ارزش پول چگونه تعیین می‌شود؟

مقدار تقاضای پول تعیین کننده ارزش آن است، درست مانند کالاها و خدمات. سه روش برای سنجش ارزش دلار وجود دارد که در ادامه به معرفی و بررسی آنها می‌پردازیم.

0 229

روش اول این است چه مقدار دلار با ارزهای خارجی خریداری می‌شود، که این همان روش نرخ تبدیل است. معامله گران فارکس در بازار ارز تعیین کننده نرخ تبدیل هستند. آنها عرضه و تقاضا و نیز انتظارات خود در آینده را در نظر می‎گیرند.

به همین دلیل است که ارزش پول در طول معاملات روزانه دچار نوسان میشود. روش دوم، ارزشگذاری اسناد خزانه است. می‌توان آنها را از طریق بازار ثانویه خزانه داری براحتی تبدیل به دلار کرد.

هنگامی که تقاضا برای اسناد خزانه افزایش می‌یابد، ارزش دلار نیز خودبخود بالا می‌رود.

روش سوم نیز ذخایر ارز خارجی است، یعنی همان مقدار دلارهایی که در اختیار دولت‌های خارجی قرار دارد. هر قدر که دلارهای بیشتری داشته باشند، به همان میزان عرضه نیز کاهش خواهد یافت. این کار باعث بالا رفتن ارزش پول ایالات متحده می‌شود. چنانچه دولت‎های خارجی درصدد فروش تمامی دلارها و داراییهای خزانه باشند، در این صورت دلار سقوط خواهد کرد و ارزش پول ایالات متحده بسیار کم خواهد شد.

اینکه ارزش دلار چگونه سنجیده می‌شود اهمیتی ندارد، اما ارزش ان طی سالهای 2000 تا 2011 کاهش یافت. و این تنزل قیمت بدلیل نرخ نسبتا پایین منابع فدرال، بدهی بالای فدرال، و رشد کند اقتصادی بود. از سال 2011، دلار ایالات متحده با وجود این فاکتورها با افزایش روبرو شد. اما چرا؟ اقتصاد اکثر کشورهای جهان با رشدی کند مواجه شد. این امر باعث شد که معامله گران بدنبال یک سرمایه گذاری امن در بازار دلار باشند. در پی آن، دلار از یورو سبقت گرفت. از آن پس سفر به اروپا بسیار مقرون بصرفه شد.

این روند چه تاثیری بر زندگی شما می‌گذارد

میتوان تاثیر نوسانات ارزش پول را هر روزه در پمپ بنزین و فروشگاه مواد غذایی مشاهده کرد. و این بخاطر وجود تقاضای بی کشش برای بنزین و مواد غذایی می‌باشد. تولید کنندگان خوب میدانند که شما هر هفته مجبور میشوید بنزین و مواد غذایی خریداری کنید، و نمی‌توانید خرید خود را در هنگام افزایش قیمت‌ها به تعویق اندازید. تولید کنندگان تمامی هزینه‌های اضافی خود را بدست می‌آورند و شما مجبور می‌شوید تا مدتی با قیمت بالاتری جنس خود را خریداری کنید تا زمانی که بتوانید عادات خود را تغییر دهید.

هنگامی که قیمت بنزین یا مواد غذایی بالا می‌رود، شما شاهد کاهش ارزش پول خواهید بود.

زمانی که ارزش پول بطور مداوم با کاهش روبرو می‌شود

تورم زمانی رخ می‌دهد که ارزش پول بطور مداوم کاهش یابد. وقتی مردم تصور می‌کنند قیمت ها افزایش خواهد یافت، در این زمان است که شروع می‌کنند به خرید کردن، قبل از اینکه اجناس گرانتر شوند. این افزایش تقاضا باعث می‌شود تولیدکنندگان با خیال راحت هزینه های بیشتری اعمال کنند، قیمت‌ها را افزایش دهند و در این صورت تورم یک ابزاری می‌شود برای تغییر مسیر بازار به سمتی که بازاریان می‌خواهند.

به همین دلیل است که فدرال رزرو تورم را همانند یک باز (hawk) در نظر می‌گیرد، یعنی به منظور مهار تورم عرضه پول را کاهش داده یا نرخ بهره را افزایش می‌دهد. یک اقتصاد سالم قادر است نرخ تورم پایه را تا 2 درصد حفظ کند. تورم پایه عبارت است از قیمت هر چیزی بجز قیمت مواد غذایی و بنزین، که بسیار متغیر هستند. شاخص قیمت مصرف کننده رایج ترین مقیاس تورم محسوب می‌شود.

زمانی که ارزش پول افزایش پیدا کند

تورم زدایی زمانی رخ می‌دهد که ارزش پول بالا می‌رود. بنظر عالی میرسد، اما برای اقتصاد مخرب تر از تورم میباشد. چرا؟ به این فکر کنید که طی سالهای 2007 تا 2011 چه اتفاقی در بازار مسکن رخ داد، در واقع یک تورم زدایی عظیم بود. قیمتها تا بیش از 20 درصد سقوط کرد. بسیاری از مردم نتوانستند خانه های خود را بفروشند و بدهی وام مسکن خود را پرداخت کنند. خریداران از کاهش بیش از پیش قیمتها واهمه داشتند. هیچ کس نمیدانست چه وقت قیمتها مجددا اوج خواهد گرفت.

درست است، ارزش پول افزایش یافت. اما خانواده ها خانه های خود را از دست دادند. کارگران ساختمانی شغل خود را از دست دادند. ساختمان سازها ورشکسته شدند، و این همان چیزی است که تورم زدایی را خطرناک می‌کند. این یک مارپیچ رو به پایین ناشی از ترس است.

چگونه ارزش پول با گذشت زمان دستخوش نوسانات شده است

در سال 1913، پول ارزش بسیار زیادی داشت. در آن زمان یک دلار معادل $25.6429 در دسامبر 2018 بود. دلار بتدریج ارزش خود را از دست داد، بطوریکه تا سال 1920 هر دلار معادل $13.02 در سال 2018 ارزش داشت. در طول دوره رکود بزرگ آمریکا، ارزش پول در نتیجه تورم زدایی افزایش پیدا کرد.

در سال 1930 ارزش هر دلار برابر شد با $14.69 در سال 2018 و تا سال 1950 ارزش پول با کاهش بیشتری مواجه شد. یعنی هر دلار چیزی معادل $10.69 در سال 2018 بود. از آن به بعد ارزش پول همچنان رو به کاهش رفت. طوریکه در سال 1970، هر دلار تنها معادل $6.65 در سال 2018 شد. تا سال 1990، هر دلار ارزشی برابر با $1.97 در سال 2018 پیدا کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.