ارزش گذاری بیش از حد (Overvalue) چیست؟

سهامی با ارزش بیش از حد (overvalued)، یک قیمت جاری دارد که بواسطه چشم‌انداز درآمدی خود و یا نسبت قیمت به درآمد (P / E) قابل‌توجیه نیست. در نتیجه، تحلیل‌گران و سایر کارشناسان اقتصادی انتظار دارند که این قیمت در نهایت افت کند.

0 296

ارزش گذاری بیش از حد ممکن است ناشی از یک افزایش کوچک در تجارت احساسی (تصمیم‌گیری غیرمنطقی و احساسی) باشد که بطور مصنوعی باعث تورم قیمت بازار سهام می‌شود و یا ناشی از زوال در قدرت مالی و بنیاد یک شرکت باشد. سرمایه‌گذاران بالقوه تلاش می‌کنند از اضافه پرداخت برای سهام اجتناب کنند.

نظریه زیربنایی سهام‌های بیش از اندازه ارزش گذاری شده

گروه کوچکی از نظریه‌پردازان بازار معتقدند که بازار ذاتاً کاملا کارآمد است. آنها معتقدند که تجزیه و تحلیل اساسی سهام، شیوه‌ی بی‌معنایی است زیرا بازار سهام کاملاً شناخته شده است. بنابراین، سهام ممکن است نه حقیقتاً کمتر از حد و نه بیشتر از حد ارزش گذاری شود. به طور خلاصه، تحلیلگران بنیادی در اعتقاد خود راسخ هستند که همیشه فرصت‌هایی برای کاهش ارزش سهام‌های کم و بیش از حد ارزش گذاری شده وجود دارد زیرا بازار به اندازه شرکت‌کنندگان آن، غیرمنطقی است.

سهام بیش از حد ارزش گذاری‌شده برای سرمایه‌گذارانی ایده‌آل است که دنبال تضعیف یک موقعیت هستند، تضعیفی که فروش سهام را به همراه دارد با قصد بازخرید آنها، زمانی که این قیمت دوباره هم‌خط با بازار می‌شود. سرمایه گذاران همچنین ممکن است به دلیل نام تجاری، مدیریت برتر یا عوامل دیگری که ارزش درآمد یک شرکت را بیش از دیگران افزایش می‌دهد، سهام بیش‌از حد ارزش گذاری شده را به قیمت بالاتر بخرند.

چگونگی تشخیص سهام بیش از حد ارزش گذاری شده

تجزیه و تحلیل درآمد نسبی رایج‌ترین روش برای شناسایی سهام بیش از حد ارزش گذاری شده است. این معیار، ارزش سود را با برخی مقادیر قابل مقایسه بازار مانند قیمت مقایسه می‌کند. متداول‌ترین مقایسه این نسبت P/E است که سود شرکت به قیمت سهام آن را تجزیه و تحلیل می‌کند. یک شرکت با ارزش گذاری بیش از حد می‌تواند شرکتی باشد که با نرخی بالاتر از ۵۰ برابر سود خود معامله کند.

تحلیلگرانی که به دنبال سهام کوتاه‌مدت می‌گردند ممکن است در پی شرکت‌هایی با ارزش بیش از حد با نسبت P / E بالا باشند، به ویژه هنگامی که با شرکت‌های دیگر در همان بخش یا گروه هم‌ صنف مقایسه می‌شوند. مثلاً فرض کنید شرکتی دارید با قیمت سهام ۱۰۰ دلار و سود هر سهم ۲ دلار. محاسبه نسبت P/E از تقسیم قیمت به سود (۱۰۰ /۲ دلار = ۵۰) است. بنابراین، در این مثال، معامله با ۵۰ برابر سود، امنیت دارد.

اگر همان شرکت سال مالی سرشاری دارد و ۱۰ دلار سود به ازای هر سهم (EPS) درآمد دارد، نسبت P/E جدید ۱۰۰ دلار تقسیم بر ۱۰ دلار یا ۱۰ برابر (۱۰۰ دلار / ۱۰ دلار = ۱۰) است. اگر سود ۲ دلار برای هر سهم باشد، کارشناسان این شرکت را با ارزش بیش از حد می‌دانند اما اگر سود آن ۱۰ دلار برای هر سهم باشد آن را کم ارزش در نظر می‌گیرند.

نمونه واقعی

ولو اینکه اصولاً، سهام تنها به اعتقاد یک تحلیلگر بیش از حد ارزشمند است، وب‌سایت موتلی فول (The Motley Fool) بسیار دوست دارد که در این ارزش گذاری شرکت کند. مثلاً، آنها خودروسازی ماشین‌های برقی تسلا (Tesla) را به دلیل زیان‌های خالص سالانه که معمولاً از حد ۱۰۰ میلیون دلار می‌گذرد، به شدت بیش از حد ارزش‌، تعیین کرده بودند. با این وجود، سرمایه‌گذاران به دلیل وسایل نقلیه فریبنده و پیشینه فن‌آوری پیشرفته آن به سمت این شرکت کشیده می‌شوند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.