ادعاهای مشکوک پس از فروش توکن Doc.com

طبق تحقیقات کوین بیس، یک استارتاپ درمانی وابسته به یک رمز ارز عمومی، اظهاراتی را درباره روابط صنعتی و ارتباط خود با صرافی کوین بیس عنوان کرده، درحالی که می‌‌خواهد توکن‌‌هایی به سرمایه‌‌گذاران بفروشد. Doc.com واقع در مکزیکو سیتی که اپلیکیشنی دارد که مشاوره‌‌ی درمانی و روان‌‌شناختی به جوامع کمتربرخوردار ارائه می‌‌کند و از کیف پولی درونی هم برای رمز ارز خود (MTC) برخوردار است. این استارتاپ در ICO خود در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱.۸ میلیون دلار سرمایه جمع‌‌آوری کرد و سپس MTC را در ماه ژوییه همان سال به عنوان بخشی از برنامه پاداش‌‌های خود جهت تشویق کاربران به فروش داده‌‌های درمانی خود در قبال توکن، در اپلیکیشن خود ادغام کرد.

0 113

با این حال Doc.com حتی پس از رویدادهای ICO خود مانند کنفرانس وال‌‌ استریت در مقر مارا لاگوی دونالد ترامپ در فلوریدا در ۱۵ ژانویه، به فروش توکن‌‌هایش (جمعا به ارزش ۴۹ میلیون دلار) ادامه داده است. این استارتاپ عنوان کرده است که برنامه دارد تا این توکن‌‌ها را در یک ایردراپ عمومی پیش از ماه آوریل، وقتی که شرکت به یک بلاکچین اختصاصی به نام لایف‌‌چین (Lifechain) تغییر می‌‌کند، آزاد کند.

چارلز نادر (Charles Nader) مدیرعامل Doc.com در مارا لاگو، فرصت‌‌های سرمایه‌‌گذاری توکن‌‌ها را به نمایندگان صندوق‌‌های حفظ ارزش و دفاتر خانوادگی که برای شنیدن سخنان کارآفرینانی مانند بروک پیرس (Brock Pierce) جمع شده بودند ارائه کرد و سخنانی ایراد کرد ک شامل حداقل دو ادعایی بود که طبق تحقیقات کوین‌‌دسک نامعتبر شناخته شدند.

قابل‌‌توجه‌‌ترینِ این‌‌ ادعاها گنجاندن نام جان لیلی (John Lilly) مدیرعامل موزیلا و رید هافمن (Reid Hoffman) بنیان‌‌گذار لینکداین در صفحه‌‌ی مشاوران خود است.

لیلی به کوین‌‌دسک گفت که او هیچ رابطه‌‌ای با Doc.com ندارد، در حالی که شرکت سرمایه‌‌ای گری‌‌لاک (Graylock Partners) هافمن به کوین‌‌دسک گفته است که هافمن هیچ رابطه‌‌ی مشاوره‌‌ای رسمی‌‌ با Doc.com ندارد، اگرچه نادر دانشجوی دوره‌‌های هافمن در دانشگاه استنفورد بوده است.

پروژه Doc.com که به عنوان ابزرای برای ارائه درمان رایگان به افراد محروم از آن استقرار یافته است، علاقه‌‌ی سازمان‌‌هایی مانند اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد و همچنین سرمایه‌‌گذاران خصوصی را به خود جلب کرده است.

اما روش کار این پلتفرم پرسش‌‌هایی را درباره پاداش‌‌های توکن و امنیت داده‌‌های درمانی کاربران به وجود آورده است.

آلکس گلداستاین (Alex Gladstein) مدیر ارشد راهبردی بنیاد حقوق بشر به کوین‌‌دسک گفت:

این پروژه شایان بررسی موشکافانه بوده و پرچم‌‌های سرخ زیادی (نشانه مشکل) را برافراشته است.

نادر در تلگرام و اینستاگرام عبارت مبهمی درباره پشتیبانی از جانب سازمان‌‌هایی مانند کوین بیس و فوربز مکزیکو منتشر کرده است که در یک داستان اخیر دباره این استارتاپ از آن به عنوان Docadmic یاد کرده است.

با این حال نادر در پیامی خصوصی به کوین‌‌دسک ب روشنی گفته است که هیچ بحث رسمی‌‌ درباره قرار گرفتن توکن آن در لیست فروش کوین بیس‌‌ وجود نداشته است و Doc.com تنها مشتری امین این صرافی است. مشتری امین بودن یک صرافی تنها بدین معناست که استارتاپ به کوین بیس‌‌ پول می‌‌پردازد تا از گزینه‌‌های حراست از دارایی‌‌های آن پشتیبانی کند.

کوین بیس‌‌ از ارائه هر گونه نظر عمومی در این باره خودداری کرده است.

علاوه بر این، در کانال‌‌های رسانه‌‌ای اجتماعی شرکت، کاربران به طور فعالانه درباره احتمال قرار گرفتن این توکن در لیست فروش کوین بیس‌‌ حرف می‌‌زنند، که نادر و تیمش برخلاف ارتباط مستقیمی که با طرفدارانشان درباره موضوعات مختلف دارند تا کنون در این مورد پاسخی ارائه نکرده‌‌اند.

شراکت‌‌های نام تجاری؟

برخی از ناظران بازار مانند گلداستاین معتقدند که Doc.com پیچیدگی‌‌های اخلاقی فروش توکن را حفظ کرده است و عنوان کرده‌‌اند که حرکت پشت‌‌پرده‌‌ی انفجار بازار کریپتو در سال ۲۰۱۷ با خود بازار از بین نرفته است.

نادر گفت توکن‌‌های MTC می‌‌توانند برای خرید دسترسی به داده‌‌ی بیش از ۱۴۱۰۰۰ نفر که پیشتر اپلیکیشن استارتاپ را دانلود کرده‌‌اند به کار گرفته شود. گفته می‌‌شود که به کاربران مقدار کمی MTC پرداخت می‌‌شود تا داده‌‌های درمانی‌‌شان را برای فروش مجدد منتشر کنند.

علاوه بر این، نادر گفته است که استارتاپ او در حال همکاری با دفتر مواد مخدر و جرایم سازمان ملل است تا با توسعه‌‌ی مشاوره‌‌های روانشناختی و خدمات دیگر خود در کنیا تا ماه آوریل، با بازگشت افراد به سمت جرم و جنایت مبارزه کند.

وامبوی کاهارا (Wambui Kahara) که خود را مشاور دفتر مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد معرفی کرده است به کوین‌‌دسک گفته که «ما در حال برنامه‌‌ریزی برای همکاری با Doc.com هستیم که تکنولوژی جدیدی دارند و می‌‌توانند در آفریقا درمان رایگان برقرار کنند. همچنین می‌‌توانند از تحقیقاتشان برای مطلع کردن دولت و دیگران درباره پیشگیری موثرتر از بیماری‌‌ها استفاد کنند».

دفتر مواد مخدر و جرایم سازمان ملل به این تحقیقات مستقل درباره این مسئله پاسخی نداده است.

نادر با افزودن این نکته که کاربران می‌‌توانند در اپلیکیشن برای پرداخت مشاوره‌‌های تخصصی غیر از جلسات رایگان، از MTC استفاده کنند گفت: «ما آن داده‌‌ها را به پول تبدیل کرده و آن را به دولت‌‌ها و شرکت‌‌های دارویی می‌‌فروشیم».

با این حال افراد دیگر حاضر در جامعه‌‌ی غیرانتفاعی هم از این ابتکار عمل مطلع‌‌اند. مثلا گلداستاین از بنیاد حقوق بشر به کوین‌‌دسک گفته است که او عمیقا با ساختار اقتصاد توکنی Doc.com مشکل دارد.

گلداستاین در مصاحبه گفت: «نگرانی‌‌های جدی‌‌ درباره خریداری داده‌‌های درمانی افراد آسیب‌‌پذیر توسط این شرکت وجود دارد. اگر مدل امنیتی آن قوی نباشد، پتانسیل سوء استفاده از این داده‌‌ها وجود خواهد داشت».

گلداستاین در ادامه Doc.com را به عنوان سرچشمه پرچم‌‌های سرخ توصیف کرد. یکی از این نگرانی‌‌ها این است که Doc.com هنوز اسناد فنی اکوسیستم لایف‌‌چین خود را در سایت‌‌های متن بازی مانند گیت‌‌هاب منتشر نکرده‌‌ است.

نادر به کوین‌‌دسک گفت که برنامه‌‌هایی برای حسابرسی کد برنامه‌‌نویسی وجود دارد اما درباره برنامه کاری با هیچ شرکت یا گروهی چیزی نگفت.

نشانه‌‌های هشداردهنده

نگرانی دیگر ابراز شده توسط گلداستاین این است که گفتگوهای موجود در کانال‌‌های اجتماعی شرکت به جای کاربران آن بیشتر بر خود استارتاپ و پتانسیل تبادل دارایی آن متمرکز هستند.

جان مک‌‌‌‌آفی (John McAfee) حامی رمز ارز در میان یکی از مشاوران استارتاپ ذکر شده است و دنبال‌‌کنندگان خود در توییتر را به حمایت از به‌‌کارگیری MTC از فوریه گذشته تشویق کرده است. یکی از این توییت‌‌ها ادعا کرده است که توکن‌‌ها به زودی هر کدام به قیمت ۱۰ هزار دلار به فروش می‌‌رسند، در حالی که دیگران به آن لقب سلطان دارایی‌‌های کریپتو را داده‌‌اند.

توضیحات شرکت که در مارا لاگو ارائه شد، به سرمایه‌‌گذاران وعده داد که احتمال افزایش ارزش توکن‌‌های Doc.com بسیار بالاتر از بیت‌‌کوین است، چون توکن‌‌ها برای مشاهده داده‌‌های درمانی به کار گرفته می‌‌شوند و به کاربران واقعی در پلتفرم ارتباط دارند. نادر به کوین‌‌د‌‌سک گفت که ارزش توکن‌‌ها با افزایش تقاضا بالا می‌‌رود. با این حال تیم واقع در مکزیکو سیتی نگران این نیست که قانون‌‌گذاران ایالات متحده MTC را به عنوان اوراق بهادار ثبت‌‌نشده شناسایی کند، اگرچه شرکت ادعا می‌‌کند که در فلوریدا حدود ۲۰ هزار نفر اپلکیشن را دانلود کرده‌‌اند.

دیاز به کوین‌‌دسک گفت:

این یک توکن کاربردی است و تقسیم نشده است. این نماینده‌‌ی داده‌‌هایی است که در بلاکچین پردازش می‌‌شوند.

اگرچه مشخص نیست که آیا کاربری از اپلیکیشن شرکت در رسانه‌‌های اجتماعی درباره Doc.com نظر می‌‌گذارد یا نه، برخی بررسی‌‌ها از جانب کاربران درباره اپلیکیشن موبایل Doc.com وجود دارد. با این حال سخت بگوییم که چند بررسی درباره اپلیکیشن موبایل مربوطه معتبر هستند و از جانب خود شرکت نیستند چون ناشناس‌‌اند. در یکی از موارد کوین‌‌دسک فهمید که آرتورو دیاز (Arturo Diaz) مدیر فناوری Doc.com در یکی از بررسی‌‌های اپلیکیشن در گوگل پلی بدون افشا کردن ارتباط خود با پروژه، نظر مثبت گذاشته بود.

گلداستاین گفت که غیر از زیرساخت فنی، پرداخت ارز فیات محلی یا بیت‌‌کوین به شرکت‌‌کنندگان می‌‌تواند برخی از نگرانی‌‌های او درباره کاربردی بودن توکن را التیام ببخشد.

او گفت در غیر این صورت کاربران دارند به اپلیکیشنی اعتماد می‌‌کنند تا تورم این توکن را در اختیار بگیرد و بتوانند با پاداش‌‌هایشان خدمات پزشکی خریداری کنند.

در حالی که دیاز می‌‌گوید که سیستم لایف‌‌چین چند عامل کنترلی ضدتورمی را ارائه می‌‌کند، گلداستاین گفت که هنوز هم نگران این است که کاربران ندانند جریان واقعا چیست.

گلداستاین افزود:

آنان (Doc.com) می‌‌توانند این کار را بکنند چون به ازای هر نفری که می‌‌داند در ICO چه اتفاقی افتاده است، ۱۰۰ نفر هستند که هنوز نمی‌‌دانند.

بلاکچین‌‌های بیشتر

با این حال Doc.com معتقد است که پاسخ این پرسش‌‌ها را در اختیار دارد.

سیستم درونی بلاکچین لایف‌‌چین که طبق گفته دیاز طی چند ماه گذشته توسط تیم توسعه داده شده است، مسئول حفظ حریم خصوصی و فروش داده‌‌های درمانی کاربران است.

دیا گفت:

همه اطلاعاتی که در اپلیکیشن قرار می‌‌دهید در پایگاه داده سوابق درمانی ما رمزنگاری می‌‌شود. شما می‌‌توانید اطلاعات بیماران را بدون اجازه آنان منتشر کنید. این داده‌‌ها بیشتر آماری هستند، مثلا اینکه چند مورد آنفلوانزا در این ناحیه در زنان و مردان اتفاق افتاده است.

دیاز گفت که تا کنون برنامه‌‌های دقیقی برای اجرای عملیات‌‌های استخراج بر گره‌‌ها که از الگوریتم اثبات کار استفاده خواهند کرد وجود ندارد. این سیستمی است که در آن شرکت‌‌کنندگان مسئول ارائه توان رایانشی برای تضمین ثبت سوابق برای اکوسیستم غیرمتمرکز هستند.

دیاز با افزودن این که او فرض می‌‌کند کسی در Doc.com هست و با سازمان‌‌ها دربار گره‌‌ها و استخراج صبحت می‌‌کند، چون برنامه‌‌ای برای اجرای آن بُعد از زیرساخت را ندارند گفت:

ما به دنبال کسانی خواهیم گشت که می‌‌خواهند گره اصلی باشند. استخراج چیزی است که به نظرم در حال حاضر به آن دست پیدا نمی‌‌کنیم.

نادر گفت که آنان به دنبال شراکت با یک شرکت استخراج هستند و معتقد است که دیگر استخراج‌‌کنندگان و اپراتورهای گره از جامعه‌‌ی تلگرام، توییتر و ردایت برخواهند خواست، اما نادر باز هم نامی از شرکایی که قصد کمک به اجرای شبکه را دارند، نبرد.

او گفت: «این سیستم در حال حاضر بسیار امن‌‌ترف شفاف‌‌تر و بهتر از آنچه اکنون موجود است خواهد بود. بیماران بر خلاف بیشتر سیستم‌‌های درمانی جهان برای داده‌‌هایشان پول دریافت می‌‌کنند».

دیاز گفت که در حال حاضر حدود ۹۰۰۰ آدرس MTC وجود دارد و کاربران اپلیکیشن هم مستقیما کلیدهای عمومی و خصوصی خود را کنترل می‌‌کنند و پاداش‌‌هایشان در اختیار خودشان است. پس از بررسی سیاست حریم خصوصی اپلیکیشن، حتی دو معامله‌‌گر باهوش تکنولوژی از شرکت سرمایه بلاکچین Naos به کوین‌‌دسک گفتند که کاملا مطمئن نیستند که استارتاپ از قبل داده‌‌های درمانی‌‌شان را به فروش رسانده است یا خیر.

آبراهام کوبوس رامیرز (Abraham Cobos Ramirez) بنیان‌‌گذاری Naos به کوین‌‌دسک گفت:

نیازی نیست به این داده‌‌ها تنها به عنوان داده‌‌های خودتان بنگرید، می‌‌توانید آن را داده‌‌های کلان در نظر بگیرید. ما معتقدیم که Doc.com یکی از چند پروژه معدود کریپتویی است که عملیات اجتماعی با نمونه‌‌ی کاری دارد.

حمایت از جانب سازمان ملل و چشم‌‌انداز قرار گرفتن در لیست فروش کوین بیس‌‌ به سرمایه‌‌گذاران Naos اطمینان داده است که دارایی کریپتوی این استارتاپ سودآور خواهد بود. و به لطف کوین بیس‌‌، سرمایه‌‌گذاران نهادی می‌‌توانند MTC را با خدمات محافظتی تایید‌‌شده‌‌ قانونی نگه دارند.

کاهارا در گفتگو درباره توسعه جهانی Doc.com فراتر از آمریکای لاتین گفت:

داده‌‌های جمع‌‌آوری‌‌شده برای تحقیقاتی ارسال می‌‌شوند که به این جمعیت‌‌ها سود می‌‌رساند. ما امیدواریم که طی یک سال بتوانیم بیشتر کشورهای آفریقایی را پوشش دهیم.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.