اثبات دانش صفر چیست و چرا باید برای شما مهم باشد؟

زمانی که در یک اثبات، طرف اثبات کننده بتواند موضوعی را بدون افشای اطلاعات اضافی برای طرف تصدیق کننده اثبات کند، به آن دانش صفر گفته می‌شود. این پروتکل در دنیای امروز که حفظ حریم خصوصی به مساله‌ای همگانی تبدیل شده اهمیت زیادی پیدا کرده است. در مقاله زیر به بررسی تعدادی از بلاکچین‌هایی می‌پردازیم که از این پروتکل استفاده می‌کنند.

0 667

اثبات‌های دانش صفر یا پروتکل‌های دانش صفر برای اولین بار در اواسط دهه ۸۰ توسط گروهی از محققان MIT در مقاله آن‌ها به نام «پیچیدگی دانش در سیستم‌های اثبات تعاملی» معرفی شد. آن‌ها ذاتا ZKP را به عنوان متدی تعریف کردند که توسط آن، یک طرف می‌تواند با طرف دیگر تعامل کرده و بدون افشای داده‌های محرمانه، اثبات دانش ارائه کند. به عبارت دیگر و به گفته لوکاس شور (Lukas Schor) از گروه Argon:

«اثبات‌های دانش صفر به شما اجازه می‌دهند تا صحت چیزی را بدون افشای این که چگونه آن حقیقت را می‌دانید یا محتوای آن، برای تایید کننده تایید کنید. این اصل بر اساس الگوریتمی بنا شده که داده‌ای به عنوان ورودی گرفته و «صحیح» یا «ناصحیح» برمی‌گرداند.

برای توضیح بهتر عملکرد ZKP، پیشنهاد می‌کنم پست Cossack Labs به نام «انگار ۵ ساله هستم: اثبات دانش صفر (نسخه هالووین)» را بخوانید.

چرا ZKP اهمیت دارد؟

کسب و کارهای سازمانی تمایل ندارند تا اطلاعات محرمانه خود را در دسترسی هکرها و رقبا قرار دهند. کسب و کارها همچنین تمایل دارند تا اطمینان حاصل کنند اطلاعات به صورت امن به مقصد می‌رسد. بلاکچین‌های عادی می‌توانند این کار را انجام دهند، اما در صورت استفاده از ZKP، کسب و کارها می‌توانند اثبات‌های مربوط به داده‌ها را بدن افشای خود داده به اشتراک بگذارند.

برخی باور دارند که این خاصیت جدید امکان ساخت انواع جدیدی از اپلیکیشن‌های بلاکچینی را فراهم می‌آورند. مدیر شرکت Multicoin Capital کایل سامانی (Kyle Samani) نیز همین اعتقاد را دارد.

zkp

این موضوع ابتدا بر چه صنایعی تاثیر خواهد گذاشت؟

به طور کلی، ZKP می‌تواند بر هر صنعتی که در آن تراکنش، هویت و سایر اطلاعات اختصاصی وجود دارد اثر بگذارد. برای مثال ZKP می‌تواند در بیشتر صنایع قانون‌مند مانند خدمات مالی، بیمه‌ها، شرکت‌های حسابرسی و خرده‌فروشی به عنوان ابزار سعی، ایمنی و تایید استفاده گردد.

در زیر لیستی از استارتاپ‌ها و سازمان‌هایی را می‌بینید که از این فناوری استفاده می‌کنند.

ZCash

اکثر رمز ارز‌ها کل تاریخ تراکنش‌های افراد را در معرض دسترس عموم قرار می‌دهند. Zcash اولین رمز ارز باز و بدون پرمیشن است که می‌تواند از حریم تراکنش‌ها به طور کامل با استفاده از رمزنگاری دانش صفر صیانت کند. تراکنش‌های مخفی شده Zcash ارسال‌کننده، دریافت‌کننده و مبلغ را در بلاکچین پنهان می‌کنند. Zcash همچنین از اولین رمزارزهایی بود که از zK-SNARKS استفاده می‌کرد. ارزش بازاری zK-SNARKS (در تاریخ ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۸) ۵۸۲٫۳۴۰٫۱۶۸ دلار است.

QED-it

بلاکچین این استارتاپ دانش صفر، بدون افشای داده‌های محرمانه زیربنایی، به همه طرف‌ها اثبات ارائه می‌کنم. QED-it می‌تواند در سیستم‌های موجود ادغام شده و به سازمان‌ها امکان دهد تا در یک دنیای مشارکتی داده‌های خصوصی را بهتر مدیریت کنند. Deloitte و BNP Paribas از مشتریان آن‌ها هستند.

Nuggets

Nuggets یک بستر بلاکچینی مصرف‌کننده است که برای کاربران یک ابزار ساده بیومتریک برای پرداخت، لاگین و تایید هویت در تراکنش‌های آنلاین، بدون افشا یا ذخیره داده‌های شخصی به ارمغان می‌آورد. بر اساس وبسایت Nuggets: «هدف Nuggets فائق آمدن بر چالش صیانت از داد‌های شخصی مصرف‌کنندگان با استفاده از ذخیره، رمزگذاری، حریم خصوصی، امنیت و اعتماد بلاکچینی دانش صفر است که همه در یک دفتر کل غیرمتمرکز غیرقابل تغییر ترکیب شده‌اند.» Nuggets در حال حاضر به دست گروه کوچکی از کاربران در حال آزمایش بوده و اخیرا در Lafayette Plug و Play Business Accelerator پذیرفته شده است.

ING

بانک هلندی ING نسخه‌ای اصلاح شده از اثبات‌های گستره دانش‌صفر اتریوم ارائه کرده است. ماریانا گومز د لا ویلا (Mariana Gomez de la Villa)، رییس جهانی برنامه بلاکچین ING، می‌گوید: «اثبات‌های گستره دانش‌صفر می‌توانند اینگونه استفاده شوند که به عنوان مثال اثبات شود درآمد شخصی در گستره مشخصی قرار دارد که برای دریافت یک وام نیاز است، بدون آن که عدد درآمد وی افشا شود.» این موضوعی کلیدی است چرا که توان محاسباتی مورد نیاز را کاهش داده و در نتیجه سرعت تراکنش‌ها بالا می‌رود. ING کد خود را به صورت باز در GitHub عرضه کرده است. به طور مشابه Quorum شرکت JPMorgan نیز به حل مشکلات پیش روی استفاده از بلاکچین در صنعت امور مالی می‌پردازد.

آیا محدودیتی وجود دارد؟

ZKP از لحاظ محاسباتی گران است. نلسون پتراچک (Nelson Petracek)، مدیرعامل گروه توانبخشی استراتژیک TIBCO در یک مقاله در VentureBeat نوشت: عملکرد و سطح توان محاسباتی مورد نیاز برای این روش می‌تواند مشکل‌ساز باشد.» هرچند فناوری ZKP از چند دهه قبل وجود داشته است، اما به تازگی به بلوغ رسیده و جلب توجه کرده است. توانایی تایید اطلاعات حساس مانند مبلغ یک تراکنش، پسووردها و سایر داده‌های قابل شناسایی، با گسترش حضور عناصر نامطلوب برای همه اهمیت پیدا می‌کنند. این فناوری بسیار خوش‌آتیه به نظر می‌رسد و به باور من در آینده، بین استارتاپ‌ها و موسسات همکاری‌های بیشتری در جهت توسعه محصولات جدید برای حل مشکلات حریم خصوصی شاهد خواهیم بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.