استخراج اتریوم چیست؟

روند استخراج اتریوم تقریبا مشابه بیت کوین است. برای ایجاد هر بلوک از معاملات،استخراج کننده‌ها از قدرت پردازشی رایانه خود استفاده می‌کنند تا یکی از آن‌ها موفق شود. تقریبا هر ۱۲-۱۵ ثانیه، یک استخراج کننده یک بلوک پیدا می‌کند و سودآوری استخراج کننده‌ها بستگی به شانس و میزان قدرت محاسباتی آن‌ها دارد.

0 158

امروزه، استخراج کننده‌ها نقش مهمی در تضمین کارایی اتریوم ایفا می‌کنند. بسیاری از کاربران جدید فکر می‌کنند که تنها هدف استخراج تولید اترها به روشی است که نیازی به صادر کننده‌ی مرکزی نباشد. این تفکر صحیح است. کوین‌های اتریوم از طریق فرایند استخراج با سرعت ۵ اتر در هر بلوک استخراجی ایجاد می‌شوند. اما استخراج نقش مهم دیگری نیز دارد. معمولا، بانک‌ها مسئول نگه داشتن سوابق دقیق تراکنش‌ها هستند. آن‌ها تضمین می‌کنند که پول ناگهانی و به صورتی اسرار امیز ایجاد نمی‌شود و کاربران فریبکاری نکرده و پول خود را بیش از یک بار خرج نمی‌کنند.

با این حال، بلاک چین ها یک روش کاملا جدید برای نگهداری سوابق معرفی می‌کنند که در آن کل شبکه به جای یک واسطه، معاملات را تایید می‌کند و آن‌ها را به دفتر کل عمومی اضافه می‌کند

اگرچه هدف ایجاد یک نظام پولی “بدون نیاز به اعتماد” است، اما هنوز هم کسانی باید سوابق مالی را حفظ کنند، تا اطمینان حاصل شود که کسی تقلب نمی‌کند.

استخراج یکی از نوآوری‌هایی است که باعث عدم تمرکز بر روی حفظ اطلاعات می‌شود. استخراج‌کننده‌ها در مورد پیشینه‌ی معامله اتفاق نظر دارند. اگر چه اتریوم به دنبال روش‌های دیگری برای دستیابی به توافق در مورد اعتبار معاملات است، اما در حال حاضر استخراج پلتفرم را سرپا نگه می‌دارد.

استخراج اتریوم چگونه عمل می‌کند

امروزه، روند استخراج اتریوم تقریبا مشابه بیت کوین است. برای هر بلوک از معاملات، استخراج کننده‌ها از رایانه به طور مکرر و بسیار سریع برای حدس زدن پاسخ هایی برای یک معما استفاده می‌کنند، تا یکی از آن‌ها برنده شود.

استخراج کننده‌ها هدر منحصربه فرد بلوک (از جمله برچسب زمان و نسخه نرم افزار) را از طریق یک تابع هش (تابعی است که به صورت تصادفی رشته‌ای ثابت از اعداد و حروف را باز می‌گرداند) به اجرا در می‌آورند؛ با تغییر مقدار نانس هدر، مقدار هش به دست آمده از تابع هش عوض می‌شود.

استخراج‌کنندگان با استفاده از اینکار هش‌های متفاوتی تولید می‌کنند و اگر استخراج کننده‌ هشی را بیابد که با هش بلاک مطابقت داشته باشد، به او اتر پاداش داده می‌شود و بلوک در سراسر شبکه برای تأیید و اضافه کردن به دفترکل، پخش خواهد شد. اگراستخراج کننده‌ی B هش را بیابد، استخراج کننده‌ی A کار بر روی بلوک فعلی را متوقف می‌کند و روند استخراج را برای بلوک بعدی شروع خواهد کرد.

تقلب در این بازی برای استخراج کننده‌ها سخت است. هیچ راهی برای جعل این کار وجود ندارد. به همین دلیل روش حل معما “اثبات کار” نام دارد. یک استخراج کننده تقریبا هر ۱۲-۱۵ ثانیه، یک بلوک پیدا می‌کند. اگر استخراج‌کننده‌ها سریع‌تر یا آهسته‌تر از این زمان معماها را حل کنند، الگوریتم به طور خودکار سختی معما را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که استخراج‌کنندگان به حدود همان ۱۲ ثانیه زمان حل مسئله بازگردند.

استخراج کننده‌ها به طور تصادفی این اتر را کسب می‌کنند و سودآوری آن‌ها بستگی به شانس و میزان قدرت محاسباتی دارد که به آن اختصاص می‌دهند.

ethash الگوریتم مشخصی از اثبات کار است که اتریوم از آن استفاده می‌کند. این الگوریتم به گونه‌ای طراحی شده که نیاز به حافظه بیشتری دارد و استخراج اتر به وسیله ASICهایگران قیمت (تراشه‌های تخصصی برای استخراج بیت کوین) را سخت می‌کند.

ethash تقریبا در زمینه مبارزه با ASICها موفق شده است، زیرا ASICهای اختصاصی برای استخراج اتریوم در دسترس نیستند (حداقل تاکنون در دسترس نیستند).

علاوه بر این، از آنجا که هدف اتریوم انتقال استخراج مبتنی بر “اثبات کار” (proof-of-work ) به استخراج مبتنی بر “اثبات سهام” (proof of stake) است، خرید یک ASIC ممکن نیست انتخابی هوشمندانه باشد، زیرا احتمالا برای مدت طولانی مفید نخواهد بود.

تغییر به اثبات سهام

اتریوم ممکن است برای همیشه نیازی به استخراج کننده‌ها نداشته باشد. توسعه‌دهندگان در حال فعالیت برای تغییر پروتکل شبکه به اثبات سهام هستند. الگوریتمی که در آن شبکه توسط صاحبان کوین حفظ می‌شود. هنگامی که این الگوریتم گسترده شود، اثبات سهام می‌تواند وسیله‌ای برای دستیابی به توافق توزیع شده باشد که از منابع کمتری استفاده می‌کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.