استخراج‌‌گران چینی بیت کوین‌‌ در ایران علی‌‌رغم برق ارزان، دچار مشکل شده‌‌اند

بسیاری از استخراج‌‌گران چینی رمز ارز در پی جبهه‌‌گیری دولت چین در برابر رمز ارزها و فرایند تولید آنان به مناطق دارای برق ارزان قیمت و سیاست‌‌های مطلوب‌‌تر مهاجرت کرده‌‌اند. با سقوط سریع قیمت بیت کوین‌‌ در اواخر سال 2018 و بالا رفتن هزینه برق، سرمایه‌‌گذاران چینی در عرصه استخراج به دنبال مکان‌‌های جایگزین برای تداوم کسب‌‌وکار خود هستند. از اواخر سال 2018، کشور نفت‌‌خیز ایران هم به نقطه تمرکز استخراج‌‌کنندگان چینی تبدیل شده است. این کشور به دلیل برق ارزان که چیزی در حدود 0.006 دلار در هر کیلووات ساعت است، در حال جذب تعداد زیادی از استخراج‌‌کنندگان بیت کوین‌‌ است.

0 141

قوانین سفت و سخت بر استخراج کریپتو در چین به دلیل نگرانی‌‌ها درباره عملکرد آن و مصرف بالای انرژی، استخراج‌‌گران را به عوض کردن سریع محل کارشان وادار شدند.

در چنین وضعیتی، استخراج‌‌کنندگان چینی در حال عبور از مرزها برای تداوم کار خود هستند اما باید از موانع زیادی عبور کنند. استخراج‌‌کنندگان بزرگ عملیات‌‌هایشان را در خارج از کشور به کانادا، ایالات متحده، ایسلند و غیره می‌‌برند، در حالی که بیشتر استخراج‌‌کنندگان کوچک و متوسط به دلیل نزدیکی جغرافیایی به تایلند، کامبوج و ویتنام در شرق آسیا می‌‌روند.

از اواخر سال 2018، کشور نفت‌‌خیز ایران هم به نقطه تمرکز استخراج‌‌کنندگان چینی تبدیل شده است. این کشور به دلیل برق ارزان که چیزی در حدود 0.006 دلار در هر کیلووات ساعت است، در حال جذب تعداد زیادی از استخراج‌‌کنندگان بیت کوین‌‌ است.

در مقابل، برق ارائه شده توسط ایستگاه‌‌های برق‌‌آبی در منطقه جنوب غربی چین چیزی 0.1 یوان (0.15 دلار) بر کیلووات ساعت در زمان پرآبی در تابستان هزینه دارد. وقتی هم زمستان بیاید هزینه سه برابر شده و به 0.04 دلار بر کیلووات ساعت می‌‌رسد.

لیو فنگ (Liu Feng)، که یک استخر استخراج بیت کوین‌‌ با بیش از 20 هزار واحد انت‌‌ماینر T9 دارد، توسط برق ارزان ایران اغوا شد و جزو اولین استخراج‌‌کنندگانی بود که به سمت این کشور نفت‌‌خیز شتافت.

بیش از 90 درصد از برق ایران توسط گاز طبیعی فراوان آن تولید می‌‌شود. ایران برای ایستگاه‌‌های برق سیاست‌‌های ترجیحی ارائه می‌‌کند.

فنگ می‌‌گوید: اگر شمال بخواهید در ایستگاه‌‌های انرژی در ایران سرمایه گذاری کنید، دولت به مدت پنج سال به شما گاز طبیعی می‌‌دهد که هزینه برق را بیشتر کاهش می‌‌دهد. هزینه بنزین تنها 0.6 یوان (0.09 دلار) در لیتر و گازوییل 0.4 یوان (0.06 دلار) در لیتر هزینه دارد. هزینه نیروی کار نسبتا ارزان است».

همین موضوع ایران را به بهشت استخراج کریپتو تبدیل کرده است. این قضیه هرچه جذاب به نظر می‌‌رسد اما فرایند ایجاد مزارع استخراج در ایران کار ساده‌‌ای نیست.

فنگ گفت: به دلیل یارانه زیادی که دولت به بخش انرژی می‌‌دهد، این دستگاه پرمصرف را در لیست 2000 قلم ممنوع وارداتی قرار داده است.

اما گمرک مرزها باعث نشده که لیو واردات استخراج‌‌کنده به ایران را متوقف کند. او با کمک برخی عوامل که استخراج‌‌کنندگان را پردازنده کامپیوتری معرفی می‌‌کند، توانسته است برای بار اول 3000 انت‌‌ماینر T9 را با موفقیت از مرز عبور دهد.

او می‌‌گوید: اما ریسک توقیف ماینرها در مرز بالاست. گفته می‌‌شود که گمرک ایران تا کنون 40 هزار ریگ استخراج کریپتو را توقیف و مصادره کرده است.

اما این تنها مرزبانی نیست که مانع کار استخراج‌‌کنندگانی مثل فنگ می‌‌شود. عبور از مرز تنها گام اول این ماراتن طولانی‌‌ست. فعالیت در یک محیط کاملا غریبه چالشی دیگر است.

فنگ می‌‌گوید: من یک ایستگاه برق پیدا کردم که برق را با قیمت 0.06 یوان (0.009 دلار) بر کیلووات ساعت می‌‌فروخت. پس از کسر هزینه‌‌های عملیات بر تقسیم 30/70 سود توافق کردیم. اما دو ماه بعد ایستگاه مدعی سود 50/50 شد و هزینه برق را دوبرابر کرد.

تلاش اول فنگ در ایران به سرعت به سر رسید و او ماینرهایش را فروخت. او چند ماه بعد با کمک یکی از دوستانش یک کارگاه فولاد پیدا کرد. خود صنعت فولاد، برق بسیار زیادی مصرف می‌‌کند و برق مصرفی 3000 ریگ استخراج در مقایسه با آن قطره به دریاست. اما سر و صدای این ریگ‌‌های استخراج توسط ساکنین محلی گزارش شد و همه دستگاه‌‌ها توقیف شدند.

با این حال طبق گفته مدیر یکی از شرکت‌‌های بزرگ در ایران، موقعیت در حال تغییر است.

این مدیر گفت: «در حال حاضر، تنها در مناطق آزاد تجاری ایران واردات و صادرات استخراج‌‌کننده مجاز و معاف از تعرفه است».

ساخت یک پارک صنعتی رایانش ابری در یک منطقه آزاد هم از طرف رییس جمهور ایران مورد استقبال قرار گرفته است.

این مدیر افزود: «سرمایه‌‌گذاران استخراج باید مقدار مشخصی هزینه برق به شبکه برق دولتی ایران بپردازند. استخرج‌‌کنندگان کوچک و متوسط می‌‌توانند برای ورود به پارک به صورت گروهی درخواست دهند. این پارک با حدود 900 مگاوات برق می‌‌تواند حدود 500 تا 600 هزار دستگاه استخراج را پشتیبانی کند که احتمالا آن را به بزرگ‌‌ترین مزرعه استخراج جهان تبدیل خواهد کرد».

طبق گفته این مدیر، در حال حاضر در این پارک بیش از 10 هزار ریگ فعال وجود دارد.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.