اتریوم چیزی فراتر از یک رمز ارز‌‌‌ است

بیشتر مردم کم‌‌‌ و بیش با بیت کوین و کارکرد آن آشنایی دارند. ولی اتریوم کمی ناشناخته‌‌‌تر است. نگران نباشید، دفعه‌‌‌ی بعدی که در مکالمات روزانه به اتریوم برخوردید، با دانش خود از دومین رمز ارز‌‌‌ پیشرو، آن‌‌‌ها را غافلگیر کنید. اما آیا اتریوم تنها یک رمز ارز‌‌‌ است؟

0 97

همه چیز در مورد اتریوم

اتریوم (Ethereum) یک شبکه یا بلاک چین همتا به همتا و عمومی است که رمز ارز‌‌‌ مخصوص آن، اتر (Ether) نام دارد. اتریوم در سال 2014 توسط ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) ساخته شد که هدفش ساخت یک پلتفرم برای اجرای قراردادهای هوشمند بود. ساده بگویم، اتریوم قرار بود یک کامپیوتر جهانی باشد.

بلاک چین بیت کوین گردش حساب و تراکنش‌‌‌ها را ذخیره می‌‌‌کند ولی در مقابل، بلاک چین اتریوم برای ذخیره‌‌‌ی انواع مختلفی از داده‌‌‌ها ساخته شده است.

با برنامه‌‌‌های کامپیوتری مختلفی که بر روی بلاک چین اتریوم قابل اجرا هستند، می‌‌‌توان به این داده‌‌‌ها دسترسی پیدا کرد. به این برنامه‌‌‌ها اپلیکیشن‌‌‌های غیر متمرکز یا dApps می‌‌‌گویند. یکی دیگر از تفاوت‌‌‌های چشم‌‌‌گیر بین اتریوم و بیت کوین این است که عرضه‌‌‌ی بیت کوین محدود به 21 میلیون عدد است ولی اتریوم هیچ محدودیتی در عرضه ندارد.

توسعه‌‌‌دهندگان در سراسر دنیا، می‌‌‌توانند بر روی بلاک چین اتریوم اپلیکیشن‌‌‌های غیر متمرکز بسازند.

هدف از ساخت این اپلیکیشن‌‌‌ها ارتقای سیستم مالی، ذخیره‌‌‌ی اطلاعات شخصی، حکمرانی و دیگر صنایع با کمک ویژگی شفافیت بلاک چین است.

سازنده یا سازندگان ناشناس بیت کوین با نام مستعارِ ساتوشی ناکاموتو خود را معرفی کردند، در حالی که در مورد سازنده‌‌‌ی اتریوم هیچ ابهامی وجود ندارد. ویتالیک بوترین یک توسعه‌‌‌دهنده در تیم بیت کوین بود و در سال 2013 وایت پیپر خود را عرضه کرد. او معتقد بود که بیت کوین باید قابل تنظیم باشد و به چیزی فراتر از یک ذخیره‌‌‌ی پول تبدیل شود.

وقتی که هنوز پروژه به اتمام نرسیده بود، عرضه‌‌‌ اولیه‌‌‌ کوین اتریوم با فروش 60 میلیون توکن اتر به سرمایه‌‌‌گذاران اولیه انجام شد. از آن زمان تا به حال، اتریوم با کمک پروژه‌‌‌هایی که بر روی آن اجرا شده اند، رشد و توسعه یافته است.

چیزی فراتر از یک “پول”

ویژگی منحصربه‌‌‌فرد اتریوم، قراردادهای هوشمند است. اتریوم می‌‌‌خواهد با اتوماتیک کردن فرآیندهای روزمره، همه‌‌‌ی انسان‌‌‌ها یک زندگی کارآمد و مقرون‌‌‌به‌‌‌صرفه را تجربه کنند و برای استفاده از سیستم‌‌‌های مالی، قانونی، پزشکی و غیره، به واسطه‌‌‌ها نیازی نداشته باشند.

قرارداد هوشمند چه سودی برای شما دارد؟

اجازه بدهید سراغ مثال‌‌‌های عملی برویم. فرض کنید فردی همه‌‌‌ی اسناد شخصی خود را در اختیار دارد: اسناد هویت، وصیتنامه، و سند خانه‌‌‌؛ و همه‌‌‌ی اینها بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. وقتی او فوت کند، گواهی فوت او بر روی بلاک چین بارگذاری می‌‌‌شود.

این فرایند باید پس از مرگ آن شخص رخ بدهد و به دلیل تعداد بالای واسطه‌‌‌ها (مراجع قضایی، دولتی، مسئولان مالیاتی و غیره) به زمان زیادی نیاز دارد. اما چون همه‌‌‌ی این اسناد روی بلاک چین اتریوم ذخیره شده، وصیتنامه‌‌‌ی آن شخص به طور اتوماتیک به اجرا در می‌‌‌آید.

اگر او وصیت کرده که خانه‌‌‌اش به شخص خاصی به ارث برسد، این انتقال به طور اتوماتیک انجام می‌‌‌گیرد و نیازی به حکم قضایی و در نتیجه هزینه‌‌‌های اضافی نیست. مقدار زمان و هزینه‌‌‌ای که با کمک اتوماتیک‌‌‌سازی این فرآیندها ذخیره می‌‌‌شود را محاسبه کنید.

ویژگی‌‌‌های هوشمند برای قراردادهای هوشمند

کاربردهای هوشمندانه‌‌‌ بسیار زیادی برای اتریوم وجود دارد. به طور مثال:

مدیریت هویت دیجیتال

سرقت هویت و سوء استفاده از داده‌‌‌های شخصی افراد، در عصر تکنولوژی، مشکلات نگران‌‌‌کننده‌‌‌ای هستند. برنامه‌‌‌های مدیریت هویت با قرارداد هوشمند به شما این امکان را می‌‌‌دهد که اسناد شخصی خود مانند (اسناد هویتی، پاسپورت و غیره) را ذخیره کنید و آن‌‌‌ها را فقط در اختیار افراد مورد اعتماد خودتان قرار دهید.

به این ترتیب اطلاعات شما کپی‌‌‌برداری یا دزدیده نمی‌‌‌شود و برای همیشه در بلاک چین اتریوم محفوظ می‌‌‌ماند.

تامین سلامت

تعدادی استارتاپ بلاک چینی با کمک بلاک چین اتریوم، دسترسی به جزئیات پزشکی و نسخه‌‌‌های دارویی را آسان کرده اند. با این بلاک چین، شما می‌‌‌توانید به پزشکان مورد نظر خود اجازه‌‌‌ی دسترسی به سوابق دقیق پزشکی‌‌‌تان را بدهید و اطلاعاتتان را از دسترس کلاهبرداران و افراد سودجو، دور نگه دارید.

حمله‌‌‌ی ransomware در سال 2017 که به 16 بیمارستان در بریتانیا آسیب زد، به درک نقش یک شبکه‌‌‌ی غیر متمرکز در جلوگیری از بروز این گونه حوادث، کمک می‌‌‌کند.

حریم خصوصی یا واسطه‌‌‌ها

وقتی شب گذشته با دوستتان در مورد جدیدترین کفش‌‌‌های آدیداس صحبت می‌‌‌کنید و امروز صبح با یک تبلیغ کفش آدیداس در شبکه‌‌‌های اجتماعی‌‌‌تان مواجه می‌‌‌شوید، چه حالی بهتان دست می‌‌‌دهد؟ کمی ترسناک به نظر می‌‌‌رسد، ولی آن‌‌‌ها دارند داده‌‌‌های شخصی شما (و حتی گفت‌‌‌وگوهای شخصی‌‌‌تان) را جمع‌‌‌آوری می‌‌‌کنند. شاید این موضوع زیاد اذیتتان نکند، ولی وقتی بفهمید که تعدادی شرکت مولتی میلیاردر، بدون رضایت شما، چه پول‌‌‌های هنگفتی از دزدیدن اطلاعات شخصی‌‌‌تان به جیب می‌‌‌زنند، حتما اذیت می‌‌‌شوید.

فناوری بلاک چین اتریوم به طور قابل توجهی احتمال جمع‌‌‌آوری داده‌‌‌هایتان توسط موتورهای جست‌‌‌وجوگر و واسطه‌‌‌ها را کم می‌‌‌کند. اطلاعات شما در بلاک چین عمومی ذخیره می‌‌‌شود، و به این ترتیب، کار برای شرکت‌‌‌های مولتی میلیاردر، بسیار شفاف‌‌‌تر و خطرناک‌‌‌تر خواهد شد.

تا بی‌‌‌نهایت و فراتر از آن

هنوز آغاز راه است و کاربردی عملی برای اتریوم ندیده‌ایم. اما از لحاظ مفهومی، قابلیت‌‌‌های بسیار هوشمندانه‌‌‌ای برای اتریوم پیش‌‌‌بینی شده است. هر کسی که باشید، حداقل یکی از این کاربردها برایتان اهمیت دارد (مگر اینکه گربه‌‌‌ای، چیزی باشید!). دیدن تعداد زیادی از افرادی که در این زمینه فعالیت می‌‌‌کنند بسیار امیدوارکننده است و نویدبخش روزهای خوبی برای بلاک چین اتریوم است.

ویژگی مورد علاقه‌‌‌ شما در اتریوم چیست؟

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.