اتریوم چیست ؟ راهنمای قدم به قدم برای تازه کارها

اتریوم پس از بیت کوین بزرگ‌ترین و شناخته شده‌ترین پلتفرم رمز ارز در دنیا است، این پلتفرم توسط یک جوان 19 ساله روسی به اسم ویتالیک بوترین ساخته شد،اتریوم یک راه حل ساده را عرضه کرد و توانست یک برنامه متن‌باز را ایجاد کند که به وسیله‌ آن کسب و کارهای نوپا برای ایجاد یک نرم‌افزار بلاک چینی، احتیاجی به ساختن یک بلاک چین جدید ندارند و می‌توانند از بستر بلاک چین اتریوم برای ساختن برنامه‌های بلاک چینی و ایجاد قراردادهای هوشمند استفاده کنند. همچنین اتریوم این امکان را فراهم آورد تا کسب و کارهای نوپا بتوانند با استفاده از این پلتفرم، برای خود عرضه اولیه سکه (ICO) راه‌اندازی کنند.

0 7,115

اتریوم چیست ؟ اتریوم پس از بیت کوین بزرگ‌ترین و شناخته شده‌ترین پلتفرم رمز ارز در دنیا است، این پلفترم توسط یک جوان روسی به اسم ویتالیک بوترین ساخته شد،اتریوم یک راه حل ساده را عرضه کرد و توانست یک برنامه متن‌باز را ایجاد کند که به وسیله‌ آن کسب و کارهای نوپا برای ایجاد یک نرم‌افزار بلاک چینی، احتیاجی به ساختن یک بلاک چین جدید ندارند و می‌توانند از بستر بلاک چین اتریوم برای ساختن برنامه‌های بلاک چینی و ایجاد قراردادهای هوشمند استفاده کنند. همچنین اتریوم این امکان را فراهم آورد تا کسب و کارهای نوپا بتوانند با استفاده از این پلتفرم، برای خود عرضه اولیه سکه (ICO) راه‌اندازی کنند.

راهنمای قدم به قدم برای تازه کارها

اگر می‌خواهید به شیوه کار اتریوم (Ethereum) بدون سفر به اعماق هزارتوی تکنیکی پی ببرید، این راهنمای “اتریوم چیست” برای شما کافی خواهد بود.

راهنمای اتریوم

تکنولوژی بلاک چین به جز استفاده در رمز ارزها، کاربردهای زیاد دیگری نیز دارد. در واقع بیت کوین یکی از چند صد کاربرد تکنولوژی بلاک چین است.
“بلاک چین برای بیت کوین مانند استفاده از اینترنت برای ایمیل است و بلاک چین در واقع تکنولوژی عظیمی است که می‌توان 100‌ها کاربرد بر اساس آن ساخت و بیت کوین تنها یکی از کابردهای آن است” سالی دیویس، گزارشگر تکنولوژی

تا چندی پیش ساخت برنامه با بلاک چین نیازمند داشتن اطلاعات برنامه‌نویسی، رمزنگاری، ریاضیات و منابع بسیار بود. اما این زمان تغییر کرده است. برنامه‌هایی که ساخت آن‌ها پیش از این غیر قابل تصور بود از برنامه‌های رای گیری الکترونیکی گرفته تا ثبت قانونی دا‌‌‌رایی‌های ملکی و معاملات به صورت دیجیتالی، امروزه بیشتر از دیروز و با سرعتی فوق‌العاده در حال انتشارند. اتریوم با در اختیار گذاشتن ابزار در خدمت سازندگان برنامه‌های غیرمتمرکز، امکان آماده‌سازی شرایط لازم را برای آن‌ها فراهم می‌کند.

آیا اتریوم برا‌‌‌‌ی تازه کار‌هاست؟

به بیان ساده، اتریوم یک پلتفرم نرم‌افزاری متن‌ باز بر اساس برنامه مادر بلاک چین است که با استفاده از آن می‌توان برنامه‌های غیر‌‌‌‌‌‌‌‌متمرکز بسیار ساخت.

آیا اتریوم همانند بیت کوین است؟

بله؛ اما کاملا هم به آن شبیه نیست. اتریوم مانند بیت کوین یک شبکه بلاک چین توزیع شده است. با اینکه تفاوت‌های تکنیکی فراوانی میان این دو وجود دارد، اما تفاوت اصلی آن‌ها در هدف و کارایی است. بیت کوین تنها قابلیت انتقال همتا به همتای پول دیجیتالی را برای کاربران شبکه‌اش فراهم می‌کند؛ اما بلاک چین اتریوم بر ایجاد یک بستر نرم‌افزاری برای راه‌انداری برنامه‌های غیر‌متمرکز تمرکز دارد.

استخراج‌کنندگان در بلاک چین اتریوم به جای استخراج بیت کوین، اتر استخراج می‌کنند. اتر نوعی توکن یا نشان رمزنگاری‌شده است که سیستم اتریوم را سوخت‌رسانی کرده و موجب بقا و گسترش آن می‌شود. علاوه بر این اتریوم می‌تواند توسط سازندگان نرم‌افزارها برای پرداخت خدمات و بهای خرید‌ها در شبکه اتریوم استفاده شود.

اتریوم چیست؟ برنامه‌های بلاک چین
اتریوم چیست ؟

“بیت کوین پیش از آنکه اولین ارز  رمز باشد، یکی از کاربردهای ساده و اولیه از تکنولوژی بلاک چین است؛ اما شبکه بیت کوین تنها کاربرد برای تکنولوژی بلاک چین نیست. به طور نمونه می‌توانیم به مثالی ساده در گذشته اشاره کنیم، ایمیل کاربردی اولیه از اینترنت بود که باعث محبوب شدن اینترنت شد، ولی همانطور که می‌دانید هم اکنون ایمیل تنها کاربرد اینترنت نیست و کاربردهای بسیار زیاد دیگری برای آن وجود دارد.” (دکتر گاروین وود Dr Gavin Wood از سازندگان اتریوم)

قرارداد هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند عبارتی برای تعریف یک کد کامپیوتری برای انجام جابه‌جایی پول، محتوا، ملک، حق و حقوق یا هر چیز ارزشمند است. هنگامی که یک قرارداد هوشمند در بلاک چین تعریف می‌شود، این قرارداد تبدیل به برنامه‌ای اتوماتیک می‌شود و زمانی که شرایط اجرای قرارداد فراهم باشد، تمامی شرایط قرارداد انجام خواهد شد. از آن رو که این قرارداد‌های هوشمند بر بستر بلاک چین اجرا می‌شوند، محتوای آن‌ها بر طبق برنامه اجرا خواهد شد و هیچگونه شانس سانسور، اتلاف وقت، فساد یا دخالت شخص واسطه (دولت‌ها، هکرها و …) در آن‌ها وجود ندارد.

اتریوم چیست ؟ راهنمای قدم به قدم برای تازه کارها
اتریوم چیست ؟ راهنمای قدم به قدم برای تازه کارها

اگرچه تمام بلاک چین‌ ها قابلیت کدنویسی را دارند، اما بسیاری از آن ها به صورت سخت‌گیرانه‌ای برای سازندگان نرم‌افزارها محدود هستند. اتریوم فضای متفاوتی دارد و به جز تعدادی از قوانین این قابلیت را در اختیار استفاده‌کنندگان قرار می‌دهد که تمامی برنامه‌های دلخواه خود را ساخته و اجرا کنند. این بدان معناست که سازندگان می‌توانند هزاران برنامه با کارایی‌های دلخواه و فراتر از چیزهایی که قبلا دیده‌ایم، خلق کنند. (جهت مطالعه بیشتر در این خصوص مطلب قرارداد هوشمند اتریوم چگونه کار می‌کند؟ را ببینید)

اتریوم چیست؟ برنامه‌های بلاک چین
اتریوم چیست ؟

ماشین مجازی اتریوم

پیش از خلق اتریوم، برنامه‌های بلاک چین برای کارایی‌های بسیار محدود طراحی شده بودند. به طور نمونه بیت کوین و ارز‌های رمزنگاری‌ شده دیگر تنظیم شده بودند تا جابه‌جایی همتا به همتای وجه میان سیستم های کامپیوتری را فراهم سازند.

سازندگان با یک مشکل روبرو بودند و باید کارایی بیت کوین یا برنامه‌های دیگر را افزایش می‌دادند که روندی بسیار طولانی با هزینه‌های بالا بود. به همین دلیل نیاز به طراحی و ساخت یک بلاک چین که امکاناتی جدیدتر را ارائه دهد، احساس شد؛ با شناخت این نیاز سازنده اتریوم ویتالیک بوترین روندی جدید را آغاز کرد.

” با خود فکر کردم کسانی که در جامعه بیت کوین فعالیت دارند با مشکلات موجود، رویارویی صحیحی ندارند. من مشاهده کردم که آن‌ها در جستجوی برنامه‌های مستقلی هستند که دقیقا مانند ابزار درون یک چاقوی سوییسی، امکان اتصال و پشتیبانی از یکدیگر را داشته باشند.”

ویتالیک باترین (Vitalik Buterin) سازنده اتریوم

اتریوم چیست؟ برنامه‌های بلاک چین
اتریوم چیست ؟

دلیل اصلی نوآوری اتریوم، ماشین مجازی اتریوم (EVM) یک نرم‌افزار تورینگ کامل (Turing complete) است که شبکه اتریوم را مدیریت می‌کند. این برنامه به هر شخص این قابلیت را می‌دهد که هر برنامه‌ای را بدون توجه به زبان برنامه‌نویسی و با یک زمان و حافظه مناسب اجرا کند. ماشین مجازی اتریوم ساخت برنامه‌های بلاک چین را بسیار آسان‌تر و نتیجه‌بخش‌تر از قبل ساخته است و به جای آنکه برای هر برنامه یک بلاک چین جدید ساخته شود، قابلیت ساخت هزاران برنامه در یک قالب یک بستر بلاک چینی وجود دارد.

اتریوم به چه منظور استفاده می‌شود؟

اتریوم به سازندگان برنامه‌ها این قابلیت را می‌دهد که برنامه‌های غیر‌متمرکز را ساخته و توسعه دهند. برنامه غیر‌متمرکز یا (Dapp) چندین نیاز کاربران خود را بر طرف می‌سازند. به عنوان مثال بیت کوین یکی از این برنامه‌هاست که امکان پرداخت بین کامپیوتری وجه را فراهم می‌سازد. از آن رو که برنامه‌های غیر‌متمرکز براساس کدهای بلاک چین ساخته می‌شوند هیچ شخص یا سازمان مرکزی وجود نخواهد داشت که بتواند شبکه را مالکیت کند و در انتقالات شبکه دخالت کند.

اتریوم چیست ؟ راهنمای قدم به قدم برای تازه کارها
اتریوم چیست ؟ راهنمای قدم به قدم برای تازه کارها

هر یک از خدمات متمرکز می‌تواند با استفاده از اتریوم غیر‌متمرکز شود. به واسطه‌های فراوان که میان صنایع گوناگون وجود دارد فکر کنید؛ از خدمات عمومی مانند پرداخت وام توسط بانک‌ها تا خدمات بسیار محرمانه و خصوصی مانند ثبت سند، سیستم رای‌گیری، سیستم قانون‌گذاری و بسیاری از خدمات دیگر می‌تواند به این وسیله غیر‌متمرکز شود.

از اتریوم همچنین می‌توان برای ساخت سازمان‌های خودمختار غیر‌متمرکز (DAO) استفاده کرد. این سازمان‌ها به طور کامل خودمختار بوده و رهبر معینی ندارند. این سازمان‌ها توسط کدهای برنامه‌نویسی کنترل شده و بر اساس سیستم قرارداد‌های هوشمند بلاک چین اتریوم اداره می‌شوند. این کدها برای جایگزینی قوانین و چهارچوب‌های سنتی ارائه شده‌اند و نیاز به نیروی انسانی برای کنترل را حذف می‌کنند. این سازمان‌ها به تمام کسانی که توکن آن‌ها را خریداری کنند، تعلق دارند اما به جای مقایسه ارزشی، از این توکن‌ها به عنوان حقی برای رای دادن استفاده می‌شود.

اتریوم چیست؟ برنامه‌های بلاک چین
اتریوم چیست ؟

“یک سازمان غیر‌متمرکز خودمختار، از یک یا چند قرار داد تشکیل شده و توسط افرادی با طرز تفکر همسان تامین می‌شوند. یک سازمان خودمختار غیر‌متمرکز به صورت کاملا مستقل و شفاف جدا از دخالت نیروی انسانی و حتی سازندگان آن مدیریت خواهند شد. این سازمان‌ها تا زمانی که مشتریان خود را راضی نگاه داشته و هزینه خود را تامین کنند، پایدار خواهند ماند. (استفن توال (Stephen Tual)، مدیر سایت Slock.it و مدیر پیشین اتریوم)
مزیت‌های استفاده از پلتفرم اتریوم برای ساخت برنامه‌های غیر‌متمرکز چیست؟

از آن رو که برنامه‌های غیر‌متمرکز بر روی بلاک چین اجرا می‌شوند از تمامی مزیت‌های آن بهره‌مند خواهند بود:

  •  تغییر ناپذیری: واسطه‌ای برای تغییر اطلاعات وجود ندارد.
  • ضد فساد و نفوذ: این برنامه‌ها بر اساس یک الگوریتم اجماع ساخته شده و هیچگونه شانس سانسور در آن‌ها وجود ندارد.
  • امنیت: با نبود هیچگونه نقطه ضعف مرکزی و استفاده از رمزنگاری امن، این برنامه‌ها امن بوده و شانس هک و نفوذ به آن‌ها به حداقل می‌رسد.
  • نبود اتلاف وقت: این برنامه‌ها هرگز خاموش نشده و از کار نمی‌افتند.

نقاط ضعف برنامه‌های غیر‌متمرکز چیست؟

جدای داشتن نقاط قوت بسیار، برنامه‌های غیر‌متمرکز بدون ایراد نیستند. به این علت که قرارداد‌های هوشمند توسط انسان طراحی می‌شوند کیفیت کدهای آن به افرادی بستگی دارد که آن‌ها را طراحی می‌کنند. وجود باگ در کدها می‌تواند منجر به صدور فرمان‌های ناخواسته شود. اگر اشتباه یا باگ در سیستم شناسایی شود، برای متوقف کردن آن، راهی جز دوباره‌نویسی کدهای اصلی وجود ندارد. این دوباره‌نویسی کدها، بر خلاف ماهیت بلاک چین است که تغییرناپذیری جزئی از آن محسوب می‌شود. همچنین هر تغییری که توسط یک سازمان مرکزی به منظور پیشرفت در برنامه‌های غیرمتمرکز انجام شود، سوالات زیادی را در مورد چرایی انجام تغییرات به وجود خواهد آورد، زیرا استفاده‌کنندگان از برنامه‌های غیرمتمرکز خواهان عدم دخالت سازمان‌های مرکزی در شبکه هستند.

اتریوم چیست
اتریوم چیست

اگر قصد تولید برنامه داشته باشید چگونه به اتریوم دسترسی خواهید داشت؟

راه‌های بسیاری برای دسترسی داشتن به شبکه اتریوم وجود دارد. یکی از راه‌های دسترسی به آن استفاده از مرورگر (Mist) است. این مرورگر محیط کاری امن و کیف پولی دیجیتال برای ذخیره اتر ارائه می‌دهد؛ به علاوه قابلیت نوشتن، مدیریت و پیاده‌سازی قرارداد‌های هوشمند را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. مانند مرورگران شبکه که به کاربران قابلیت جست‌وجو در شبکه را می‌دهند (Mist) به شما قابلیت دسترسی به دنیایی از برنامه‌های غیر‌متمرکز بلاک چین را می‌دهد.

افزونه متاماسک (MetaMask) نیز می‌تواند مرورگر گوگل کروم را تبدیل به نرم افزار اتریوم کند. این برنامه به افراد این اجازه را می‌دهد تا برنامه‌های غیر‌متمرکز خود را از طریق مرورگر مدیریت کنند. با وجود اینکه متاماسک به عنوان یک افزونه برای گوگل کروم طراحی شده است، اما این برنامه به زودی به مرورگر فایرفاکس و مرورگر‌های دیگر انتقال خواهد یافت.

این فعلا شروع کار است، به زودی Mist و متاماسک در مرورگر‌ها و برنامه‌های دیگر قابلیت دسترسی به برنامه‌های بلاک چین را در اختیار افراد بیشتری قرار خواهند داد و افراد بدون تخصص در برنامه‌نویسی نیز قادر خواهند بود تا برنامه‌های بلاک چین را طراحی کنند. این جهش می‌تواند برنامه‌های غیر‌متمرکز را همگانی کند.

دوره‌های آموزشی بلاک چین/ اتریوم

توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان بلاک چین جوابگوی نیاز بسیار شدید بازار کار نیستند و امروزه درخواست‌های زیادی برای این کار از طرف صنایع مختلف وجود دارد. به همین منظور بسیاری از دانشگاه‌ها برای تامین این نیاز پیشنهاد ارائه دوره‌ها و دروس آموزش طراحی برنامه‌های بلاک چین را دارند.

به گفته سردمدار بیت کوین جرد کنا، سازندگان حرفه‌ای برنامه‌های بلاک چین درامد سالانه‌ای بالغ بر 200000 دلار در سال دارند.

“افرادی که بتوانند به صورت حرفه‌ای با برنامه‌های بلاک چین کار کنند بسیار اندک هستند و پیشنهاد کار برای آن‌ها بسیار بالاست، بعضی اوقات آن‌ها 5 پیشنهاد کار در روز دارند” (جرد کنا)

اتریوم چیست ؟ راهنمای قدم به قدم برای تازه کارها
اتریوم چیست ؟ راهنمای قدم به قدم برای تازه کارها

چه برنامه‌هایی در حال حاضر بر پایه اتریوم ساخته شده‌اند؟

امروزه از پلتفرم اتریوم برای تولید برنامه‌های فراوان در رده خدمات و صنایع مختلف استفاده می‌شود. اما سازندگان در مناطق غیر متجمع قرار دارند، پس پیش‌بینی آنکه کدام برنامه موفق خواهد شد امری دشوار است، اما با این وجود چندین برنامه امیدوار‌کننده از اتریوم را به شما معرفی خواهیم کرد.

Weifund: پلتفرمی متن‌باز است که برای تامین مالی جمعی کمپین‌های مختلف از قرارداد‌های هوشمند بهره می‌برد. این برنامه مشارکت‌های مالی را به صورت دارایی‌های دیجیتالی جمع‌آوری می‌کند که در اکوسیستم اتریوم قابلیت معامله و یا فروش دارند.

Uport: به کاربران این قابلیت را می‌دهد تا کنترل کامل و قابل قبولی بر هویت و اطلاعات شخصی خود داشته باشند. کاربران این برنامه به جای اعتماد به دولت‌های مختلف، حق انتخاب دارند تا مشخص کنند چه کسی به برنامه‌های شخصی آن‌ها دسترسی خواهد داشت.

BlockApp: در نظر دارد تا به شرکت‌های مختلف قابلیت ساخت، مدیریت و پیاده‌سازی برنامه‌های بلاک چین را بدهد. این برنامه از نقشه اولیه تا تولید کامل و سنجش با سیستم‌های قانون‌گذاری، بلاک چین شما را همراهی می‌کند و به شما امکان ساخت برنامه‌های خصوصی، نیمه خصوصی و عمومی-صنعتی بلاک چین را می‌دهد.

Provenance: از اتریوم استفاده کرده تا زنجیره تامین محصولات را شفاف سازد. این پروژه با ذخیره تاریخچه معاملات و محل تولید محصولات، سعی دارد تا چارچوبی باز و قابل استفاده از اطلاعات را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهد تا با استفاده از آن بتوانند در مورد خرید‌های خود بهتر تصمیم‌گیری کنند.

Augur: یک برنامه پیش‌بینی بازار است و به کسانی که پیش‌بینی‌های درستی از وضعیت بازار داشته باشند پاداش می‌دهد. پیش‌بینی‌هایی در ارتباط با وقایع دنیا، مانند پیش‌بینی نتیجه انتخابات، توسط سهام مجازی به انجام می‌رسد. اگر کسی سهام گروه پیروز در انتخابات را خریداری کند پاداش آن را دریافت خواهد کرد.

اتریوم چیست؟ برنامه‌های بلاک چین
اتریوم چیست ؟

” اتریوم یک آزمایش بی‌نظیر اجتماعی است که ارزش قرارداد‌های هوشمند یک بلاک چین عمومی را نشان می‌دهد. اتریوم منشا و منبع نوآوری‌های غیرمتمرکزی است که همانند آن در روز‌های اولیه اینترنت دیده می‌شود.” (Caleb Chen) از لندن تراست مدیا

هک شدن سیستم‌های DAO همه چیز را مورد تهدید قرار می‌دهد

به یاد دارید که اتریوم قابلیت ساخت سازمان‌های غیر‌متمرکز خودمختار را در اختیار قرار می‌داد؟ در سال 2016 اتفاق ناگواری به وقوع پیوست. گروهی که بر یکی از این سازمان‌ها به نام The DAO کار می‌کرد هک شد.

پروژه The DAO حاصل زحمات گروه تازه‌کاری به نام Slock.it بود. آن‌ها برنامه داشتند تا یک مرکز سرمایه‌ گذاری بدون نیروی انسانی را طراحی کنند تا سرمایه‌ گذاران بتوانند از طریق قرارداد‌های هوشمند تصمیم‌گیری کنند. سرمایه اولیه The DAO از طریق فروش توکن تامین شد و در انتها مبلغی بالغ بر 150 میلیون دلار از هزاران نفر برای تامین آن جمع آوری شد.

پس از تامین نیاز مالی، این پروژه توسط فردی از خارج سیستم هک شد و هکر توانست 50 میلیون اتر را از پروژه خارج کند. با این که این حمله با استفاده از خطای نرم افزاری پروژه The DAO انجام گرفته بود و ارتباطی به سیستم اتریوم نداشت، تولیدکنندگان و نوسعه‌دهندگان اتریوم مجبور به رویارویی با این آشوب شدند.

یک فورک برای اتریوم در راه است

پس از آشوب بسیار، اجتماع اتریوم تصمیم بر آن گرفتند تا توکن‌های به سرقت رفته را توسط روندی به نام هارد‌فورک بازپس گیرند. هاردفورک توکن‌های سرقتی را به قرارداد هوشمند جدیدی منتقل می‌کرد که به مالکان اجازه باز پس گرفتن آن‌ها را می‌داد. اما این مرحله کار را بسیار پیچیده‌تر کرد. گرفتن چنین تصمیمی بحث برانگیز و موضوع بحث‌های بسیار پر تنش‌تر است.

علت آن است که اتریوم بر اساس سیستم بلاک چین طراحی شده که در آن تمامی تغییرات انجام گرفته، برگشت‌ناپذیر و تغییرناپذیر است. با پیاده‌سازی هارد فورک و تغییر قوانینی که بلاک چین بر اساس آن‌ها عمل می‌کند، اتریوم سابقه‌ای خطرناک از خود برجای گذاشت که با اصل وجود برنامه بلاک چین تداخل دارد. اگر بلاک چین در مسائل مربوط به ارقام بالا تغییر کند یا بر تعداد زیادی از کاربران خود اثر منفی بگذارد معنی اصلی و شعار کاری خود را که امن، ناشناس، بدون فساد و غیر قابل تغییر بودن است، از دست خواهد داد.

با اینکه راه‌حل آسان‌تری به نام سافت‌فورک معرفی شد، اتریوم و تولیدکنندگانش در جایگاه خطرناکی قرار گرفتند. اگر مبالغ و هزینه‌های سرمایه گذاران را باز نمی‌گرداندند اعتبار اتریوم زیر سوال می‌رفت و اگر اقدام به باز پس‌گیری این وجه و باز گردادن آن می‌کردند سابقه‌ای خطرناک برجای گذاشته و بر علیه هسته برنامه‌های غیر‌متمرکز عمل می‌کردند.

پس از حادثه اتریوم تقسیم می‌شود

در انتها اکثر جامعه اتریوم تصمیم بر آن گرفت تا عملیات هاردفورک انجام شود تا هزینه‌های سرمایه‌ گذاران به آن‌ها واگذار شود. اما همگان با این تصمیم موافق نبودند. این تضاد با جدایی این دو دسته و به وجود آمدن دو بلاک چین موازی همراه شد. برای آن دسته که با تغییرات مخالفت کردند اتریوم کلاسیک به وجود آمد. آن دسته که موافق بودند تا قسمتی از اتریوم بازنویسی شود تا وجه سرقت شده به مالکان باز گردد با نام اتریوم به کار خود ادامه دادند.

بلاک چین‌ ها شباهت بسیار زیادی در کارایی به یکدیگر داشتند و این امر تا زمانی که هاردفورک به وجود آمد، ادامه پیدا کرد. این بدان معناست که تمام قوانین و دستاورد‌های اتریوم تا قبل از پیدایش هارد فورک با اتریوم کلاسیک برابر است. از زمانی که هاردفورک مورد استفاده قرار گرفت این دو برنامه به صورت مستقل اداره می‌شوند.

آینده‌ای از احتمالات غیر قابل تصور برای اتریوم

فارغ از جدایی و آشوب پس از هک شدن پروژه The DAO، اتریوم همواره رو به جلو حرکت کرده و آینده روشنی دارد. با ارائه پلتفرمی کاربرپسند، اتریوم به غیر‌متمرکز شدن دنیای اقتصاد سرعت می‌بخشد. برنامه‌های غیر‌متمرکز قدرت آن را دارند که در بسیاری از زمینه‌ها و صنایع از قبیل حقوقی، ملکی، آکادمیک، بیمه، سلامت و بخش عمومی و بسیاری دیگر مورد استفاده قرار گیرند.

اتریوم چیست؟ برنامه‌های بلاک چین
اتریوم چیست ؟

” اگر احساس می‌کنید اینترنت زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است، اتریوم نیز چنین تاثیری بر روابط ما گذاشته است و بر تمامی ساختار اطلاعاتی ما و بر همه جنبه‌های وجودی ما تاثیر خواهد گذاشت.
ساخت بلاک چین عمومی اتریوم: مقیاس‌پذیری، قابل تنظیم بودن، خصوصی‌سازی و اعتماد در دو سال اخیر در اتریوم افزایش یافته است.

اکثر شرکت‌های مهم روند کسب و کار خود را از طریق بلاک چین‌های خصوصی اداره خواهند کرد.

بلاک چین‌های خصوصی: در طی دو سال شرکت‌های بزرگ بسیاری روند تجاری خود را در بلاک چین خصوصی، مجاز و شرکتی خود اداره خواهند کرد. کارمندان، مشتریان، بازدیدکنندگان و خدمات‌رسانان در هر شرکت با استفاده از تراکنش‌های رمز گذاری‌شده و تحت حفاظت به بلاک چین این شرکت‌ها دسترسی پیدا خواهند کرد.

بلاک چین‌های کنسرسیومی: در دوسال آینده، شرکت‌های بسیاری بلاک چین‌های کنسرسیومی تشکیل خواهند داد و تعدادی شریک دیگر در اکوسیستم خواهند داشت تا از یک بلاک چین به صورت مشترک برای استفاده از زیر ساخت‌ها، محصولات و زنجیره‌های ارزشی استفاده کنند.

بلاک چین‌ های عمومی با استفاده تجاری: بعضی از شرکت‌ها از اتریوم عمومی با استفاده‌های شخصی استفاده خواهند کرد.

سطوح اتریوم همچنان در حال تاثیرگذاری بر روند استفاده ما از اینترنت هستند. برنامه‌های غیر‌متمرکز در حال ایجاد تغییری اساسی در اینترنت هستند تا آن را از محیطی اطلاعاتی که می‌شود به سرعت اطلاعات را بازدید، رد و بدل یا منتقل کرد به محیطی ارزشی که می‌توان در آن ارزش و وجه را به سرعت رد و بدل کرد، تبدیل کنند.
با ادامه بررسی‌ها در سطوح بلاک چین، مشخص است که اتریوم در حال تبدیل شدن به یک رهبر و پیشتاز در این زمینه است. به عنوان مثال در چند روز گذشته JPMorgan به صورت عمومی برنامه خود Quorum را با منابع در اختیار عموم قرار داد، که بر مبنای اتریوم و توسط Jeff Wickle و تیم سازنده‌اش ساخته شده بود. چندین بانک بزرگ نیز از توانایی‌های اتریوم بهره می‌برند و مایکروسافت برنامه Bletchley خود را بر اساس اتریوم به عنوان المان بلاک چین پایه‌گذاری کرده است. صنعت هم به صورت خصوصی و عمومی به حمایت از اتریوم ادامه می‌دهد و با اتریوم همکاری می‌کند تا برنامه رمزنگار خردسال ما به بلوغ برسد.

با این که این برنامه در اولین روزهای خود به سر می‌برد و بدون شک مشکلات فراوان دیگری پیش رو خواهد داشت، اتریوم برنامه‌ای انقلابی به نظر می‌رسد. با برنامه‌های بسیاری که هنوز به مرحله انتشار نرسیده‌اند ما فقط می‌توانیم منتظر باشیم تا به وقوع پیوستن احتمالات غیر قابل پیش‌بینی را شاهد باشیم.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.