استارتاپ Blockchain-for-Banks از Hyperledger به Corda R3 مهاجرت می‌کند

اخیرا برخی از شرکت‌های حوزه بلاکچین و بیمه پس از آزمودن Hyperledger Fabric، تصمیم گرفته‌اند تا به سراغ بستر Corda بروند که در آن به جای انتشار اطلاعات در یک بلاکچین، آن را تنها بین طرفین قرارداد به اشتراک می‌گذارد و نگرانی‌های مربوط به مقیاس گذاری را برطرف می‌کند.

0 89

MonetaGo، یک شرکت توسعه‌دهنده نرم‌افزار که برای موسسات مالی و بانک‌های مرکزی بلاکچین‌های خصوصی می‌سازد، تصمیم گرفته است تا معماری زیربنایی خود را از Hyperledger Fabric به بستر Corda شرکت R3 تغییر دهد.

این شرکت مستقر در نیویورک، که در هندوستان به آزمایش بستر مبتنی بر بلاکچین مبارزه با تقلب در تامین مالی حساب‌های دریافتنی مشغول بوده، نگرانی‌هایی را در مورد چگونگی مقیاس شدن Hyperledger Fabric در صورت حضور تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان در سیستم مطرح کرده است.

جس شانارد (Jesse Chanard) مدیر عامل MonetaGo به CoinDesk گفت:

وقتی که مقیاس پذیری Hyperledger را بررسی کردیم، شاهد آن بودیم که ممکن است حداقل با ظرفیت فعلی Fabric چالش‌برانگیز باشد. بنابراین Corda را آزمایش کردیم و متوجه شدیم، حداقل در این مورد خاص، استفاده از آن بسیار منطقی‌تر خواهد بود

به طور مشخص، Hyperledger از چند کانال یا «زیر شبکه» برای حصول اطمینان از حفظ حریم خصوصی داده‌های به اشتراک گذاشته شده بین طرف‌های بلاکچین استفاده می‌کند. این جنبه از معماری آن است (که البته باید اشاره کرد که این ویژگی با ارائه هر نسخه از Fabric تکمیل می‌گردد) که شانارد به آن اشاره دارد.

او گفت: «تامین مالی تجارت شامل هزاران هزار نفر شرکت‌کننده است. در مورد مقیاس پذیری و آزمایش بار، باید به این فکر کنید که Fabric در هنگام حضور ده‌ها هزار تامین‌کننده و ده‌ها هزار کانال چگونه مقیاس می‌شود.»

از سوی دیگر، Corda، برای حفظ حریم خصوصی از شیوه‌ای دیگر استفاده می‌کند: این سیستم به جای انتشار اطلاعات در یک بلاکچین، آن را تنها بین طرفین قرارداد (و احتمالا ناظران آن‌ها) به اشتراک می‌گذارد و در نتیجه نیاز به تقسیم اطلاعات مرتفع می‌گردد.

Hyperledger از اظهار نظر در مورد تصمیم MonetaGo در مورد تغییر بستر خودداری کرد.

از هندوستان تا مکزیک

Chenard گفت:

MonetaGo،‌ یک صرافی سابق بیت‌کوین که به سراغ توسعه نرم‌افزارهای سازمانی رفته است، قبلا جهت خودکارسازی صدور صورتحساب تجاری از Corda استفاده است، و این یکی دیگر از دلایل این تغییر بوده است.

او گفت که نسخه بعدی از شبکه ضد تقلب دریافتنی‌های MonetaGo که بر اساس Corda ساخته شده است، در اوایل سال جاری در مکزیک شروع به کار خواهد کرد.

دیوید ای روتر (Daivd E. Rutter) بنیانگذار و مدیرعامل شرکت R3 گفت:

هیجان زده‌ایم تا شاهد فعالیت شبکه بر روی Corda Enterprise، با حضور تعدادی از بانک‌های عضو در مکزیک باشیم.

در ماه آوریل سال گذشته، MonetaGo اعلام کرد که بلاکچین تامین‌مالی دریافتنی‌های آن با همکاری بانک رزرو هند بر مبنای Hyperlegger Fabric در حال آزمایش است. بانک مرکزی مجوز آن را برای چند صرافی به اصطلاح فاکتورینگ RXIL و A.TReDS و M1xhange صادر کرد. کسب و کارهای کوچک برای دریافت تامین مالی از سوی بانک‌ها، صورتحساب‌های خود را به این بانک‌ها می‌آوردند.

مواجهه

این اولین بار نیست که سازمان‌هایی که از Hyperledger استفاده می‌کردند، نظر خود را عوض کرده و به R3 Corda روی آورده‌اند.

این اتفاق در دنیای بلاکچین و بیمه بسیار رخ داده است و دو کنسرسیوم B3i و RiskBlock پس از آزمودن Fabric به R3 مهاجرت کردند.

با این حال، عرصه بلاکچین مالی به واسطه حضور شرکت‌هایی مانند we.trade در Hyperleder Fabric و Marco Polo و Voltron در Corda به طور مساوی بین این دو تقسیم شده است.

شارنارد توضیح داد که قابلیت تعامل متقابل با اکوسیستم مالی Corda یکی دیگر از دلایل تصمیم MonetaGo بوده است و نتیجه‌گیری کرد:

درحقیقت به راهکار تامین مالی تجاری Voltron و Marco Polo می‌نگریم و به خود می‌گوییم «اگر این قابلیت‌ها را به صورت بومی برای Corda می‌نوشتید، بهتر از آن نبود که به دنبال متصل کردن Hyperledger به Corda و برعکس باشید؟

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.