اروپا قدم‌هایی جدی در مسیر بکارگیری بلاکچین برمی‌دارد

اروپا پس از کش و قوس‌های فراوان بالاخره به صورت جدی در جهت استفاده از تکنولوژی بلاکچین قدم‌هایی برمی‌دارد. علی‌رغم پتانسیل بالای این جغرافیا، هنوز ضعف‌هایی در حوزه‌ قانون‌گذاری وجود دارد که استفاده از تکنولوژی‌های مرتبط با بلاکچین از جمله دفتر کل توزیع شده (DLT) و عرضه‌ی اولیه سکه (ICO) را به سطوح دولتی و ملی محدود کرده است. بدون شک همچنان لازم است تا اقداماتی بیش از آگاه‌سازی نسبت به این حوزه در آینده صورت بگیرد.

0 84

پس از ماه‌ها نظارت و بررسی پتانسیل «امیدوارکننده و چالش‌برانگیز» تکنولوژی دفتر کل توزیع شده (DLT)، اتحادیه‌ی اروپا (EU) در نهایت به صنعت بلاکچین ورود می‌کند.

آغاز ماجرا

در فوریه‌ ۲۰۱۸، کمیسیون اروپا (EC)، انجمن و دیده‌بان بلاکچین اتحادیه‌ی اروپا را راه‌اندازی نمود که هدف آن حمایت از مشارکت برون‌مرزی اروپایی‌ها به کمک این تکنولوژی و سهام‌داران متعدد آن و یکپارچه‌نمودن اقتصاد حول بلاکچین بود.

از زمان راه‌اندازی رسمی، این سازمان تازه تأسیس که از سوی پارلمان اروپا پشتیبانی می‌شود، سه گزارش موضوعی را منتشر کرده است: اولین آن در جولای با عنوان «نوآوری بلاکچین در اروپا»، دومین در اکتبر با عنوان «بلاکچین و مقررات عمومی حفاظت از داده (GDPR)» و سومین آن در دسامبر با عنوان «بلاکچین برای دولت و خدمات عمومی».

دومین قدم بزرگ در آپریل برداشته شد، زمانی که ۲۲ کشور (شامل ۲۱ عضو اتحادیه‌ اروپا و نروژ) یک اعلامیه را امضا نمودند که موجب ایجاد «مشارکت بلاکچین اروپا» (European Blockchain Partnership) یا به اختصار EBP شد. طی سال ۲۰۱۸، پنج کشور اروپایی دیگر به EBP ملحق شدند: یونان و رومانیا در ماه می، دانمارک و قبرس در ژوئن و ایتالیا (آخرین عضو ملحق‌شده) در سپتامبر. تمرکز اصلی این مشارکت بر روی امنیت سایبری، حریم خصوصی، راندمان انرژی و هم‌کنش‌پذیری (interoperability)، همگی در تطابق کامل با قوانین اتحادیه اروپا، است.

ماریا گابریل (Mariya Gabriel)، مامور عالی‌رتبه‌ی اتحادیه‌ی اروپا در امور اقتصادی و اجتماعی دیجیتالی، استقبال از راه‌اندازی EBP را اینگونه مورد تأکید قرار داد:

“بلاکچین فرصتی فوق‌العاده برای اروپا و دولت‌های عضو آن است تا درباره‌ی سیستم‌های اطلاعاتی خود تجدید نظر کنند، اعتماد کاربری و حفاظت از داده‌های شخصی را گسترش دهند، به ایجاد فرصت‌های تازه در حوزه‌ی کسب و کار کمک کنند و زمینه‌های جدیدی از رهبری را به راه بیاندازند که برای شهروندان، خدمات عمومی و شرکت‌ها سودمند هستند.”

European Blockchain Partnership

در پاییز گذشته، وبسایت ResearchAndMarkets.com گزارش تازه‌ای را تحت عنوان « بازار تکنولوژی بلاکچین EU5 (2018=2023)» منتشر کرد. در این گزارش، انتظار می‌رود که اتحادیه‌ اروپا سرمایه گذاری خود بر روی بلاکچین و پروژه‌های مرتبط با دفتر کل توزیع شده (DLT) را از ۹۴ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸ به ۳۸۶ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ افزایش دهد. نگرش مثبت این سند به صنعت بلاکچین در اروپا بر پایه‌ی تعدادی واقعیت حیاتی است: کمیسیون اروپا در حال آزادکردن مقررات صنعت است و این امر نیروی کار جدیدی را به متخصصین بلاکچین واگذار می‌کند.

حرکت دیگری در راستای بلاکچین در اکتبر امسال انجام گرفت، زمانی که پارلمان اروپا یک قطعنامه با عنوان «تکنولوژی‌های دفتر کل توزیع شده: اعتمادسازی به فضای بدون واسطه‌گری» را تصویب کرد. هر چند این قطعنامه بیان می‌کند که DLT «می‌تواند به صورت بالقوه بر تمامی بخش‌های اقتصاد تأثیرگذار باشد» اما متن آن صرفاً بر روی چند حوزه‌ مهم تمرکز می‌کند: امور مالی، سلامت، حمل و نقل، آموزش، کپی‌رایت، حکومت‌داری عمومی، حفاظت از داده و چند بخش دیگر.

توافق مذکور نشان می‌دهد که پارلمان برنامه‌هایی را برای کمیسیون اروپا تنظیم کرده تا اطمینان حاصل کند که سیاست‌های پیشنهادشده‌ی آن که همان در نظرگرفتن مزایای به‌کارگیری DLT و هشدار درباره‌ی بعضی از ریسک‌های مرتبط با آن بوده، به درستی تشخیص داده شده است. این قطعنامه یک سند حیاتی است چرا که پارلمان بخشی از جزئیات مهم را در قالب آن عنوان کرده است.

بخش سلامت

قابلیت بالقوه‌ی بکارگیری DLT در بخش پزشکی و سلامت در میان اولین موارد مورد بحث توسط اتحادیه اروپا بود. « سلامت من، داده‌ی من » (MHMD)، پروژه‌ای که توسط اتحادیه اروپا حمایت مالی شد، قصد داشت تا «از تکنولوژی بلاکچین برای ایجاد قابلیت ذخیره و انتقال ایمن و موثر داده‌های پزشکی استفاده کند.» قطعنامه‌ای که در اکتبر امضا شد، بر این تأکید دارد که بلاکچین می‌تواند «کارایی داده‌ها و گزارش‌کردن آزمایشات کلینیکی در بخش سلامت را بهبود بخشیده و امکان تبادل داده دیجیتال میان موسسات خصوصی و عمومی را زیر نظر شهروندان/بیماران محقق سازد.»

به گفته‌ی دیکود (DECODE)، از دیگر پروژه‌های بلاکچینی مورد حمایت مالی اتحادیه‌ی اروپا، برای این اتحادیه، تمرکز اصلی از به‌کارگیری تکنولوژی بلاکچین بر روی حفاظت از اطلاعات شخصی است (که با مقررات عمومی حفاظت از داده (GDPR) دنبال می‌شود) که «به افراد بر روی چگونگی ذخیره، مدیریت و استفاده از اطلاعات شخصی تولیدشده در محیط آنلاین، کنترل بیشتری می‌دهد.» براساس این سند، بلاکچین «باید از حریم خصوصی داده‌های حساس سلامت حفاظت کند» و «به شهروندان قابلیت کنترل داده‌ی سلامت خود و سودبردن از شفافیت آن را بدهد و به آن‌ها اجازه دهد تا باز هم با توجه به کاربرد داده‌ها در شرکت‌های بیمه و اکوسیستم گسترده‌تر سلامت، داده‌هایی که بایستی به اشتراک گذاشته شوند را انتخاب کنند.»

این سند علاوه بر این، اهمیت بهبود بخش مراقبت‌های سلامت با DLT «از طریق هم‌کنش‌پذیری داده‌های الکترونیکی سلامت، تأیید هویت و توزیع بهتر دارو» را مورد تأکید قرار داده و همچنین به نقش این تکنولوژی در تقویت مدیریت سیستم‌های سلامت اشاره می‌کند.

خدمات مالی

چندین مزیت عمده در به‌کارگیری DLT برای حوزه‌ی مالی در داخل اروپا وجود دارد. یکی از آن‌ها، بدون شک، اهمیت تکنولوژی بلاکچین در واسطه‌گری مالی از طریق « بهبود شفافیت و کاهش هزینه‌های نقل و انتقالات و هزینه‌های پنهان با مدیریت بهتر داده و ساده‌سازی فرآیندها است.»

کمیسیون اروپا و مراجع قانونی محلی مسئولیت نظارت بر روند‌های به‌کارگیری DLT در صنعت مالی را دارند و به انجام «تحقیق و تفحصی که سازمان‌های اصلی مالی برای کشف ظرفیت‌های DLT از سر گذرانده‌اند، تشویق شده‌اند.»

پارلمان اروپا همچنین نگرانی خود از بابت «نوسان و عدم‌قطعیت» ارزهای رمزنگاری شده را ابراز کرده است. لازم است تا کمیسیون اروپا و بانک مرکزی اروپا (ECB) «بازخوردی از ریشه‌های نوسان ارزهای رمزنگاری شده را فراهم کرده، خطرات آن برای عموم را شناسایی نموده و احتمالات مختلف یکپارچه‌سازی ارزهای رمزنگاری شده در سیستم پرداختی اروپا را مورد بررسی قرار دهند.»

ریسک‌های مشخصی در رابطه با عرضه‌‌ اولیه سکه (ICOها) وجود دارد و قطعنامه بر روی «عدم شفافیت با توجه به چهارچوب قانونی قابل‌استفاده در ICOها» تأکید می‌کند که می‌تواند به شکلی منفی بر سرمایه گذاری و تأمین مالی بالقوه‌ی ICOها تأثیرگذار باشد. پارلمان از کمیسیون اروپا و مراجع قانونی ملی درخواست کرده تا «معیارهای بهبود حفاظت از سرمایه‌گذار را شناسایی کرده و الزامات و تعهدات افشاء را برای ICO های اولیه بیان کنند» تا از ریسک‌ها و خطرات مربوط به پروژه‌های ICO دوری کنند.

قطعیت و وضوح سرمایه گذاری جمعی در فضای کریپتو می‌تواند حفاظت از سرمایه‌گذار و مصرف‌کننده را افزایش داده و «ریسک‌های نشأت‌گرفته از اطلاعات نامتقارن، رفتارهای حیله‌گرانه و فعالیت‌های غیرقانونی از قبیل پولشویی و گریز از مالیات» را کاهش دهد.

آینده‌ بلاکچین در اروپا تا چه اندازه روشن است؟

در حال حاضر، اهمیت سیاسی تکنولوژی‌های دفتر کل توزیع شده و قطعنامه‌ی بلاکچین بیش از اهمیت قانونی آن است چرا که لازم نیست کمیسیون اروپا هیچ قدمی در پاسخ به این خواسته‌ها بردارد.

هفته‌ گذشته، چهار کمپانی عمده‌ی بلاکچین شامل ریپل (Ripple)، بنیاد NEM، ایموگو (Emurgo) (که برپایه‌ی بلاکچین کاردانو (Cardano) است) و شرکت توسعه‌ی «دفتر کل هوشمند» Fetch.AI، انجمن «بلاکچین برای اروپا» را تشکیل دادند. هدف این همکاری کمک به اتحادیه اروپا برای «شکل‌دهی یک برنامه‌ی جهانی» در زمینه‌ی بلاکچین با استفاده از فراهم‌کردن آموزش قابلیت‌های این تکنولوژی و با توسعه‌ی «مقررات هوشمند» در صنعت بلاکچین است.

به نظر نمی‌رسد که کمیسیون اروپا خود را به طور کامل در گسترش یک چهارچوب قانونی جهانی برای اکوسیستم‌های رمز ارز و بلاکچین شریک کند. ایده‌ی عمومی تمرکز بر گسترش مقررات این تکنولوژی در سطوح ملی است.

مثال بارز آن اعلامیه‌ی دیگری است که در ۴ دسامبر میان هفت کشور جنوبی اروپا یعنی فرانسه، ایتالیا، قبرس، پرتغال، اسپانیا و یونان امضا شده است. بنا بر گزارشات، این اقدام توسط کشور مالت که به عنوان «جزیره‌ی بلاکچین اروپا» شناخته می‌شود، آغاز شد. این اعلامیه از اتحادیه اروپا درخواست کمک دارد تا «تکنولوژی DLT را که بیش‌تر وابسته به ارزهای رمزنگاری شده است، اما به شکل رو به رشدی توسط دولت‌ها برای ارائه‌ی خدمات به شهروندان مورد استفاده قرار می‌گیرد را مورد حمایت قرار دهد.»

سوئیس یکی دیگر از کشورهای اروپایی است اما عضوی از اتحادیه نیست و مقرراتی دوستانه با صنایع کریپتو و بلاکچین دارد.

اروپا جاه‌طلبی لازم برای تبدیل‌شدن به «رهبر جهانی حوزه‌ DLT» را دارد که می‌توان آن را از نوآوری‌هایی که در طی سال ۲۰۱۸ میلادی اتفاق افتاده، مشاهده کرد. با این حال، شاید اروپا همچنان باید قدرت حقوقی بیشتری را وارد میدان کند تا اینکه صرفاً «آگاهی را در این حوزه بالا ببرد.»

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.