از ژانویه گذشته تا به امروز، بیت کوین همچنان نسبت به اپل عملکرد بهتری دارد

در ژانویه سال گذشته، بازار سهام ایالات متحده آمریکا، یکی از بزرگترین صعودهای بازاری تاریخ خود را تجربه کرد و سهام مرتبط با فناوری مثل الفبا (Alphabet) و اپل (Apple) به بهترین رکوردهای خود دست یافتند.

0 155

طی دو سال گذشته، قیمت سهام اپل (AAPL) از ۱۱۵ دلار به ۱۶۵ دلار رسید و افزایش ۴۳.۷ درصدی داشت. الفبا (GOOGL) یا همان شرکت مادر گوگل، قیمت سهام خود را با ۳۲.۷ درصد افزایش، از ۷۹۲ دلار به ۱.۰۷۱ دلار رساند.

طی همین دوره، قیمت بیت کوین از ۱.۰۰۰ دلار به ۳.۱۵۵ دلار رسید و افزایش ۲۱۵ درصدی داشت. این مسئله علی‌‌‌‌‌‌رغم کاهش ۸۵ درصدی ارزش آن است.

منتقدین: بیت کوین به مرز صفر سقوط خواهد کرد

bitcoin price google alphabet apple stock

بیت‌‌‌‌‌‌کوین (آبی) در مقابل اپل (قرمز) و الفبا (نارنجی)

با کاهش قابل توجه قیمت بیت کوین (BTC) در مقایسه با دلار آمریکا، منتقدین صریح در برابر ارزهای دیجیتالی، ادعا کردند که بیت کوین نهایتا تمام ارزش خود را از دست می‌‌‌‌‌‌دهد و به قیمت صفر خواهد رسید.

هرچند چنین ادعایی با پیشرفت شدید بیت کوین در سال گذشته و افزایش ۱۸۵۰ درصدی آن در مقابل دلار آمریکا (از ۱۰۰۰ دلار تا ۱۹۵۰۰ دلار)، همخوانی ندارد. در تمام بازارها، چنین پیشرفتی معمولا با افت طولانی‌‌‌‌‌‌مدت و دوره تقویتی چند ماهه همراه می‌‌‌‌‌‌شود.

تمام بازارها دچار چنین چرخه‌‌‌‌‌‌های صعودی و نزولی می‌‌‌‌‌‌شوند. در سال ۲۰۱۸، دوو جونز (Dow Jones) و اغلب سهام‌‌‌‌‌‌های مرتبط با فناوری‌‌‌‌‌‌های بزرگ مثل اپل، الفبا و فیسبوک، تمام سودهای سالانه خود را در میان فروش یکجای بازاری، حذف کردند.

بالاجی سیرینی‌‌‌‌‌‌واسان (Balaji Srinivasan)، مدیر فنی کارگزاری دارایی کریپتو چند میلیارد دلاری کوین بیس چنین صحبت می‌‌‌‌‌‌کند:

“دلیل این که ارزهای رمزنگاری شده بعد از سال ۲۰۱۱ جای خود را محکم کردند این بود که حبابی ایجاد شد و بعد هم از بین رفت اما به صفر نرسید. این ارزها به نوعی ثبات پیدا کردند و راه خود را به سمت بالا باز کردند. در آن زمان من گفتم، خیلی خوب، قرار است همه چیز در جای خود باقی بماند، هیچ چیز به سمت صفر نخواهد رفت. آن سال، یک سال سرنوشت‌‌‌‌‌‌ساز بود. ما در فضای رمزنگاری، چنین فازهای حباب و شکست داریم و این همان زمانی است که من وارد قضیه می‌‌‌‌‌‌شوم.”

اساسا کاتالیزورها یا عواملی که سوخت رشد ارزهای رمزنگاری شده و بازارهای سنتی را تامین می‌‌‌‌‌‌کنند، تفاوت‌‌‌‌‌‌های بسیار زیادی با هم دارند. اما تمام بازارها دچار چرخه‌‌‌‌‌‌های صعودی و نزولی می‌‌‌‌‌‌شوند. این مسئله به خصوص متعاقب نرخ غیرطبیعی رشدی ایجاد می‌‌‌‌‌‌شود که امکان بقا در بلند مدت را ندارد.

اپل طی ۱۱ سال گذشته، ۴ اصلاح بزرگ داشته و هر سقوط آن‌‌‌‌‌‌ها حدود ۳۰ درصد کاهش قیمت سهام را ایجاد کرده است. برعکس، بیت کوین ۵ اصلاح بزرگ داشته که هر کدام حدود ۸۵ درصد کاهش قیمت به همراه داشته است. و به طور میانگین، برای این ارز رمزنگاری شده بزرگ، ۶۵ هفته طول کشیده تا به حالت قبلی بازگردد و سپس یک رکورد بهتر و جدیدتر به دست آورد.

بازارها فقط بر اساس تقاضای سرمایه‌‌‌‌‌‌گذاران حرکت می‌‌‌‌‌‌کنند و در صورتی که سرمایه‌‌‌‌‌‌گذاران تصور کنند در طول سال‌‌‌‌‌‌های پیش‌‌‌‌‌‌رو، ثبات قابل قبولی وجود نخواهد داشت، حتی برخی از بزرگترین بازارها هم می‌‌‌‌‌‌توانند سر پایینی فروش یکجا، مشابه چیزی را که دوو جونز در هفته گذشته با آن مواجه شد، تجربه کنند.

این استدلال غلط است

بیت کوین برای بهبود و بازگشت به حالت قبلی به نسبت سال‌‌‌‌‌‌های گذشته، نیاز به زمان بیشتری خواهد داشت، زیرا بازار اکنون ساختار بهتری دارد و نسبت زیادی از گردش اصلی بازاری، از رده‌‌‌‌‌‌بندی دارایی‌‌‌‌‌‌ها مطلع شده‌‌‌‌‌‌اند.

اما نمی‌‌‌‌‌‌توان با اطمینان گفت که این دارایی به خاطر کاهش ۸۵ درصدی آن در سال جاری، به قیمت صفر می‌‌‌‌‌‌رسد زیرا که در سال گذشته افزایش و سود ۱۸۵۰ درصدی وجود داشت و اصلاح بزرگ بعد از چنین حرکت بزرگی مورد انتظار بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.