احتمال شکست اتریوم در اجرای گره‌ها با تکیه بر Infura

افری شودن (Afri Schoedon) عنوان می‌کند که تکیه به Infura‌ برای پردازش 10 میلیارد درخواست روزانه موجب نابودی آینده‌ اتریوم خواهد شد. Infura‌ زیرساختی است که امکان پردازش اطلاعات در شبکه اتریوم بدون اجرای یک گره‌ کامل را برای اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (dApp ها) فراهم می‌کند. نگرانی شودن از این جهت است که تکیه‌ تعدادی از بزرگترین اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز به Infura‌ برای پردازش اطلاعات موجب افزایش تمرکز در این پروتکل می‌شود. هرکدام از این اپلیکیشن‌های غیر متمرکز باید گره‌های خودشان را اجرا کنند، زیرا هم تمرکز در یک پروتکل را کاهش می‌دهد هم به فضای کمتری نیاز دارد.

0 85

افری شودن (Afri Schoedon)، که یک توسعه دهنده‌ اتریوم در شرکت فناوری‌های پاریتی (Parity Technologies) است گفت که این شبکه نمی‌تواند برای پردازش 10 میلیارد درخواست روزانه به Infura‌ تکیه کند.

Infura‌ توسط مایکل وولر (Michael Wuehler) که یک نویسنده در کانسنسیس (ConsenSys) و موسس NYC اتریوم است ساخته شده است. Infura‌ زیرساختی است که امکان پردازش اطلاعات در شبکه اتریوم بدون اجرای یک گره‌ی کامل را برای اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (dApp ها) فراهم می‌کند.

برخی از بزرگترین اپلیکیشن‌های غیر متمرکز و پروتکل‌ها اعم از کیف پول اتریوم متاماسک (MetaMask)، پروتکل صرافی غیر متمرکز 0x و مای‌کریپتو (MyCrypto) برای توزیع داده‌های تراکنش و قراردادهای هوشمند به شبکه‌ اصلی اتریوم، به Infura‌ متکی هستند.

اتریوم باید وابستگی خود به Infura‌ را متوقف کند

شودن در این هفته قاطعانه اظهار داشت که اگر اپلیکیشن‌های غیر متمرکز همچنان به یک ارائه دهنده‌ی سرویس واسطه یا توسعه دهنده‌ی زیرساخت در Infura‌ متکی باشد، چشم انداز اتریوم در طولانی مدت نابود خواهد شد.

اگر تکیه‌ی خود به Infura‌ را متوقف نکنیم یا یک شبکه‌ی قوی از کلاینت‌های کم جمعیت ایجاد نکنیم، چشم‌انداز اتریوم شکست می‌خورد. اتصال اپلیکیشن‌های غیر متمرکز از طریق متاماسک به یک بلاکچین که توسط شخص دیگری هاست می‌شود هیچ نتیجه‌ای ندارد.

نگرانی در مورد تاثیر Infura‌ در اکوسیستم گره‌‌ بلاکچین این است که اگر اپلیکیشن‌های غیر متمرکز گره‌های خودشان را اجرا نکنند یا به شبکه‌ای از کلاینت‌های کم جمعیت متصل نشوند، این امر موجب افزایش تمرکز در این پروتکل که برای کار به عنوان یک ابر رایانه جهانی ساختار و طراحی شده می‌شود.

در اکوسیستم ایده آل بلاکچین، ارائه دهندگان خدمات، اپلیکیشن‌های غیر متمرکز و سیستم‌های غیر متمرکز، برای بررسی اطلاعات و داده‌ها در یک روش کاملا همتا به همتا و توزیع یافته، گره‌های خودشان را اجرا می‌کنند. با این حال، اگر اپراتورهای زیرساخت گره مانند Infura‌ توسط اپلیکیشن‌های غیر متمرکز محبوب، مسئول رسیدگی به درخواست‌های اطلاعات شوند، ممکن است خطر متمرکز کردن شبکه اتریوم افزایش یابد.

مزیت بحث شودن این است که اجرای یک گره‌ی هرس شده (pruned) برای کارایی، بر خلاف یک گره‌ی بایگانی، برای اپراتورهای اپلیکیشن غیر متمرکز و حتی کاربران انحصاری، نسبتا آسان است.

یک گره‌ بایگانی، که اغلب یک گره‌ی کامل نامیده می‌شود، شامل تمام اطلاعات سابقه‌ی تراکنش‌ها در شبکه است، به طوری که یک اپراتور گره می‌تواند تاریخچه‌ هر تراکنش ثبت شده در طول کل تاریخچه‌ی شبکه را بررسی کند.

جولیان مارتینز (Julian Martinez)، پژوهشگر حوزه‌ی ارز رمز نوشت: “مردم فکر می‌کنند که برای داشتن یک بلاکچین اتریوم کاملا تایید شده ( که با عنوان گره‌ کامل نیز شناخته می‌شود) باید یک گره‌ اتریوم بایگانی را اجرا کنند. تصور می‌شود که اجرای یک گره‌ی بایگانی برای اتریوم مساله باشد، زیرا گره‌ بایگانی 4/1 ترابایت فضا اشغال می‌کند (اطلاعات توسط افری شودن، توسعه دهنده‌‌ی شرکت فناوری‌های پریتی ارائه شده‌اند).

هرچند، اجرای یک گره‌ بایگانی برای اپلیکیشن‌های غیر متمرکز و اکثریت قریب به اتفاق کاربران بسیار غیرضروری و ناکارآمد است. در عوض، کاربران می‌توانند یک گره‌ هرس شده را اجرا کنند، که داده‌های تاریخی را در شبکه اتریوم حذف می‌کند و کاربران را قادر به اجرای یک گره‌ سبک می‌کند.

“هرس کردن (Pruning) درخت پیشوندی (Trie) موجب صرفه جویی در حجم فضای دیسک می‌شود، زیرا این داده‌های تاریخی است که موجب افزایش حجم بلاکچین می‌شود. در مقایسه با 4/1 ترابایت فضا که توسط یک گره‌ی بایگانی اشغال می‌شود، یک بلاکچین هرس شده می‌تواند تا 90 گیگابایت فضا در اختیار بگیرد (اطلاعات توسط افری شودن، توسعه دهنده‌‌ی شرکت فناوری‌های پریتی ارائه شده‌اند). با وجود اینکه داده‌ها از درخت پیشوندی وضعیت قدیمی حذف می‌شوند، تمام اطلاعات لازم برای بازسازی این درخت پیشوندی وضعیت در بلاک‌چین محلی شما ذخیره می‌شود. ”

اجرای گره‌های انحصاری

یک راه حل ساده برای مسئله‌ی وابستگی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز به Infura‌ این است که اپلیکیشن‌های غیر متمرکز اجرای گره‌های مستقل را شروع کنند. اما، همانطور که شودن پیشنهاد کرد، یک شبکه قوی از کلاینت‌های کم نیز می‌تواند وابستگی به اپراتورهای زیرساختی متمرکز را کمتر کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.