تعدادی مقاله درباره استخراج/ سهامداری در شبکه‌‌های مختلف, منتشر کنیم. در این مقاله درباره پیشرفت‌‌های اخیر در سخت‌‌افزار استخراج ASIC برای شبکه‌‌های PoW با تمرکز بر روی سخت‌‌افزار استخراج بیت‌‌کوین صحبت خواهیم کرد. این مقاله درباره علت دشوار بودن رقابت در بخش‌‌های ویژه, این که حاضرین جدید در این فضا چه کسانی هستند و این رقابت چگونه روی جنبه نامتمرکز بیت‌‌کوین و دیگر شبکه‌‌های PoW تاثیر می‌‌گذارد, صحبت خواهد کرد.

تاریخچه مختصر

افرادی که اهمیت استخراج در بیت کوین را درک کرده‌‌اند, از همان ابتدای پیدایش بیت کوین, استخراج آن را هم آغاز کرده‌‌اند. هدف ابتدایی, زنده و ایمن نگه داشتن شبکه بیت کوین بود. در نهایت هنگامی که ارزش بیت کوین بالا رفت, استخراج بیت کوین و انگیزه‌‌های مالی مرتبط با آن, یک اقتصاد جدید را ایجاد کرد. استخراج‌‌کنندگان به دنبال سخت‌‌افزار موثرتر استخراج بودند تا بتوانند با صرف انرژی یکسان, پاداش بیشتری کسب کنند. متعاقبا, استخراج بیت کوین از CPUها به GPUها و سپس به FPGAها تغییر کرد. سرانجام, همه چیز به تخصصی‌‌ترین و بهترین شکل سخت‌‌افزار, یعنی مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (ASIC) ختم شد.

ASIC

توسعه سخت‌‌افزار استخراج: CPUها توسط GPUها و نهایتا توسط استخراج‌‌کنندگان ASIC جایگزین شدند. کپی‌‌رایت: اینتل, ان‌‌ویدیا و بیت‌‌مِین

ASICها شدیدا موثر هستند, زیرا در مقایسه با دیگر گزینه‌‌ها, نمی‌‌توانند هیچ کاری جز وظیفه مشخص مثل حل یک الگوریتم هشینگ خاص را انجام دهند. CPUها, GPUها و حتی FPGAها چیپ‌‌های سخت‌‌افزاری هستند که می‌‌توان آن‌‌ها را برای انجام فعالیت‌‌های مختلفی برنامه‌‌ریزی کرد. آن‌‌ها در محدوده کلی بودن این وظایف تفاوت دارند. CPUها می‌‌توانند هر نرم‌‌افزاری را اجرا کنند. GPUها نیازمند کد اختصاصی هستند و فقط هنگامی موثر می‌‌باشند که برای اجرای کد شدیدا موازی به کار گرفته شوند. FPGAها یک قدم جلوتر هستند زیرا برای طراحی یک سخت‌‌افزار سفارشی به جای نوشتن چند کد نرم‌‌افزاری به کار می‌‌روند.

چرا فقط چند شرکت ASIC استخراجی وجود دارد؟

ASICها نیازمند یک سخت‌‌افزار کاملا سفارشی برای تحقق این سطح از عملکرد هستند. عملکرد یک چیپ ASIC به دو فاکتور بستگی دارد:

1- کیفیت طراحی چیپ چقدر حرفه‌‌ای است؟

2- فناوری گره مورد استفاده برای ساخت چیپ‌‌ها, مثلا کوچکترین ویژگی‌‌های درون آن به چه شکل است؟

بهبود تمام این فاکتورها نیازمند زمان بسیار بیشتر در توسعه و آزمایش نرم‌‌افزارها می‌‌باشد. هرچند طراحی چیپ به نسبت بخش فناوری تولید, جزو زمینه‌‌های بازتر رقابت محسوب می‌‌شود. با توجه به این مسئله, فناوری جدید گره نیازمند ساختارهای جدید چیپ می‌‌باشد که سرمایه گذاری‌‌های بسیار وسیعی را می‌‌طلبد. به همین خاطر, این ناحیه تحت سلطه برخی از حاضرین همیشگی مثل اینتل, سامسونگ و TSMC کشور تایوان در آمده‌‌است. نام‌‌های بزرگ درون صنعت استخراج مثل بیت‌‌مِین معمولا چیپ‌‌های خود را نمی‌‌سازند و درعوض از خدمات یک یا چند حاضرین همیشگی کمک می‌‌گیرند. به عنوان مثال, TSMC همکار سازنده چیپ برای بیت‌‌مِین می‌‌باشد.

وضعیت فعلی رقابت استخراج ASIC بیت کوین

بهبود عملکرد استخراج ASICها با تحقق طراحی بهتر چیپ و استفاده از همین فناوری گره, ممکن خواهد بود. به عنوان مثال, این اتفاق برای استخراج‌‌کننده Whatsminer M10 Bitcoin افتاد. استخراج‌‌کننده M10 همانند استخراج‌‌کننده S9i بیت‌‌مِین, از همین فناوری 16 نانومتری استفاده می‌‌کند. استخراج‌‌کننده M10 از 315 چیپ ASIC برای ساخت نرخ هشینگ 33 TH/s تا حدود 100 MH/s به ازای هر چیپ استفاده می‌‌کند. S9i از 189 چیپ برای ایجاد نرخ هشینگ 14.5 TH/s برای 77 MH/s به ازای هر چیپ بهره می‌‌گیرد. مقایسه مصرف نیروی چیپ هر دو استخراج‌‌کننده, مصرف مشابه نیروی حدود 7.25 وات به ازای چیپ را نشان می‌‌دهد. در حالیکه نسبت هزینه به چیپ برای استخراج‌‌کننده M10 در حال حاضر حدود 3 برابر S9i می‌‌باشد, این مقایسه فقط شاخصی برای عملکرد چیپ ASIC و بهبود آن بدون استفاده از یک فناوری گره جدید خواهد بود.

ASIC

مقایسه بین حالت  BTC/BCH) SHA256) استخراج‌‌کنندگان ASIC. قیمت‌‌ها برای نزدیک‌‌ترین بخش تحویل هستند.

هرچند تغییر موقعیت از یک گره فناوری به فناوری بعدی, مثلا انتقال از 28 نانومتری به 16 نانومتری, می‌‌تواند سبب بهبودهای شگفت‌‌انگیز عملکرد شود. مثالی در این رابطه, تفاوت عملکرد بین چیپ‌‌های استخراج S7 و S9 بیت‌‌مِین می‌‌باشد. هرچند این بهبودهای شگفت‌‌انگیز به سادگی رخ نمی‌‌دهند. برای وقوع انتقال چنین فناوری, مسائل اقتصادی باید توجیه‌‌پذیر باشند. تولید چیپ با استفاده از فناوری جدید کافی نیست و باید بتوان آن را در ابعاد و سودهای وسیع هم مورد استفاده قرار داد. این ابعاد و سودهای وسیع به تعداد چیپ‌‌های فعال هر تولیدکننده به ازای ویفر نیمه‌‌هادی (semiconductor wafer) اطلاق می‌‌شود. بازدهی پایین به معنای هزینه بالاتر به ازای هر چیپ است که می‌‌تواند مزایای اقتصادی آن‌‌ها به نسبت نسل‌‌های قدیمی چیپ را از بین ببرد. به این دلایل, بسیاری از تولیدکنندگان چیپ مثل اینتل با فناوری گره‌‌های 10 و 7 نانومتری دست و پنجه نرم می‌‌کنند و دچار مشکل شده‌‌اند.

ASIC

از قرص سیلیکان برای ساخت چند چیپ ASIC به صورت همزمان استفاده می‌‌شود. سپس چیپ‌‌ها تقسیم می‌‌شوند و در بسته‌‌بندی‌‌های جداگانه قرار می‌‌گیرند. بازدهی, تعداد چیپ‌‌های فعال به ازای هر ویفر است. فناوری جدید گره‌‌ها معمولا دچار بازدهی پایین می‌‌شود.

با این که برخی از شرکت‌‌ها مثل TSMC می‌‌توانند چیپ‌‌های کوچکتر در ابعاد 10 یا حتی 7 نانومتری تولید کنند, بحث اقتصادی این سیستم‌‌ها برای تولید انبوه هنوز مناسب نشده ‌‌است. به خاطر بازدهی پایین, هزینه ساخت چیپ‌‌ها با این فناوری‌‌ها می‌‌تواند بالاتر از فناوری‌‌های قدیمی باشد. هرچند تعدادی از شرکت‌‌های سخت‌‌افزاری استخراج, محصولاتی را بر پایه این فناوری‌‌ها تولید کرده‌‌اند.

به عنوان مثال, Innosilicon که در هنگ‌‌کنگ قرار دارد, در حال حاضر استخراج‌‌کننده T2 Turbo SHA256 خود که از چیپ‌‌های ASIC 10 نانومتری سامسونگ استفاده می‌‌کنند را به فروش می‌‌رساند. عملکرد این استخراج‌‌کننده با میزانی که Whatsminer M10 برای میزان هش به ازای وات استفاده می‌‌کند قابل قیاس است. به علاوه, GMO miner ژاپنی در ژوئن 2018, بر اساس فناوری 7 نانومتری, استخراج‌‌کننده B2 SHA256 را عرضه کرده‌‌است. استخراج‌‌کننده B2 متعاقب نسخه B3 به‌‌روزشده‌‌ای که می‌‌توانست نرخ هش 33 TH/s را محقق کند, منتشر شد. سامسونگ هم اعلام کرده که در آوریل 2018, چیپ‌‌های استخراج 10 نانومتری را در استخراج‌‌کننده Halong’s Dragonmint به کار خواهد گرفت.

رقابت ASIC به کجا می‌‌رود؟

بحث اصلی در این مقاله روی توسعه استخراج بیت کوین (SHA256) در ASIC ها است . رقابت در استخراج خیلی بزرگتر از این حرف‌‌ها است. تمامی شرکت‌‌ها وارد رقابت استخراج بیت کوین شده‌‌اند که این کار, سایر الگوریتم‌‌های هش را به منظور بیشینه‌‌کردن سود و سهم بازارشان, گسترش می‌‌دهد. تاکنون, شرکت Bitmain بزرگترین عرضه‌‌کننده استخراج‌‌کنندگان ASIC برای سایر الگوریتم‌‌های هش مانند Scrypt , Ethhash و Equihash بوده است.

علاوه بر این, با پول‌‌‌‌های زیادی که در این رقابت, خالص‌‌سازی می‌‌شوند, انتظار می‌‌رود که تعدادی از شرکت‌‌های سخت‌‌افزاری مرتبط با استخراج, رشدهایی داشته باشند. حتی من انتظار دارم که بعضی از شرکت‌‌های بزرگ نیم‌‌رسانا مانند AMD , Nvidia و Samsung وارد این رقابت بشوند. AMD برای مثال پیش‌‌تر اهمیت بخش استخراج سخت‌‌افزار را شناسایی کرده‌‌بود. بعضی از شرکای محصولات GPU , شروع به فروش کارت‌‌های GPU ویژه استخراج کرده‌‌اند که شامل اتصالات اضافی مورد نیاز برای بازی نمی‌‌شود. اگر آن‌‌ها به تیم‌‌های طراحی‌‌شان دستوری برای طراحی و ساخت تراشه‌‌های استخراج ASIC بدهند, این موضوع یک سورپرایز تلقی نخواهد شد.

رقابت استخراج چگونه روی تمرکز زدایی تاثیر می‌‌گذارد؟

گرمای استخراج رقابتی ASCI برای اکوسیستم بسیار مفید بوده و این مطلب تاکنون اثبات‌‌شده است. با وجود شرکت‌‌های متعدد استخراج ASIC, ماهیت توزیعی ارزهای رمزنگاری شده‌‌ تقویت شده‌‌است. به خاطر این که استخراج‌‌کنندگان ASIC بین این شرکت‌‌ها تقسیم شده‌‌اند, یک شرکت نمی‌‌تواند انحصار تکی برای خود ایجاد کند و تنها برنده رقابت باشد.

رقابت‌‌ها سبب می‌‌شوند که قیمت‌‌ها کاهش پیدا کنند و انرژی موثر بیشتری به استخراج‌‌کنندگان منتقل شود. کاربران معمولی قادرند تا استخراج‌‌کنندگانی نسبتا ارزان‌‌تر را با افزایش تقویت تقسیم‌‌بندی و امنیت شبکه به دست بیاورند. علاوه بر این, تولیدکنندگان, انگیزه بیشتری برای موفقیت سریع‌‌تر در بازار و سهم بازار, با فناوری بیشتر دارند. در نتیجه, استخراج مخفیانه نمی‌‌تواند خیلی سودآور باشد و تمام شرکت‌‌کنندگان شبکه شرایطی عادلانه خواهند داشت.

در نتیجه, افزایش سود در توزیع شبکه در اصل موضوع و در تولید استخراج ASIC , نشانه‌‌های بسیار مثبتی برای اکوسیستم است. این نشانه‌‌هایی است که باعث می‌‌شود ارزهای رمزنگاری شده از فاز حدس و گمان خارج شده و وارد فاز ساخت ارزش شوند. شبکه‌‌های ساخت توزیع‌‌شده با شرکای شبکه توزیع‌‌شده, لایه‌‌ای پایه‌‌ای هستند که پیش از رسیدن به استفاده حقیقی, از این وضعیت استفاده می‌‌کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.