اتر چیست؟

شبکه اتریوم در واقع یک اینترنت غیرمتمرکز و یک فروشگاه اپلیکیشن غیر متمرکز یا dapp است که بابت انجام فرامین داده شده در هر یک از این برنامه ها واحدی به نام اتر را به عنوان پرداخت یا کارمزد شبکه دریاقت می‌کند که با مثابه نفت (نوعی سوخت مورد نیاز) است. در این مطلب به توضیحی درباره اتر و نحوه اختصاص آن به کاربران و استخراج‌کنندگان شبکه خواهیم پرداخت.

0 643

همانطور که در ” اتریوم چیست؟” بررسی نمودیم، هدف اتریوم عمل نمودن به عنوان یک نوع اینترنت غیرمتمرکز شده و همچنین یک فروشگاه اپلیکیشن غیرمتمرکز است که یک نوع اپلیکیشن جدید (“dapp”) را در روند خود پشتیبانی می‌کند.

اما در حالی که هیچ کس مالک اتریوم نیست، سیستمی که  از این قابلیت پشتیبانی می‌کند، آزاد نیست. در عوض شبکه نیاز به “اتر“، یک قطعه منحصر به فرد از کد دارد که می‌تواند برای پرداخت منابع محاسباتی مورد نیاز برای اجرای یک اپلیکیشن یا برنامه استفاده شود، مانند بیت کوین، اتر یک دارایی حامل دیجیتال است (مانند یک اوراق قرضه، که به صورت فیزیکی صادر شده است.) و درست مثل پول نقد، مستلزم واسطه برای پردازش یا تایید تراکنش نیست اما به جای استفاده از آن به عنوان یک ارز یا پرداخت دیجیتال، اتر به عنوان “سوخت” برای برنامه‌های غیرمتمرکز در شبکه استفاده می‌شود.

بیایید به مثال یک دفترچه آنلاین غیرمتمرکز برویم. برای ارسال، حذف و یا تغییر یک یادداشت، شما باید کارمزد تراکنش را برای دریافت شبکه یا پردازش تغییر به وسیله ارزش اتر پرداخت کنید. به این ترتیب، “اتر” گاهی اوقات “نفت دیجیتال” نامیده شده است، و از این قیاس بیشتر استفاده می‌شود، کارمزدهای تراکنش اتریوم بر اساس مقدار “گازی که فعالیت نیاز دارد ، محاسبه می‌شوند.

هر عمل، مقدار گازی بر اساس قدرت محاسباتی مورد نیاز و مدت زمان لازم برای اجرا می‌طلبد. به عنوان مثال، یک تراکنش ۵۰۰ گاز هزینه دارد، که بر حسب اتر پرداخت می شود.

به عنوان یک نظام اقتصادی، مقررات اقتصاد اتر کمی بی انتها است. در حالی که بیت کوین دارای یک هارد کپ (حداکثر سرمایه ای که جذب می شود) با ۲۱ میلیون بیت کوین است، اتر محدودیت مشابهی ندارد.

از اتری که وجود دارد، ۶۰میلیون توسط کاربران در کمپین‌های فروش جمعی در سال ۲۰۱۴ خریداری شد.

۱۲ میلیون اتر به بنیاد اتریوم انتقال داده شد که گروهی از محققان و توسعه‌دهندگان هستند که در زمینه فناوری‌های پایه کار می‌کنند،. در هر ۱۲ ثانیه ، ۵ اتر(ETH) نیز به استخراج‌کنندگان اختصاص داده می‌شود که تراکنش‌ها را در شبکه تأیید می‌کنند.

حداکثر هجده میلیون اتر در سال استخراج می‌شود. تقریبا هر ۱۲ ثانیه پنج اتر ایجاد می‌شود و این برای زمانی است که استخراج‌کننده یک بلوک یا مجموعه‌ای از تراکنش‌ها را می‌یابد.

بنابراین، هنوز هیچ کس تعداد کل اتر را نمی داند و با سرعت ایجاد اتر پس از سال ۲۰۱۷، هنگامی که اتریوم قصد دارد به الگوریتم توافق جدیدی مبتنی بر اثبات سهام (proof-of-stake) تبدیل شود، کمتر واضح خواهد بود.

این امر احتمالا منجر به تغییر در قوانین ایجاد اتر می‌شود و در نتیجه دستمزد استخراج  ممکن است کاهش یابد.

برای اطلاعات بیشتر، به بخش “اتریوم چگونه کار می کند” و “نحوه استفاده از اتریوم” مراجعه کنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.