اتلند چیست؟ راهنمای تازه کارها

اتلند نام یک پروژه اعتباری بر پایه اتریوم است که تیم توسعه دهنده آن بر این باورند تا با راه اندازی طرحی اعتباری و با استفاده از قراردادهای هوشمند به دارندگان اتریوم وام دهند. اتلند دارای ویژگی‌های بسیار منحصر به فرد است و در صورتی که بتواند طبق برنامه‌اش پیش رود می‌تواند در آینده نظام بانکی-اعتباری تاثیر مهمی‌ بگذارد.

0 420

اتلند چیست؟

اتلند (Ethlend) یک اپلیکیشن غیرمتمرکز وام دهنده است که روی شبکه اتریوم کار می‌کند و قراردادهای هوشمندی برای وام و اوراق بهادار ارائه می‌نماید. اتلند تلاش می‌کند تا فرایندهای سنگین وام دادن را با حذف قدرت و کنترل بانک‌های سنتی و موسسات مالی بزرگ آسان کند. برخلاف کاربردهای دیگر وام در بلاکچین، اتلند به وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان اجازه می‌دهد تا جزئیات ضروری وام را بدون نیاز به واسطه بدانند و این یعنی وام‌دهنده و گیرنده در هر کجای دنیا می‌توانند طبق شرایط خودشان قرارداد وام را بنویسند.

اتلند(Ethlend) چیست؟
اتلند(Ethlend) چیست؟

مشکلات حل شده ناشی از غیر متمرکز کردن وام

غیرمتمرکز کردن می‌تواند بسیاری از مشکلات سیستم‌های متمرکز وام‌دهی حاضرمان را رفع کند. در اینجا به سه دلیل بزرگ برای غیرمتمرکز کردن وام ها می‌پردازیم:

  • اعتماد: غیرمتمرکزسازی بطور کامل نیاز به وام دهنده و وام‌گیرنده معتمد را از بین می‌برد زیرا وثیقه وام توسط قراردادهای هوشمند توزیع شده در بلاکچین عمومی ‌قفل و کنترل می‌گردد.
  • شفاف‌سازی: شبکه اتریوم دفاتر کل شفافی ارائه می‌کند که برای بازرسی باز است و هر معامله درون آن ثبت و تایید اعتبار می‌شود. حسابرسی شفاف اتریوم اعتماد کور برای معاملات بین دو موسسه بانکداری را حذف می‌کند.
  • دسترسی: با استفاده از شبکه اتریوم، وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان می‌توانند معاملات وامشان را از هر کجای دنیا بنویسند. معاملات وامی‌ که از یک آدرس اتریوم به آدرس دیگری در اتریوم صورت گرفته باشند، اجازه دسترسی نامحدود در سراسر دنیا را می‌دهند و وام گیرندگان و وام‌دهندگان بدون محدودیت می‌توانند به گنجینه وسیع‌تری از جریان وام دسترسی داشته باشند.
اتلند(Ethlend) چیست؟
اتلند(Ethlend) چیست؟

سیستم وام‌دهی اتلند چگونه کار می‌کند؟

اتلند نیاز دارد که وام‌گیرندگان توکن‌های ERC20 و یا خدمات نامی اتریوم (ENS) را در ازای وام اتریوم بعنوان وثیقه بگذارند. وام گیرندگان فقط می‌توانند درخواست وامشان را به Ethlend بفرستند و برای درخواست وام باید اطلاعاتی مثل طول مدت وام، سود اقساط و مقدار سفته لازم برای وثیقه را تنظیم کنند؛ اگر وام‌دهنده با این شرایط موافق باشد، توافق وام نوشته می‌شود و بعد از آن توافق دو حالت به وجود می‌آید:

۱)وام گیرنده وام را باز پرداخت می‌کند و وام دهنده مبلغ اصلی بعلاوه سود را دریافت می‌کند.

۲)وام‌گیرنده نمی‌تواند وامش را بازپرداخت کند و وام گیرنده مقدار وثیقه را نقد می‌نماید.

 

اتلند(Ethlend) چیست؟
اتلند(Ethlend) چیست؟

فروش توکن LEND و قیمت رایج

فروش توکن اتلند در ۳۰ نوامبر ۲۰۱۷ تمام شد. مطابق گفته ICODrops، اتلند نرخ هدف ۱۷۸۶۰۰۰۰ دلارش را به ۱۷۹۰۰۰۰۰ دلار رساند. سقف ایجاد توکن LEND 1299999942 است، درحالیکه مقدار توکن موجود در گردش بازار ۱۰۳۲۱۵۴۲۳۱ است. قیمت LEND در یک دوره ی ۱۰ روزه که شروعش در ۷ ژانویه بود، افت زیادی کرد و در این دوره ده روزه قیمت LEND از ۴۰ سنت به ۱۰ سنت کاهش پیدا کرد.

افت زیاد قیمت LEND در پی انتشار شایعه‌ای بود که اعلام می‌کرد دولت کره جنوبی تبادل بیت‌کوین و ارز رمزها را ممنوع کرده است. این خبر باعث افت کل بازار شد و از این افت به بعد، قیمت LEND بین ۱۵ تا ۲۰ سنت ثابت ماند. بازار رمزارزها در ژانویه هم از این روند افت پیروی کرد.

کاربردهای LEND

LEND اتلند یک توکن یا نشان ERC20 است که در پیشنهادات پیش فروش و ICO فروخته شد. این توکن چند کاربرد مهم در دپ (DAPP) این شبکه دارد.

 تخفیف کارمزدها

کاربران LEND در مقایسه پرداخت با ارز اتریوم، ۲۵ درصد کارمزد کمتر را پرداخت‌ می‌کنند. اگرچه این توکن‌ها قابل خرید و فروش هستند اما استفاده  اولیه آن‌ها در دپ اتلند شامل تخفیف می‌شود.

ایردراپ

وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان فعال از ایردراپ‌ها پاداش دریافت می‌کنند. برنامه Ethlend این است که ۲۰ درصد از درآمد برنامه‌های غیرمتمرکز خود را صرف خرید لند از بازار ارز رمزنگاری کند و آن‌ها را به صورت ایردراپ در اختیار قرض‌دهند‌ه‌ها و وام گیرندگان اتلند قرار دهد. اتلند از برگزاری ایردراپ‌ها برای جذب مخاطب و همچنین افزایش حجم دفاتر وام استفاده می‌کند.

عملکردهای انحصاری

خدمات خاص اتلند تنها برای کسانی که توکن LEND را خریداری کرده باشند، قابل دسترسی است. مثال‌هایی از این خدمات را در کمپین بازاریابی ایمیلی می‌بینیم.

پاداش‌های مرجع

اتلند برنامه دارد تا LENDهای دیگری را نیز خریداری کند که به منظور پاداش دادن به وام دهندگان و وام گیرندگانی که مشترکان جدیدی را به پلتفرم وام‌دهی غیرمتمرکزشان اضافه می‌کنند، استفاده می‌شود.

ایجاد رتبه‌بندی اعتباری غیرمتمرکز برای وام گیرندگان

اتلند قصد دارد وام‌های غیر ایمن را به کاربران تازه وارد خود پیشنهاد دهد. در این وام‌ها، وام گیرنده وثیقه‌ای نمی‌دهد و این وام‌ها برای وام دهنده پرخطر هستند. برای کمک به وام دهنده در تعیین مشکلات ارزیابی ریسک‌های محتمل این وام‌ها، اتلند یک رتبه‌بندی اعتباری غیرمتمرکز برای تمام کاربرانش ساخته است. هر وام‌گیرنده اتلند از چند منبع داده‌ای مختلف یک رتبه‌بندی اعتباری غیرمتمرکز دارد. منبع اولیه داده‌ها برای این رتبه‌بندی ژتون‌های اعتباری (CRE) هستند که از خود اتلند صادر می‌شوند. اعتبار برای وام گرفتن به اتلند اجازه می‌دهد تا موضوع وام غیر ایمن را برای کاربرانش مطرح کند و اطلاعات بیشتری برای وام دهندگان امنیتی ارائه نماید. بعلاوه طرح‌های اتلند کاربران را قادر می‌کند تا رتبه‌بندی اعتباری غیرمتمرکزشان را به بلاکچین‌های دیگر نیز پخش کنند و سپس وام گیرندگان می‌توانند از نمره اعتبار خوبشان در بلاکچین‌های مختلف استفاده کنند.

توکن‌های اعتباری (CRE)

توکن‌های اعتباری از نوع ECR-20 هستند که برای نشان دادن اعتبار وام گیرنده بطور انحصاری در اتلند مورد استفاده قرار می‌گیرند. این توکن‌ها قابل معامله و حتی انتقال به آدرس دیگری نیستند. توکن‌های اعتباری بیشتر مربوط به یک حساب کاربری بوده و نشان‌دهنده اعتماد بیشتر به آن حساب می‌باشند.

اتلند اعتبار وام گیرنده را با صدور توکن‌های اعتباری برای کاربرانی که به صورت موفقیت‌آمیز وامشان را بازپرداخت کرده‌اند، مدیریت می‌کند. هر کاربر به ازای هر یک ETH، از وامی که موفق به پرداخت آن شده ۰.۱ CRE دریافت می‌کند و مشابه با همین روش، در صورتی که کاربر موفق به پرداخت وامش نشود، توکن‌های اعتباری حساب آن کاربر سوزانده می‌شوند. یک کاربر با CRE زیاد می‌تواند وامی‌بگیرد که کاربر دارای CRE پایین مجاز به گرفتنش نیست و همچنین کاربران دارای CRE بیشتر با دادن وامی با نرخ سود زیادتر و دریافت وثیقه کمتر پاداش می‌گیرند.

پیشرفت و تیم اتلند

تیم اتلند را گروه بزرگی شامل ۲۲ عضو و ۶ ناظر تشکیل می‌دهد. اتلند توسط موسس و مدیرش، استانی کولچوف (STANI KULECHOV) اداره می‌شود. اعضای قابل توجه دیگر در تیم اتلند عبارتند از جوردن لازارو گوستاو (Jordan Lazaro Gustave) رئیس بخش مدیریت، مارتین ویچمن (Martin Wichmann) مدیر بخش فروش توکن، که تقریبا به ۱۰۰ درصد اهداف ICO در اتلند رسیده‌اند. به علاوه تیم اتلند چند عضو دارد که روی بازاریابی و رسانه‌ها متمرکزند و در نهایت، این تیم چند ناظر فنی و غیر فنی دارد که تقریبا تمام موضوعات تجاری را شامل موضوعات امنیتی، قانونی و توسعه پوشش می‌دهند.

اتلند(Ethlend) چیست؟
اتلند(Ethlend) چیست؟

نقشه راه

تیم اتلند برای دو سال آینده‌اش اهداف بلندپروازانه‌ای دارد. اتلند قصد دارد در آینده نزدیک بیت‌کوین و وام‌های غیرایمن را به اپلیکیشن غیرمتمرکزش اضافه کند. در اینجا اهداف اولیه تیم را برای دو فصل اول ۲۰۱۸ می‌بینیم.

اهداف فصل اول:

اتلند(Ethlend) چیست؟
اتلند(Ethlend) چیست؟

اهداف فصل دوم:

اتلند(Ethlend) چیست؟
اتلند(Ethlend) چیست؟

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.