احضاریه‌های غیرمنطقی، دلیل فرار صرافی‌های رمز ارز از آمریکا

گزارش جدیدی از صرافی بزرگی به نام ShapeShift فاش کرد که 18 احضاریه از مقامات آمریکایی در سال 2018 دریافت کرده است. علی‌رغم اینکه این صرافی در سوئیس مستقر است، 30 درصد از درخواست‌های دریافتی ShapeShift در سال گذشته از طرف حوزه دولتی آمریکا بوده است.

0 86

crypto exchange kraken subpoena Kraken یکی دیگر از صرافی‌های برجسته رمز ارز در اوایل این ماه گزارش شفاف‌سازی فعالیت‌های خود را منتشر کرد. این شرکت افشا کرد که بیش از 66 درصد از احضاریه‌ها از طرف دولت آمریکا بوده است.

همچنین تأکید کرد که 20 درصد از کاربران اصلیش را سرمایه‌گذاران آمریکایی تشکیل داده و بقیه از سرمایه‌گذاران اروپایی بوده‌اند.

Kraken اعلام کرد: کلاینت‌های آمریکایی حدود 5/1 بوده، اما 3/2 درخواست‌ها از طرف آن‌هاست. آژانس‌های آمریکایی بسیار فعال‌تر و بسیار بی‌دقت‌تر هستند. ما میان بسیاری از درخواست‌هایشان هیچ‌گونه همخوانی نمی‌بینیم. جای تعجبی نیست اگر بدانید تمامی این احضاریه‌ها به امید پیدا شدن همخوانی برای هرکسی ارسال می‌شود.

ارسال درخواست‌های KYC (مشتری‌ات را بشناس) از طرف دولت آمریکا منحصر به کریپتو نیست. دیگر بخش‌ها ازجمله fintech تحت‌فشار مقامات آمریکایی برای برخورد با طیف وسیعی از مسائل نظارتی در مقیاسی بزرگ قرارگرفته‌اند.

Arjun Sethi بنیان‌گذار Tribe Capital، در مصاحبه با نشریه Bloomberg اعلام کرد که با افزایش تقاضاها از طرف دولت آمریکا، سرمایه‌گذاران اقدام به سرمایه‌گذاری ریسک پذیر با تمرکز بر توانایی شرکت برای رسیدگی به فشارهای قانونی کرده‌اند.

Sethi گفت:

ما در ملاقات با اعضای شرکت علاوه بر مذاکره در مورد محصول، بازار و گروه، هم‌چنین زمانی را برای مذاکره در مورد چگونگی عملکرد آن‌ها در یک محیط قانونی اختصاص می‌دهیم. بدین معنا که نوع مناسبی از افراد را استخدام می‌کنیم تا بر قانون مداری و انجام بهترین اقدامات تمرکز کنند.

شرکت‌های کریپتو به‌مانند شرکت Coinbase اعلام کرده‌اند که بیش از ده‌ها کارمند را برای رسیدگی به مسائل قانونی استخدام کرده‌اند.

خروج از آمریکا؟

crypto exchange subpoena shapeshift منبع: ShapeShift

صرف‌نظر از این‌که آیا شرکت در آمریکا مستقر بوده و یا خارج از آن قرار داشته باشد، مقامات آمریکایی درخواست‌های KYC را برای رمز ارز، fintech یا تجارت‌های مرتبط با امور مالی ارسال خواهند کرد.

برای مثال ShapeShift در سوئیس مستقر است و حجم وسیعی از درخواست‌های خود در سال 2018 را از آمریکا دریافت کرده است.

باوجود اینکه شرکتی هم چون ShapeShift که تجارت‌های رمز ارز خود را در مقایسه با صرافی‌های تماما قانونمند در درجه اول در یک محیط منعطف‌تر صورت می‌بخشد، اما برای مقامات بالا امکان درخواست اطلاعات کاربران وجود دارد چراکه تمام تراکنش‌های روی پلتفرم واضح و مبرهن هستند.

این شرکت تصریح کرد:

آن‌ها به علت منافع شفافیت سازی قادر به انجام آن هستند چراکه ShapeShift برخلاف بانک یا شرکت مالی سنتی، تمامی تراکنش‌هایش را از طریق سیستم‌های عمومی ما انجام می‌دهد. به‌محض اتمام هرگونه سفارش مشتری، جزئیات تراکنش از طریق APIs بر روی وب‌سایت ما قرار می‌گیرد.

خروج از آمریکا برای استارتاپ ها تضمینی برای خلاصی از برخوردهای حکومت آمریکا فراهم نمی‌کند.

به نظر می‌رسد به دلیل هزینه‌های بالای برخورد با صدها درخواست سالیانه، احتمال دارد این پذیرش در درازمدت تبدیل به بحث اصلی شرکت‌های سرمایه گذاری ریسک‌پذیر و سرمایه‌گذاران فرشته بالقوه شود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.