ارزیابی صندوق بین المللی پول از آینده اقتصاد ایران

صندوق بین المللی پول، IMF در گزارش‌های جدید خود به بررسی وضعیت و چشم انداز اقتصاد ایران و ناحیه خاورمیانه پرداخته است. این گزارش که از سایت IMF.org قابل دریافت و مشاهده است، مشتمل بر ۲۹ صفحه است.

0 118

به گزارش فینمگ، صندوق بین المللی پول چشم انداز اقتصاد ایران برای سال ۲۰۱۹ را در قالب گزارش چشم‌انداز اقتصادی منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی منتشر کرده است. در این گزارش به طور خلاصه اقتصادهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا رشد رو به کاهشی را مشاهده می کنند در حالی که رشد اقتصادی برای منطقه آسیای مرکزی نسبتا پایدار ارزیابی می‌شود.

تغییرات قیمت نفت، تولید محدود شده آن و شرایط بسته اقتصادی داخلی برخی کشورها در کنار کاهش رشد اقتصادی جهانی باعث شده است تا کشورهای صادر کننده نفت با کاهش سرعت رشد اقتصادی مواجه شوند.

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی، گزیده ای از شاخص‌های اقتصادی ایران براساس آخرین پیش بینی صندوق بین المللی پول را منتشر کرده است که براساس آن ذخایر رسمی ناخالص ایران از سوی صندوق بین المللی پول ۱۰۳.۲ میلیارد دلار پیش بینی شده است که ۵.۱ میلیارد دلار کمتر است. نسبت بدهی خارجی ناخالص به GDP ایران نیز مانند ۲ سال قبل از آن ۲.۰ درصد پیش بینی شده است.

در این گزارش رشد حقیقی اقتصاد از منفی ۳.۹ درصد در سال ۲۰۱۸، منفی ۶ درصد برای سال ۲۰۱۹ پیش بینی شده است. رشد حقیقی اقتصاد بدون نفت نیز از منفی ۳.۲ درصد در سال قبل میلادی، به منفی ۱.۵ درصد در سال جاری میلادی افزایش پیدا کرده است.

البته در این گزارش رشد حقیقی ارزش افزوده نفت برای سال جاری منفی ۲۲.۳ درصد پیش بینی شده که نسبت به منفی ۶.۷ درصد سال جاری، فاصله زیادی دارد. این صندوق تولید ناخالص داخلی ایران را ۴۸۴.۷ میلیارد دلار برای سال ۲۰۱۹ پیش بینی کرده است که ۳۲.۴ میلیارد دلار بیشتر است.

براساس پیش بینی این نهاد بین المللی، تولید نفت خام ایران برای سال جاری میلادی ۲.۵۵ میلیون بشکه در روز پیش بینی شده است که از ۳.۴۹ میلیون بشکه در روز سال قبل حدود یک میلیون بشکه کمتر است.

این گزارش، تولید گاز طبیعی ایران را ۵.۰۳ میلیون بشکه در روز برای سال جاری میلادی پیش بینی کرده است که تفاوتی با سال قبل از آن ندارد.

صندوق بین المللی پول، صادرات نفت خام ایران را برای سال جاری، ۹۵۰ هزار بشکه در روز پیش بینی کرده است. این رقم برای سال قبل از آن یک میلیون و ۸۶۰ هزار بشکه بود که دلیل این امر نیز تحریم‌های آمریکاست.

با این حال، براساس گزارش صندوق بین المللی پول، صادرات گاز ایران در سال ۲۰۱۹ بدون تغییر نسبت به سال قبل ۰.۱۶ میلیون بشکه در روز پیش بینی شده است.

این نهاد بین المللی حداقل بهای نفت لازم برای عدم کسری بودجه ایران را ۱۲۵.۶ دلار آمریکا اعلام کرده است. با این حال، حداقل بهای نفت لازم برای پوشش نیاز وارداتی ۵۰.۲ دلار در هر بشکه عنوان شده است.

آینده اقتصاد ایران

پیش بینی تورم ۳۷.۲ درصدی

صندوق بین المللی پول در گزارش خود نرخ تورم در ایران را ۳۷.۲ درصد پیش بینی کرده است که ۶ درصد نسبت به سال قبل از آن بیشتر است. براین اساس نرخ تورم هسته (بدون غذا و انرژی) ۳۹.۶ درصد و رشد نقدینگی ۳۲.۲ درصد پیش بینی شده است.

این نهاد بین المللی، نسبت تراز مالی دولت به GDP را منفی ۴.۱ درصد، نسبت تراز مالی غیرنفتی دولت GDP غیرنفتی را منفی ۷.۲ درصد، نسبت درآمدهای دولت (به جز کمک های بلاعوض) به GDP را ۱۳.۴ درصد و نسبت درآمد غیرنفتی دولت به GDP غیرنفتی را ۱۲.۱ درصد پیش بینی کرده است.

صادرات ۷۴.۸ و واردات ۷۷.۶ میلیارد دلاری

صندوق بین المللی پول صادرات کالا و خدمات ایران در سال ۲۰۱۹ را ۷۴.۸ میلیارد پیش بینی کرده است که این رقم ۳۱.۱ میلیارد دلار از سال قبل کمتر است. از سوی دیگر واردات کالا و خدمات ایران نیز برای سال جاری میلادی ۷۷.۶ میلیارد دلار پیش بینی شده که ۱۰.۴ میلیارد دلار از سال قبل کمتر است.

براساس این گزارش، تراز حساب جاری ایران از ۱۹.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ به منفی ۱.۸ میلیارد دلار در سال جاری میلادی کاهش یافته است. نسبت تراز حساب جاری به GDP نیز در مدت زمان مشابه منفی ۰.۴ درصد، پیش بینی شده است.

نظر شما در مورد این گزارش و وضعیت اقتصادی در ایران چیست؟ آینده اقتصاد ایران را چگونه می‌بینید؟

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.