ارزش‌گذاری سهام چرخه‌ای (Cyclical Stocks)

برخی کسب و‌ کارها، با توجه به اوضاع اقتصادی و قدرت خرید مردم دچار فراز و فرودهای شدیدی می‌شوند که به آن‌ها به اصطلاح کسب‌و‌کار چرخه‌ای گفته می‌شود. در این مقاله با مفهوم این اصطلاح و نحوه ارزش‌گذاری این نوع کسب‌و‌کارها آشنا می‌شوید. همچنین در این مطلب از جنرال موتورز به عنوان نمونه‌ای برای درکِ بهترِ سهام چرخه‌ای استفاده شده است.

0 160

از زمانی که سرمایه‌داری وجود داشته است، کسب‌و‌کارهایی بوده‌اند که ثروتشان به همراه اقتصاد، دچار فراز و فرود می‌شود. این «چرخه»‌ها (همانطور که متخصصان مالی به آن‌ها اشاره می‌کنند) می‌توانند در یک سال سودهای نفس‌گیر تولید کرده و در سال بعد خسارت‌هایی فاجعه‌بار به همراه داشته باشند.

شناسایی یک کسب‌و‌کار چرخه‌ای

شناسایی یک کسب‌و‌کار چرخه‌ای (Cyclical) کار نسبتا راحتی است. آن‌ها معمولا در امتداد خطوط صنعت هستند. تولیدکنندگان اتومبیل، شرکت‌های نفتی و تولیدکنندگان فولاد و آلومینیوم نمونه‌های کلاسیک برای این نوع کسبوکار هستند. فورد و جنرال موتورز را در نظر بگیرید، تقاضا برای محصولات آن‌ها تقریبا به طور کامل وابسته به سطح ملی درآمد است که معیاری برای سنجش سلامت کلی اقتصاد می‌باشد. هنگامی که یک رکود یا حتی یک افت جزیی در افق پدیدار می‌شود، این شرکت‌ها تقریبا بلافاصله شروع به از دست دادن ارزش بازاری می‌کنند و دلیل خوبی برای این امر وجود دارد.

وقتی که عضوی از خانواده تعدیل می‌شود و یا زمانی که درآمد قابل استفاده کاهش می‌یابد، مردم خرید یک اتومبیل جدید را از برنامه‌ی خود خارج می‌کنند.

نگاهی دقیق‌تر به جنرال موتورز درکی کامل از مفهوم چرخه‌ای را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان می‌آورد. سوابق سود این تولید‌کننده‌ی اتومبیل را از ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۱ در نظر بگیرید:

  •  ۲۰۰۱ = ۱٫۷۷ دلار
  •  ۲۰۰۰ = ۶٫۶۸ دلار
  •  ۱۹۹۹ = ۸٫۵۳ دلار
  •  ۱۹۹۸ = ۴٫۱۸ دلار
  •  ۱۹۹۷ = ۸٫۶۲ دلار
  •  ۱۹۹۶ = ۶٫۰۷ دلار
  •  ۱۹۹۵ = ۷٫۲۸ دلار
  •  ۱۹۹۴ = ۶٫۲۰ دلار
  •  ۱۹۹۳ = ۲٫۱۳ دلار
  •  ۱۹۹۳ = (۴٫۸۵) دلار

سرمایه‌گذاران به خاطر می‌آورند که در سال‌های ابتدایی دهه‌ی ۹۰، ایالات متحده در میان رکود و جنگ خلیج فارس قرار داشت. اقتصاد به طور کلی وضع مناسبی نداشت. در سال‌های بعد، اقتصاد دوباره رشد کرد و به بالاترین قدرتی رسید که این کشور تا کنون به خود دیده است. صعود متمادی سود در سرتاسر این دهه نمایان است (به سال ۱۹۹۸ توجه کنید که وال‌استریت نگرانی ارزش‌گذاری بیش از حد قیمت سهام بود و اقتصاد برای مدتی ناپایدار شد، این اتفاقات مستقیما در سطر آخر جنرال موتورز تاثیرگذار بود و طی یک سال کاهش ۵۰ درصدی سود را برای این شرکت به همراه داشت).

آخرین گزارش سالانه‌ی این شرکت نشان می‌دهد که سودها بیش از ۷۳٫۵ درصد کاهش یافته‌اند. این اولین سال کامل پس از آن بود که اقتصاد شروع به تصحیح خود کرد و همانند همه‌ی چرخه‌ها، جنرال موتورز از اولین شرکت‌هایی بود که تاثیر آن را احساس کرد.

چگونگی ارزش‌گذاری سهام‌های چرخهای

این موضوع آشکارا مشکلی را در ارزش‌گذاری ایجاد می‌کند. یک سرمایه‌گذار چقدر باید برای هزینه جهت یک کسب‌و‌کار چرخه‌ای تمایل داشته باشد؟

بن گراهام (Ben Graham)، «ریش‌سفید وال استریت» و پدر سرمایه‌گذار ارزشی، تقریبا ۷۰ سال قبل به راه حلی دست یافت. به نظر او باید به میزان سود میانگین یک کسب‌و‌کار چرخه‌ای طی ۱۰ سال گذشته هزینه کرد. به طور تاریخی این دور‌ه‌ی زمانی یک چرخه‌ی کامل را پوشش داده است و فراز و فرودها را تعدیل می‌کند.

اگر یک سرمایه‌گذار جنرال موتورز را در سال ۱۹۹۹ که سود آن به ازای هر سهم معادل ۸٫۵۳ دلار بود، ارزش‌گذاری می‌کرد، باید چند برابرِ ارزش واقعی آن شرکت برای آن هزینه می‌کرد. در عوض او باید اساس تخمین سودهای آتی خود را بر ۱) نرخ رشد تاریخی جنرال موتورز و ۲) سود متوسط ۴٫۶۶ دلار به ازای هر سهم طی دهه‌ی گذشته قرار می‌داد.

زمانی که سود میانگین برای یک سهام چرخهای بیش از حد زیاد یا کم است

در مورد جنرال موتورز، حتی سود «میانگین» ممکن است تخمینی بسیار بالا برای درآمدهای آتی باشد. با توجه به بازار پر رونق و غیر منتظره‌ی دهه‌ی ۱۹۹۰، سخت است که باور کنیم این سطوح بالا در سود می‌توانند برای همیشه ادامه داشته باشند. اگر باور دارید که ایالات متحده به سمت رشد کُند اقتصادی یا حتی رکودی کامل پیش می‌رود، باید سود میانگین خود را بر اساس نرخ بازگشت تاریخی کسب‌و‌کار مورد نظر خود در پایین چرخه‌های پیشین در نظر بگیرید. در گذشته، جنرال موتورز در این دوره‌ها یا پول از دست داده و یا ۱ تا ۲ دلار به ازای هر سهم تولید درآمد کرده است.

اگر انتظار دارید که این شرایط برای چندین سال ادامه داشته باشد، سود میانگین ۴٫۶۶ به ازای هر سهم نیز ممکن است هنوز بسیار بالا باشد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.