اتریوم کلاسیک ( Ethereum Classic) چیست؟

در این مقاله به زبان ساده، توضیحی درباره‌‌ چگونگی تقسیم اتریوم و به وجود آمدن یک بلاکچین و ارز رمزنگاری‌‌شده‌‌ کاملا جدید به نام اتریوم کلاسیک خواهیم داد. سپس، تفاوت دو بلاکچین و این که از زمان تقسیم تاکنون، هرکدام از ارزهای آنها از لحاظ قیمت چگونه عمل نموده‌‌اند، شرح داده خواهد شد.

0 550

فهرست

اتریوم کلاسیک چیست
اتریوم کلاسیک چیست

چگونه همه‌‌چیز شروع شد؟

اتریوم که پس از ایجاد شدن توسط ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، امکانات بلاکچین را فراتر از تنها معاملات مالی ساخت. برعکس بیت‌‌کوین که تنها برای انتقال وجوه مناسب است، اتریوم امکان ایجاد چیزی به نام قراردادهای هوشمند را برای افراد فراهم می‌‌کند.

یک قرارداد هوشمند، این امکان را در اختیار دو یا چند نفر می‌‌گذارد که بدون نیاز به یک واسطه، به یک توافق وارد شوند.

اساسا تصور کنید که شما می‌‌خواستید مقداری وجوه را هر ساله در روز تولد دوست خود به صورت خودکار به وی ارسال کنید.

بله! شما می‌‌توانستید این کار را خودتان و تنها با ورود به بانک محلی خود انجام دهید. اما تنظیم یک قرار داد هوشمند که می‌‌توانستید با آن، وجوه را به صورت خودکار و بدون نیاز به یک بانک ارسال نمایید، بسیار بهتر است.

این کار، تنها یک بخش بسیار کوچک از کارهایی است که قراردادهای هوشمند می‌‌توانند انجام دهند؛ امکاناتی که آنها به دست می‌‌دهند بی‌‌پایان هستند. قراردادهای هوشمند می‌‌توانند برای تقریبا هرچیزی مانند اجاره، بیمه، بازی، رأی‌‌دهی، سرمایه گذاری‌‌ها و خیلی چیزهای دیگر ایجاد شوند!

آنها تضمین می‌‌کنند که یک قرارداد کاملا عملی خواهد شد، یعنی هیچ فردی وجود ندارد که لازم باشد به او اعتماد کنید.

یک شخص که می‌‌دانست قراردادهای هوشمند تا چه اندازه عالی هستند، تصمیم گرفت که یک پروژه‌‌ی جدید به نام DAO که مخفف سازمان مستقل غیرمتمرکز بود را ایجاد نماید. مفهوم DAO، مشابه یک صندوق سرمایه گذاری ریسک پذیر بود که در یک اکوسیستم غیرمتمرکز فعالیت می‌‌نمود.

پروژه برای شروع به کار، نیاز به یک سرمایه گذاری بزرگ از طرف جامعه‌‌ی ارز رمزنگاری شده داشت. زمانی‌‌که بیان می‌‌کنیم بزرگ، مقصود ما به معنای خیلی بزرگ است. در واقع، مجموعا ۱۵۰ میلیون دلار ETH، تنها در ۲۸ روز جمع‌‌آوری شده بود!

مردم آنچنان درباره‌‌ی پروژه‌‌ی DAO هیجان زده بودند که این امر، موجب افزایش قیمت حدود ۱۴% از تمام کوین‌‌های ETH در گردش گردید!

اتفاقی که پس از این رخ داد، شمارا شوکه خواهد نمود. پس از آن که DAO پویش سرمایه گذاری خود را تکمیل کرد، هک گردید! فردی بیش از ۳/۱ یا ۵۰ میلیون دلار را از کیف پول DAO سرقت کرد.

این اتفاق، حاصل یک مشکل امنیتی در بلاکچین اتریوم نبود، بلکه به این دلیل رخ داد که توسعه‌‌دهندگان DAO در هنگام ساخت فناوری یک اشتباه انجام دادند.

پس از این حمله‌‌ی امنیتی، و با وجود سرمایه‌‌گذاران ارز رمزنگاری شده‌‌ای که درباره‌‌ی احتمال کاهش بیشتر قیمت اتریوم نگران بودند، ارزش ETH، به سرعت از ۲۰ دلار به ۱۳ دلار رسید.

به دلیل شیوه‌‌ای که قرارداد هوشمند DAO ساخته شده بود، هکر نمی‌‌توانست تا بعد از ۲۸ روز به ۵۰ میلیون دلار دزدیده شده دسترسی داشته باشد! بنابراین، جامعه‌‌ی اتریوم باید تصمیم می‌‌گرفت که در این باره چه کند.

توسعه‌‌دهندگان اتریوم، ۲ گزینه‌‌ی ممکن پیشنهاد کردند:

  • ایجاد یک هارد فورک از بلاکچین اتریوم
  • هیچ کاری انجام ندادن

ایجاد یک هارد فورک

اگر نمی‌‌دانید که یک هارد فورک چیست، باید بیان کنم که اساسا یک هارد فورک، به معنای آن تغییراتی است که در کد اصلی یک بلاکچین ایجاد می‌‌شوند. آنگاه، بلاکچین به دو شاخه تقسیم می‌‌شود. (شاخه‌‌ی جدید، شامل گره‌‌ها/رایانه‌‌های درون بلاکچین می‌‌باشد که به‌‌روزرسانی را دانلود نموده‌‌اند.)

اگر تغییرات کوچکی موردنیاز باشند، این شاخه، یک سافت فورک نامیده می‌‌شود؛ اگر تغییرات بزرگی موردنیاز باشند، این شاخه، یک هارد فورک نامیده می‌‌شود!

ایده‌‌ای که مطرح گشت این بود که از آنجایی که پول بسیار زیادی به سرقت رفته بود و در ۲۸ روز بعد، پول در دسترس هکرها قرار می‌‌گرفت، یک هاردفورک باید ایجاد می‌‌گردید.

برای درک چیستی یک هارد فورک، به رایانه‌‌ای که استفاده می‌‌کنید بیندیشید.

  1. تصور کنید که روزی یک اعلان از طرف ویندوز دریافت می‌‌کنید که بیان می‌‌کند برای ارتقاء رایانه‌‌ی خود به آخرین نسخه، ۲۸ روز زمان دارید. در غیر این صورت، رایانه‌‌ی شما، دیگر قادر به شناسایی به‌‌روزرسانی‌‌های جدید نخواهد بود.
  2. اگر انتخاب کنید که آن را ارتقاء ندهید، رایانه‌‌ی شما تنها به‌‌روزرسانی‌‌هایی را شناسایی خواهد نمود که پیش از هارد فورک اتفاق افتاده‌‌اند!
  3. در دنیای ارز رمز ها، هر فردی که به نرم‌‌افزار جدید ارتقاء ندهد، قادر به تأیید معاملات جدید نخواهد بود!

تکمیل یک هاردفورک از اتریوم، این امکان را برای توسعه‌‌دهندگان اتریوم فراهم کرد که وجوه تمام افرادی که پول خود را از طریق سرمایه‌‌گذاری در DAO از دست داده بودند، پس داده شود.

هیچ کاری انجام ندادن

برخی از افراد احساس کردند که ایجاد یک هارد فورک از بلاکچین اصلی، مخالف عقیده غیرمتمرکز بود بلاکچین‌‌ها خواهد بود.

با وجود آن که این افراد درک می‌‌کردند مردم بسیاری پول خود را از دست داده‌‌اند، اما فکر می‌‌کردند این که بگذاریم اتریوم همان‌‌گونه که بود به کار خود ادامه دهد، مهم‌‌تر است.

Ethereum vs Ethereum Classic

آنها استدلال نمودند که هک، به علت بلاکچین اتریوم رخ نداد، بلکه به علت امنیت ضعیف پروژه‌‌ی DAO اتفاق افتاد. در نهایت، ” کد، قانون است “، و نمی‌‌توان آن را نقض نمود!

چه تصمیمی گرفته شد؟

از آنجایی که نمی‌‌توان بدون رأی‌‌گیری، روی یک بلاکچین تغییرات ایجاد نمود، جامعه‌‌ی اتریوم باید تصمیم می‌‌گرفت که کدام گزینه بهترین است. شما کدام گزینه را انتخاب می‌‌کردید؟

اکثر افراد به این نتیجه رسیدند که پول دخیل، بسیار زیادتر از آن است که بتوان کاری انجام نداد. بنابراین، توسعه‌‌دهندگان، یک هارد فورک ایجاد نمودند!

پس از این تصمیم، بلاکچین اتریوم، نام خود را حفظ کرد، اما اکنون در حال فعالیت در یک هارد فورک بود. افرادی که با فورک مخالفت کرده بودند، تصمیم گرفتند که در بلاکچین اصلی باقی بمانند. با این حال، این بلاکچین، اکنون با نام اتریوم کلاسیک نامیده می‌‌شود!

بنابراین، اکنون شما می‌‌دانید که چگونه بحث مقایسه‌‌ی اتریوم با اتریوم کلاسیک آغاز گشت و چرا به یک تقسیم ختم گشت!

Ethereum vs Ethereum Classic

مقایسه‌‌ی اتریوم با اتریوم کلاسیک: تفاوت‌‌ها

در واقع، حقیقتا تفاوت بسیاری بین اتریوم و اتریوم کلاسیک وجود ندارد! باید به یاد داشته باشید که هارد فورک به این منظور ساخته شد که ۱۵۰ میلیون دلاری که به DAO ارسال شده بود را حذف نماید، نه این که پیشرفت‌‌های فناوری‌‌ خاصی ایجاد کند.

فراموش نکنید که ممکن است شما افرادی را نیز ببینید که تقسیم اتریوم را به عنوان مقایسه‌‌ی ETC با ETH توصیف می‌‌کنند. این دو تنها، کدهای ارزی هستند که برای توصیف اتریوم کلاسیک (ETC) و اتریوم (ETH) به کار می‌‌روند!

بنابراین، بیایید به کار خود ادامه دهیم و ببینیم که تاکنون، تقسیم مقایسه‌‌ی اتریوم با اتریوم کلاسیک چگونه پیش رفته است!

اکنون چه شده است؟

اکنون باید درک خوبی از داستان مقایسه‌‌ی اتریوم با اتریوم کلاسیک و میزان شباهت آنها داشته باشید. حال، بیایید دریابیم که این دو، از زمان تقسیم سال ۲۰۱۶ تاکنون چگونه عمل کرده‌‌اند!

اتریوم، حقیقتا خوب عمل نموده است. در واقع، در سال ۲۰۱۷، اتریوم به تنهایی ارزش خود را به میزان بیش از ۱۰.۰۰۰% افزایش داد! و اکنون، پس از بیت‌‌کوین، دومین بلاکچین محبوب می‌‌باشد.

تقریبا چند دلیل برای این که چرا اتریوم خیلی خوب عمل نموده است وجود دارد. اولا، هنگامیکه ارزهای رمزنگاری شده جدید ایجاد می‌‌شوند، بسیاری از افراد تصمیم می‌‌گیرند که پروژه‌‌ی خود را بر اساس بلاکچین اتریوم بسازند.

این کار، نه تنها به اتریوم ارزش اضافه می‌‌نماید، بلکه همچنین به اعتبار آن می‌‌افزاید و تقاضای اتر را افزایش می‌‌دهد، زیرا اتر برای تمام معاملاتی که توسط برنامه‌‌های کاربردی ساخته‌‌شده و براساس اتریوم ایجاد شده‌‌اند، موردنیاز می‌‌باشد.

دوما، اکنون اکثر ICO ها (عرضه‌‌های اولیه‌‌ی سکه) در هنگام جمع‌‌آوری وجوه، به جای بیت‌‌کوین، اتریوم درخواست می‌‌کنند. مبالغ موردبحث، معمولا نسبتا زیاد هستند، بنابراین این امر، مجددا تقاضای اتر را افزایش می‌‌دهد!

نکته: یک ICO، روشی برای پروژ‌‌ه‌‌های ارز رمزی جدید به منظور جمع‌‌آوری وجوه می‌‌باشد. آنها معمولا اتریوم درخواست می‌‌کنند و در عوض، به سرمایه‌‌گذاران، توکن جدید ایجادشده‌‌ خاص خود را ارائه می‌‌کنند!

سوما، گروه توسعه‌‌ی اصلی که اتریوم را ایجاد نمود، به بلاکچین هارد فورک شده جابه‌‌جا شد و اتریوم کلاسیک را پشت سر گذاشت. این گروه، شامل ویتالیک بوترین نیز می‌‌باشد که وی، یکی از محترم‌‌ترین توسعه‌‌دهندگان در جامعه‌‌ی بلاکچین است!

این موضوع، موجب می‌‌گردد که افراد، اعتماد بیشتری به پروژ‌‌ه‌‌ی اتریوم داشته باشند و به همین دلیل، اتریوم خیلی خوب عمل نموده‌‌ است.

اگرچه اتریوم کلاسیک، کمتر از اتریوم محبوب است، اما همچنان یک کوین شناخته‌‌شده می‌‌باشد. در سال ۲۰۱۷، سود‌‌هایی بیش از ۱۵۰۰% کسب نمود. با این وجود، این مقدار، بسیار پایین‌‌تر از رشد اتریوم می‌‌باشد.

Ethereum vs Ethereum Classic

یکی از دلایل این امر، آن است که گروه توسعه‌‌ی اتریوم کلاسیک، به اندازه‌‌ی گروه توسعه‌‌ی اتریوم شناخته‌‌شده نیستند. این موضوع، اطمینان کمتری را به افراد در مورد این که به چه می‌‌توانند دست یابند ارائه می‌‌دهد.

به هر حال، افراد کمتری در حال استفاده از اتریوم کلاسیک هستند. این بدان معناست که معاملات می‌‌توانند سریع‌‌تر بررسی شوند، زیرا شبکه، خلوت‌‌تر است!

مقایسه‌‌ی اتریوم با اتریوم کلاسیک: کدام‌‌یک را باید استفاده نمایید؟

تصمیم گرفتن درمورد این که کدام رمز ارز را استفاده نمایید، پرسشی است که پاسخ به آن دشوار می‌‌باشد. در مقایسه اتریوم با اتریوم کلاسیک، هیچ شکی نیست که اتریوم بسیار مؤفق‌‌تر از اتریوم کلاسیک گشته است که این امر، با توجه به ارزش آن قابل مشاهده است.

اتریوم، نه تنها بین سرمایه‌‌گذاران و ICO ها محبوب است، بلکه بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده جدید نیز پلتفرم خود را بر اساس بلاکچین اتریوم می‌‌سازند. این نقاط قوت، اتریوم را دومین پروژه‌‌ی ارز رمزی محبوب نموده است.

با این وجود، ممکن است که شما همانطور که اتریوم کلاسیک مخالف هارد فورک بود، با آن مخالف باشید. اگر معتقدید که این اتفاق نباید رخ می‌‌داد، این امکان وجود دارد که افراد بیشتر و بیشتری در بلندمدت موافقت نمایند.

یکی از جالب‌‌ترین چیزهایی که بی صبرانه منتظر آن هستیم، ارتقاء احتمالی از اثبات کار به اثبات سهام می‌‌باشد. این امر، مقدار انرژی‌‌ موردنیاز نودها برای تأیید معاملات اتریوم را به طور قابل‌‌توجهی کاهش خواهد داد!

همچنین، توسعه‌‌د‌‌هندگان اتریوم در حال کار بر پروتکل‌‌های جدید برای تعویض اثبات سهام آتی خود هستند. این امر، تعداد معاملاتی که بلاکچین اتریوم می‌‌تواند در هر ثانیه پردازش نماید را افزایش خواهد داد.

اگر ETC، بر اساس اثبات کار باقی بماند، این تفاوت، بزرگترین تفاوت در فناوری خواهد بود که دو اتریوم تا به حال داشته‌‌اند.

جمع ‌‌‌‌بندی

اگر شما این مقاله را از ابتدا تا انتها خوانده باشید، اکنون باید درک خوبی از این که چرا تقسیم اتفاق افتاد داشته باشید! و دیگر به این موضوع فکر نخواهید کرد که ” اتریوم کلاسیک چیست؟ ”

همان‌‌طور که اکنون می‌‌دانید، این داستان، یک داستان واقعا جالب می‌‌باشد و موضوعی است که مردم تا امروز همچنان در حال مخالفت با آن هستند! اگر در آن زمان با اتریوم سر وکار داشتید، آیا ترجیح می‌‌دادید که یک فورک انجام دهید یا کاری انجام ندهید؟

همچنین، اکنون شما باید قادر به تصمیم‌‌گیری درباره‌‌ی این موضوع باشید که در آینده، کدام کوین، مؤفق‌‌ترین کوین خواهد گشت. با وجود این که اتریوم تاکنون بهترین عملکرد را داشته است، آیا فکر می‌‌کنید که اتریوم کلاسیک نیز به خوبی عمل خواهد نمود؟

نکته‌‌ی عالی این است که خرید هر دو کوین خیلی آسان است، زیرا اکثر صرافی‌‌ها آنها را در فهرست خود قرار می‌‌دهند!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.