اجرای موفق هارد فورک مونرو : الگوریتم مقاوم در برابر ASIC

شبکه مونرو (XMR) با موفقیت به رندوم‌‌ایکس (RandomX)، یک الگوریتم جدید با هدف مقاومت در برابر استخراج ASIC ارتقا پیدا کرده است.

0 133

شبکه مونرو (XMR) با موفقیت به رندوم‌‌ایکس (RandomX)، یک الگوریتم جدید مقاوم در برابر استخراج ASIC ارتقا پیدا کرده است.

کارگروه جامعه مونرو در ۳ نوامبر یک پخش زنده در یوتیوب داشت که در آن در حدود ۵۸ دقیقه کار ارتقا انجام شد. این ارتقای جدید، الگوریتم اثبات کار رندوم‌‌ایکس را نیز معرفی کرد که از کدهای تصادفی و فنون متمرکز بر حافظه برای مقاومت در برابر ابزارهای ASIC بهینه‌‌شده برای عملیات‌‌های استخراج حرفه‌‌ای استفاده می‌‌کند.

این ارتقا برای CPUهای عمومی جهت تمرکز زدایی بیشتر از شبکه بهینه‌‌سازی شده‌‌اند. در نتیجه، کسانی که قصد استفاده از گرافیک (GPU) برای استخراج مونرو را دارند، این کار برایشان بسیار دشوار خواهد بود.

تیم مونرو بر این باور است که دستگاه‌‌های ASIC باعث ایجاد تمرکز می‌‌شوند چون تنها چند کشور در جهان وجود دارند که از توانایی تولید این دستگاه‌‌ها برخوردارند.

با این حال، دیگران ادعایی درست مخالف این دارند. برن کوهن (Bran Cohen) که به خاطر نوشتن پروتکل همتابه‌‌همتای بیت‌‌تورنت مشهور است، به تازگی گفته که الگوریتم اثبات کار مقاوم در برابر ASIC امیدی واهی و هم ایده بدی است. کوهن افزود که سازگاری با ASIC ایده بهتری است چون مقاومت در برابر ASIC در صورت شکست، باعث ایجاد تمرکز بیشتر پیرامون تولیدکننده می‌‌شود.

ویتالیک بوترین از بنیان‌‌گذاران اتریوم نیز نظرات مشابهی دارد و می‌‌گوید که اجماع بزرگی بین صاحب‌‌نظران وجود دارد که الگوریتم‌‌های مقاوم در برابر ASIC عمر محدودی دارند و مقاومت در برابر ASIC در نهایت باعث کم‌‌هزینه‌‌تر شدن حملات ۵۱ درصد می‌‌شود.

حذف مونرو از لیست معاملات صرافی‌‌ها به دلیل نگرانی‌‌های مربوط به پول‌‌شویی

صرافی رمز ارز بیت‌‌پی واقع در لهستان در ماه نوامبر اعلام کرد که رمز ارز خصوصی مونرو را به دلیل نگرانی‌‌های مربوط به پول‌‌شویی در ۱۹ فوریه ۲۰۲۰ از لیست معاملات صرافی حذف خواهد کرد. این صرافی اعلام کرد:

مونرو (XMR) می‌‌تواند به صورت گزینشی از ویژگی ناشناس بودن درون پروژه‌‌ها استفاده کند. این ویژگی XMR دلیل پایان پشتیبانی از تراکنش‌‌هاست. این تصمیم برای از بین بردن احتمال پول‌‌شویی و جریان وجوه از شبکه‌‌های خارجی اتخاذ شده است.

 

در ماه سپتامبر، صرافی بزرگ رمز ارز OKEx نیز مونرو و تعدادی دیگر از سکه‌‌های خصوصی ازجمله دش، زی کش و غیره را از لیست معاملات خود حذف کرد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.