استخراج‌‌کنندگان ناشناس در حال پایان دادن به تسلط شرکت‌‌های بزرگ بر بیت‌‌کوین می‌‌باشند

شرکت‌‌های استخراج بزرگ مانند Btc.com همیشه تسلط کاملی بر فضای استخراج بیت‌‌کوین داشته‌‌اند. با این حال، داده‌‌های جدید Diar نشان می‌‌دهند که تعداد استخرهای ناشناس به شدت در حال افزایش می‌‌باشند و اکنون نزدیک به 23 درصد از قدرت هش شبکه بیت‌‌کوین را در اختیار گرفته‌‌اند. این روند در مورد شبکه بیت‌‌کوین کش نیز وجود دارد و استخرهای ناشناس حدود 17 درصد از این شبکه را در دست دارند.

0 84

مطالعات جدید نشان می‌‌دهند که طی ماه اول سال 2019، استخراج‌‌کنندگان ناشناس بیشتری بر روی شبکه بیت‌‌کوین در حال پردازش هستند. چند سال قبل، بیشتر استخرهای استخراج در زمان یافتن یک بلاک جدید، هویت خود را از طریق معیارهای کوین بیس آشکار می‌‌ساختند. با این وجود، استخراج‌‌کنندگان ناشناس در طول دو سال گذشته کنترل اصلی فعالیت‌‌ها را در دست گرفته‌‌اند و شرکت‌‌های بزرگ‌‌تر سهم قابل توجهی از نرخ هش را از دست داده‌‌اند.

استخراج‌‌کنندگان ناشناس بیت‌‌کوین باعث تغییر تسلط شرکت‌‌های بزرگ‌‌تر بر نرخ هش شده‌‌اند

صنعت استخراج بیت‌‌کوین بسیار رقابتی می‌‌باشد و بیشتر نرخ هش SHA-256 در چند سال اخیر در اختیار شرکت‌‌های استخراج بزرگ بوده است. در میان دو کوین SHA-256 محبوب برای استخراج (بیت‌‌کوین کش و بیت‌‌کوین)، 41.8 اگزاهش در ثانیه (EH/s) هم‌‌اکنون هردو بلاکچین را در وضعیتی ایمن قرار داده است. مطالعه اخیر محققین شرکت Diar نشان می‌‌دهد که استخراج‌‌کنندگان ناشناس در حال تغییر دادن این سلطه هستند.

Mystery Bitcoin Miners Are Altering Mining Pool Dominance

استخرهای ناشناس باعث پایان دادن به تسلط شرکت‌‌های بزرگی مانند Btc.com، Antpool، و Viabtc شده‌‌اند

بر اساس تحقیق Diar، “استخراج‌‌کنندگان ناشناس در پایان سال گذشته 22% بلاک‌‌ها را در اختیار داشتند، در حالی که این آمار در آغاز سال 2018 تنها 6% بود”. تحقیق مذکور چنین ادامه می‌‌دهد:

خروج استخراج کنندگان می‌‌تواند یکی از تاثیرات مثبت در این نتایج باشد، چرا که بسیاری از استخرها قدرت رایانشی خود را خاموش کردند و همین امر به تغییر سلطه در شبکه بیت‌‌کوین منتهی شده است.

محققین مذکور خاطرنشان کردند که رشد استخرهای استخراج ناشناس می‌‌تواند چندین “نگرانی” را به وجود آورد. پژوهش Diar توضیح می‌‌دهد که آشکار نساختن هویت از طرف استخراج‌‌کنندگان به این معنی نیست که جزو یکی از استخرهای استخراج شناخته‌‌شده نیستند. این محققین خاطرنشان می‌‌کنند که سه استخر بزرگ Btc.com، Antpool و Viabtc در طول سال گذشته درصدی از قدرت هش خود را از دست داده‌‌اند، اگرچه منابع استخراج‌‌شده آنها 55 درصد افزایش یافته است. در ژانویه 2018، این سه استخر نزدیک به 53 درصد از شبکه را در اختیار داشتند و اکنون 39 درصد در دست آنها می‌‌باشد.

بر طبق Coinmetrics، استخراج‌‌کنندگان ناشناس پس از پردازش 450,000 بلاک بیت‌‌کوین باز هم افزایش یافته‌‌اند

Diar تنها تیم تحقیقی نیست که متوجه روند افزایشی استخرهای ناشناس شده است. طی هفته اول سال 2019، سایت تحلیلی Coinmetrics متوجه همین نکته شد. بعد از پردازش داده‌‌های مربوط به 450,000 بلاک بیت‌‌کوین آخر، محققین دریافتند که “استخرهای ناشناس دوباره افزایش چشمگیری داشته‌‌اند”. Coinmetrics عنوان می‌‌دارد که در بین اواسط سال 2015 تا اواسط 2017، بیشتر استخراج‌‌کنندگان هویت خود را بر اساس معیارهای کوین بیس آشکار کردند.

بر طبق تیم Coinmetrics: “با این حال، در طول سال 2018، استخراج‌‌کنندگان ناشناس بسیار بیشتر شدند؛ این مسئله ممکن است به دلیل استفاده بیشتر از Segwit، اهمیت روزافزون حریم خصوصی یا افزایش استخراج‌‌کنندگانی باشد که چیزی برای پنهان کردن دارند”.

Mystery Bitcoin Miners Are Altering Mining Pool Dominance

نمودار Coinmetrics از 450,000 بلاک آخر بیت‌‌کوین که افزایش استخراج‌‌کنندگان ناشناس را نشان می‌‌دهد

استخراج‌‌کنندگان ناشناس پس از جنجال‌‌های به وجود آمده در سال 2017 در مورد مسئله مقیاس پذیری افزایش یافته‌‌اند.

افزایش دوباره استخراج‌‌کنندگان ناشناس در مورد شبکه بیت‌‌کوین کش نیز صادق است. طی چند ماه بعد از 1 آگوست 2017، شبکه بیت‌‌کوین کش شاهد افزایش چشمگیر استخراج‌‌کنندگان ناشناس بود. این دوره برای هردوی بیت‌‌کوین و بیت‌‌کوین کش اتفاق افتاد، دقیقا زمانی که استخرهای استخراج SHA-256 می‌‌توانستند بسته به سودآوری بین این دو بلاکچین جابجا شوند.

Mystery Bitcoin Miners Are Altering Mining Pool Dominance

استخرهای استخراج بیت‌‌کوین (چپ) و استخرهای استخراج بیت‌‌کوین کش (راست) در تاریخ 28 ژانویه 2019. در حال حاضر، استخراج‌‌کنندگان ناشناس بیش از 22% شبکه بیت‌‌کوین و 17% شبکه بیت‌‌کوین کش را در اختیار دارند.

از آن زمان، تعداد استخرهای استخراج ناشناس در هردو بلاکچین افزایش داشته است و در طی هاردفورک بیت‌‌کوین کش در تاریخ 15 نوامبر 2018، باز هم استخراج‌‌کنندگان ناشناس بسیار زیادی در هر دو شبکه دیده شدند. در زمان نوشتن این گزارش، استخرهای ناشناس بیش از 17 درصد شبکه بیت‌‌کوین کش را در اختیار دارند. به همین صورت، در روز 28 ژانویه 2018، توزیع نرخ هش شبکه بیت‌‌کوین نشان می‌‌دهد که تقریبا 22.7 درصد از پردازش بیت‌‌کوین توسط استخراج‌‌کنندگان ناشناس صورت می‌‌گیرد.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.