اثر آیکیا (Ikea Effect) و رمز ارزها

اگر تابه‌حال قطعه‌ای از وسایل منزل را خودتان درست کرده باشید احتمالاً در انتهای کار حس غروری به شما دست داده است. شما با لبخندی بر لب با خود فکر می‌کنید “من آن را انجام داده‌ام”؛ تلاش شما، عشق را به دنبال خواهد داشت. اثر آیکیا یک سوگیری شناختی است که در آن افراد ارزش بیشتری برای محصولاتی قائل هستند که در خلق و ساخته‌شدنشان نقش داشته باشند.

0 116

اثر آیکیا محدود به وسایل منزل نمی‌شود. در مفهوم گسترده‌تر آن هر چیزی که تکمیل آن نیاز به تلاش داشته باشد، می‌تواند در ساخت‌وساز بعدی منجر به یک اثر آیکیا شود. در دهه 1950 زمانی که پودر کیک فوری وارد بازار شد در ابتدا عمده‌ی مردم امریکا در مقابل آن مقاومت نشان می‌دادند. این پودر فرایند پخت‌وپز را خیلی راحت کرد و درنتیجه آن مردم احساس کردند که تلاش و مهارت آن‌ها ارزش کمتری دارد. به‌علاوه ممکن است شخصی تحت تأثیر وظیفه دشوار ایجاد یک بوروکراسی یکپارچه قرارگیرد و متعاقباً ارزش نهاد ناکارآمدی که آن‌ها ایجاد کرده‌اند را بسیار بالاتر می‌داند.

رمز ارزها اثرات آیکیای مخصوص به خود را دارند. شیوه‌های فراوانی وجود دارد که به شما در ساخت آن کمک می‌کند. در لیست کوتاه زیر تعدادی از آن‌ها را ارائه کرده‌ایم:

  • مشارکت در کد نویسی
  • اجرای یک نود
  • استخراج
  • ایجاد یک سرویس محلی برای رمز ارز
  • حامی شدن
  • آموزش دیگران
  • شرکت در اجتماع
  • Holding (نگهداری دارایی)

مشارکت در کد نویسی تقریباً مشابه ساخت‌وساز است و به‌طور طبیعی، بالاترین مانع ورود است. علاوه بر نیاز به درک مفاهیم کد، رمزنگاری و ریاضیات، تولید پول واقع سخت است و برای ذهنیت “ساخت سریع و شکستن چیزها”مناسب نیست. درنتیجه فهرست مشارکت‌کنندگان بیت کوین با توجه به دستاوردهای آن نسبتاً کوتاه است.

فعالیت‌هایی همچون اجرای یک نود یا استخراج جزو فعالیت‌های کمترفنی است. این فعالیت‌ها برای امنیت و موفقیت یک رمز ارز حیاتی هستند. هر بلاکی که پیشنهادشده و یا تأیید می‌شود مانند اضافه کردن یک پیچ اضافه به میزی است که برای خانه خود آورده‌اید.

تکنولوژیست ها اغلب فراموش می‌کنند که رمز ارزها به همان اندازه ای که پدیده اجتماعی هستند، یک نوع آوری فنی نیز هستند. Spencer noon در کتاب‌نامه خود در مورد ساختن جوامع معتقد است که اهمیت ساختن یک جامعه استثنایی به‌اندازه‌ی ساختن یک نقشه راه فنی یا یک استراتژی بازار گردی اهمیت دارد. من عقاید او را باور دارم.

حامی بودن، آموزش دیگران و میزبانی یک جلسه نمونه‌هایی از نحوه‌ی کمک شما در ساخت یک جامعه است. فعال بودن شما در ترغیب افراد جدید، انتشار ایده‌ها و درنهایت پیشبرد پذیرش آن است که موجب موفقیت این آزمایش بزرگ می‌شود. این‌یکی از بزرگ‌ترین شیوه‌های نفوذ است که شما می‌توانید در آن سهیم شوید.

رشد یک جامعه یکی از بزرگ‌ترین شیوه‌های نفوذ است که شما می‌توانید با آن به رمز ارز کمک کنید.

گروه دیگری از اشخاص که به نظر می‌رسد در این امر سهیم باشند افرادی هستند که رمز ارزها را نگه‌داری می‌کنند.

درحالی‌که نگهداری رمز ارز به‌طور اساسی یک فعالیت منفعل است هیچ‌کس نمی‌تواند مدعی شود که کار آسانی است. نگهداری با تلاش و کار قابل‌مقایسه است. این برای رمز ارزها که هدف آن ذخیره خالص ارزش است بسیار مهم است (برعکس توکن های ابزاری (utility tokens) که کارهایی همچون augur، gnosis و غیره ارائه می‌کند.)

نظرات پایانی

اگر جامعه شما با رمز ارز شما ساخته نشود، آن‌ها به آن وابسته نمی‌شوند. زمانی که مردم تلاش خود را می‌کنند خواه اجرای یک نود باشد یا برگزاری یک ملاقات، در آن صورت ذاتاً در رمز ارز سرمایه گذاری کرده‌اند. این مساله باعث تقویت اعتقاداتشان می‌شود و می‌تواند مردمی را که به پلتفرم شما روی آورده‌اند، به یک مبلغ تبدیل کند.

صفحات آخر Coinmarketcap تبدیل به یک قبرستان واقعی شده‌اند. ICO هایی که زمانی به ده ها هزار نفر از اعضای خود در تلگرام مفتخر بودند، هم‌اکنون با کاهش ارزش سکه‌هایشان در معرض ریزش طرفداران قرار دارند. جوامع آن‌ها پر از دلال بود: مردمی که در زمان پیش‌فروش خریداری می‌کردند، در کانال‌های تلگرام عضو شده و اطلاع‌رسانی کانال را بی‌صدا می‌کردند و برای زمانی که قفل توکن ها باز شود یادآور تقویم خود را فعال می‌کردند. جای تعجب نیست که زمانی که بازار با شکست مواجه شود، این افراد به‌سرعت ازآنجا خارج‌شده و هرگز برنگردند.

مساله دیگر اینکه اگر شما در انتهای فرایند ساخت یک میز دست به کمک بزنید، به‌اندازه‌ی کسی که آن را از همان ابتدا ساخته است، ارزش برای آن قائل نخواهید بود. به همین ترتیب اگر شما مشارکت خود را در رمز ارز با مقدار 100 میلیارد دلار شروع کنید به نسبت کسی که با 1 میلیون دلار شروع به مشارکت کرده است، احساس تعلق‌خاطر کمتری به آن خواهید داشت. این مساله برای موج جدید پروژه‌هایی باارزش‌های کلان یک مشکل بزرگ خواهد بود. زمانی که رمز ارز شما ارزشی برابر با یک میلیارد دلار داشته باشد قبل از اینکه حتی به بازار برسد رشدی که شما می‌توانید داشته باشید را محدود می‌کند و شما نیز به همان صورت میزان ساخت جامعه خود را به‌طور بالقوه محدود می‌کنید.

صعود به قله مهم است نه ارتفاع آن.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.