احتمال به تعویق افتادن هارد فورک Atlantis در شبکه اتریوم کلاسیک

اتریوم کلاسیک در میان رمز ارزهایی قرار دارد که همواره سعی کرده است بهترین راه‌‌حل‌‌های ممکن را برای کاربران خود فراهم آورد. توسعه‌‌دهندگان این شرکت اعلام کرده‌‌اند که هارد فورک Atlantis به دلیل مخالفت چندین عضو با برخی از پیشنهادهای مطرح شده به تعویق افتاده است. البته آنها بر این باورند که Atlantis به زودی وارد شبکه عمومی خواهد شد.

0 100

تعویق افتادن هارد فورک Atlantis : تیم توسعه‌‌دهنده اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) روز پنج‌‌شنبه نشستی را برگزار کردند و در نهایت به هیچ اجماعی در مورد ارتقاء پیش روی این شبکه دست نیافتند. هارد فورک Atlantis به تعویق افتاد و به مرحله اولیه خوانش پس فرستاده شد.

توسعه‌‌دهندگان از ماه فوریه در نظر داشتند مجموعه‌‌ای از ۱۰ پیشنهاد را در پروتکل اتریوم کلاسیک عملی سازند. ارتقاء مذکور با نام Atlantis شناخته می‌‌شود. اتریوم کلاسیک به عنوان پس‌‌آیند بلاک چین اتریوم به وجود آمد و این دو شبکه در سال ۲۰۱۶ رسما از یکدیگر جدا شدند. بر اساس داده‌‌های CoinMarketCap، ارزش شبکه اتریوم کلاسیک به حدود ۱ میلیارد دلار رسیده است.

با این وجود، در حالی که اتریوم کلاسیک همیشه سعی کرده است ارزش منحصربه‌‌فردی داشته باشد (بر اساس تفاوت‌‌های اعمال شده در سیاست پولی و غیره)، انجمن آن نیز در تلاش بوده است تغییراتی را در شبکه اعمال کند که هم‌‌کنش‌‌پذیری میان این دو شبکه را آسان‌‌تر می‌‌سازند.

در واقع، Atlantis اولین مورد از دو هارد فورکی است که به منظور ادغام یکپارچه شدن با EIP های اتریوم – پیشنهادات مطرح شده برای بهبود شبکه اتریوم – در سال‌‌های اخیر صورت گرفته است.

طبق یکی از نوشته‌‌های باب سامرویل (Bob Summerwill)، مدیر اجرایی اتریوم، در ماه مه “این ارتقاها می‌‌توانند اتریوم کلاسیک را با آخرین بروزرسانی‌‌های پروتکل اتریوم هم‌‌راستا سازند و انتقال اپلیکیشن‌‌های غیر متمرکز در میان این دو شبکه را بسیار آسان‌‌تر کنند.”

امروز نیز انتظار می‌‌رفت که انجمن اتریوم کلاسیک در مورد محتوای ارتقاء Atlantis و فعالسازی آن در اواسط ماه سپتامبر به نتیجه نهایی برسد. با این وجود، تعدادی از توسعه‌‌دهندگان در مورد استفاده از یک پیشنهاد بخصوص – EIP 170 – در ارتقاء Atlantis مردد بودند.

آنتونی لوساردی، توسعه‌‌دهنده اتریوم کلاسیک، دیدگاه خود در مورد این موضوع را بدین صورت بیان کرد:

قوانین می‌‌توانند به سادگی به جای اعتباربخشی بلاک‌‌ها به فرآیند اعتباربخشی تراکنش‌‌ها اضافه شوند و به جای هارد فورک، از سافت ‌‌فورک استفاده کنیم... بسیار مهم است که قوانین از پیش تعیین شده را همیشه در خاطر داشته باشیم.

 

EIP 170

در صورت بکارگیری پیشنهاد EIP 170، اندازه کد قرارداد هوشمند که در یک تراکنش واحد اجراء می‌‌شود محدود خواهد شد. این ایده در ابتدا توسط ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیان‌‌گذار اتریوم، مطرح شد. بوترین توضیح داده بود که به منظور جلوگیری از چندین سناریوی حمله به شبکه اتریوم، اندازه کدهای استفاده شده باید محدود شود.

با این حال، یکی دیگر از اعضاء انجمن اتریوم کلاسیک با نام “MikO” درست مانند لوساردی معتقد است که این تغییر لازم نیست حتما به صورت هارد فورک باشد.

MikO در کانال اتریوم کلاسیک در شبکه Discord نوشت،

به هیچ عنوان با ایده انجام هارد فورک برای ایجاد قراردادهای پیچیده در آینده موافق نیستم

در همان حال، هردوی لوساردی و MikO تاکید کردند که مخالفت آنها نباید به هیچ عنوان مانع از پیشرفت ارتقاء Atlantis شود.

MikO خاطرنشان کرد:

اگر همه اعضاء خواستار این باشند که چنین محدودیتی را به کار ببرند، بنابراین من نیز با آنها موافقت خواهم کرد.

لوساردی نیز اضافه کرد که علی‌‌رغم تاخیر ایجاد شده در ارتقاء Atlantis، وی معتقد است که “هیچکس به تنهایی نباید باعث توقف فرآیندهای ارتقاء شود.”

تاکنون هیچ تصمیمی در مورد برنامه زمانی یا محتوای ارتقاء Atlantis پس از جلسه امروز اتخاذ نشده است.

طبق گفته‌‌های soc1c، یکی دیگر از توسعه‌‌دهندگان اتریوم کلاسیک،

بگذارید فعلا قبول کنیم که نشست‌‌هایی در مورد EIP 170 صورت خواهند گرفت و از زمان موجود استفاده کنیم، چه مشکلی در مورد استفاده از محدودیت اندازه کدها و ایجاد قراردادهای جدید وجود دارد.

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.