ارزیابی دارایی‌های رمز ارز: معرفی بتای سرعت

با توجه به این که بسیاری از کاربران دارایی‌های رمز ارز را به عنوان نوعی پول در نظر می‌گیرند، یکی از فرمول‌های رایجی که در این حوزه برای ارزیابی دارایی‌ها استفاده می‌شود MV=PQ است. در این مبحث مؤلفه‌ای به نام «بتای سرعت» وجود دارد که در این مطلب می‌خواهیم به معرفی آن بپردازیم.

0 105

از زمان اختراع بیت کوین در ۱۰ سال پیش، خیلی‌ها هستند که دارایی‌های رمز ارز را به عنوان شکلی از پول در نظر می‌گیرند. رایج‌ترین فرمول‌های مالی در این زمینه فرمول‌هایی هستند که از «معادله‌ی مبادله» یا گونه‌های مختلف آن استفاده می‌کنند.

وقتی حوزه‌ی تحلیل را به قلمرو «رمز ارز به عنوان پول» محدود می‌کنیم، منظورمان MV=PQ است، یعنی حاصل‌ضرب حجم پول در سرعت گردش پول با ارزش پولی کلیه‌ی تولیدات (GDP) برابر است. خیلی‌ها، از جمله برنیسک (Burniske)، ایوانز (Evans) و بوترین (Buterin) درباره‌ی آن مطلب نوشته‌اند. پس پیش از آن که نظر ما را این باره بخوانید، بهتر است اول با دیدگاه‌های این افراد آشنا شوید.

بحث‌های زیادی در این زمینه وجود دارد که آیا با موازنه‌ای پایدار از وضعیت، سرعت رشد دارایی‌های رمز ارزی (V) می‌تواند از میزان رشد تولیدات (PQ) بیشتر شود، و همزمان حجم پایه‌ی پولی (M) را کاهش یافته و موجب افت قیمت توکن (P) شود یا نه. ما باور داریم که بحث پیرامون «مشکل سرعت» نباید از جنبه‌ی نرخ تغییرات بلکه باید از جنبه‌ی وسعت آن‌ها باشد. علاوه بر این، معتقدیم که همبستگی در بحث به دست آوردن وسعت نسبی تغییرات PQ و V ناکارآمد است.

پیش از آن که مشکلات مربوط به این رویکرد فکری را بررسی کنیم، بهتر است صراحتاً بگوییم که مفروضاتی پیرامون استفاده از MV=PQ به عنوان ابزاری برای پیش‌بینی قیمت دارایی‌های رمز ارزی وجود دارد.

جدول مطالب

۱. مفروضات MV=PQ در ارزیابی دارایی‌های رمز ارز

۲. بتای سرعت: چرا این فاکتور مفید است؟

۳. بتای تاریخی سرعت برای بیت کوین

۴. ضمیمه

مفروضات MV=PQ در ارزیابی دارایی‌های رمز ارز

روش‌های ارزیابی دارایی‌های رمز ارزی (برخلاف پول‌گرایی سنتی) ابتدا روی M به عنوان متغیر وابسته و بعد روی PQ به عنوان متغیر مستقل تمرکز می‌کند. برنیسک در گام نخست V را به عنوان یک پارامتر (یک مقدار ثابت) تنظیم می‌کند.

ارزیابی دارایی‌های رمز ارز: معرفی بتای سرعت

با توجه به این که ایوانز نه از مقدار لحظه‌ای M بلکه از میانگین آن استفاده می‌کند، شیوه‌ی استدلال در این مدل کمی متفاوت است. مدل VOLT مقدار PQ را به عنوان متغیر مستقل در نظر گرفته، میانگین M را بر اساس PQ از آن به دست می‌آورد، و بعد ذاتا V را از خروجی می‌گیرد.

ارزیابی دارایی‌های رمز ارز: معرفی بتای سرعت

وقتی

ارزیابی دارایی‌های رمز ارز: معرفی بتای سرعت

سپس

ارزیابی دارایی‌های رمز ارز: معرفی بتای سرعت

بنابراین میانگین مقدار کاربردی به ازای هر توکن برابر است با میانگین M تقسیم بر مجموع توکن‌های در گردش، یا

ارزیابی دارایی‌های رمز ارز: معرفی بتای سرعت

و

ارزیابی دارایی‌های رمز ارز: معرفی بتای سرعت

ایوانز می‌گوید وقتی درباره‌ی پیش‌بینی نوسانات قیمت توکن در طول زمان صحبت می‌کنیم، رابطه‌ی کلی میان PQ و V (به نسبت یکدیگر) اطلاعات مفیدی به ما می‌دهد.

این طور که به نظر می‌رسد اکثر سرمایه‌گذاران از همان روش ساده‌ی ارزیابی MV=PQ استفاده می‌کنند و کاری به سیستم بامول-توبین ندارند. روشی که ما مدنظر داریم از قرار زیر است:

 • ابتدا M را به طور کامل کنار می‌گذاریم؛ V متغیر وابسته و PQ متغیر مستقل است، حالا V را بر اساس PQ حساب می‌کنیم.
 • سپس M:M برابر با متغیر وابسته و (PQ/V) برابر با متغیر مستقل می‌شود. این فرمول برای به دست آوردن حجم‌های پولی متنوع در یک زمان خاص به کار می‌رود.

اگر یک سطح فراتر برویم، سوال اصلی این است که «آیا این روش منطقی است؟». اگر دارایی‌های رمز ارز را فقط به عنوان پول در نظر بگیریم، این مدل در حوزه‌ واسطه‌های تبادل (MoE) مناسب است.

 • MV=PQ در هر لحظه همواره صحیح است. بنابراین لازم نیست نگران حجم دقیق متغیرها باشیم. در عوض باید مراقب تعاملاتی باشیم که حول محور تغییرات این متغیرها صورت می‌گیرد.
 • آیا تغییرات PQ باعث تغییر V می‌شود، یا برعکس است؟ رابطه‌ علت و معلول از کدام سو صدق می‌کند؟

تاثیرات PQ بر V آن چیزی است که در نظر ما تغییر می‌کند. تیم‌های مرکزی کریپتو (و نهایتا اکوسیستم سهام‌داران آن) مشخص می‌کنند که کدام ویژگی‌ها و محرک‌ها از کدام سناریوهای مربوط به توکن‌های مدنظر آن‌ها پشتیبانی می‌کنند. انتخاب یک سرعت خاص و بعد استفاده از آن برای تعیین PQ غیرمنطقی خواهد بود. به عقیده‌ی ما، تیم‌های مرکزی کریپتو PQ را از طریق تعیین بازار هدفی انتخاب می‌کنند که قصد ورود به آن را دارند. به عنوان مثال، وقتی تیم فایل‌کوین تصمیم می‌گیرد که به بازار فضای ابری حمله کند، هدف آن‌ها ورود به بازاری با اندازه‌ی مشخص است، سپس میزان تقاضای جمعی برای کالاها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در نتیجه، میزان سرعت نسبت به PQ انتخابی شدیدا حساس است. برای نمونه، در سناریوی فضای ذخیره‌سازی ارزش (SoV)، مقدار V احتمالا کم است؛ خیلی‌ها باور دارند که همین عامل باعث افزایش قیمت بیت کوین می‌شود.

با این استنباط، تغییرات PQ (برای مثال رشد شبکه از طریق اضافه شدن کاربران فعال بیشتر به شبکه‌ی دارایی‌های رمز ارز، یا افزایش میزان مصرف کاربران فعلی) محرکی است که از پشت صحنه باعث تغییرات سرعت در طول زمان می‌شود. اگر بسیاری از مردم در روزهای نخست از بیت کوین به عنوان سیستمی برای ذخیره‌سازی ارزش استفاده می‌کردند، حالا ۱۰۰ درصد از کاربران جدید از آن برای پرداخت‌های خود استفاده می‌کنند، و واضح است که افزایش PQ موجب افزایشی در مقدار V شده است (میزان این افزایش با مؤلفه‌ای به نام «بتای سرعت» تعیین می‌شود که در ادامه آن را به شما معرفی می‌کنیم). در عین حال، روابط پیچیده‌ای می‌تواند میان رشد PQ و مقادیر قبلی PQ وجود داشته باشد. (یعنی ممکن است روش استفاده از دارایی‌های رمز ارزی توسط کاربران جدید بر روش‌های خاصی تاثیر داشته باشد که کاربران موجود برای استفاده‌های عملی از دارایی‌های رمز ارز به آن متوسل می‌شوند.)

در انتها، M با فعل و انفعالات میان نرخ رشد نسبی PQ و V تعیین می‌شود.

در این مبحث M توسط تیم مرکزی انتخاب نمی‌شود. تیم‌های مرکزی صفات خاص و سناریوهایی را انتخاب می‌کنند که توکن‌شان وظیفه‌ی فراهم‌سازی آن‌ها را دارد. این اتفاق عملا باعث تعیین PQ در شبکه می‌شود. از آن سو، PQ انتخابی، سرعت را تعیین می‌کند چون دارایی‌ها یا رفتار خاص کاربران به شکل جدایی‌ناپذیری درون PQ انتخابی تعبیه شده است. پس هر تغییری در سرعت یا با کاربران موجود شبکه که رفتار مصرفی خود را تغییر می‌دهند عوض می‌شود، یا با کاربران جدیدی تغییر می‌کند که الگوهای رفتاری جدیدی از خود نشان می‌دهد. البته احتمال بیشتر این است که شاهد ترکیبی از این دو حالت باشیم. در طول این فرآیند، M که همان حجم پولی موردنیاز ماست، دائما و در هر لحظه با توجه به تغییرات نسبی نرخ رشد PQ و V، یا ضریب کمّی آن (PQ/V)، در نوسان است.

این عامل احتمالا قوی‌ترین محرکی است که ما را در هنگام ارزیابی دارایی‌های رمز ارزی به سمت استفاده از فرمول عادی MV=PQ سوق می‌دهد.

ما معتقدیم که تقلیل اکوسیستم‌های رمز ارز به اقتصادهای پولی ساده، بسیاری از توانایی‌های بالقوه‌ دارایی‌های رمز ارز را از بین می‌برد. ما در حال حاضر مشغول ارزیابی فریم‌ورک‌هایی هستیم که فراتر از فرمول‌های ساده‌ی «رمز ارز به عنوان پول» باشند.

بتای سرعت (Beta of Velocity): کاربرد این فاکتور چیست؟

ایوانز در فرضیه‌ اکتشافی خود درباره‌ سرعت می‌نویسد:

«سوال اصلی این است که تغییرات سرعت چه رابطه‌ای با تغییرات PQ دارد. نزدیک شدن همبستگی مثبت به سمت ۱ عملا رابطه‌ی ارزش توکن را از رشد تراکنش‌های آن جدا می‌کند. اگر این دو مؤلفه همبستگی نداشته باشند، ارزش کارکرد توکن افزایش یافته و همزمان افزایش تقاضا برای کارکردهای زیربنایی کاهش می‌یابد. بنابراین برای تبیین فرضیه‌ سرعت باید نرخ رشد سرعت را با PQ مقایسه کنیم: فرضیه‌ ما می‌گوید اگر سرعت سریع‌تر از PQ رشد کند، ارزش کارکرد توکن کاهش می‌یابد.»

ایوانز می‌گوید آن چیزی که اهمیت دارد، نرخ رشد PQ نسبت به نرخ رشد V است. این رابطه در فرمول MV=PQ اثرات فوق‌العاده زیادی دارد:

 • اگر PQ سریع‌تر از V رشد کند، M افزایش می‌یابد (و ارزش دلاری توکن بالا می‌رود)
 • اگر V سریع‌تر از PQ رشد کند، M کاهش می‌یابد (و ارزش دلاری توکن پایین می‌رود)

با این حال، این همبستگی به خودی خود برای توصیف رابطه‌ی میان V و PQ کافی نیست. برای مشاهده‌ی بهتر مکانیک‌ها، دو اقتصاد فرضی را در نظر بگیرید که GDP هر دو در طول زمان به یک اندازه افزایش پیدا می‌کند.

ارزیابی دارایی‌های رمز ارز: معرفی بتای سرعت

جدول سمت چپ اقتصادی را نشان می‌دهد که سرعت آن با نرخی برابر با GDP در حال افزایش است. در نتیجه، حجم پول در طول زمان ثابت می‌ماند. در این‌جا رابطه‌ی میان PQ و V در حالت ایده‌آل ۱ قرار دارد.

جدول سمت راست اقتصادی را نشان می‌دهد که رشد GDP مشابهی دارد ولی میزان افزایش سرعتش دو برابر نرخ رشد GDP آن است. وقتی سرعت از رشد GDP پیشی گرفت، حجم پول و ارزش توکن در طول زمان کاهش می‌یابد. همان طور که می‌بینید دو اقتصادی که GDP یکسانی دارند می‌توانند بسته به نرخ رشد سرعتی که نسبت به رشد GDP دارند، حجم پولی متفاوتی داشته باشند.

توجه داشته باشید که همبستگی میان PQ و V دقیقا (یا تقریبا) ۱ است. همبستگی همواره برای مجموعه‌ای از مقادیر که سمت و سوی حرکتی مشابهی دارند، بسیار بالاست.

دلیل این اتفاق این است که همبستگی فقط بررسی می‌کند که آیا افزایش مقادیر یک متغیر با افزایش مقادیر یک متغیر دیگر رابطه دارد یا نه. به عبارت دیگر، همبستگی نمی‌تواند بزرگی تغییرات را به دست آورد.

به باور ما، در هنگام ارزیابی اثرات وارده بر ارزش کارکردی توکن، نه همبستگی میان حجم GDP و سرعت، و نه همبستگی نرخ تغییرات آن‌ها، اهمیتی ندارد. آگاهی از همبستگی میان PQ و V کافی نیست زیرا نمی‌تواند اطلاعات مفیدی درباره‌ی بزرگی این نوسانات نسبی و لحظه‌ای که میان PQ و V وجود دارد به ما ارائه کند. کوواریانس (Covariance) هم به تنهایی نمی‌تواند اطلاعات لازم را در اختیار ما قرار دهد، چون این مؤلفه، واریانس متغیر مستقل را در نظر نمی‌گیرد.

اکنون برای روشن‌تر کردن موضوع از یک مفهوم ساده از ساختار پرتفوهای کلاسیک کمک می‌گیریم: بتا.

نکته: اگرچه این فرمول مشابه بتای سنتی سهام است، ولی به تعریف سنتی بتا که به مقایسه‌ی نوسانات بازدهی سهم با بازدهی پرتفوی بازار می‌پردازد، اشاره‌ای نمی‌کند.

در قلمرو «رمز ارز به عنوان پول» (MV=PQ)، تغییرات M با فرمول زیر مشخص می‌شود:

ارزیابی دارایی‌های رمز ارز: معرفی بتای سرعت

وقتی:

ارزیابی دارایی‌های رمز ارز: معرفی بتای سرعت

در مدل INET برنیسک، تنظیم V به عنوان یک پارامتر ثابت معادل تنظیم بتای سرعت برابر صفر است. این یعنی به ازای افزایش یا کاهش PQ تغییری در V ایجاد نمی‌شود.

مدل VOLT ایوانز به خاطر مفروضات متفاوتش با مفهوم رایج MV=PQ فرق می‌کند. در مدل VOLT:

ارزیابی دارایی‌های رمز ارز: معرفی بتای سرعت

برای برنیسک و حالت و آنی ایده‌ی ما، M مجموع حجم پولی است که برای پشتیبانی از PQ و V در هر لحظه لازم می‌باشد. علاوه بر این، توجه به این نکته جالب است که چگونه تغییرات نسبی در PQ و V از یک نقطه‌ی زمانی به یک نقطه‌ی زمانی دیگر باعث ایجاد تغییر در M می‌شود. در نتیجه شیوه‌ تغییر MV=PQ نیز در نقاط زمانی مختلف مورد توجه ما قرار می‌گیرد.

به خاطر داشته باشید که برای ایوانز میانگین M مساوی است با میانگین تراز VOLT که در حالت موازنه‌ای به صورت دلار ذخیره شده است. M در مدل VOLT عرضه‌ی پولی نیست که برای حمایت لحظه‌ای از PQ و V به آن نیاز داریم. M مدنظر ایوانز، میانگین حجم پولی است که در طول یک بازه‌ی زمانی ۱۲ ماهه به دست می‌آید. محاسبه‌ی تقاضاهای همزمان و آنی همان چیزی است که سال (Sall) سعی به انجام آن دارد، ولی ما باور نداریم که سیستم صف‌بندی برای دارایی‌هایی مثل بیت کوین راهکار مناسبی باشد، چون در این‌جا تراکنش‌هایی بر PQ اثر می‌گذارند که انسان‌ها تصمیم‌گیرنده‌ی آن‌ها هستند.

هر دو مفهوم M (به صورت میانگین و لحظه‌ای) در بحث MV=PQ ، اطلاعات مفیدی در اختیار ما قرار می‌دهد. با این حال، اگر به تاثیرات علّی تغییرات PQ بر تغییرات V علاقه داشته باشیم، حالت لحظه‌ای بهتر به ما اجازه می‌دهد تا درباره‌ تاثیرات پویایی که میان نقاط خاص زمانی وجود دارد فکر کنیم.

در ادامه نمودار نشانه‌ای ساده‌ای را می‌بینید که به تفسیر این سیستم کمک می‌کند. برای مثال، اگر به ستون سمت راست نگاه کنید که بتا > ۱ است؛ با افزایش PQ متغیر V افزایش و M کاهش می‌یابد.

ارزیابی دارایی‌های رمز ارز: معرفی بتای سرعت

بتای تاریخی سرعت بیت کوین

ارزیابی دارایی‌های رمز ارز: معرفی بتای سرعت

ارزیابی دارایی‌های رمز ارز: معرفی بتای سرعت

اطلاعات نمودار بالا از وبسایت Blockchain.info به دست آمده است. M همان ارزش بازار و PQ نیز ارزش تخمینی تراکنش دلار است.

می‌دانیم که V در این مجموعه داده‌ی تاریخی یک معیار محاسبه‌شده است. بنابراین اگر بخواهیم تغییرات PQ را در مقایسه با تغییرات V با بتا به دست آوریم، نتیجه چیزی حاصل از تغییرات ارزش تاریخی بازار در طول زمان خواهد شد.

از آن‌جایی که ما از حالت تاریخی M (ارزش بازار بیت کوین) و PQ (ارزش تخمینی تراکنش دلار) استفاده می‌کنیم، باید حالت تاریخی V را محاسبه نماییم. پس هدف از نمایش این نمودار تاریخی این است که نشان دهیم بتا می‌تواند اطلاعات خوبی برای پیش‌بینی تغییرات M در اختیار ما قرار دهد. بهتر است فراموش نکنیم که در پیش‌بینی‌های آینده، ریاضیات در نقطه‌ مقابل نمودارهای تاریخی قرار می‌گیرد: M نه مشاهده بلکه پیش‌بینی می‌شود، و سرعت و PQ خروجی این معادله هستند.

ما معتقدیم که بتا می‌تواند به خوبی مسئله‌ «مشکل سرعت» را برای ما روشن کند. بحث این نیست که سرعت در آینده افزایش می‌یابد یا کاهش پیدا می‌کند، بحث این نیست که GDP می‌تواند سرعت را پشت سر بگذارد یا نه، بحث این است که بتای سرعتِ یک دارایی رمز ارز کوچک‌تر از ۱، مساوی ۱ یا بزرگ‌تر از ۱ است، و بتا چطور می‌تواند در طول زمان افزایش یابد.

به نظر می‌رسد که بحث کردن درباره‌ بتا و بتای پیش رو مفیدتر از بحث درباره‌ی مقادیر استاتیک باشد، چون چیزی که سرمایه‌گذاران معمولا بیش از همه به آن اهمیت می‌دهند، تغییرات قابل انتظار در قیمت توکن است. بتا مستقیماً مشکل تغییر نسبی و لحظه‌ای PQ و V را حل می‌کند که باعث افزایش یا کاهش قیمت توکن می‌شود. امیدواریم این شیوه‌ تفکر به تیم‌های مرکزی و مشاوران آن‌ها اجازه دهد تا ببینند که کدام نوع از بتای سرعت به درد آن‌ها می‌خورد.

وجود زبان‌های تخصصی به کسانی که اکوسیستم‌های کریپتویی را تحلیل می‌کنند اجازه می‌دهد تا نحوه‌ی مباحثه و آزمایش تجربیِ «فرضیه‌ی سرعت» را استانداردسازی کنند و با سرعت بیشتری به تولید معیارهای مستحکم‌تر برای مدل‌سازی این کلاس از دارایی‌های رمز ارز دست بزنند.

نکته پایانی

برای اطلاعات تجربی و تاریخی معایب رایجی وجود دارد: بتای سرعت در بازه‌های زمانی خاص میزان تغییرات سرعت‌های آتی را پیش‌بینی نمی‌کند، خصوصا وقتی کارکرد یک دارایی رمز ارز در طول زمان عوض می‌شود. در واقع، تا زمانی که راهکار بهتری با درجه‌ی بالاتری از دقت برای اندازه‌گیری PQ و M پیدا نشود، استفاده از بتای سرعت مشابه معامله‌ای لحظه‌ای بر اساس ارزش بازار یا نوسانات قیمت بیت کوین است.

روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری دقیق سرعت وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

برای GDP) PQ دارایی رمز ارز):

 • آیا باید تمام تراکنش‌ها را در نظر گرفت یا حجم معاملات را از آن مستثنی ساخت؟
 • اگر بعضی از تراکنش‌ها به خاطر ماهیت آن‌ها حذف شوند، چقدر از این تغییرات راضی خواهیم بود؟

برای M (حجم پولی دارایی رمز ارز):

 • ارزش بازار را چگونه باید تنظیم کرد تا مطمئن شویم که PQ و M در قیاس درستی نسبت به یکدیگر قرار دارند؟ اگر برخی از تراکنش‌ها از PQ حذف شود، چطور می‌فهمید که کدام کوین‌ها را باید از M حذف کنید؟
 • نکته: ما در نمودارهایمان برای PQ از «حجم تراکنش‌های درون-زنجیره‌ای» و برای M از ارزش کلی بازار استفاده می‌کنیم. این کار با تمام نقایصش با رویکرد Woo و تعداد دیگری از رویکردها مطابق است.

آثار زیر به برخی از مشکلات موجود در زمینه‌ اندازه‌گیری این متغیرها اشاره می‌کند:

 • یک مشت بیت کوین: شاخص‌گذاری پرداخت‌ها میان افرادی که اسم ندارند، میکل‌جان (Meiklejohn)
 • در باب دشواری تخمین حجم تراکنش‌های درون-زنجیره‌ای، کوین‌متریکس (Coinmetrics)
 • BlockSci: طراحی و کارکردهای پلتفرم تحلیل بلاک چین، کالودنر (Kalodner)
 • https://blog.chainalysis.com/reports/money-supply

در انتها، برای ارجاع می‌توانید در نمودار زیر ببینید که چگونه بتای سرعت بیت کوین در بازه‌های زمانی طولانی مدت ملایم شده است.

ارزیابی دارایی‌های رمز ارز: معرفی بتای سرعت

اطلاعات نمودار بالا از وبسایت Blockchain.info به دست آمده است. M همان ارزش بازار و PQ نیز ارزش تخمینی تراکنش دلار است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.