ارز EOS : فراهم کردن زمینه گرایش گسترده به بلاکچین و فراتر از آن

EOS نخستین فناوری بلاکچین است که می‌تواند از خدمات دنیای واقعی پشتیبانی کند و میلیون‌ها کاربر را بهرمند سازد. این فناوری قابلیت مقیاس‌ پذیری دارد و در عین حال منعطف و کاربردی هم هست. EOS نوعی سیستم عامل را در اختیار توسعه‌دهندگان می‌گذارد و آن‌ها را از منابع مختلف از جمله: دیتابیس، سیستم تعیین صحت اعتبار، مدیریت دسترسی، مدیریت حساب، برنامه‌ریزی و ارتباط میان اپلیکیشنی بهرمند می‌سازد. برخورداری از این مرجع باعث می‌شود فرآیند توسعه و پیاده‌سازی اپلیکیشن‌های نامتمرکز ساده گردد. معماری EOS به گونه‌ای است که هر توسعه‌دهنده وب می‌تواند بدون نگرانی از بابت عملکرد، امنیت و مقیاس‌پذیری از فناوری‌های بلاکچین بهرمند گردد، در این مطلب خلاصه‌ای از پلتفرم EOS و آینده پیش روی آن آورده شده است.

0 187
ویژگی‌های ارز EOS
ویژگی‌های ارز EOS

ویژگی‌های ارز  EOS و نوآوری‌هایی که آن را منحصر به فرد کرده است

ارز EOS نخستین فناوری بلاکچین است که می‌تواند از خدمات دنیای واقعی پشتیبانی کند و میلیون‌ها کاربر را بهرمند سازد. این فناوری قابلیت مقیاس‌پذیری دارد و در عین حال منعطف و کاربردی هم هست. به لطف یک شرکت خودگردان نامتمرکز به نام EOS، افراد اکنون می‌توانند اپلیکیشن‌های نامتمرکز بسازند، آن را میزبانی کنند و اداره نمایند.

EOS نوعی سیستم عامل را در اختیار توسعه دهندگان می‌گذارد و آن‌ها را از منابع مختلف از جمله: دیتابیس، سیستم تعیین صحت اعتبار، مدیریت دسترسی، مدیریت حساب، برنامه ریزی و ارتباط میان اپلیکیشنی بهرمند می‌سازد. برخورداری از این مرجع باعث می‌شود فرآیند توسعه و پیاده‌سازی اپلیکیشن‌های نامتمرکز ساده گردد. معماری EOS به گونه‌ای است که هر توسعه‌دهنده وب می‌تواند بدون نگرانی از بابت عملکرد، امنیت و مقیاس‌پذیری از فناوری‌های بلاکچین بهرمند گردد.

ارز EOS در حوزه بلاکچین منحصر به فرد است زیرا نخستین پلتفرمی‌ است که از ابتدا برای مقیاس‌پذیری طراحی شده است؛ یعنی قادر است به لطف عملکرد موازی در هر ثانیه از میلیون‌ها تراکنش پشتیبانی نماید. این توانایی، برای اپلیکیشن‌ها کارکردی قدرتمند و اطمینانی بالا فراهم می‌کند و این در حالی است که بیشتر فناوری‌های بلاکچین موجود در بازار از پردازش سیمی ‌استفاده می‌کنند، به همین خاطر توانایی تکامل آن‌ها محدود است و همانطور که در جریان کمپین فایننس اجتماعی (socio-financing campaign) مشاهده شد، این نوع فرآیند باعث ایجاد ترافیک در شبکه می‌شود.

در مورد اپلیکیشن‌هایی مانند صرافی‌ها که نمی‌توان آن‌ها را با الگوریتم‌های موازی اجرا نمود، پلتفرمی‌تهیه شده که از قابلیت اجرای ترتیبی پرسرعت برخوردار است. از دیگر مزایای EOS می‌توان به ارتقا، از بین بردن باگ‌ها و تاخیر اندک اشاره کرد و کاربران ضمن برخورداری از این مزایا دیگر مجبور نیستند برای استفاده از پلتفرم یا خدمات آن پولی پرداخت کنند.

یکی از نوآوری‌های EOS در زمینه فناوری بلاکچین این است که یک اساسنامه را به پروتکل خود وارد کرده که ناظر بر عملکرد آن می‌باشد. این اساسنامه حاوی چارچوب شفافی به منظور رفع اختلافات و تصمیم‌گیری‌های عمده است و برای تمامی‌کاربران خود در سراسر جهان یک چارچوب سیاست‌گذاری پیش‌فرض و یکسان ایجاد کرده است. تولید بلوک، انجام تراکنش و انجام عملیات همگی بر مبنای اساسنامه سیستم EOS صورت می‌گیرند که به واسطه یک توافقنامه استفاده ی همتا به همتا اعمال می‌شود.

مزیت منحصر به فرد دیگر این فناوری این است که در صورت دزدیده شدن کلید یک کاربر، نرم افزار EOS.IO راهی برای کاربر مهیا می‌کند تا وی بتواند کنترل حساب خود را به دست گیرد. این نرم افزار همچنین تایید صحت اعتبار را از لایه اجرایی پلتفرم تفکیک می‌کند. مشخصه‌های نرم افزار EOS.IO اثبات سهام (Proof Of Stake) و اثبات تمامیت (Proof Of Completeness) می‌باشند.

نوع توکن

ارز EOS نوعی سیستم توزیع شده متکی به خود و خود فایننس (خود را تامین مالی می‌کند) است که اداره  آن به صورت یکپارچه صورت می‌گیرد. ارز EOS به هیچ شرکت، سازمان یا فردی وابسته نیست. به منظور تامین منابع مالی مورد نیاز برای رشد شبکه ی EOS توکن‌های جدید آن (بومی‌ پروتکل) از طریق قراردادهای هوشمند میان عموم توزیع می‌شود. این ژتون‌ها در دوره‌های سالیانه و با نرخ تورم قابل پیش بینی ۵% صادر می‌شوند.

توکن‌های EOS در واقع توکن ERC-20 هستند که به وسیله قرارداد هوشمند ERC-20 بلاکچین اتریوم توزیع می‌شوند. قیمت فعلی هر توکن $۰.۹۰۱۲ معادل ۰.۰۰۱۰۰۰۳۱ ETH می‌باشد. توزیع توکن EOS ظرف چند روز به پایان می‌رسد و تاکنون جمعا ۷۵۰,۰۰۰,۰۰۰ EOS انتشار پیدا کرده است. بسیاری از کاربران مشتاق برای خرید این توکن با این انگیزه به سراغ EOS می‌روند که این شبکه هزاران بار سریع تر از اتریوم می‌باشد.

اخبار مربوط به EOS

خبرهای زیر تنها مربوط به نمونه ای از چند شرکت است که به سیستم EOS اعتقاد دارند.

اخیرا یک سرمایه‌ گذاری مشترک میان EOS و گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital) صورت گرفته که تمرکز آن بر روی توسعه اکوسیستم EOS.IO است و روی پروژه‌هایی که از نرم‌افزار بلاکچین EOS.IO استفاده می‌کنند سرمایه‌ گذاری می‌نماید. سم اِنگلبارت (Sam Englebardt) رئیس بخش مشارکت‌های راهبردی شرکت گلکسی دیجیتال عقیده دارد با وجود تعداد زیادی پروژه بلاکچین، EOS در آینده خود را به عنوان یکی از پیشتازان بازار مطرح خواهد کرد. او اعلام کرده در مورد این همکاری خوشبین است و پیش‌بینی می‌کند آن‌ها بتوانند در به وجود آوردن یک تحول مثبت در فضای دارایی‌های دیجیتال نقش مهمی‌ایفا نمایند.

خبر خوب دیگری برای این شرکت منتشر شده که بر اساس آن نسخه آلفای Dawn 3.0 از EOS در مرحله ی اجرا قرار دارد و از قابلیت‌های جدید بسیار مهمی ‌همچون تراکنش‌های معوق (deferred transactions)، گروه‌های اشتراک سرمایه (staking pools)، یک قرارداد ارز جدید و یک استاندارد ژتون جدید و نوظهور برخوردار است.

رئیس شرکت  EOS فهرست کاملی از قابلیت‌های جدید منتشر کرده که نسخه نهایی ۳.۰ از آن‌ها برخوردار خواهد بود. انتظار می‌رود این نسخه در پایان سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ منتشر گردد. افزون بر این، نخستین دانشنامه نامتمرکز در بلاکچین به وجود آمده که نام آن « اِوِری پدیا » (Everipedia) می‌باشد و کاملا بر مبنای پلتفرم ارز EOS تهیه شده است. افزون بر این، یک کمپانی دیگر هم به سیستم EOS اعتماد کرده است. شرکت بلاک وان (Block.one) به همراه شرکای سرمایه‌گذار بیش از ۱ میلیارد دلار سرمایه به اکوسیستم EOS.IO تزریق نموده است.

تیم EOS

تیم شرکت شامل گروهی از افراد مستعد و با انگیزه است که دیدگاه مشترکی دارند. آن‌ها به قدرت فناوری بلاکچین ایمان دارند و می‌خواهند EOS تمام قله‌هایی که اتریوم به دلیل سختی از آن‌ها بازماند را فتح کند. نمایندگان تیم عبارت از برندن بلومر (Brendan Blumer) مدیر عامل EOS، بروک پیرس (Brock Pierce) یکی از شرکا و دَن لاریمر (Dan Larimer) رئیس CTF هستند.

برندن بلومر چندی پیش در بیانیه‌ای اعلام کرد: « در آینده، زمانی فرا می‌رسد که وقتی به تاریخچه اینترنت می‌نگریم، دوره کوتاهی را می‌بینیم که در آن بلاکچین وجود نداشت ». این خود نشان دهنده آن است که بلومر تا چه حد به اعجاز بلاکچین EOS ایمان دارد و فکر می‌کند که این بلاکچین می‌تواند به چیزی حتی بزرگ تر از خود اینترنت تبدیل شود و بشر را وارد دوران تازه ای نماید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.