اتریوم چیست؟ معرفی اجمالی

اتریوم یک کامپیوتر جهانی و دارای یک ساختار دموکراتیزه و غیرمتمرکز است که هدف آن حذف واسطه‌ها در هنگام انتقال اطلاعات و ارزش‌هاست؛ به اینصورت دیگر هیچ شخص و یا هیچ نهاد و سازمان واسطه‌ای نمی‌تواند در اطلاعات افراد دخل و تصرف کند و اختیار اطلاعات شخصی اشخاص را در دست بگیرد و در عوض به جای این واسطه‌ها، نودهای شبکه وظیفه برقراری امنیت و اعمال تغییرات در این دنیای غیرمتمرکز را بر عهده خواهند داشت.

0 451

پیش از آشنایی با اتریوم (Ethereum)، درک اینترنت به فهم این پدیده کمک شایانی می‌کند. امروزه داده‌های شخصی، پسوردها و اطلاعات مالی ما همگی در کامپیوترهای افراد دیگر ذخیره می‌شود، یعنی در حافظه‌های ابری و سرورهایی که متعلق به شرکت‌هایی نظیر آمازون، فیسبوک و گوگل است. حتی این مقاله هم روی سروری متعلق به یک شرکت است که در ازای نگهداری این دیتا دستمزد دریافت می‌کند.

اتریوم چیست؟
اتریوم چیست؟

این ساز و کار مزیت‌هایی دارد، مثلا این شرکت‌ها تیم‌های کارشناسی خود را می‌فرستند تا در ذخیره‌سازی و محافظت از داده ها به افراد کمک کنند و همچنین دیگر لازم نیست زیر بار هزینه‌های مربوط به هاستینگ و زمان فعالیت (آپ تایم) برویم.

اما در کنار این مزیت‌ها، نقطه ضعفی هم وجود دارد و آن آسیب‌پذیری است. امروزه می‌دانیم که هکرها و یا دولت‌ها می‌توانند بدون اجازه و بدون اینکه اصلا متوجه شویم به فایل‌های ما دسترسی پیدا کنند. این دسترسی ناخواسته به واسطه نفوذ یا حمله به یک سرویس واسطه محقق می‌شود و در نتیجه آن‌ها می‌توانند اطلاعات مهم را سرقت کنند، افشاء نمایند و یا آن‌ها را تغییر دهند.

برایان بلندروف (Brian Behlendorf) خالق سرور اینترنتی آپاچی (Apache) برای تاکید بر اهمیت این معضل تا آنجا پیش می‌رود که طراحی متمرکز را « گناه کبیره » اینترنت می‌نامد. افرادی مانند بلندروف بر این باورند که اینترنت می‌بایست تمرکززدایی شود. رفته‌رفته از گوشه و کنار جنبشی در حال شکل‌گیری است که هدف آن ترویج استفاده از ابزارهای جدید مانند فناوری بلاکچین می‌باشد.

اتریوم یکی از جدیدترین فناوری‌هایی است که به تازگی به این جریان پیوسته است و در حالی که بیت‌کوین در مسیر کنار زدن پی پال (PayPal) و بانکداری آنلاین حرکت می‌کند، اتریوم آمده تا با استفاده از بلاکچین جای واسطه‌های اینترنتی را بگیرد؛ واسطه‌هایی که وظیفه ذخیره اطلاعات، انتقال گروگذاری‌ها و نظارت بر ابزارهای مالی پیچیده را بر عهده دارند.

کامپیوتر جهانی

به طور خلاصه، اتریوم نقش یک « کامپیوتر جهانی » را بازی می‌کند که باعث تمرکز زدایی و حتی به باور برخی باعث دموکراتیزه کردن مدل کلاینت – سرور رایج در جهان می‌شود. با ورود اتریوم، سرورها و ابرها جای خود را به پدیده جدیدی به نام گره (node) می‌دهند و این گره‌ها توسط افراد داوطلب از سراسر جهان اداره می‌شوند و مجموعه آن‌ها همان « کامپیوتر جهانی » را شکل می‌دهد. ایده پشت اتریوم این است که افراد از هر کجای جهان بتوانند مشارکت کنند و بر مبنای این زیرساخت بتوانند برای ارائه خدمات با یکدیگر رقابت نمایند.

برای نمونه، کافی است نگاهی به صفحه یک اپ استور (app store) معمولی بیاندازید و در آن مربع‌های رنگارنگی را ببینید که هر کدام مربوط به یک اپلیکیشن از برنامه‌های بانکداری گرفته تا اپ‌های مربوط به تناسب اندام و پیام‌رسان‌ها هستند؛ هر یک از این اپلیکیشن‌ها برای ذخیره اطلاعات کارت بانکی شما، گزارش خرید و دیگر اطلاعات شخصی مردم به یک شرکت یا یک واسطه خدماتی متکی هستند و معمولا اطلاعات مردم را در سرورهای متعلق به شرکت‌های واسطه ذخیره می‌کنند. از سوی دیگر شرکت‌های واسطه بر گزینه‌های پیش روی شما در هنگام انتخاب اپلیکیشن نظارت می‌کنند و به طور نمونه اپل و گوگل در اینکه شما چه اپ‌هایی را می‌توانید دانلود کنید دخالت دارند و در برخی موارد آن‌ها را سانسور می‌کنند.

اتریوم چیست؟
اتریوم چیست؟

اگر همین طرح تعریف شده در بستر اتریوم اجرا شود، اختیار داده‌ها در چنین سرویس‌هایی به صاحب فایل برگردانده می‌شود و حقوق مولف به خالق آن تعلق می‌گیرد و با این رویکرد دیگر هیچکس اختیار نوشته‌ها و داده‌های شما را نخواهد داشت و هیچ مرجعی نمی‌تواند با مسدود کردن ناگهانی دسترسی به اپلیکیشن، نوشته‌ها و مستندات شما را موقتا از دسترستان خارج کند و در نتیجه تنها کسی که می‌تواند چنین تغییراتی انجام دهد خود کاربر است و دیگر دست هیچ نهاد و موسسه‌ای در کار نخواهد بود. به لحاظ تئوریک در این رویکرد کنترلی که ما در گذشته روی اطلاعاتمان داشتیم با امکان دسترسی آسان به اطلاعات که در عصر دیجیتال محقق شد ترکیب می‌شود. در این حالت هر زمان که اطلاعات خود را ویرایش کنید و نوشته ای را اضافه یا حذف کنید، تمامی‌« گره » های شبکه این تغییر را اعمال می‌کنند.

جا دارد اشاره کنیم که برخی با شک و تردید به این رویکرد نگاه می‌کنند؛ به نظر می‌رسد می‌توان اپلیکیشن‌ها را به این بستر آورد ولی با این وجود هنوز مشخص نیست کدام برنامه بلاکچین بیش از همه مفید، امن و قابل رشد است و آیا روزی خواهید رسید که استفاده از این اپلیکیشن ها به اندازه  اپ‌های فعلی آسان شود یا خیر؟

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.