ارائه توکن بهادار (security token): ناجی اکوسیستم غیر متمرکز

در این مقاله، میخواهیم بگوییم چرا ارائه توکن بهادار، ابزار بهتری برای درآمدزایی در پروژه‌های غیر متمرکز شماست و چه مزیتی نسبت به ارائه توکن ابزاری سنتی دارد. ارائه توکن بهادار در حال رشد است. هدف ما این است که اطلاعاتی در مورد پیشرفت‌ها و اهداف ساخت موسسات غیر متمرکز مستقل (DAO) و تغییری که در استراتژی‌های جهان واقعی ایجاد میکنند، به شما ارائه کنیم.

0 96

توکن بهادار

توکن‌های ابزاری مانند Airline Miles هستند

داشتن سرمایه‌گذاران و تاجرانی که توکن‌ها را احتکار میکنند، در بسیاری از مواقع فایدهای ندارد. زیرا توکن به عنوان سوخت تراکنش‌ها در یک شبکه‌ی غیر متمرکز ایجاد شده اند و نباید احتکار شوند.

توکن‌های ابزاری، غیر از این که قابل معامله کردن هستند، به کوپن‌ها یا Airline Miles (طرح وفاداری برای پاداش دادن به مشتریان) شبیه هستند و مردم برای دریافت کالا یا خدمات از آنها استفاده میکنند. اگر مردم ارزش کوپن‌ها را احتکار کنند دردسرساز خواهد شد.

دلایلش اینجاست:

یک شرکت هوایپیمایی (مثلا KLM) را تصور کنید.

  • KLM سهام ایجاد میکند تا مردم در آن سرمایه‌گذاری کنند و از موفقیت این شرکت سود ببرند.
  • KLM طرح وفاداری Airmiles ایجاد میکند، تا مشتریان وفادار داشته باشند و مردم بتوانند از خدماتشان بهره‌مند شوند.

حالا تصور کنید میخواهید در KLM سرمایه‌گذاری کنید و باید بین این دو محصول یکی را انتخاب کنید.

سرمایه‌گذاری در Airmiles یعنی فرض کرده اید که قیمت‌های Airmiles با رشد شرکت افزایش مییابد و سود بیشتری تولید میکند. ولی قیمتهای Airmiles به سود KLM وابسته نیست. Airmiles چیزی است که مردم میتوانند آن را در ازای خدمات مبادله کنند (بیشتر مواقع پرواز). در واقع، احتکار ارزش‌های ایرمایلز KLM به خدمات یا به مشتریانی که آن را احتکار کرده اند سودی نمیرساند، زیرا قیمت‌های نوسان‌کننده ضرر زیادی به مسافران و KLM وارد میکند.

فرض کنید در یک زمان، ایرمایلزی به ارزش 400 یور دریافت کرده اید. خوشحالید، زیرا رویای پروازی 350 یورویی را در سر میپرورانید. ایرمایلز به شما امکان میدهد که رویای خود را عملی کنید و نهایتا 50 یورو نیز ذخیره کنید! هورا!

سه هفته بعد، تصمیم میگیرید پرواز رویاییتان را عملی کنید ولی می‌فهمید ارزش آن پرواز کم شده و فقط 180 یورو شده است.

این مثالی است از ضرری که به مسافر وارد میشود. (قطعا به KLM نیز ضرر وارد میشود.)

تصویرسازی توسط کلر بدون (Claire Bedon)

سرمایه‌گذاری در سهام آن‌ها به این معنی است که شما واقعا میخواهید یک قسمت کوچک از KLM را مال خود کنید و در نتیجه، وقتی شرکت به موفقیت برسد، ارزش سهام شما نیز بیشتر میشود. علاوه بر این، احتکار با قیمت‌های سهام به طور مستقیم بر خدمات یا تجربه کاربر تاثیر نمیگذارد. این احتمال وجود دارد که ارزش شرکت کم یا زیاد شود، بله. ولی یک شبه مسافران و KLM را بازنده نمیکند.

واضح است که سرمایه‌گذاری در سهام منطقی‌تر است. ولی در “سرزمین بلاک چین” ما به توکن‌های ابزاری بیشتر علاقه داریم. نبود تنظیم مقررات و افزایش نقدینگی، به نظر سودده میرسد.

مثال KLM ایرمایلز کاملا با VMC مشابه است، زیرا هر دو سرویس در صنعت مسافرت تحول ایجاد کردند. ولی این تشبیه در توکن‌های ابزاری ICOهای بیشتری اعمال شده است.

توکن‌های بهادار ارتباط لازم را ایجاد میکنند

معمولا ارزش توکن‌های ابزاری به موفقیت پروژهی مورد نظر ارتباطی ندارد. در نتیجه، ارزش به احتکاری که بر مبنای احساسات سرمایه‌گذاران شکل گرفته و خودِ پروژه، مرتبط است.

اگر پروژه شرکای جدیدی به دست آورد، ارزش توکن‌های ابزاری افزایش مییابد. ولی واقعا چرا؟ آیا تا به حال دیده اید که ارزش KLM ایر مایلز با جذب شرکای جدید افزایش یابد؟ خیر. و دلیل خوبی هم دارد: آنها میخواهند کاربرانشان در ازای ارائه‌ی خدماتشان از محصولاتِ ایرمایلز استفاده کنند. به طور مشابه، افزایش ارزش توکن‌های ابزاری با جذب شرکای جدید نیز منطقی به نظر نمیرسد زیرا آنها فقط سوخت تراکنش‌های شبکه هستند.

ولی یک شراکت استراتژیک و قوی به معنی موفقیت احتمالی پروژه‌های بعدی شرکت یا یک شبکه‌ی غیر متمرکز است. مگر نه؟

بله، احتمال موفقیت‌های آتی منجر به افزایش ارزش واحدهایی میشود که نماینده بخش‌های یک شرکت یا موسسه غیر متمرکز مستقل هستند. به آن واحدها توکن بهادار میگویند؛ که مجزا از توکن‌های ابزاری هستند.

باید میانه‌رو باشیم

در این سال‌ها، فضای کریپتو گسترده تر و آشفته تر شده است. هر کس در این فضا میخواهد با راه‌اندازی یک ICO یا ارائهی یک سرویس مرتبط با ICO، سریع پول در بیاورد. هرچه این فضا تیرهتر شد، ممنوعیت بیشتری بر سر راه کریپتو تبلیغ آن قرار گرفت.

این صنعت به دو بخش تقسیم میشود:

بخش کریپتو: حامیان اصلی بیت کوین و میراث ایدئولوژیکیشان.

بخش حالت فعلی: دولت‌هایی از ملل مختلف، موسسات بخش خصوصی، بوروکراسی، سیاست و محرک‌های مالی که آنها را به هم پیوند می‌دهند.

بخش کریپتو باید درک کند که اکوسیستم فعلی چیزی است که بخش حالت فعلی نمیتواند آن را بپذیرد چراکه هیچ کنترلی بر فعالیت‌های ناهنجار این فضا ندارد.

در مقابل، بخش حالت فعلی باید از اهداف بخش کریپتو برای ساختن یک جهان مساوی که در آن هر کسی میتواند به طور مجازی مالک داده و مسائل مالی خود باشد، حمایت کند.

توکن بهادار بهترین های هر دو جهان را با هم ترکیب کرده و یک زمینه مشترک را ارائه می‌کند که در آن هر دو بخش حضور دارند و برای ساخت یک آینده روشنتر با هم همکاری می‌کنند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.